Strona Główna hiszpania.org.es
FORUM O HISZPANII

FAQFAQ  MapaMapa  SzukajSzukaj  NasiNasi  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Andzela
16-08-2009, 18:36
Jak to jest z N.I.E.?
Autor Wiadomość
norbo 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 09-08-2013, 14:39    #151

Tak było:

a tak jest:

http://servicioselectroni...cer_reg_ue.html

:me_rio

Cokolwiek to znaczy..... :pensando
Ostatnio zmieniony przez norbo 09-08-2013, 14:41, w całości zmieniany 1 raz  
  Kraj: Spain

mako 
OBSERVADOR

Wysłany: 24-09-2013, 17:33    #152

Czy ktoś się orientuje jak teraz wygląda NIE? Chodzi mi sam wygląd dokumentu. Z tego co znalazłam kiedyś był to dokument wielkości naszego dowodu osobistego ze zdjęciem. Ja dzisiaj złożyłam wniosek, ale pani w urzędzie nie chciała zdjęcia, stwierdziła, że nie jest potrzebne. Tylko wniosek, ksero paszportu + opłata. Będę wdzięczna za info :)

skara 
Adicto

Przedstawiciel:
murcia

Pomogła: 64 razy
Wysłany: 24-09-2013, 18:25    #153

Karta zwykłego papieru z drukarki, formatu A4, na której są Twoje dane.

mako 
OBSERVADOR

Wysłany: 24-09-2013, 18:37    #154

Dzięki za szybką odpowiedź :) od kiedy tak jest? i tylko NIE potrzeba jeśli chce się podjąć pracę, czy jeszcze jakieś dokumenty trzeba załatwić?

skara 
Adicto

Przedstawiciel:
murcia

Wysłany: 24-09-2013, 18:51    #155

Od dawna. Z 5 lat chyba.
A do pracy to potrzebny będzie Ci też numer SS (Seguridad Social) i konto w banku do przelewania wypłaty.
I dużo szczęścia, zważywszy że szukasz w Kordobie po sezonie.

mako 
OBSERVADOR

Wysłany: 24-09-2013, 19:37    #156

Szczęście się przyda z pewnością :) a ten nr SS to gdzie się załatwia? I czy konto muszę mieć założone w Hiszpanii, czy może być polskie walutowe w euro?

skara 
Adicto

Przedstawiciel:
murcia

Wysłany: 24-09-2013, 20:04    #157

Mako, zastanów się. Czy uważasz, że pracodawca będzie robił przelewy na Twoje polskie konto płacąc niejednokrotnie bajońskie kwoty za przelew międzynarodowy?
A co do numeru SS to Tesoreria de SS.
Poszukaj w innych wątkach, jest tego multum. Przeczytaj całe forum (pewnie ze 3 dni Ci zejdzie) i naprawdę dużo się dowiesz.

GreGoriO 
Fanatico
CZYTELNIK

Moje nałogi: internet
Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 24-09-2013, 20:04    #158

nie kartka A4 tylko wielkości DO ale bez zdjęcia.
identyczna w kolorze i stylu jak poprzednie A4.
http://www.youtube.com/wa...feature=related

skara 
Adicto

Przedstawiciel:
murcia

Wysłany: 24-09-2013, 20:39    #159

Gregorio, ale Ty piszesz o rezydencji? Bo takie pierwsze N.I.E. jest na kartce papieru A4, dopiero rezydencja jest na kartoniku.

norbo 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 24-09-2013, 20:40    #160

Czy powyższe pytanie dotyczy numeru czy certyfikatu? :me_rio

1. Certyfikat unijny obecnie jest wielkości mniej więcej polskiego dowodu, płachty A4 już od dawna nie są wydawane; papierek z samym numerem jest formatu A4 - bez NIE też można podjąć prac, przynajmniej nie ma prawnego zakazu, a sam numer można załatwić już pracując;

2. Numer S.S. zapewne załatwia się w biurach S.S. ale nie jest prawdą, że koniecznie musisz go mieć aby rozpocząć pracę, pracodawca jest zobowiązany wystąpić o przyznanie numeru S.S. dla zatrudnionej osoby nie posiadającej jeszcze tego numeru - http://www.seg-social.es/...44084/index.htm

3. Konto raczej hiszpańskie, nie sądzę aby jakaś firma miała ochotę bawić się z międzynarodowymi przelewami, poza tym w grę wchodzą też kwestie podatkowe oraz dostęp do kasy tutaj;

Bez pracy lub udokumentowanego źródła utrzymania (i ubezpieczenia medycznego) certyfikatu nie dostaniesz; papierek z samym NIE dostaniesz na trzy miesiące;

warezowicz 
Novato

Wysłany: 15-03-2014, 16:49    #161

Witam

Trochę czasu minęło jak ruszył ten temat. W tym czasie mogły zmienić się jakieś Hiszpańskie przepisy, więc pytam czy do otrzymania N.I.E. muszę złożyć druk EX15. Chcę w Hiszpanii założyć konto bankowe, kupić lub wynająć mieszkanie i założyć firmę. Będę w kwietniu na tydzień służbowo w Alicante i chciałbym przynajmniej złożyć papiery. Czy mogę mieszkać w apartamencie aby podać ten adres w dokumentach. Liczę na cenne uwagi i podpowiedzi jak to wszystko załatwić. :vale
  Kraj: Poland

fankabiologii 
Hablador

Moje nałogi: czekolada/książki
Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 8 razy
Wysłany: 17-03-2014, 12:12    #162

Ten druk EX15 nie mam pojecia co to jest i nikt ode mnie tego nie wymagal.
Zlozylam wniosek z moim owczesnym adresem zamieszkania (nie wymagali ode mnie empadronamiento - zameldowania, ale to bylo kilka lat temu), kwitek z banku, ze wplacilam oplate urzedowa 10€ i fotokopie paszportu. I potem sie czekalo jakis tydzien na odebranie zielonej karty NIE. Wniosek o NIE chyba mozna juz znalezc online i wydrukowac.
Teraz przepisy sie zmienily i wiem ze NIE jest wystawiane tylko na 3 miesiace i ma bialy kolor. Jesli znajdziesz prace, zalozysz firme, albo sie ozenisz w ciagu tych trzech miesiecy - NIE sie przedluza, ale tez trzeba zrobic wycieczke na policje.
NIE jest potrzebne praktycznie od wszystkiego i od tego trzeba zaczac. konto w banku, czy inne formalnosci, przede wszystkich pytaja o NIE.
jesli masz apartament i umowe najmu (niektorzy najemcy w umowie zgadzaja sie na numer paszportu jako dowodu tozszamosci, pozniej sie robi korekte na NIE), w ayuntamiento w Alicante wydadza ci empadronamiento bez problemu w ciagu kilku godzin (trzeba swoje w kolejce odczekac ) i potem z tym papierkiem i wyzej wymienionymi dokumentami mozna isc na policje zlozyc papiery.
Wazna kwestia - te 10€ trzeba wplacic na konto bedac w banku, z tego co wiem, nie uznaja przelewow. Po drugie, banki przyjmuja wplaty do 13.00.
ja bym sie przeznaczyla na zalatwianie papierow dwa dni minimum.
Ostatnio zmieniony przez fankabiologii 17-03-2014, 12:14, w całości zmieniany 1 raz  

skara 
Adicto

Przedstawiciel:
murcia

Wysłany: 17-03-2014, 12:13    #163

Możesz podać adres apartamentu. Tego w zasadzie nikt nie sprawdza. Podaj jako powód kupno nieruchomości - będziesz miał nr N.I.E. następnego dnia. Tylko pamiętaj, teraz N.I.E. wydawany jest na 3 miesiące a potem traci ważność. Więc jeśli w ciągu 3 miesięcy nie załatwisz pożądanych czynności to próżny Twój trud i nie warto w ogóle się brać za wyrabianie dokumentów.

darion 
Adicto
Vengador

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 18-03-2014, 12:27    #164

skara napisał/a:
Bo takie pierwsze N.I.E. jest na kartce papieru A4, dopiero rezydencja jest na kartoniku.

norbo napisał/a:
1. Certyfikat unijny obecnie jest wielkości mniej więcej polskiego dowodu, płachty A4 już od dawna nie są wydawane; papierek z samym numerem jest formatu A4

Sugerujecie, ze zielony papier z numerem N.I.E nie jest rezydencja i stracil on obecnie waznosc?

skara 
Adicto

Przedstawiciel:
murcia

Wysłany: 18-03-2014, 14:51    #165

darion napisał/a:
skara napisał/a:
Bo takie pierwsze N.I.E. jest na kartce papieru A4, dopiero rezydencja jest na kartoniku.

norbo napisał/a:
1. Certyfikat unijny obecnie jest wielkości mniej więcej polskiego dowodu, płachty A4 już od dawna nie są wydawane; papierek z samym numerem jest formatu A4

Sugerujecie, ze zielony papier z numerem N.I.E nie jest rezydencja i stracil on obecnie waznosc?

Nie, wcale tego nie sugerujemy. Czym innym formalnie jest numer N.I.E., który np. trzeba mieć nadany do zakupu nieruchomości a czym innym jest dokument potwierdzający rezydencję w Hiszpanii. Można mieć numer N.I.E. a nie być rezydentem. Dla przykładu, na aktach notarialnych z reguły widnieje następujący zapis: "Pan Jan Kowalski, legitymujący się numerem N.I.E. X0000000X, nie będący rezydentem hiszpańskim".

Czyli jeśli jesteś rezydentem (mieszkasz w Hiszpanii więcej niż 180 dni w roku) i masz chęć podjechać do extranjerii i wymienić zieloną płachtę na kartonik bez zdjęcia to możesz. A jeśli nie to płachta wydana dawniej jest bezterminowa.

darion 
Adicto
Vengador

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 18-03-2014, 15:39    #166

Dlatego warto podkreslic, ze numer N.I.E na bialej kartce formatu A4 jest na pewien czas i nie jest nadaniem rezydencji. Co do dokumentu na zielonej kartce formatu A4 to jest to numer N.I.E i rezydencja w jednym. Nie wymaga renowacji, wydawany jest na czas nieokreslony.
Jedynymi przeslankami do ponownego skladania wniosku o N.I.E sa;
-zniszczenie dokumentu
-zgubienie dokumentu
-aktualizacja danych adresowych (zmiana zamieszkania).
Obecnie numer N.I.E z rezydencja (dawny zielony papier A4) to kartonik wielkosci dowodu osobistego. Nie rozni on sie niczym od tzw. zielonej plachty ( co do zawartych w nim danych), jest jedynie jego minatura.

warezowicz 
Novato

Wysłany: 19-03-2014, 22:18    #167

Czy robiąc opłatę 10 euro w banku za wystawienie N.I.E., bank pobiera jakieś opłaty za wpłatę? :pensando

skara 
Adicto

Przedstawiciel:
murcia

Wysłany: 19-03-2014, 22:38    #168

Nie, ale możesz wpłacić tylko w wybranych bankach i w wybranych oddziałach.

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 63 razy
Wysłany: 20-03-2014, 10:27    #169

zwykle nie sa zlosliwi - bank gdzie mozesz to zrobic jest blisko

warezowicz 
Novato

Wysłany: 24-07-2015, 23:41    #170

Co oznaczają początkowe litery X lub Y w numerze N.I.E.?

Ethel 
Aficionado

Moje nałogi: wino
Przedstawiciel:
catalunya

Pomogła: 15 razy
Wysłany: 25-07-2015, 01:55    #171

warezowicz napisał/a:
Co oznaczają początkowe litery X lub Y w numerze N.I.E.?

"X" - dla NIE przydzielonych przed 15.07.2008
"Y" - dla NIE przydzielonych po w/w dacie

https://es.wikipedia.org/wiki/N%C3%BAmero_de_identidad_de_extranjero

Fajniejsze jest za to skąd się biorą końcowe literki NIE:
https://es.wikipedia.org/wiki/N%C3%BAmero_de_identificaci%C3%B3n_fiscal#D.C3.ADgito_de_control_para_n.C3.BAmeros_de_DNI_o_NIE

ifonisko 
OBSERVADOR

Moje nałogi: zegarek
Wysłany: 21-08-2015, 22:53   Numer NIE #172

Witam, jestem nowa na tym forum. Czy ktos z was wie jak obecnie wyglada zalatwianie numeru NIE np w Barcelonie? Czytalam na stronie, ze nalezy udowodnic ze ma sie prace (ja na razie nie mam, jestem jeszcze w PL), lub jest sie studentem szkoly jezykowej, lub ma sie srodki finansowe za zycie tam. Ktos sie orientuje jaka to ma byc kwota na koncie? Czy zaswiadczenie ze szkoly jezykowej ze np wykupiony mam kurs na tydzien czasu wystarczy? Czy trzeba zalatwiac zameldowanie, czy wystarczy podac adres pod ktorym sie mieszka? Bede bardzo wdzieczna za odpowiedz. BTW czytalam watki o NIE ale nie ma nic aktualnego. POZDRAWIAM!

Ethel 
Aficionado

Przedstawiciel:
catalunya

Wysłany: 22-08-2015, 02:09    #173

Jeśli planujesz pobyt w Hiszpanii dłuższy niż 3 miesiące, to tak naprawdę chodzi ci o dokument nazywający się Certificado de registro de ciudadano de la Unión, na którym jednocześnie widnieje numer NIE (różnica taka, jak między dowodem osobistym a numerem PESEL).
W kwestii wymagań ostatnio chyba nic się nie zmieniło - w skrócie chodzi o to, żeby udowodnić, że nie będzie się obciążeniem dla systemu opieki społecznej, czyli masz do wyboru:
a) posiadasz umowę o pracę, pracodawca płaci za ciebie składki na Seguridad Social
b) prowadzisz zarejestrowaną w ES działalność gospodarczą, płacisz sama składki
c) nie pracujesz i nie prowadzisz działalności, ale udowodnisz, że posiadasz: środki finansowe wystarczające na tzw. życie w czasie pobytu w ES (odpowiednia suma na koncie, emerytura, tytuły własności etc., szczegóły ponoć zależa od indywidualnego przypadku) ORAZ ubezpieczenie medyczne pokrywające przynajmniej to samo, co pokrywa hiszpańskie ubezpieczenie "państwowe"
d) jesteś studentem uczelni/szkoły państwowej lub prywatnej, posiadasz ubezpieczenie zdrowotne i srodki finansowe na pobyt... ale ściślej biorąc:
Cytat:
Si es estudiante se deberá aportar:

Matrícula del centro de enseñanza público o privado, reconocido o financiado por la administración educativa competente.
Documentación que acredite disponer de seguro de enfermedad público o privado. Podrá aportar tarjeta sanitaria europea con una validez que cubra el periodo de residencia y le habilite a recibir las prestaciones sanitarias necesarias desde un punto de vista médico, teniendo en cuenta la naturaleza de las prestaciones y la duración prevista.
Declaración responsable de que posee recursos suficientes para sí y para los miembros de su familia, para su periodo de residencia en España.

Se considerará suficiente para el cumplimiento de estos requisitos la presentación de documentación acreditativa de participar en un programa de la Unión Europea que favorezca el intercambio educativo para estudiantes y profesores.

Czyli np., wyobrażam sobie, przyjeżdżasz na rok na Erasmusa i masz stypendium oraz odpowiednie ubezpieczenie. Nie wydaje mi się, żeby tygodniowy kurs w szkole językowej miał tu wiele do rzeczy...

e) jesteś członkiem rodziny osoby, która spełnia wymagania z jednego z powyższych punktów

http://extranjeros.empleo...a102/index.html

Wydawaniem dokumentu zajmuje się tzw. Oficina de Extranjeros (oddział Policia Nacional). Z tego, co widzę dla obywateli UE w Bcn jest to biuro przy Rambla Guipuzcoa, tu gdzieś masz dokładny adres i nr telefonu: http://www.policia.es/doc.../catalunya.html
Myślę, że już po przyjeździe najlepiej przejść się osobiście i zapytać, powinni wyjaśnić ci dokładnie, jakich dokumentów potrzebujesz i umówić na wizytę.

ifonisko 
OBSERVADOR

Moje nałogi: zegarek
Wysłany: 22-08-2015, 15:59   Numer NIE #174

Ethel bardzo dziekuje za pomoc :el_verano

Tak myslalam ze jakas tam szkola jezykowa nie wystarczy.
Mam karte EKUZ jesli chodzi o ubezpieczenie, czy ona wystarczy? Wiesz moze czy na ten dlugoterminowy numer NIE-ponad 3 mce czeka sie dluzej jniz na 'normalny' i zalatwia procedury tak samo?
. Zalezy mi na szybkim wyronbieniu NIE stad chce byc przygotowana zwl jesli chodzi o finanse, ktore nalezy wykazac. Jestem dentystka i numer NIE jest mi potrzebny, aby wyrobic prawo wykonywania zawodu w Hiszpani- na ktore sie czeka okolo miesiaca. NIestety bez tego nie moge podjac pracy w zawodzie.

Jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam :wenas:
Ostatnio zmieniony przez ifonisko 22-08-2015, 16:11, w całości zmieniany 1 raz  

Ethel 
Aficionado

Przedstawiciel:
catalunya

Wysłany: 22-08-2015, 17:49    #175

ifonisko napisał/a:
Jestem dentystka i numer NIE jest mi potrzebny, aby wyrobic prawo wykonywania zawodu w Hiszpani

No to jeszcze raz:

NIE, czyli Número de Identificación de Extranjero, to NUMER "ewidencyjny", który służy do identyfikacji twojej osoby - jako obcokrajowca - na terenie Hiszpanii. NIE to nie jest fizyczny dokument. To tak jak, powiedzmy, polski numer PESEL, tyle że odnosi się do cudzoziemców.

Certificado de registro de ciudadano de la Unión, o którym pisałam powyżej to fizyczny dokument (karta) potwierdzający twoją rezydencję w Hiszpanii, wydawany w tym konkretnym przypadku, obywatelom UE (obywatele krajów spoza UE mają swoje odpowiedniki) spełniającym określone warunki.

I teraz:
skara napisał/a:
Czym innym formalnie jest numer N.I.E., który np. trzeba mieć nadany do zakupu nieruchomości a czym innym jest dokument potwierdzający rezydencję w Hiszpanii. Można mieć numer N.I.E. a nie być rezydentem. Dla przykładu, na aktach notarialnych z reguły widnieje następujący zapis: "Pan Jan Kowalski, legitymujący się numerem N.I.E. X0000000X, nie będący rezydentem hiszpańskim".

Tak więc warunki, o których pisałam w poprzednim poście odnosiły się do wyrabiania Certificado de registro de ciudadano de la Unión, a nie samego w sobie numeru NIE. O przyznanie numeru NIE możesz starać się nie będąc rezydentem Hiszpanii, ale mając udokumentowaną potrzebę jego posiadania, np. planując zakup domu w ES czy, jak w twoim przypadku, ubiegając się o uznanie kwalifikacji zawodowych.

http://www.nie.com.es/
http://extranjeros.empleo...a091/index.html
http://www.interior.gob.e...extranjero-nie-
http://www.exteriores.gob...ranjero%29.aspx

Ponieważ sama nigdy nie załatwiałam NIE w ten sposób (czyli bez rezydencji) to trudno mi powiedzieć, jak to wygląda w praktyce. Jeśli planujesz zając się tym już po przyjeździe do ES to po prostu podejdź/zadzwoń do Oficina de Extranjeros i tam powinni wyjaśnić ci szczegóły. Jeśli chcesz załatwiać NIE spoza ES to zdaje się możesz zrobić to poprzez konsulat.

Jeśli coś naściemniałam, to niech mnie ktoś poprawi.

Odpowiedz do tematu