Strona Główna hiszpania.org.es
FORUM O HISZPANII

FAQFAQ  MapaMapa  SzukajSzukaj  NasiNasi  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Wymeldowanie z Polski, korespondencja z urzędów
Autor Wiadomość
Helena 
OBSERVADOR

Wysłany: 04-06-2013, 14:03   Wymeldowanie z Polski, korespondencja z urzędów #1

Hej,

nie znalazłam podobnego tematu, więc zakładam nowy wątek. Chcę się wymeldować z PL, czy ktoś z was się orientuje, jak wygląda sprawa konrespondencji z urzędów, czy można podać adres do wysyłki w Hiszpanii? Przychodzi do mnie trochę różnych pism również z urzędów i w tej chwili osoba którą upoważniłam do odbierania poleconych nie bardzo może je odbierać a nie chciałabym, żeby coś ważnego umknęło. Zastanawiam się jak rozwiązać ten problem, bez konieczności wizyty w PL. Z góry dzięki za wszelkie porady :)
  Kraj: Spain

DonPedro 
Amigo

Wysłany: 04-06-2013, 16:44    #2

Dobry temat.

Ja próbowałem przekierować korespondencję z kilku urzędów do Hiszpanii, ale się nie udało. Na skrytkę pocztową, którą specjalnie założyłem, też nie chcą wysyłać. Na poczcie zaproponowano mi przesyłanie korespondencji na wskazany adres, ale to jest płatne i może okazać się bardzo kosztowne, jeśli listów będzie dużo.

Chętnie zapoznam się z informacjami jak innym udało się to załatwić.

Helena 
OBSERVADOR

Wysłany: 04-06-2013, 19:29    #3

DonPedro, no własnie wszystkie te opcje znam, skrytkę też mam ale ktoś musi z niej pocztę odbierać, a takiej opcji za bardzo nie mam, ciężko zobowiązać kogoś do odbierania regularnie poczty. Odysłanie na wskazany adres - drogo może wyjsc i ktoś musi co miesiąc iść i to opłacić.

Pytanie, czy po wymeldowaniu i zgłoszeniu adresu zamieszkania zagranicą polskie urzędy mają obowiązek wysyłac korespondencję własnie na zagraniczny adres?

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Pomogła: 44 razy
Wysłany: 04-06-2013, 20:18    #4

Helena napisał/a:
Pytanie, czy po wymeldowaniu i zgłoszeniu adresu zamieszkania zagranicą polskie urzędy mają obowiązek wysyłac korespondencję własnie na zagraniczny adres?
ja nie slyszalam o takim obowiazku, bo niby jak ci zagraniczna poczta odesle pisemne potwierdzenie odbioru jakiegos dokumentu? To jeszcze tak sprawnie nie dziala, musieliby wysylac taka korespondencje kurierem, z uwagi na koszty i ilosc obecnie Polakow przebywajacychza granica budzet polski tego by nie udzwignal :guino:

GreGoriO 
Fanatico
CZYTELNIK

Moje nałogi: internet
Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 04-06-2013, 21:27    #5

próbowaliście pytać w konsulacie? ciekawe co dopowiedzą??
http://www.youtube.com/wa...feature=related

rubio 
Aficionado

Wysłany: 05-06-2013, 07:46    #6

GreGoriO napisał/a:
próbowaliście pytać w konsulacie? ciekawe co dopowiedzą??

Hombre. a co ma do tego konsulat ? :shock:

darion 
Adicto
Vengador

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 05-06-2013, 09:44    #7

rubio napisał/a:
Hombre. a co ma do tego konsulat ?

Skoro posrednicza w zalatwianiu aktow w Polsce i ich umiejscawianiu to i moze inne sprawy administracyjne ( nie wszystkie ale moze chociaz sprawe wymeldowania).

rubio 
Aficionado

Wysłany: 05-06-2013, 11:16    #8

darion napisał/a:

Skoro posrednicza w zalatwianiu aktow w Polsce i ich umiejscawianiu to i moze inne sprawy administracyjne ( nie wszystkie ale moze chociaz sprawe wymeldowania).

Pytanie dotyczylo przekierowania korespondencji do ES, a nie kwestii wymeldowania z PL. Przynajmniej tak odbieram tresc pierwszego postu .. :bien , moze blednie ,.

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Wysłany: 05-06-2013, 12:37    #9

rubio napisał/a:
Pytanie dotyczylo przekierowania korespondencji do ES, a nie kwestii wymeldowania z PL.

rubio, to przeczytaj uwaznie pierwszy post :-)
Helena napisał/a:
Chcę się wymeldować z PL,

GreGoriO 
Fanatico
CZYTELNIK

Moje nałogi: internet
Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 05-06-2013, 13:03    #10

Po to jest Konsulat aby pomagał, odpowiadał OBYWATELOWI, nawet na najgłupsze pytania...

Jest to jedyny kontakt z polskim urzędem poza granicami kraju, więc niejako logiczne jest że powinienem wpierw zapytać u źródła...

Nie twierdzę że załatwię każdą sprawę, "ALE KTO PYTA NIE BŁĄDZI"
http://www.youtube.com/wa...feature=related

Helena 
OBSERVADOR

Wysłany: 05-06-2013, 13:44    #11

w pierwszym poście dużo pytań, ale istotą sprawy jest pytanie, czy jak się wymelduję i zgłoszę przy wymeldowaniu nowy adres w ES bo zazwyczaj trzeba podać gdzie bedzie nowy meldunek, to czy dla innych urzędów np US będzie to wiążące przy wysyłaniu korespondencji do mnie, zgłosiłam oficjalnie jestem w ES macie cos do mnie piszcie na ten adres, no bo na logikę jak inaczej? Tylko czy to takie oczywiste dla urzędów tez?

w konsulacie sie zapytam może coś wiedzą

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 62 razy
Wysłany: 05-06-2013, 14:13    #12

ja jestem w PL "bezdomna" juz od ponad 10 lat- wymeldowalam sie bez podawania adresu - ale korespondencje wysylaja mi na adres mamy (bo tali podaje w urzedach, choc dowod i paszport wyrobilam ostatnio bez podawania plskiego adresu) , na polecone ma upowaznienie - podobnie zrobila moja sasiadka z naprzeciwka - tez wykorzystywala mamy adres - teraz po jej smierci sie nie meldowala, koresondencje odbiera jej kuzynka.
czy konsulat cos moze w tej sprawie zadzialac? sczerze watpie, bo oni nawet dowodami osobistymi sie nie zajmuja, jako, ze to w gestii MSW nie MSZ, a co dopiero korespondencja

rubio 
Aficionado

Wysłany: 05-06-2013, 14:34    #13

anvien napisał/a:
rubio napisał/a:
Pytanie dotyczylo przekierowania korespondencji do ES, a nie kwestii wymeldowania z PL.

rubio, to przeczytaj uwaznie pierwszy post :-)
Helena napisał/a:
Chcę się wymeldować z PL,

anvien autorka watku nadal pyta w jaki sposob ogarnac korespondencje, a nie w jaki sposob wymeldowac sie w PL (patrz post nr 11) .. :grin: .. a ja nadal pytam w jaki sposob moze pomoc konsulat w tej kwestii :grin: ..

Jedyne wyjscie to korespondencja w istotnych kwestiach droga email ( np. z US jak najbardziej mozliwa), lub wskazanie w PL adresu korespondencyjnego. Zaden konsul tu raczej nie pomoze :grin:
Ostatnio zmieniony przez rubio 05-06-2013, 14:35, w całości zmieniany 1 raz  

Helena 
OBSERVADOR

Wysłany: 05-06-2013, 14:40    #14

mozna na email???? wow ! mój problem to brak osoby w PL ktora by odbierała polecone rodzice odpadaja rodzenstwa brak no dupa troche w tej kwestii

Ethel 
Aficionado

Moje nałogi: wino
Przedstawiciel:
catalunya

Pomogła: 15 razy
Wysłany: 05-06-2013, 15:15    #15

Ostatnio wysylalam PIT do Urzedu Skarbowego w Lublinie, podalam nowy adres zamieszkania w ES. List poszedl jako carta certificada, po jakims czasie Correos przyslalo mi potwierdzenie odbioru z pieczatka polskiego US. Nie wiem, czy w przyszlosci urzad zamierza honorowac moj hiszpanski adres (mam zreszta nadzieje, ze nie bedzie potrzeby), ale skoro odbior podpisali i odeslali... :pienso
Ostatnio zmieniony przez Ethel 05-06-2013, 15:17, w całości zmieniany 1 raz  

rubio 
Aficionado

Wysłany: 05-06-2013, 15:31    #16

Helena napisał/a:
mozna na email???? wow ! mój problem to brak osoby w PL ktora by odbierała polecone rodzice odpadaja rodzenstwa brak no dupa troche w tej kwestii

http://www.gofin.pl/17,2,...z-internet.html

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Wysłany: 05-06-2013, 20:39    #17

rubio napisał/a:
anvien autorka watku nadal pyta w jaki sposob ogarnac korespondencje, a nie w jaki sposob wymeldowac sie w PL
dalej nie rozumiesz, chodzi o to jak ogarnac temat korespondecji z urzedow po wymeldowaniu sie z PL =D no czy to tak trudno zrozumiec :pienso ;)

Helena, ja mysle ze wszystko zalezy jakiej korespondencji spodziewasz sie z polskich urzedow, jesli masz do zaplaty jakies np. podatki od nieruchomosci itd..to musi przyjsc na adres w PL, ale nawet jak nie odbierzesz takiego pisma, to sobie spokojnie taka sprawe wczesniej czy pozniej w urzedzie zalatwisz, urzedy tak bez powodu nie przysylaja ludziom pism, wiec jakiej korespondencj sie spodziewasz? Moze napisz konkretniej :-)

Helena 
OBSERVADOR

Wysłany: 05-06-2013, 21:19    #18

anvien, mam nadal działalność gospodarcza w PL :) no i w związku z tym nigdy nie wiadomo co przyślą i czego będą chcieli, ale sie rozeznam jak z nimi mailowo się kontaktowac bo to najpewniej chyba

rubio 
Aficionado

Wysłany: 05-06-2013, 21:39    #19

anvien napisał/a:
rubio napisał/a:
anvien autorka watku nadal pyta w jaki sposob ogarnac korespondencje, a nie w jaki sposob wymeldowac sie w PL
dalej nie rozumiesz, chodzi o to jak ogarnac temat korespondecji z urzedow po wymeldowaniu sie z PL =D no czy to tak trudno zrozumiec :pienso ;)

kolezanka avien robi sobie ze mnie jaja.. :grin: :grin: .. no przeciez o tym wlasnie pisalem od pierwszego mojego postu :grin: .. w koncu dobilismy do brzegu - chodzi o korespondencje :-DD ..

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Wysłany: 05-06-2013, 22:32    #20

rubio napisał/a:
kolezanka avien robi sobie ze mnie jaja..
no troche juz tak =D
rubio napisał/a:
w koncu dobilismy do brzegu
no tez odetchnelam :hola:
Helena napisał/a:
mam nadal działalność gospodarcza w PL
no to masz ja zarejestrowana na jakis adres...i tam bedzie szla korespondencja, naprawde nie wierze zeby w takiej sytuacji urzedy chcialy cos wysylac za granice, co innego, sprawy czysto prywatne (sporadyczne) a co innego dzialalnosc, gdzie ta korespondencja jest czestsza...znajac ogolne lenistwo urzednikow trudno spodziewac sie zeby chcieli wysylac cos za granice :pienso

DonPedro 
Amigo

Wysłany: 07-06-2013, 14:36    #21

Helena napisał/a:
anvien, mam nadal działalność gospodarcza w PL :) no i w związku z tym nigdy nie wiadomo co przyślą i czego będą chcieli, ale sie rozeznam jak z nimi mailowo się kontaktowac bo to najpewniej chyba

No tak, mogą Cię na przykład wezwać na kontrolę.

Ciekawe jaka to działalność - jednoosobowa działalność gospodarcza? A można mieć taką działalność zarejestrowaną w PL i być zameldowanym w ES?
Chyba, że to jakaś inna działalność gospodarcza, ale to już nie wnikam.

Helena 
OBSERVADOR

Wysłany: 07-06-2013, 15:08    #22

DonPedro, aktualnie działalnośc jest zawieszona, ale z US nigdy nie wiadomo, jak by chcieli cos kontrolowac, wole wiedziec niz potem się tłumaczyć, że nie było mnie w PL

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Wysłany: 07-06-2013, 15:34    #23

DonPedro napisał/a:
A można mieć taką działalność zarejestrowaną w PL i być zameldowanym w ES?
pewnie zalezy to od formy prowadzonej dzialanosci gosp., przeciez sa firmy zarzadzane przez obcokrajowcow bez meldunku w PL, ale to raczej tyczy sie duzych podmiotow gosp., jesli jestes os.prowadzaca dz. gospodarcza to nie da sie tak latwo wymeldowac, nie wiem jak jest przy zawieszonej dzaialanosci, moze wtedy nie jest az tak trudno :pienso

bisia 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Pomogła: 12 razy
Wysłany: 07-06-2013, 21:28    #24

Helena napisał/a:
aktualnie działalnośc jest zawieszona,

tak sobie czytam ta historie.... moim zdaniem mozesz sie przejsc do US i odpowiednim pitem zmienic adres do korespondencji. dodatkowo maila lub komorke podac.

generalnie jest tak, ze wymeldowanie nawet z podaniem nowego adresu nie jest miarodajne dla roznych urzedow. trzeba kazdy z osobna poinformowac. u mnie w banku np bez problemu- korespondencje ograniczylam do minimum (zadnych wyciagow z konta ) i wszystko gra. karty przysylaja mi tutaj.

mam nadal polski telefon, z rachunkow papierowych zrezygowalam jeszcze bedac w polsce. wszystko zalatwiam przez net.

tak na szybo nie przychodzi mi do glowy kto moze cos chciec jesli wszystkie swoje sprawy zostawiasz jako tako w porzadku.

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Wysłany: 07-06-2013, 22:39    #25

bisia, ale co innego jak nie laczy cie w Pl zadny "biznes", a co innego jak masz dzialanosc gospodarcza (nawet zawieszona), wtedy od czasu do czasu moze cos z urzedu przyjsc i nie warto przegapic takiej korespondencji, nie chodzi o faktury za tel. czy wyciagi bankowe, bo to akurat w PL nalatwiej zalatwic.

Odpowiedz do tematu