Strona Główna hiszpania.org.es
FORUM O HISZPANII

FAQFAQ  MapaMapa  SzukajSzukaj  NasiNasi  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Przeprowadzka do Hiszpanii
Autor Wiadomość
Iwona B 
OBSERVADOR

Wysłany: 14-03-2015, 02:39    #76

....jak w temacie powyzej ... ( kontynuuję - wczesniejszy zamiesciłam dla pewnosci czy sie ukaże ).....
Pokróce opisze nasza sytuacje .
Oboje z mezem ( bezdzietni - przed 60-tką ) chcemy wreszcie wygrzac stare kosci , a wypady raz czy dwa do roku nie sa wystarczajace . Zakładam , że będzie to taki nasz czas przedemerytalny - dysponujemy sporymi oszczednosciami i chcemy w przyszłości ( jeśli uda sie osiedlić w Hiszpanii ) sprzedac dwa mieszkania w Polsce .
Zakładamy , ze nie bedziemy podejmować już pracy , wiec system opodatkowania nie bedzie nas dotyczył . Ubezpieczenie zdrowotne wykupimy prywatnie .
Moje pytania do Was - a wiem , ze jestescie bardzo pomocni i z góry dziekuje za odpowiedzi :
1. Czy aby wynajac mieszkanie ,na pól lub cały rok, musimy uzyskac numer NIE ?
2. Czy musimy jednak starac sie uzyskac status rezydenta , jesli tak to po jakim czasie pobytu jest wymagany ?
3. Jakie sa wymogi do założenia konta bankowego w celach wszelkich opłat ?
4. Czy agencje wynajmuja mieszkania osobom niepracujacym i czy powinniśmy jednak najlepiej " z góry " zapłacic przykładowo za cały okres wynajmu i mieć spokoj ?
5. Jesli kupimy w Hiszpanii samochod czy możemy go zarejestrować nie będąc rezydentem ?
.....
Nie bede zamieszczac na razie wiecej pytań , choc mam wiele .
Pomimo meldunku w Polsce nie czuje sie juz z nim niczym powiazana , a z Irlandia rowniez zakoncze współprace , dlatego zastanawiam sie co czeka mnie gdy przyjade do Hiszpanii .
Pozdrowienia dla wszystkich forumowiczów i mam nadzieje , ze ktoś z was mi cos podpowie w temacie mojej woli pozostania " wolnym strzelcem " :pensando
Ostatnio zmieniony przez Iwona B 14-03-2015, 02:41, w całości zmieniany 1 raz  
  Kraj: Ireland

Cauliflower 
Siempre estoy aquí
MODERATOR

Przedstawiciel:
navarra

Pomogła: 62 razy
Wysłany: 14-03-2015, 08:25    #77

Witaj :) Fantastyczny plan macie i myślę, że da się go wcielić w życie, bo wiadomo, że największym problemem jest w takim wypadku posiadanie środków na życie, a to Wam odpada.

Numer NIE i certyfikat wpisu do rejestru obcokrajowców unijnych (zwany potocznie "zielony papier") mieć musicie. To, razem z dokumentem ze zdjęciem (polski dowód osobisty jak najbardziej wystarczy) będzie Wasz dokument, którym będziecie się posługiwać w Hiszpanii w sprawach urzędowych.

Raczej będzie konieczny do założenia konta i rejestracji samochodu.
Pewnie doczytałaś już, że do wyrobienia certyfikatu ważnego dłużej, niż 3 miesiące, potrzebne są: praca, ubezpieczenie lub środki na życie. Ktoś (Gregorio?) pisał kiedyś, że w Andaluzji jest to określona kwota. Tak że może wcale nie być aż tak trudno go uzyskać.

Co do agencji nieruchomości, to pewnie nie będzie problemu ani z NIE ani z tym, że nie pracujecie - im się wpłaca kaucję, którą mają na wszelki wypadek, jakby wynajmujący nie płacił, i to im zwykle wystarcza.

Iwona B 
OBSERVADOR

Wysłany: 14-03-2015, 14:23    #78

Dziekuje bardzo za odpowiedź :vale
Myślę , że wiele samotnych par w naszym wieku , którzy powoli noszą sie z zamiarem zakończenia "kariery" zawodowej może znaleźć przydatne informacje na tym forum i pomocnych użytkowników . Mam również nadzieje , że tutaj jest wiecej przyjaznych i pomocnych forumowiczów niż na forach irlandzkich .
Oczywiście muszę sie dowiedzieć na starcie jaką wystarczającą ilość gotówki przelać do Hiszpanii (ulokowane środki mam w bankach w Polsce ), ale tylko część i to ostrożnie rozdysponować , aby nie " utopić " . Chociaż żadnym bankom nie można w pełni zaufać .
Ze sprzedażą mieszkań nie ma co sie spieszyć - aby w razie " odwrotu " było do czego wracać do Polski .

Jeszcze jedno z pytań . Ponieważ Irlandia jest bardzo liberalna i nigdy nie podejrzewa sie tutaj przyjezdnych o fałsz , zauważyłam , ze w Hiszpanii jest odmiennie .
To w jaki sposób musimy udowodnić legalność pochodzenia gotówki ?
Czy wystarczą wyciągi i dokumenty z polskich banków ?
Problem możemy już mieć na poczatek - od czego zacząc ?
Załóżmy ,że na jesieni znajdziemy fajne mieszkanie - oczywiście przez agencję - nie możemy od razu założyć konta bez braku NIE - do opłacania wszystkich mediów , direct debit , itp...
Trochę błedne koło - nie można założyć konta nie będąc rezydentem , a ta procedura trochę trwa .
Skąd robić direct debit ? A może zacząc od Santandera w Polsce ? Czy coś mozna załatwić / płacić gotówką ?
Na " dzień dobry " wszystko sie zaczyna od banków .
Pewnie zaczniemy od pobytu na 3 miesiace i w tym czasie zorientujemy sie w przepisach - turystyczny taki wyjazd- rekonesans - da nam duże rozeznanie .
Z natury jesteśmy bardzo ostrożni ( piszę w liczbie mnogiej poniewaz wraz z mężem tworzymy nierozłaczną , dobrzerozumiejącą sie parę ), a ostatnie 35 lat nauczyło nas wiele i nadal sie uczymy .
Ostatnio zmieniony przez Iwona B 14-03-2015, 14:26, w całości zmieniany 1 raz  
  Kraj: Ireland

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 63 razy
Wysłany: 14-03-2015, 14:32    #79

Iwona B, wynajem mieszkanie tonie problem
co do banku - mozesz przelac kazda kwote, tylko musisz podac zrodlo pochodzenia pieniedzy - to czytasz to sa sytuacjie gdy ktos nieudolnie probuje "prac" pieniadze.
natomiast "ciepla i sloneczna Hiszpanie" to mozesz na polke z legendami miejskimi odlozyc. :hola: palmy wytrzymuja nawet krotkie przymrozki wiec rosna dalej :pensando

dieperle 
OBSERVADOR

Wysłany: 14-03-2015, 15:09    #80

Cześć!

Właśnie miałam rozpocząć nowy wątek, ale ponieważ temat jest identyczny, podepnę się pod ten (mam nadzieję, że można). Również planuję przeprowadzkę do Hiszpanii, również jesienią i również liczę na słońce all day long, z tym że mam już wykupiony bilet do miasta, które uznaję za idealne pod tym względem: Malaga. Różnice są zasadnicze, ponieważ: 1. Ja raczej chcę pracować, z tym że w Polsce jestem freelancerem pracującym z domu i z tego, co widzę, nie opłaca mi się zakładać firmy w Hiszpanii, więc chciałabym bezproblemowo kontynuować pracę w Hiszpanii (tj. żeby nikt mi nie zaglądał w portfel, skąd mam pieniądze ;) ). 2. Nie jadę z mężem, tylko z małym dzieckiem. W momencie wyjazdu będzie miała 2,5 roku. Chciałabym wiedzieć, jakie są szanse, że dziecko trafi do jakiejś ochronki, przedszkola (rozumiem, że bezpłatne państwowe przysługuje rezydentom...). Jedziemy same, jestem samotną matką. 3. W związku z punktem 2. interesują mnie też kwestie dotyczące np. bezpieczeństwa w Hiszpanii ogólnie i w Maladze w szczególności. Czy jest coś, o czym powinnam wiedzieć przed wyjazdem? Jak wygląda opieka zdrowotna w takim wypadku? Czy wystarczy dokument od NFZ? 4. Nie znam jeszcze hiszpańskiego, ale jestem językowcem i chcę się nauczyć przed wyjazdem i nadrobić maksymalnie zaraz po przylocie. Jakie są opcje? Gdzieś mignęło mi na forum, że organizacje przykościelne prowadzą bezpłatne kursy językowe? Jak to wygląda w Maladze? Czy po angielsku nie można się tam porozumieć, np. w urzędach?
I moje pytania na koniec: 1. Jaka jest kwota, którą powinnam się legitymować ;) po przylocie do Malagi? Czy muszę mieć przy sobie kwotę na cały rok/całe pół roku? Mam konto walutowe w polskim banku, czy to wystarczy, jeśli środki będą na nim zgromadzone? (czy mogłyby to być też np. dolary?) 2. Jak zrozumiałam, jeśli mam kasę, do wynajęcia mieszkania nie muszę mieć numeru NIE? Czy tak samo jest w przypadku wynajmu prywatnego? 3. Czy przez agencje można wynająć TANIĄ kawalerkę (widzę, że agencje wynajmują wille; nie mogę i nie chcę sobie na nie pozwalać)? 4. Wolałabym wynająć prywatnie ze względu na kwotę i na metraż. Czy prywatni właściciele podpisują umowy, np. czy zgodziliby się podpisać umowę na odległość, tak żebym mogła ją sobie spokojnie przetłumaczyć przed komputerem jeszcze w Polsce? Jakie stosują zabezpieczenia? Czy muszę przywieźć z Polski jakieś zaświadczenia? (W Polsce mam własne mieszkanie). Na razie to by było na tyle. Będę wdzięczna za odzew i wszelkie wskazówki.
  Kraj: Poland

dieperle 
OBSERVADOR

Wysłany: 14-03-2015, 15:23    #81

Chciałabym wynająć mieszkanie jeszcze w Polsce zdalnie, ponieważ nie chcę mieszkać z małym dzieckiem w hotelu. Myślałam o couchsurfingu, ale wątpię, że znajdę coś akurat na konkretny termin z tak małym dzieckiem i akurat w tym mieście.

Cauliflower 
Siempre estoy aquí
MODERATOR

Przedstawiciel:
navarra

Wysłany: 14-03-2015, 16:28    #82

O, znalazłam:
GreGoriO napisał/a:
Cauliflower napisał/a:
Jest Ci potrzebny certyfikat potwierdzajacy wpis do rejestru cudzoziemcow.
Twoj jest bialy i jest wazny przez 3 miesiace.
Do uzyskania "zielonego papieru" czyli certyfikatu potwierdzajacego Twoje prawo do rezdencji w Hiszpanii przez dluzej niz 3 miesiace potrzebujesz: dochodow (pracy), ubezpieczenia medycznego albo srodkow na pokrycie ewentualnych kosztow leczenia, w wysokosci, zdaje sie, niezdefiniowanej.

http://www.interior.gob.e...ia-y-residencia

W Andaluzji mówią otwarcie....jest to kwota 6.000€ :me_rio

dieperle 
OBSERVADOR

Wysłany: 14-03-2015, 19:10    #83

Dzięki Cauliflower. A możesz powiedzieć, do czego w ogóle potrzebne są jakiekolwiek certyfikaty (białe czy zielone) i kto je niby wydaje? Na nic takiego się nie natknęłam. Czytałam do tej pory wprawdzie tylko jedną stronę urzędową dla przyjeżdżających do Hiszpanii...

Cauliflower 
Siempre estoy aquí
MODERATOR

Przedstawiciel:
navarra

Wysłany: 14-03-2015, 19:37    #84

Jak pisałam wyżej:
Cytat:
Numer NIE i certyfikat wpisu do rejestru obcokrajowców unijnych (zwany potocznie "zielony papier") mieć musicie. To, razem z dokumentem ze zdjęciem (polski dowód osobisty jak najbardziej wystarczy) będzie Wasz dokument, którym będziecie się posługiwać w Hiszpanii w sprawach urzędowych.

Nie wiem, czy przypadkiem nie wydają tego już w postaci plastikowej karty.
To jest tutejszy oficjalny dokument dla cudzoziemców. Do wielu spraw wystarczy sam polski dowód, ale wszelkie sprawy urzędowe wymagają już posiadania dokumentu z numerem NIE.

Cytat:
El número personal será el identificador del extranjero, que deberá figurar en todos los documentos que se le expidan o tramiten, así como las diligencias que se estampen en su tarjeta de identidad o pasaporte.

http://www.interior.gob.e...extranjero-nie-

Czyli - numer ten ma figurować na wszelkich dokumentach, które zostaną wydane cudzoziemcowi - mamy tu odpowiedź na pytanie o rejestrację samochodu.

Wyrabia się go na policji, w "oficina de extranjería".

bisia 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Pomogła: 12 razy
Wysłany: 14-03-2015, 19:55    #85

IWONA B

witaj
na poczatek male sprostowanie- juz mylisz 2 rzeczy- jak wielu- nawet tych, ktorzy tu juz mieszkaja. NIE to nie jest rezydencja- to sa 2 rozne rzeczy. za NIE nie Ida zadne obowiazki lub konsekwencje za rezydencja juz tak.

Iwona B napisał/a:
To w jaki sposób musimy udowodnić legalność pochodzenia gotówki ?

nie musisz- przelewasz z innego banku i nikt sie nie powinien pytac.jakbys gotowke przymiosla to wtedy trzeba pochodzenie wykazac. tutaj funkcjonuja karty master i visa. jesli nawet bedziesz musiala przelac wiecej nie musisz sie spowiadac.

Iwona B napisał/a:
Załóżmy ,że na jesieni znajdziemy fajne mieszkanie - oczywiście przez agencję - nie możemy od razu założyć konta bez braku NIE - do opłacania wszystkich mediów , direct debit , itp...

Trochę błedne koło - nie można założyć konta nie będąc rezydentem , a ta procedura trochę trwa

i tu wlasnie mylisz o czym pisalam na poczatku. NIE wyrabiasz na policji i juz. majac NIE zalatwisz wszystko. rezdencji nie potrzebujsz do niczego . czytaj nizej.

roznice pomiedzy rezydentem i nierezydentem:

BANK- nierezydenci musza najczesciej co 2 lata placic okolo 30€/osoba do skarbowki za tzw sprawdzenie ich statusu. tak jest w cajamar.

jesli do banku nie wplywaja stale dochody- pensja, emerytura trzeba ponoscic oplaty za Konto.w wielu bankach nie majac stalego, deklarowanego dochodu nie zalozysz konta, lub jest trudno. zrodlo dochodow musi byc oficjalne nie moza sobie z innego konta przelac wymaganej przez bank kwoty minimalnej, napisac ze to wynagrodzenie i juz. tak dobrze nie jest.
polski santander nie ma NIC wspolnego z tutejszym- oprocz nazwy. nie licz na udogodnienia.

Za statusem rezydenta Ida tez obowiazki- placenie podatkow. Hiszpanska skarbowka jest wscibska i chce wiedziec wszystko (ale to kazda tak ma :-) - anglicy np musza sie spowiadac z posiadanych dobr na wyspie. jesli bedziece rezydentami a nie bedziecie miec stalych dochodow typu emerytura lub pensja to moze sie zdarzyc ze zapytaja z czego zyjecie, a nawet oszczednosci czy lokaty moga byc w tym momencie potraktowane jako zrodlo dochodu i opodatkowane.

z przyjazdem na 3 miesiace- pomysl bardzo dobry- zrobicie NIE. o ile pamietam trzeba fotke i Kopie paszportu ze soba przyniesc. jako adres mozecie podac
ten gdzie bedziecie mieszkac w tym czasie tutaj w hiszpanii.

Iwona B napisał/a:
2. Czy musimy jednak starac sie uzyskac status rezydenta , jesli tak to po jakim czasie pobytu jest wymagany ?

w zasadzie nie, jesli wasz pobyt nie bedzie przekraczal 183 dni w jednym kawalku, w roku. inaczej jestescie turystami.

Iwona B napisał/a:
4. Czy agencje wynajmuja mieszkania osobom niepracujacym i czy powinniśmy jednak najlepiej " z góry " zapłacic przykładowo za cały okres wynajmu i mieć spokoj ?

jesli wplacasz zaliczke dla agencji to nikogo nie powinno w zasadzie interesowac czy pracujesz czy nie. to nie ich sprawa.

Iwona B napisał/a:
5. Jesli kupimy w Hiszpanii samochod czy możemy go zarejestrować nie będąc rezydentem ?

oczywiscie ze tak. w tym przypadku dobrze bedzie zlecic to adwokatowi bo troche z tym zachodu i bieganiny. wiec lepiej zaplacic jakies 100€ i miec spokoj.

Iwona B napisał/a:
Oczywiście muszę sie dowiedzieć na starcie jaką wystarczającą ilość gotówki przelać do Hiszpanii (ulokowane środki mam w bankach w Polsce ), ale tylko część i to ostrożnie rozdysponować , aby nie " utopić

przelewaj sobie na biezaco.tyle co na zycie + kilka extras. podczas waszego rekonesansu zorientujesz sie co i jak wcenach.

Iwona B napisał/a:
Ponieważ Irlandia jest bardzo liberalna i nigdy nie podejrzewa sie tutaj przyjezdnych o fałsz , zauważyłam , ze w Hiszpanii jest odmiennie .

nie spotkalam sie z czyms takim. jesli urzednik czy jaka kolwiek inna osoba wychodzi z zalozenie ze to co mowisz to klamstwo to nie sadzisz ze to bezczelne?ja z takimi nie rozmawiam :-) . przyjechalam tutaj z kraju gdzie istnieje Taki orzepis ze urzednik ma obowiazek wierzyc ci na slowo honoru, ze to co mowisz( dane jakie podajesz) to Prawda.

Cytat:
Ubezpieczenie zdrowotne wykupimy prywatnie .

jesli jestescie ubezpieczeni w irlandii- tamtejsze tutaj funkcjonuje z europejska karta ubezpieczenia. Problem tylko ze wiekszosc "przychodni" to prywatne gabinety lekarskie.sa oczywiscie te ktore pracuja z seguridad soccial. gdzies jest o tym watek- poszukaj. geeralnie nastaw sie na to ze wszystko prywatnie. zapytaj moze u siebie w irlandii jak to funkcjonuje.

to tyle . mam nadzieje ze troche pomoglam.
Ostatnio zmieniony przez bisia 14-03-2015, 20:40, w całości zmieniany 1 raz  
  Kraj: Spain

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Pomogła: 44 razy
Wysłany: 14-03-2015, 21:40    #86

Iwona B napisał/a:
a moze wtedy sie dogadac z wlasciecielem, ze do czasu zalozenia konta on zaplaci za was rachunki a wy mu pieniadze za nie zwrocicie, mozecie mu wplacic na poczet tych rachunkow jakas mala kaucje, mysle ze z tym zawsze sie mozna dogadac.

dieperle 
OBSERVADOR

Wysłany: 14-03-2015, 22:20    #87

Hej, dzięki za info. Jeśli jednak nie będę kupować żadnego samochodu, tylko mój pobyt będzie przypominał przedłużone wakacje z pracą w wolnych chwilach (sielanka, którą się napędzam, planując ten wyjazd), to czy ten biały/zielony papier przyda mi się lub będzie wymagany? Bo rozumiem, że NIE będę potrzebowała do wizyty u lekarza, czy jako obywatel UE mogę się też bez niego obyć w gabinecie lekarskim czy szpitalu?

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 14-03-2015, 22:21    #88

bez przesady - za wszystkie "media" mozna zaplacic osobiscie w banku nawet nie majac tam konta - wkoncu rachunki normalnie przyjda do domu.

bisia 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 14-03-2015, 22:53    #89

NIE generalnie potrzeba do urzedow, na poczte (ev nr paszportu). u lekarza chyba czasem pytaja- nie jestem pewna. jak idziesz prywatnie to raczej nie. alw w szpitalu moze sie przydac. generalnie NIE powinno sie miec bo sie mozna o taka glupote potknac.

Anvien- jesli Iwona zamierza przyjechac na 3 miesiace to bedzie miala czas na wszystko lacznie z kontem w banku i nie trzeba bedzie sobie zycia komplikowac. pozostaje jeszcze sprawa jezyka. nie wiemy czy mowi po hiszpansku itd.
Ostatnio zmieniony przez bisia 14-03-2015, 22:55, w całości zmieniany 1 raz  

dieperle 
OBSERVADOR

Wysłany: 16-03-2015, 11:23    #90

Dzięki dziewczyny za informacje. A czy na pozostałe swoje pytania uzyskam w tym wątku również, czy mam założyć oddzielny, albo do kogo się "przyczepić" na tym forum, że się tak nieładnie wyrażę? Jestem zielona, jeśli chodzi o zakładanie wątków, nie widzę takiej opcji na głównej stronie. Możecie mi wskazać przycisk albo link? Zamierzam tu dłużej zagrzać miejsce, bo nie mam wokół siebie źródeł informacji nt. Hiszpanii.

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Pomogła: 44 razy
Wysłany: 16-03-2015, 15:10    #91

dieperle napisał/a:
Dzięki dziewczyny za informacje. A czy na pozostałe swoje pytania uzyskam w tym wątku również, czy mam założyć oddzielny, albo do kogo się "przyczepić" na tym forum
dieperle, jesli sa juz watki, w ktorych zadawano takie same pytania to smialo mozesz tam pisac, zeby nie robic balaganu i nie tworzyc kiku watkow na ten sam temat :-)

bisia 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 16-03-2015, 16:40    #92

masz tez wyszukiwarke do dyspozycji. czasem trudno sie szuka ale z podstawowych info na poczatek i troche dalej jest wszystko

Ada_H 
OBSERVADOR

Wysłany: 05-07-2015, 22:32    #93

Hej dieperle,
jestem w sytuacji nieco podobnej do Twojej, z tym że mieszkam już w Hiszpanii ;) Jestem freelancerem pracującym z domu dla firm w Polsce i mój pobyt względem formalnym przypomina bardziej wakacje niż rezydencję obcokrajowca. Zanim ogarnęłam formalnie mój pobyt w Hiszpanii, musiałam się sporo nalatać po różnych urzędach, także przechodzę do ostatecznych wniosków ;)

1. Konto w hiszpańskim banku otworzyłam na podstawie polskiego dowodu osobistego oraz polskiego PITU za rok 2014, poświadczającego (w opini banku), że mam się za co utrzymywać. Dostarczyłam im zwykły wydruk PITu po Polsku, bez żadnych tłumaczeń itp. Konto kosztuje mnie ok 3e/miesiąc.

2. Z nr konta zgłosiłam się do prywatnej firmy ubezpieczeniowej i wykupiłam ubezpieczenie zdrowotne. Udało mi się to zrobić na podstawie polskiego dowodu osobistego i nr konta w banku hiszpańskim (nie znalazłam żadnej ubezpieczalni, która przyjęłaby konto niehiszpańskie). Niektóre ubezpieczalnie wymagają jednak NIE. Najtańsze opcje ubezpieczenia można znaleźć już od 40e/miesiąc, ale jeśli ma to być naprawdę porządne ubezpieczenie (z hospitalizacją "bez końca", z refundacją leków, konsultacjami psychiatrycznymi itp) to będzie kosztować więcej.

3. Ani NIE ani Tarjeta de Residencia do tej pory nie były mi w sumie do niczego potrzebne. Na poczcie (przy odbiorze i nadawaniu listów poleconych), kupnie karty SIM do telefonu itp. zawsze wystarczał mi nr polskiego dowodu osobistego. Nie musiałam też deklarować się żadną kwotą po przyjeździe.

4. Jeżeli chciałabyś jednak wyrobić sobie NIE bez podejmowania pracy w Hiszpanii (co może być przydatne w związku z dzieckiem, wynajmem mieszkania itp), musisz mieć nr ubezpieczenia zdrowotnego (prywatne lub państwowe) i poświadczenie o tym, że do tej pory miałaś się za co utrzymać (w banku wystarczył PIT za zeszły rok). Tak przynajmniej powiedziano mi na policji. Żeby nie powstało błędne koło w stylu "żeby wyrobić NIE potrzebuję ubezpieczenia, żeby dostać ubezpieczenie potrzebuję NIE", jest tez możliwość wyrobienia sobie tymczasowego NIE, ważnego tylko i wyłącznie do danej rzeczy, np. do otworzenia konta w banku, do wykupienia ubezpieczenia, do wynajęcia mieszkania itp.

5. Bez znajomości hiszpańskiego nie będzie łatwo, ale to zależy też w dużej mierze od Twojego charakteru ;)

KAZIK 
OBSERVADOR

Wysłany: 19-08-2015, 18:23    #94

WITAM proszę o garść iformacji na temat życia w HISZPANI jestem emerytem mam emeryture w wysokosci 1200eu czy to mi wystarczy na spokojne zycie w HISZPANI tzn jest do tego dwie osoby.Myslę o wynajeciu mieszkania gdzies gdzie jest ciepło cały rok,czydałbym sobie rade jak z meldunkiem itp itp język podstawy hiszpanskiego zalicze a reszte na miejscu z niemieckim też sobie rade dam jeżeli ktos może mi odpisać to bardzo proszę o info :pensando :pensando

KAZIK 
OBSERVADOR

Wysłany: 19-08-2015, 18:50    #95

WITAJCIE
Niedawno siee zarejestrowałem i też szukam podpowiedzi co do przeprowadzki do HISZPANI.Mam emeryture czyli stały dochód 1200eu.Myslą o wynajmie mieszkania razem z żoną gdzies gdzie jest cały rok ciapło chciałbym sie dowiedzieć czy taka suma wystarczy do spokojnego życia bez zbytnich szalenstw.ZDAJE sobie sprawę że takich jak ja z tymi pytaniami jest wielu ale spróbować warto mam jeszcze czas na podjęcie decyzjiwięc chce jak naqjwiecej sie dowiedzieć i podjąć jak najlepszą decyzję.Jeżeli można prosic o garśc informacji to bardzo proszę

fankabiologii 
Hablador

Moje nałogi: czekolada/książki
Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 8 razy
Wysłany: 19-08-2015, 19:42    #96

KAZIK napisał/a:
WITAJCIE
Niedawno siee zarejestrowałem i też szukam podpowiedzi co do przeprowadzki do HISZPANI.Mam emeryture czyli stały dochód 1200eu.Myslą o wynajmie mieszkania razem z żoną gdzies gdzie jest cały rok ciapło chciałbym sie dowiedzieć czy taka suma wystarczy do spokojnego życia bez zbytnich szalenstw.ZDAJE sobie sprawę że takich jak ja z tymi pytaniami jest wielu ale spróbować warto mam jeszcze czas na podjęcie decyzjiwięc chce jak naqjwiecej sie dowiedzieć i podjąć jak najlepszą decyzję.Jeżeli można prosic o garśc informacji to bardzo proszę

Cieplo to bedzie na wybrzezu, od Barcelony po Giblartar - lata sa upalne i wilgotne, ale zimy sa calkiem znosnie, acz bardzo wilgotne. W centrum Hiszpanii temperatury sa podobne jak w Polsce: w zimie zimno, nawet pada snieg, a w lecie piekielnie goraco.
Wydaje mi sie, ze w Comunidad Valenciana za taka kwote mozna spokojnie utrzymac dwie osoby. Trzeba liczyc jakies 500 - 600e za wynajem mieszkania, plus rachunki jakies 120e.
Na pewno Spain is different i tutaj zycie toczy sie innym rytmem, ale idzie sie przyzwyczaic :me_rio szczegolnie do tego ichniego "mañana" :jajaja No i koniecznie trzeba znac przynajmniej podstawy hiszpanskiego, bo tutaj angielski kuleje, nawet w miejscowosciach turystycznych.
Ja bym radzila - przyjechac na miesiac, rozejrzec sie, podpatrzec, podliczyc koszty i podjac decyzje.
Aha, do wynajmu mieszkania musicie miec NIE czyli dokument tozsamosci dla obcokrajowca. Dlatego musicie wliczyc kilka dni pobytu w hotelu w koszta poczatkowe.
Na wiele pytan: co to jest NIE, meldunek, opieka zdrowotna etc, odpowiedzi mozna znalezc w roznych watkach.
Powodzenia! :bien

KAZIK 
OBSERVADOR

Wysłany: 20-08-2015, 19:04    #97

Dzięki fankabiologi za informacje wiesz VALECJIto nie brałem pod uwagę ale może prześledzę ten wontek jest bardzo zachęcający.Proszę powiedz mi jak się ma sprawa z FETEWENTURĄ.SŁYSZAŁEM że tam jest całkiem fajnie i jest cały rok ciepło.A w VALECJI te ceny co podałas to są mieszkania gdzieś na uboczu czy jakieś osiedla zamknięte.Trochę mnie podbudowałaś że za tą sumę śmialo się utrzymamy znam niemiecki kumuniktywnie trochę chcę się podszkolić z hiszpańskiego i spróbować jak tak śledze to nawet chętnych na osiedlenie sie w HISZPANI nie brakuje a jak sprawa wygląda z polonią hiszpańską jest coś takiego jak pracowalem w niemczech to tam polacy sie organizowali :cruzando_los_dedos

fankabiologii 
Hablador

Moje nałogi: czekolada/książki
Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 8 razy
Wysłany: 20-08-2015, 19:41    #98

KAZIK napisał/a:
FETEWENTURĄ

Fuerteventura? czesc wysp kanaryjskich? Nie wiem, jak to cenowo wyglada, ale jedzenie na pewno jest drozsze przez transport.
Mieszkanie to takie normalne, kawalek od centrum, blisko metra. Osiedla zamkniete sa drozsze.

GreGoriO 
Fanatico
CZYTELNIK

Moje nałogi: internet
Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 20-08-2015, 22:27    #99

COSTA DEL SOL, wynajem całoroczny mieszkania z 1 sypialnią czyli polskie 2 pokoje, to koszt rzędu 350-500e w zależności od okolicy, i standardu. Chociaż nie zawsze idą w parze.
resztę kosztów poszukaj na forum i sobie policz czy ci starczy.
podpowiem.... że niejednokrotnie wiele rodzin MUSI WYŻYĆ z tych 1200e
http://www.youtube.com/wa...feature=related

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 21-08-2015, 01:29    #100

GreGoriO, jak ktos szuka Karaibow w Hiszpnii? jestem bardzo sceptyczna.
i juz wiem gdzie truco z przewozami - taniej jak sam wydrukujesz list przewozowy, czyli ?

Odpowiedz do tematu