Strona Główna hiszpania.org.es
FORUM O HISZPANII

FAQFAQ  MapaMapa  SzukajSzukaj  NasiNasi  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Rezydentka Hiszpanii a poród w Polsce
Autor Wiadomość
lukasfratris 
OBSERVADOR

Wysłany: 07-12-2015, 19:33   Rezydentka Hiszpanii a poród w Polsce #1

Zdecydowaliśmy się na powrót do ojczyzny na czas zwolnienia lekarskiego z tytułu porodu (4miesiące) i 3,5 miesiąca urlopu macierzyńskiego.
Czyli przez okres minimum 8 miesięcy zaczynając od lutego 2016 stacjonarnie już w Polsce.
Chcemy aby nasze dziecko urodziło się w Polsce.

Mieszkamy w Madrycie i tutaj też prowadzone są wszelkie świadczenia pracownicze i ubezpieczeniowe. W Polsce będziemy nazwijmy to - obcokrajowacami.

Nasze pytania kierujemy do rodziców i kobiet które decydowały się przed nami na takie rozwiązanie - poród w PL i późniejszy powrót do Hiszpanii.

1) Jak wygląda procedura ubezpieczeniowa i jakie musimy przygotować dokumenty (oraz z jakich hiszpańskich urzędów je odebrać) aby bez problemów szpital powiatowy przejął wszelkie obowiązki bez kręcenia nosem (opieka przedprorodowa, badania w 3 trymestrze, szkoła rodzenia, poród, itp.)

Wiemy już o: tarjeta sanitaria europea - TSE oraz druku E112 zgoda na kontynuowanie leczenia w ciąży i opieki na urlopie macierzyńskim poza hiszpanią.

Czy jeszcze o czymś powinniśmy wiedzieć ?

2) Po urodzeniu dziecka w PL i powrocie do Hiszpanii czy istnieje lokalnie coś w rodzaju
"becikowego" po urodzeniu dziecka, jeżeli tak to na jakich warunkach jest przyznawane, gdzie można uzyska bliższe informacje, i jakiej jednorazowej wysokości jest to pomoc.

Będziemy wdzięczni za bliższe informacje i udział w dyskusji.
Łukasz i Basia

GreGoriO 
Fanatico
CZYTELNIK

Moje nałogi: internet
Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 07-12-2015, 23:56    #2

Dlaczego chcecie komplikować sobie życie,
Dziecko i tak po urodzeniu będzie miało papiery polskie. I w konsulacie MUSICIE załatwić mu paszport.
Jako że mieszkasz w Madrycie masz wszystko na miejscu.
Dopiero po uzyskaniu 18 roku życia może ON(A) złoźyć wniosek o obywatelstwo hiszpańskie.
rodząc w PL tracisz tę możliwość.
Nie wspomnę też o jakości opieki nad noworodkiem i jego mamą. porównując ES i PL to niebo i ziemia.
http://www.youtube.com/wa...feature=related
  Kraj: Spain

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 62 razy
Wysłany: 08-12-2015, 03:08    #3

GreGoriO napisał/a:
Nie wspomnę też o jakości opieki nad noworodkiem i jego mamą. porównując ES i PL to niebo i ziemia.

yupii , i masz racje

Cauliflower 
Siempre estoy aquí
MODERATOR

Przedstawiciel:
navarra

Wysłany: 08-12-2015, 09:10    #4

GreGoriO napisał/a:

O-to-to.
A już nie daj buk jak się coś pokomplikuje z maleństwem i trzeba zostać dłużej - w Madrycie są genialni specjaliści a komfort "mieszkania" z dzieckiem w szpitalu w Hiszpanii to coś dla Polek średnio wyobrażalnego.

fankabiologii 
Hablador

Moje nałogi: czekolada/książki
Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 8 razy
Wysłany: 08-12-2015, 18:13    #5

Mi przez glowe nawet nie przeszlo rodzic w Polsce -O Za duzo sie naczytalam o tragediach i opiece nad rodzaca (za wszystko ektra trzeba placic, lekarza trzeba blagac o cesarke, jak cos idzie nie tak, ehhh). Gorzowska porodowka ma koszmarna opinie. Wole w Hiszpanii =D
I do tego w Hiszpanii z tytulu samotnej matki podobniez daja 1000e na reke. W Polsce niet.
Ostatnio zmieniony przez fankabiologii 08-12-2015, 18:14, w całości zmieniany 1 raz  

Ethel 
Aficionado

Moje nałogi: wino
Przedstawiciel:
catalunya

Pomogła: 15 razy
Wysłany: 08-12-2015, 20:46    #6

Akt 2: Do rozmowy ponownie dołącza lukasfratris pisząc, że:

a) już zdecydowali
b) nie wasza sprawa dlaczego i po co
c) oczekiwali odpowiedzi na konkretne pytanie, a nie waszej opinii
d) liczyli na pomoc od rodaków, ale widać na tym forum wszyscy tylko potrafią krytykować

Kurtyna.

:mrgreen: :bien

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Pomogła: 44 razy
Wysłany: 09-12-2015, 08:55    #7

Ethel napisał/a:

a) już zdecydowali
d) liczyli na pomoc od rodaków, ale widać na tym forum wszyscy tylko potrafią krytykować

Kurtyna.
Ethel, wyjelas mi to z ust...pytanie nie bylo w stylu: czy lepiej tu czy tam..etc..tylko co zrobic w konkretnej sytuacji :vale =D

fankabiologii 
Hablador

Moje nałogi: czekolada/książki
Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 8 razy
Wysłany: 09-12-2015, 08:55    #8

Ethel napisał/a:

a) już zdecydowali

Kurtyna.

:me_rio :me_rio

kojot 
Aficionado

Polonia:
polonia

Wysłany: 09-12-2015, 09:45    #9

anvien napisał/a:
Ethel napisał/a:

a) już zdecydowali

Kurtyna.
Ethel, wyjelas mi to z ust...pytanie nie bylo w stylu: czy lepiej tu czy tam..etc..tylko co zrobic w konkretnej sytuacji :vale =D

Ethel, anvien zwróćcie uwagę na to, że przesłanką udzielania informacji przez GreGorio i go popierających była chęć pomocy i zwrócenia uwagi na drobne szczegóły, o których najczęściej zapominają emigranci.
Będą mieli sporo kłopotów w Polsce - hiszpańskie dokumenty będą musieli zarejestrować w polskim NFZ, aby otrzymać prawo bezpłatnego leczenia, porodu itp. Nie wiem czy dostaną polskie becikowe - w tej chwili 1000 zł. Warunki jego otrzymania :
Cytat:
W celu otrzymania "becikowego" konieczne jest złożenie wniosku oraz dołączenie do niego następujących dokumentów: * oryginał lub kserokopia skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka (w przypadku, gdy ojciec dziecka jest nieznany, do wniosku należy dołączyć zupełny odpis aktu urodzenia); * zaświadczenie lekarskie lub zaświadczenie wystawione przez położną potwierdzające pozostawanie kobiety pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu (dokument ten nie jest wymagany od opiekuna prawnego lub opiekuna faktycznego dziecka); * zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o dochodach opodatkowanych na zasadach ogólnych za 2014 rok wszystkich pełnoletnich członków rodziny lub oświadczenie o wysokości dochodu osiągniętego w 2014 roku; * zaświadczenie lub oświadczenie o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne za 2014 rok; * oświadczenia członków rodziny rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne za 2014 rok; * oświadczenie członka rodziny o wysokości dochodów niepodlegających opodatkowaniu za 2014 rok; * zaświadczenie właściwego organu gminu, nakaz płatniczy lub oświadczenie członka rodziny o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażonej w hektarach przeliczeniowych za 2014 rok; * dokument potwierdzający utratę dochodu (np. świadectwo pracy ze wskazaniem daty utraty dochodu oraz kwotę netto utraconego dochodu); *dokument potwierdzający uzyskanie dochodu oraz dokument określający wysokość dochodu uzyskanego z miesiąca następującego po miesiącu w którym dochód został osiągnięty; * odpis wyroku sądu zasądzającego alimenty na rzecz osób w rodzinie lub odpis protokołu posiedzenia zawierającego treść ugody sądowej lub odpis zatwierdzonej przez sąd ugody zawartej przed mediatorem; * zaświadczenie komornika prowadzącego postępowanie egzekucyjne o wysokości wyegzekwowanych świadczeń alimentacyjnych za 2014 rok.
Czytaj więcej: http://www.gloswielkopols...kowym,id,t.html

Podejrzewam, że z uwagi na to, że nie rozliczali się z polskim US oraz drugi warunek - dochód rodziny w przeliczeniu na jedną osobę nie przekracza miesięcznie kwoty 1 922,00 zł - otrzymanie becikowego będzie raczej trudne.
Ja mimo wszystko na ich miejscu jeszcze decyzję bym przemyślał. Poród w Hiszpanii, a przyjazd do PL już z noworodkiem.

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Wysłany: 09-12-2015, 12:41    #10

kojot, ale my sie tylko odnioslysmy do tego ze tak naprawde po raz kolejny probujemy tlumaczyc komus cos o co nie pytal =D
Cytat:
Ja mimo wszystko na ich miejscu jeszcze decyzję bym przemyślał.
ja bym tez nie rodzila w PL bedac ubezpieczona w ES, ale nie o to sie rozchodzi w pytaniu :wink:

kojot 
Aficionado

Polonia:
polonia

Wysłany: 09-12-2015, 16:20    #11

anvien napisał/a:
kojot, ale my sie tylko odnioslysmy do tego ze tak naprawde po raz kolejny probujemy tlumaczyc komus cos o co nie pytal =D
Cytat:
Ja mimo wszystko na ich miejscu jeszcze decyzję bym przemyślał.
ja bym tez nie rodzila w PL bedac ubezpieczona w ES, ale nie o to sie rozchodzi w pytaniu :wink:

Masz rację, że Łukasz i Basia o to nie pytali, ale może dobrze im pokazać, że ich decyzja nie jest najbardziej rozsądna. Wbrew pozorom poród w PL w ich sytuacji nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zwłaszcza jeśli chodzi o przyszłość dziecka - poród w Hiszpanii pozwala dziecku na bezproblemowe otrzymanie obywatelstwa hiszpańskiego, nawet w sytuacji, gdyby praktycznie po urodzeniu nigdy tam nie mieszkało.

Ale wracając do odpowiedzi na ich pytania:
Najważniejszy jest druk E112 (tj.zgoda na kontynuowanie leczenia w ciąży i opieki na urlopie macierzyńskim) - muszą zwrócić uwagę na to by wszystkie pieczątki i adresy były czytelne. Dobrze jest mieć nawet kilka kopii tego druku. Druku tego nie tłumaczymy, bo jest drukiem unijnym i może być sporządzony w języku hiszpańskim. Oryginał lub kopię E112 trzeba będzie dołączyć w polskim szpitalu do dokumentacji przy porodzie (zamiast polskiego ubezpieczenia), żeby polski NFZ wiedział, z kim ma się rozliczyć. Generalnie tym drukiem będziecie się posługiwać, jak będą pytania o ubezpieczenie. Można mieć ze sobą także hiszpańską EKUZ, ale karta ta jest honorowana wyłącznie w sytuacjach alarmowych (takie zachorowanie na wycieczce turystycznej) i czasami się zdarza, że niektórych zabiegów lub badań nie chcą na jej podstawie wykonywać.

Po urodzeniu dziecka w PL - niezbędne będzie natychmiastowe wystąpienie o paszport dla niego, bez tego dokumentu nie będziecie mogli wrócić do ES z dzieckiem. Gdybyście jednak zmienili decyzje - paszport dla dziecka bez problemu załatwicie w Ambasadzie PL w Madrycie.

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Wysłany: 09-12-2015, 18:37    #12

kojot napisał/a:
Masz rację, że Łukasz i Basia o to nie pytali, ale może dobrze im pokazać, że ich decyzja nie jest najbardziej rozsądna.
no i to sa wlasnie nasze domysly, chcemy pomoc na sile a potem pytajacy sie burza badz strzelaja focha ze to nie o to chodzilo i ze " liczyli na pomoc od rodaków, ale widać na tym forum wszyscy tylko potrafią krytykować " i robia sie z igly widly..ile juz bylo takich tematow.... :cool:

GreGoriO 
Fanatico
CZYTELNIK

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 09-12-2015, 18:59    #13

anvien napisał/a:

dlatego moim pierwszym słowem było pytanie.....
Po co komplikować sobie życie.
tak naprawdę jestem akurat na czasie bo moja córka rodziła w ES a mojego przyjaciela, tak jak nasi pytający pojechała na Śląsk....
już po pierwszej wizycie u lekarza w 6 miesiącu ciąży żałowała decyzji.
rodziły obie w odstępie dwóch tygodni, moja wnuczka starsza.
niestety "polska" rodząca juą wrócia do ES.
POWODÓW NIE BĘDĘ KOMENTOWAŁ, bo one zostały opowiedziane w kilku ostatnich postach.

pytający powinni wiedzieć na co się decydują.
tym bardziej że coś niecoś wiemy o tym.

Abstrahuję tutaj od pytania o "becikowe" ...bo uważam że nie na miejscu jest pytać o pieniądze gdy się zrezygnowało ze świadczeń/opieki , wyjeżdżając do innego kraju
Cytat:
Zdecydowaliśmy się na powrót do ojczyzny na czas zwolnienia lekarskiego z tytułu porodu (4miesiące) i 3,5 miesiąca urlopu macierzyńskiego.

Cytat:
poród w PL i późniejszy powrót do Hiszpanii.

Cytat:
Po urodzeniu dziecka w PL i powrocie do Hiszpanii czy istnieje lokalnie coś w rodzaju
"becikowego
"
:(

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Wysłany: 10-12-2015, 17:03    #14

GreGoriO, az wierzyc mi sie nie chce ze powodem calej podrozy na porod do kraju jest domniemane becikowe w PL :-D ja raczej latwowiernie sklaniam sie ze sa inne wazniejsze (moze patriotyczne) powody, bo dla marnych paru stów w PL (jesli takowe wogole przysluguja) to chyba nikt nie zadawal by sobie az tylu trudu :-D

Ethel 
Aficionado

Moje nałogi: wino
Przedstawiciel:
catalunya

Pomogła: 15 razy
Wysłany: 10-12-2015, 17:32    #15

kojot napisał/a:
Nie wiem czy dostaną polskie becikowe
lukasfratris napisał/a:
Po urodzeniu dziecka w PL i powrocie do Hiszpanii czy istnieje lokalnie coś w rodzaju
"becikowego" po urodzeniu dziecka

Wydaje mi się, że pytanie dotyczyło raczej "becikowego" w Hiszpanii...

GreGoriO 
Fanatico
CZYTELNIK

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 10-12-2015, 20:38    #16

anvien napisał/a:
..... (moze patriotyczne) powody,

nie trzeba jechać do PL by być patriotą.
POlskie obywatelstwo należy się nam jak psu buda, i żaden poród tego nie zmieni.
JEDYNE ułatwienie jest takie, że nasze dziecko urodzone w ES ma prawo wybrać obywatelstwo z chwilą ukończenia 18 lat.
A z powodu tego że OBYDWOJE z rodziców są Polakami niestety nie przysługuje.
Chyba, że przejdziemy całą procedurę uzyskania hiszpańskiego obywatelstwa, przysługującą nam przy udokumentowanym, 10 letnim pobycie w Hiszpanii.

beer 
Amigo

Wysłany: 11-12-2015, 00:03    #17

Jak się ma becikowe w PL w stosunku do kosztów podróży tam i z powrotem. Nie warta skórka wyprawki.

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 11-12-2015, 13:25    #18

beer, daj spokoj, jak ktos sobie poscieli tak sie wyspi... :pensando
zapytali co potrzebne, odpowiedz dostali, a ze przy okazji stali uzytkownicy sobie pogadali to nasze :enojado:

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Wysłany: 11-12-2015, 15:37    #19

ikxio napisał/a:
zapytali co potrzebne, odpowiedz dostali, a ze przy okazji stali uzytkownicy sobie pogadali to nasze
no, wyszlo jak zawsze :jajaja

lukasfratris 
OBSERVADOR

Wysłany: 14-12-2015, 21:05    #20

Kochani
Bardzo dziękujemy za Wasze opinie i komentarze
Może utniemy trochę niepotrzebnych domysłów.

Ale to po kolei.

Zdecydowaliśmy się na poród w Polsce gdyż tam są nasze rodziny, tu jesteśmy zupełnie sami. W Polsce mamy wszystko czego nie mamy tu i odwrotnie.
Czeka tam na nas dom na Mazurach w którym chcemy się wyciszyć i odpowiednio przygotować.
Jesteśmy dumni z bycia polakami i sprawy obywatelstwa hiszpańskiego nie są dla nas ważne.
Docelowo wiemy także że nie zostaniemy tu na stałe i będziemy wracali z emigracji, niestety ciąża wszystko przyśpiesza stąd mamy mały rozgardiasz w nieznajomości prawnych procedur medycznych dotyczących opieki w trakcie ciąży i porodu.

Karta TSE podobno będzie już w skrzynce lada dzień - do załatwienia we wskazanych placówkach medycznych danej dzielnicy. :smile:
Obawiam się że to nie wszystko.
W związku że nie do końca spodziewaliśmy takich odpowiedzi :pienso zdecydowałem że zadzwonię do naszego szpitala powiatowego i wyłożę kawe na ławę, wtedy dowiem się czego konkretnie potrzebuje taki szpital i opiszę to w tym temacie.

Odnośnie szpitala i samego porodu też nie należy się bać i wskazywać jaka jest w nich niedobra opieka.
Jest karta pacjenta z której niewiele osób egzekwuje swoje prawa.
Są też fundacje i stowarzyszenia które przygotowują przyszłe mamy na poród i są uczulone na różnego rodzaju uchybienia personalu szpitalnego.
Np. www.rodzicpoludzku.pl

Najbardziej boimy się jednak obowiązku szczepiennego w takiej postaci jakiej jest teraz, czyli pierwsza szczepionka już po godzinie życia dziecka. I z tymi patologiami będziemy pewnie walczyli. Dla informacji w ES szczepienia są dobrowolne w przeważającej wiekszości.

Jeszcze sprawy ekonomiczne.
Chcielibyśmy wyciągnąć od państwa i jednego i drugiego co się da jeżeli chodzi o świadczenia na dzieci. Chociażby za urlop macierzyński,.... 3,5 miesiąca. :o_no A co potem z dzieckiem ?. W Polsce na becikowe już się nie łapiemy i nową ustawę +500. Według ustawodawców, mamy za gruby portfel.

Pozdrawiamy Ł&B

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Wysłany: 15-12-2015, 10:06    #21

lukasfratris napisał/a:
zdecydowałem że zadzwonię do naszego szpitala powiatowego i wyłożę kawe na ławę, wtedy dowiem się czego konkretnie potrzebuje taki szpital i opiszę to w tym temacie.
no i to chyba jest najlepsze rozwiazanie, bo po co gdybac :-)
lukasfratris napisał/a:
Odnośnie szpitala i samego porodu też nie należy się bać i wskazywać jaka jest w nich niedobra opieka.
to fakt, wrzucanie calej opieki zdrowotnej do jednego worka jest niesprawiedliwe, sa dobre szpitale i porodowki i gorsze czy zle..czesc moich kolezanek rodzacych w Polsce nie narzekala na szpiale, te co narzekaly to raczej na lekarzy i ich decyzje w momencie kiedy sie cos dzialo czego nie mozna przewidziec wczesniej.

lukasfratris napisał/a:
Najbardziej boimy się jednak obowiązku szczepiennego w takiej postaci jakiej jest teraz, czyli pierwsza szczepionka już po godzinie życia dziecka.
no ale czemu sie boicie, przeciez znaczna wiekszosc dzieci dobrze toleruje szczepionki, gdyby bylo inaczej nikt by ich nie robil na taka skale...a ochrona tak malych dzieci przed wirusami jest chyba wazniejsza, tyle jest teraz odmian streptokokow, pneumokokow itd...zwlaszcza w naszym umiarkowanym klimacie.

lukasfratris napisał/a:
Chcielibyśmy wyciągnąć od państwa i jednego i drugiego co się da jeżeli chodzi o świadczenia na dzieci.
no tego to juz nie chce rozwijac, bo trudno jest tak zakombinowac zeby dostac wszystko na maksa wszedzie jak sie nie jest tak na dobre ani tu ani tam...

Odpowiedz do tematu