Strona Główna hiszpania.org.es
FORUM O HISZPANII

FAQFAQ  MapaMapa  SzukajSzukaj  NasiNasi  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Jak obchodzi się Święto Zmarłych w Hiszpani?
Autor Wiadomość
warezowicz 
Novato

Wysłany: 01-11-2013, 09:51   Jak obchodzi się Święto Zmarłych w Hiszpani? #1

Witam

Chciałem dowiedzieć się jak w Hiszpanii obchodzi się Święto Zmarłych?
Cmentarze Hiszpańskie różnią się od Polskich, sam sposób chowania zmarłych też jest inny. Na co dzień nie zastanawiamy się jak to wygląda w innych krajach, lecz dzisiaj w dzień Wszystkich Świętych można poruszyć ten temat.

Na zdjęciach, które zrobiłem w 2012 roku widać jak wygląda przykładowy cmentarz w Tossa de Mar (Catalonia)

Kraj: Poland

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Pomogła: 42 razy
Wysłany: 01-11-2013, 12:12    #2

o rety rzeczywiscie wyglada to inaczej :-) w Vitorii jest cmentarz raczej podobny do naszych polskich, sa normalne groby albo olbrzymie rodzinne grobowce gdzie chowane sa cale rodziny, sa stare, majestatyczne i przypominaja bardziej male kapliczki niz groby..ogolnie 1 listopada nie dzieje sie bardzo duzo na cmentarzu, troche wiecej osob niz normlanego dnia, groby nie sa przeladowane dekoracjami, raczej jeden stroik taki od kwiaciarza, ktory moglby rowniez w domu sluzyc za dekoracje stolu i juz..nawet swiec sie duzo nie pali :-) Przed brama widzialam jedna osobe sprzedajaca kwiaty w doniczce i swiece.

Nati76 
Novato

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 01-11-2013, 19:15    #3

Cmentarze sa troszke inne jak nasze, ceremonia chowania zmarlych natomiast jest do pozazdroszczenia...

Po smierci zmarlego jest tzw. czuwanie przy zmarlym i zazwyczaj trwa to caly dzien i noc az do pochowku. Na czym polega. W tanatorium (dom pogrzebowy) lub w rodzinnym domu wystawia sie trumne ze zmarlym, zazwyczaj jest to trumna otwarta lub nakryta wiekiem szklanym, Ze wzgledu na cieplo tu panujace sa specjalne wieka z klimatyzacja.

Kazdy oprocz rodziny kto znal ta lub poczuwa sie do pozegnania jej, moze przyjsc i jest mile widziany, wiekszosc oczywiscie zostaje az do pochowku.

Ja mialam okazje pozegnac babcie mojego meza 93 lata. Pogrzeb odbywal sie w jej rodzinnej wsi i czuwanie w rodzinnym domu. Cala noc wszyscy mieszkancy wioski..rodzina blizsza i dalsza wypelniala caly dom... duzo wspominali jej cale zycie ile to opowiesci uslyszalam, anegdod chwil smutnych....

Hiszpanie sa bardzo rodzinni, az pozazdroscic. Rodzina jest na dobre i na zle i ja bym sobie zyczyla taki pogrzeb... oczywiscie w swoim czasie =D
  Kraj: Spain

GreGoriO 
Fanatico
CZYTELNIK

Moje nałogi: internet
Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 01-11-2013, 19:18    #4

NA CMENTARZU na CdS jest jak w ulu...
bylismy dzisiaj zapalić znicze, i jak za każdym razem tak i teraz się dziwiliśmy, że śmiechu i rozmów co nie miara, to nie to samo co w PL...gdzie jest cisza i skupienie.
http://www.youtube.com/wa...feature=related
  Kraj: Spain

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Wysłany: 01-11-2013, 19:32    #5

Nati76 napisał/a:
Ja mialam okazje pozegnac babcie mojego meza 93 lata. Pogrzeb odbywal sie w jej rodzinnej wsi i czuwanie w rodzinnym domu. Cala noc wszyscy mieszkancy wioski..rodzina blizsza i dalsza wypelniala caly dom... duzo wspominali jej cale zycie ile to opowiesci uslyszalam, anegdod chwil smutnych....
ale jak takie same pogrzeby znam z PL, tak miedzy innymi zegnano moich dziadkow.

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 56 razy
Wysłany: 02-11-2013, 14:01    #6

ale czuwanie przy zmarlym czy odpowiednik "capilla ardiente " jest znany rowniez i w Polsce - co prawda zachowal sie bardziej na wsi niz w miescie - no ale to kwestia ilosci pogrzebow jakie sie przewijaja przez miejskie cmentarze. a w ogole w Hiszpanii na zorganizpwanie pochowku jest 72 godziny i w zwiazku z tym bardzo czesto organizuje sie pogrzeb czy kremacje (kto zdazy to zdazy) a potem w terminie uzgodnionym z rodzina uroczysta msze za zmarlego najczesciej polaczona z czyms w rodzaju stypy bedacej okazja do spotkania sie rodziny (oczywiscie termin pogrzebu mozna przelozyc ale jest to rzecz kosztowna ze wzgledu na koniecznosc zabalsamowania - chlodni tu na dluzej niz te trzy dni sie nie stosuje.
co do cmentarzy? rozne sa im bardziej na polnoc tym bardziej poobne do naszych (czyli z grobowcami i grobami ziemntmi, nie w "blokowiskach" - i jak obserwuje proporcje sa z przewaga na korzysc kwiatow nie zniczy - jakos tak odwrotnie niz w PL

Andzela 
Administrator

Moje nałogi: Xataka y EL PUTO JUEGO MEGAPOLIS
Przedstawiciel:
andalucia

Pomogła: 88 razy
Wysłany: 02-11-2013, 20:51    #7

ikxio napisał/a:
i jak obserwuje proporcje sa z przewaga na korzysc kwiatow nie zniczy
anvien napisał/a:
nawet swiec sie duzo nie pali

W moim regionie w Andalucía -> Huelva, w ogole sie zniczy nie zapala, sa oczywiscie wyjatki, ale zeby zobaczyc zapalonego znicza na cmentarzu, to jest to oczywiscie rzadkosc.
Tradycyjne groby tez sa, ale to juz przeszlosc i o ile kiedys tak chowano, tak teraz standardowo wyglada to tak:

http://hiszpania.org.es/viewtopic.php?t=288

Tradycyjnie jeszcze jest zona Jardín de las Cenizas, czyli spalone, skremowane ciala..
i skrawek ziemi przeznaczony na taka forme wlasnie pochowku.

warezowicz 
Novato

Wysłany: 06-01-2014, 00:07    #8

A co powiecie na taki pochówek w ES? :pensando

Zdjęcia zrobione w październiku 2013 roku w Benidormie na Costa Blanca.
Miasto Benidorm położone 45 km na północny wschód od Alicante.

Ostatnio zmieniony przez warezowicz 06-01-2014, 00:12, w całości zmieniany 2 razy  

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Wysłany: 06-01-2014, 12:39    #9

istne szalenstwo :-)

Andzela 
Administrator

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 06-01-2014, 12:55    #10

Sadze, ze to jest miejsce jakiegos tragicznego zdarzenia, osob z poza .ES, napisy wszystko po angielsku i spolecznosc ktora tam "lezy" (chodzi o zdjecia), tez angielska, widac, ku pamieci.. tylko, ze nie bardzo wiadomo z czym to zwiazane.. :pienso

Majlook 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 06-01-2014, 15:43    #11

Może po prostu takie miejsce upamiętnienia, niekoniecznie związane z jakimkolwiek tragicznym wypadkiem. Tak jak są te kłódki dla zakochanych, tak tutaj jest krzyż i te tabliczki przypominające o zmarłych, no tylko te urny to już lekkie przegięcie :preocupado

Cauliflower 
Vivo en el Foro
MODERATOR

Przedstawiciel:
navarra

Pomogła: 48 razy
Wysłany: 06-01-2014, 15:55    #12

A to nie jest ten krzyż, co to nad Benidormem góruje, jako nad niegdysiejszym miejscem rozpusty :twisted: ? El mirador de la cruz?
W tym wypadku obstawiam wersję Majlooka.

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Wysłany: 06-01-2014, 18:45    #13

Majlook napisał/a:
no tylko te urny to już lekkie przegięcie
no wlasnie, co tam niby mialoby byc :guino:

Andzela 
Administrator

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 06-01-2014, 19:38    #14

Gdzies przeczytalam, ze to po prostu turysci, upamietniajacy swoich bliskich, tych ktorzy odeszli wlasnie w taki sposob. Czyli ku pamieci, ale te popioly to przesada.. :shock:

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 06-01-2014, 19:46    #15

w teorii w Hiszpanii ograniczen wysypywania prochow zmarlych nie ma, problemy bywaja z utylizacja urn - po smierci Carmen Ordoñez jej prochy rozsypano do rzeki - po kilku miesiacach musieli postawic kontenery na urny i tabliczke, zeby kwiatow do wody nie wrzucac bo miejsce stalo sie popularne :sad:

Andzela 
Administrator

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 06-01-2014, 19:50    #16

ikxio napisał/a:
w teorii w Hiszpanii ograniczen wysypywania prochow zmarlych nie ma

Wedlug mnie, od tego sa cmentarze, na pokaz nie lubie takiego czegos ogladac.

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 06-01-2014, 20:30    #17

Andzela, tradycja rozsypania prochow czy przechowania urny w domu mnie ani ziebi ani parzy - prochy sa doskonale jalowe, nie naruszaja rownowagi biologicznej - wiec problemu nie widze - a zobacz co czasem sie dzieje jak trzeba likwidowac cmentarze (w samym Madrycie jak kiedys czytalam zlikwidowano tam kilkanascie parafialnych - sa tam domy, place, ulice...) ja sama bedzac dzieckiem bawilam sie na starym poniemieckin (z okresu wojen napoleonskich i tak chyb ostatnie plyty nagrobkowe byly z konca XIX wieku) - potem po przeprowadzce swietnie nam sie ganialo po Kircholu czyli starym lodzkim cmentarzu zydowskim (teraz sie nie da bo starsi bracia w wierze kasa sypneli i zadbali o teren) - wiec z dwojga zlego?
nie mowie juz o wypadkach kiedy przy okazji jakich powodzi czy zjawisk tektonicznych nagle odslniaja sie groby ofiar epidemii? a wirusy i bakterie mja twardy zywot

Andzela 
Administrator

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 06-01-2014, 20:54    #18

ikxio napisał/a:
Andzela, tradycja rozsypania prochow czy przechowania urny w domu mnie ani ziebi ani parzy

Przechowywanie prochow w malej urnie w domu jest tutaj calkowicie bardzo popularne, widzialam, ze niektore rodziny po prostu trzymaja takie cos na pokaz, na widoku w salonie gdzie sie pije kawe..

:vale

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Wysłany: 06-01-2014, 21:08    #19

Cytat:
Przechowywanie prochow w malej urnie w domu jest tutaj calkowicie bardzo popularne, widzialam, ze niektore rodziny po prostu trzymaja takie cos na pokaz, na widoku w salonie gdzie sie pije kawe..
to chyba raczej na poludniu ES, bo ja sie na polnocy z czyms takim nie spotkalam, choc moze i tez po jakichs "babcinych domach i salonach"´sie nie rozgladalam :guino:

skara 
Adicto

Moje nałogi: internet
Przedstawiciel:
murcia

Pomogła: 55 razy
Wysłany: 06-01-2014, 21:51    #20

Esparcir o depositar las cenizas de seres queridos fallecidos en lugares evocadores con un especial encanto o significado, se ha venido convirtiendo en un problema para los responsables de esas áreas. A las cenizas, lesivas cuando se esparcen sobre ciertos suelos, se suman las urnas, flores o velas con las que los deudos rinden los últimos homenajes a sus muertos. Son varios los Ayuntamientos que ya han prohibido esta práctica en determinadas zonas, y muchas las normativas autonómicas y locales que prevén la habilitación de espacios específicos para este fin en los propios cementerios.
http://www.femp.es/CartaL...qZvPT9lDpdZGAQo

Ja mieszkam na południu i też się nie spotkałam z urnami na kominku. Zawsze mi się to z USA kojarzyło a nie z Hiszpanią.

Andzela 
Administrator

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 06-01-2014, 21:52    #21

anvien, wydaje mi sie ze trzymanie czegos takiego w domu zalezy od tradycji w danej rodzinie.
Taka urna jest zazwyczaj bardzo mala, ku pamieci wiazaca w sobie cala historie przeszlego przodka rodziny..

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Wysłany: 06-01-2014, 22:29    #22

Andzela napisał/a:
anvien, wydaje mi sie ze trzymanie czegos takiego w domu zalezy od tradycji w danej rodzinie.
no na pewno jest to jakas tradycja, ale nie znam jej poza tym ze widzialam w tv jakies czasem programy, ale tak jak skarze kojarzylo mi sie to raczej z Amerykami, poludniowa tez.

Odpowiedz do tematu