Strona Główna hiszpania.org.es
FORUM O HISZPANII

FAQFAQ  MapaMapa  SzukajSzukaj  NasiNasi  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Praca Gibraltar a mieszkanie w La Linea
Autor Wiadomość
85justine 
OBSERVADOR

Wysłany: 28-01-2018, 20:26   Praca Gibraltar a mieszkanie w La Linea #1

Witam

Mam ofertę z gibraltaru nad którą się zastanawiam.
Mieszkałabym w La linea, bo duże taniej,gdzieś blisko granicy
stąd kilka pytań

1) jak to ze stawką netto-brutto , zarobki w funtach, ile % podatku się płaci i cos takiego jak "ZUS" u nas?
2) Czy bezpiecznie jest w La Linea?
3) Na co zwracać uwagę przy szukaniu mieszkania?
4) Czy warto sprowadzić auto? Czy trzeba je przerejestrować? Jak wygląda sprawa prawa jazdy polskiego,ubezpieczonego auta w Pl, i przeglądu tutaj..?;-)
5) Jak z parkowaniem?Czy są miejsca zazwyczaj przy wynajmowanych mieszkaniach?
6) Jako, że sporo jeżdże rowerem( szosa , górski) łatwiej mi przeprowadzić byłoby się autem,ale to daleko... i później najłatwiej chyba z La Linei robić wypady na zwiedzanie w weekendy Hiszpanii -z rowerem ..bo chyba transport z La Linei do fajnych baz wypadowych kiepski gdzie zabierze i rower??? jak to wygląda? biorą do autobusów?
Chodzi o Sierra Nevada, itp..
7) Czy znacie może jakieś grupy kolarzy(amatorów) szosa/mtb?:)
8) Co warto 'załatwić" w Polsce przed wyjazdem - jakie papiery itd., jakieś tłumaczenia?

pozdrawiam
  Kraj: Poland

Cauliflower 
Siempre estoy aquí
MODERATOR

Przedstawiciel:
navarra

Pomogła: 62 razy
Wysłany: 30-01-2018, 16:39    #2

Zajmę się częścią rowerową, a resztę zostawiam ekspertowi ;)

6) W autobusach i pociągach z rowerem jest różnie. W autobusach zwykle życzą sobie, żeby rower był zdemontowany i "spakowany" (co czasem po prostu oznacza, że trzeba zdjąć koła i owinąć wszystko w kilka worków na śmieci).
Pociągi regionalne (Media Distancia Convencional, Cercanías) dopuszczają transport roweru bez demontażu i bez walizki.

7) Na kolarstwo w Hiszpanii jest w tej chwili absolutny szał. Szosowe, MTB a ostatnio i gravel się modny robi. Amatorski klub w okolicy znajdziesz bez problemu na FB, na forach czy przez znajomych. A jak nie to jak już się przeprowadzisz to daj znać, to Ci znajdę :D Region sobie wybrałaś do jeżdżenia piękny, acz w lecie będzie ciepło ;)

Ja bym brała samochód. Wziąć do autobusu rower to jedno (chociaż chyba bym się zesłała ze strachu, że mi go z bagażnika rąbną na jakimś postoju), ale na wyjazd bierzesz całą resztę oprzyrządowania (po zmianie butów dobrze jest mieć gdzie trampki zostawić, zamiast wozić je w plecaku), a jak na kilka dni to jeszcze jakąś torbę z ubraniami. Braknie rąk. Rozbij podróż na dwa czy trzy etapy i gotowe.

EDIT: o matko, dopiero doczytałam! Baba na rowerze!
Zajrzyj tu:
http://www.mujeresenbici.es/mapa/
W Algeciras masz babski klub Algechicas MTB.
https://www.facebook.com/algechicasmtb/
A jak już się zadomowisz to wpadnij do Pamplony, nas tu jest ponad 200 w Bizikume ;)

Cauliflower 
Siempre estoy aquí
MODERATOR

Przedstawiciel:
navarra

Pomogła: 62 razy
Wysłany: 30-01-2018, 16:55    #3

Ewentualnie, tak sobie myślę, że jak wstąpisz do klubu to na każdy organizowany wyjazd ktoś Ciebie i rower zabierze, tak się zwykle organizujemy, żeby brać mniej aut.
Tyle, że ja lubię być niezależna w takich przypadkach i wtedy bez samochodu ani rusz. To już zależy od Ciebie, ale śmiało możesz liczyć na innych w razie czego, Hiszpanie to przyjazny naród, nie odmówią takiej prośbie.

85justine 
OBSERVADOR

Wysłany: 30-01-2018, 23:20    #4

dzięki za odpowiedzi!
na razie dogaduję stawkę..strasznie to idzie,bo przez firmę rekrutacyjną...
z autem muszę pomyśleć...
zawsze można pożyczyć na weekend myślę, albo właśnie z ludźmi się zabrać;)

GreGoriO 
Fanatico
CZYTELNIK

Moje nałogi: internet
Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 31-01-2018, 19:14   Re: Praca Gibraltar a mieszkanie w La Linea #5

85justine napisał/a:
Witam

Mam ofertę z gibraltaru nad którą się zastanawiam.
Mieszkałabym w La linea, bo duże taniej,gdzieś blisko granicy
stąd kilka pytań

1) jak to ze stawką netto-brutto , zarobki w funtach, ile % podatku się płaci i cos takiego jak "ZUS" u nas?
2) Czy bezpiecznie jest w La Linea?
3) Na co zwracać uwagę przy szukaniu mieszkania?
4) Czy warto sprowadzić auto? Czy trzeba je przerejestrować? Jak wygląda sprawa prawa jazdy polskiego,ubezpieczonego auta w Pl, i przeglądu tutaj..?;-)
5) Jak z parkowaniem?Czy są miejsca zazwyczaj przy wynajmowanych mieszkaniach?
6) Jako, że sporo jeżdże rowerem( szosa , górski) łatwiej mi przeprowadzić byłoby się autem,ale to daleko... i później najłatwiej chyba z La Linei robić wypady na zwiedzanie w weekendy Hiszpanii -z rowerem ..bo chyba transport z La Linei do fajnych baz wypadowych kiepski gdzie zabierze i rower??? jak to wygląda? biorą do autobusów?
Chodzi o Sierra Nevada, itp..
7) Czy znacie może jakieś grupy kolarzy(amatorów) szosa/mtb?:)
8) Co warto 'załatwić" w Polsce przed wyjazdem - jakie papiery itd., jakieś tłumaczenia?

pozdrawiam

1 podatek od 10% do 25%... zależy czy masz dużo nadgodzin, jaki kod podatkowy, czy GIBtax,
jest "zus" około 25Ł tygodniowo, ale funduszu emerytalnego nie ma!!! musisz sama odkładać
Jeśli chcesz mieć możliwość korzystania z lekarza na Gib
to musisz mieć MELDUNEK na GIB lub ES. w tym drugim przypadku GHA będzie od ciebie żądał podbicia druku S1 na hiszpanii. w Seguro Social... a to się z kolei wiąże z obowiązkowym posiadaniem nr NIE.
patrz pkt 4

2. tak, ale zależy gdzie będziesz mieszkać

3. jak wszędzie, otoczenie, wygoda etc.

4. to zależy czy chcesz używać w ES. Jeśli tak (a napewno tak będzie), to będziesz musiała mieć również nr NIE, a to się wiąże z dodatkową rejestracja w U.S. hiszpańskim, Policia Nacional.
Czyli meldunek, plus jakieś środki na koncie.... na polskich a tym bardziej GIbońskich blachać w ES się nie uchowasz, szczególnie jeśli masz dzieci.
Są częste kontrole na drogach. Przy okazji przemytów (narkotyki, papierosy) kontrolują i nas zwykłych obywateli...
przy okazji polskie prawko do wymiany. więc wymówka że jesteś tutaj mniej niż miesiąc upadnie w kilka minut. Jest nagonka na obcokrajowców poruszających się za długo autami na zagranicznych blachach i posiadających prawko inne niż hiszpańskie.
mieszkając na GIB zaoszczędzisz sobie tych kłopotów

5. jest bardzo ciasno...turyści plus worker frontier... i więcej nie muszę mówić
jak masz zadbane auto, to albo w parkingach strzeżonych albo pogódź się z obiciami, rysami czy wgniotkami...auto służy jako środek lokomocji, nie lokata kapitału
zamiast w La linea, która jest brzydka! polecam dużo tańsze mieszkania w ładniejszej okolicy.
Santa Margerita, Sabinillas, Estepona
auto plus rower na granicy.... więcej możlwości a koszty porównywalne
wiele osób tak jeździ do pracy

6. jest dość dużo tras w okolicy, nie zabraknie ci motywacji do jazdy, szczególnie do pracy...najszybszy środek lokomocji po gib/la linea

7. sa w każdym miescie...nie znam

8. tłumaczenia jak zawsze są potrzebne, jak to do urzędów hiszpańskich czy UK. znajdziesz tutaj na grupie czy w wykazie ambasady wielu tłumaczy.. w dobie interneru żaden problem załatwić

Do tego, posiadając rezydencję w ES a pracując na Gib, masz OBOWIĄZEK składania corocznych zeznań podatkowych. I wpłaty należności, jeśli wyliczą że masz ZAPŁACIĆ...
TAK WIEM nie logiczne
Ale taka jest prawda...wielu Gibraltarczyków (I RESZTA ŚWIATA) ma dzisiaj tysięczne długi w Hacienda z powodu tej NIEŚWIADOMOŚCI.
http://www.youtube.com/wa...feature=related
Ostatnio zmieniony przez GreGoriO 31-01-2018, 19:33, w całości zmieniany 3 razy  
  Kraj: Spain

85justine 
OBSERVADOR

Wysłany: 01-02-2018, 06:32    #6

hej hej

bardzo dziękuję za odpowiedzi;)
Ok,auta nie biorę. Mieszkanie w La linea, chodzi mi żeby naprawdę blisko,bo godziny pracy są masakryczne, a ja trenuję triathlon ...
Te podatki hm kurcze, firma rekrutacyjna powinna to wyraźnie określić, 10 a 25% to różnica, myśłałam, że około 20%...
choć mieszkając w Hiszpanii i tak chyba trzeba płacić 25%?;/
to za te długi po latach mogą "gonić"?
Mi jeden facet pisał,że wszyscy nie płacą tego podatku...

pozdrawiam ;)

GreGoriO 
Fanatico
CZYTELNIK

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 01-02-2018, 09:53    #7

Skala podatków jest taka szeroka ale na szczęście KOD, możesz sobie co tydzień zmienić.
W zależności czy masz perspektywy na nadgodziny czy też nie. Wiele osób przechodzi na Gib.
Będziesz na miejscu to się w tym wszystkim rozeznasz.
Średnio pracodawca potrąca od 15-20%.
Jest tylko jeden ale za to wielki minus.... Zwrot podatku, jeśli jest będzie....dopiero za około 6-7 lat.
Taką mają obsuwę.

85justine 
OBSERVADOR

Wysłany: 01-02-2018, 10:18    #8

GreGoriO napisał/a:
Skala podatków jest taka szeroka ale na szczęście KOD, możesz sobie co tydzień zmienić.
W zależności czy masz perspektywy na nadgodziny czy też nie. Wiele osób przechodzi na Gib.
Będziesz na miejscu to się w tym wszystkim rozeznasz.
Średnio pracodawca potrąca od 15-20%.
Jest tylko jeden ale za to wielki minus.... Zwrot podatku, jeśli jest będzie....dopiero za około 6-7 lat.
Taką mają obsuwę.

ok dzięki
coś ta firma rekrutacyjna nie potrafi wyjaśnić,czyli to zależy od nadgodzin nie od zarobków?
wszędzie tam jest tak, że mają pracę 9h (z 1h przerwą na lunch)?
Hm czyli mieszkając w Hiszpanii też wystarczy podatek 10-20%?
Tak,aby po powrocie do Polski nie "ścigali" za ileś lat ;-) ))
Szukam jakiegoś artykułu solidnego na ten temat,ale ciężko znaleźć ;-) )

od czego zależy KOD?od liczby godzin?
a ubezpieczenie,aby później móc do lekarzy chodzić(jak tam wyglada słuzba zdrowia??) to nie jest obowiązkowe i wynsoi tak jak tu? https://www.gibraltar.gov...%20Part%202.pdf
pracodawca płaci i pracownik?

dzięki za pomoc!:)
Ostatnio zmieniony przez 85justine 01-02-2018, 10:20, w całości zmieniany 2 razy  

GreGoriO 
Fanatico
CZYTELNIK

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 01-02-2018, 10:54    #9

Na Gib przerwy są krótsze, 10.00-10.30(to zależy od konkretnego pracodawcy ale minimu 15 min)
południowa 13:00-13:30(tutaj również), jeśli są nadgodziny to z reguły Te Time o 16.00. ale z kolei ta nie zawsze.
Na Hiszpani podatek zaczyna się od 19%, więc często zapłata wynika z różnicy sytawek Gib/ES i różnicy w kursie walut.
Co do ścigania...póki co nic mi nie wiadomo, ale kto wie co uchwali UE w najbliższych latach
Kod zależy od wielu czynników, czy mieszkasz na Gib i masz majątek, czy masz rodzinę, dzieci, etc
Nadgodzny wpływają na wysokość podatku jak w PL, wtedy warto mieć Gib...ryczałt
za to nie można oczekiwać zwrotu po iluś tam latach...
ale to już zależy od indywidualnych oczekiwań. Zresztą to wyjdzie na pewno w trakcie rozmów ze znajomymi, tam na miejscu
Tak część płaci pracodawca a część Ty.
zapamiętaj jedną najważniejszą rzecz
URZĘDNIK czy to w ES czy na GIB jest przyjazną ci osobą.... jeśli ci nie pomoże, to na pewno ci nie zaszkodzi...
Casem ich brak wiedzy zwala z nóg, ale przynajmniej są bardzo mili.
Czesto pomagając przez telefon, starają się jak mogą by pomóc rozwiązać Twój problem...
Naprawdę jest to tutaj normalne...zapomnij o polskich doświadczeniach
Ostatnio zmieniony przez GreGoriO 01-02-2018, 11:01, w całości zmieniany 1 raz  

85justine 
OBSERVADOR

Wysłany: 01-02-2018, 11:59    #10

ok, dzięki;)
hm bo tutaj godziny pracy podali 9.00-18.00 cały dzień z głowy.. z godzinną przerwą na lunch, także mnie to zdziwiło,chociaż to tak często w południowych krajach jest ;-)

Odpowiedz do tematu