Strona Główna hiszpania.org.es
FORUM O HISZPANII

FAQFAQ  MapaMapa  SzukajSzukaj  NasiNasi  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Ayuda dla starszych z agrario
Autor Wiadomość
Yustina 
OBSERVADOR

Wysłany: 06-05-2013, 14:05   Ayuda dla starszych z agrario #1

Witam:)
opisze sytuacje mojej mamy ktora jest tu juz sporo lat i wlasnie skonczyla pobierac paro i chciala sie zapisac na ayude ze wzgledu na wiek (ayuda od 45 roku zycia). Wypelnilismy druczek i okazalo sie ze nie tak prosto dostac ayude. Gdyby pracowala nie w "agrario" byloby prosciej, jest wiele wiecej pomocy...nie dosc ze ludzie tytają na polu to jeszcze najmniej sie im nalezy...no ale nie o tym chcialam mowic.

Pani kazala przyniesc Certificado de conviviencia - i teraz problem, jezeli jeszcze na mieszkaniu ktos jest zameldowany oprocz mojej mamy to juz nie ma co sie starac o pomoc?

Przez ten miesiac ma szukac pracy i przyniesc 9 Curriculum, tylko nie wiem czy ma chodzic do 9 miejsc pracy i przyniesc pieniączki ze nie zatrudnią czy jak to wygląda? Nie moglam tego zrozumiec.

Po dwoch miesiącach przyniesc reszte papierow (i z w tym z Polski) i zlozyc wniosek.

Tylko jest jedno "ale", wszystko to ma trwac 3 miesiace czyli czerwiec, lipiec, sierpien, a moja mama w lipcu ma prace dorywczą na miesiąc czasu, czy to nie problem? Czy moze wszystko przepada?

Pozdrawiam:)

PS: Jeszcze wypadło mi z glowy, i zapomnialam sie zapytac babeczki w INEMie, jezeli skonczylo sie akurat pobierac paro to trzeba dac"baja" w Seguridad Social?
Tak jak sie konczy prace, zawsze sie jedzie i daje baje....
  Kraj: Spain

norbo 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 08-05-2013, 22:58    #2

hiszpania.org.es/viewtopic.php?t=3339

Yustina 
OBSERVADOR

Wysłany: 17-05-2013, 11:52    #3

Mama dostala kartke gdzie babeczka napisala "9 curriculum" i dala do wypelnienia kilka kartek, czyli ma szukac pracy w 9 firmach czy jak to jest?

I co z tym certyfikatem "conviviencia"? Jak sie z kims mieszka to juz ayuda przepada?

skara 
Adicto

Przedstawiciel:
murcia

Pomogła: 64 razy
Wysłany: 17-05-2013, 12:23    #4

Yustina, przejdź się do najbliższej gestorii czy asesorii i Ci wszystko wytłumaczą. Nikt Ci przez internet, nie widzą papierów nie udzieli sensownej odpowiedzi. Odżałuj te kilkadziesiąt euro na wizytę albo po prostu dopytajcie się w urzędzie pracy. Jak nie znacie języka to weźcie tłumacza albo kogoś kto go zna w stopniu wystarczającym do efektywnego porozumienia się z urzędnikiem. Takie pytanie po forach w tym przypadku może Ci przynieść więcej szkody niż pożytku.

darion 
Adicto
Vengador

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 17-05-2013, 15:02    #5

Z tym CV to jest tak ze nalezy zlozyc je w kilku-kilkunastu miejscach i miec na to jakies potwierdzenie. Akceptowane jest wyslanie CV przez portale odpowiadajac na oferte pracy. Na ogol przychodzi mailem potwierdzenie zlozenia aplikacji lub potwierdzenie na koncie kandydata na stronie portalu pracy. Co do pytanka:
Yustina napisał/a:
czyli ma szukac pracy

oczywiscie ze tak, bo z tego wynika ze ubiega sie o subsidio PREPARA czyli na aktywne poszukiwanie pracy. Certyfikad convivencia czyli wspolzamieszkiwania dostaniesz w ajuntamiento i ma na celu stwierdzenie ile osob liczy rodzina i czy czasem nie przysluguje podwyzszenie zasilku (dla rodzin/rodzicow z dzieckiem/dziecmi). Zasilek jest na 6 miesiecy a kwota z dziecmi na utrzymaniu to 460 euro, normalnie to 420 lub 430 euro.
Do gestorii nie masz po co isc, chyba ze na prozno wydac pieniadze...co maja Ci przetlumaczyc z hiszpanskiego na castellano ? :me_rio
Ostatnio zmieniony przez darion 17-05-2013, 15:04, w całości zmieniany 1 raz  

norbo 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 17-05-2013, 15:09    #6

Rad skary w tym wątku lepiej nie brać poważnie. Chyba zwyczajnie nabija się z bezrobotnych, przynajmniej wolę tak myśleć bo alternatywa jest straszna :-(

skara 
Adicto

Przedstawiciel:
murcia

Wysłany: 17-05-2013, 16:53    #7

Dziwna sprawa. Skoro potrafiliście poradzić Yustinie to dlaczego robicie to dopiero teraz?
Druga rzecz - jeśli dziewczyna chce bazować na niesprawdzonych informacjach uzyskanych od nieznajomych z internetu - jej sprawa. Nie wątpię, że doradzacie jej w dobrej wierze, ale czy jesteście na 100%, że jest tak jak mówicie? Pamiętajcie, że nie widzieliście jej dokumentów i pewnie brakuje Wam sporo informacji. Nie wydaje się Wam, że możecie zaszkodzić bardziej nic pomóc?
Pierwszą myślą tej dziewczyny powinno być znalezienie kogoś kto z nią pójdzie do urzędu i upewni się, że wszystko dobrze zrozumiała. Jeśli nie zna nikogo takiego może to zrobić asesor - wielu z nich zna języki obce. Nie widzę nic zdrożnego w moich radach. Naprawdę lepiej 2 razy spytać niż narazić się na utratę świadczeń.

darion 
Adicto
Vengador

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 17-05-2013, 17:51    #8

skara, pragne zauwazyc ze wczesniej nie moglem udzielic informacji, poniewaz post Yustina, zostal zamieszczony dzisiaj o 12:52 i moja odpowiedz dotyczy tego postu. Nie rozumiem twojego rozgoryczenia a propo udzielania porad czy informacji . To forum zyje takimi sprawami, wymieniamy sie informacjami, udzielamy rad. Kazdy zdrowy na umysle liczy sie z tym ze musi takze kierowac sie rozeznaniem i zdrowym rozsadkiem przed zastosowaniem udzielonej mu wskazowki.
skara napisał/a:
Naprawdę lepiej 2 razy spytać niż narazić się na utratę świadczeń.

zgadzam sie z tym jak najbardziej, ale stosujac sie do Twoich wczesniejszych slow:
skara napisał/a:
jeśli dziewczyna chce bazować na niesprawdzonych informacjach uzyskanych od nieznajomych z internetu - jej sprawa. Nie wątpię, że doradzacie jej w dobrej wierze, ale czy jesteście na 100%, że jest tak jak mówicie? Pamiętajcie, że nie widzieliście jej dokumentów i pewnie brakuje Wam sporo informacji. Nie wydaje się Wam, że możecie zaszkodzić bardziej nic pomóc?

idąc Twoim tokiem rozumowania nalezy zaprzestac zamieszczania informacji, rad czy sugestii na forum, poniewaz nieopatrznie rada moze bardziej zaszkodzic niz pomoc. To samo moze sie tyczyc Twojej rady by isc do gestorii czy asesora,gdzie Ja skobraja na 30-50 euro, a moze tam niczego sie nie dowiedziec.
P.S Mam rozumiec ze rad udzielam w zlej wierze?! Jaki mialbym w tym cel?! Zawsze gdy udzielam rad i nie sa to informacje z mojego doswiadczenia zalaczam notke ze sa to informacje niesprawdzone i nalezy je zweryfikowac. Prawie pewny jestem ze w przeciagu tych kilku lat na forum moje rady pomogly niejednemu i nie zaszkodzily nikomu.
Ostatnio zmieniony przez darion 17-05-2013, 18:15, w całości zmieniany 1 raz  

skara 
Adicto

Przedstawiciel:
murcia

Wysłany: 17-05-2013, 18:25    #9

W takim razie chyba wszyscy mieliśmy dobre intencje tylko inaczej je wyraziliśmy. Haya paz.

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 62 razy
Wysłany: 17-05-2013, 19:07    #10

skara napisał/a:
Haya paz.
ja sadze, ze lepiej nie zaszkodzic - jesli juz na tym i takim innym forum zaczniemy byc z sierpem i mlotem (norbo jednak ma szkole we wprowadzaniu fermentu - mi to nie przeszkadza, dopoki z tego ocet zamiast wina nie wyjdzie) to nikomu to nie zaszkodzi podzielic sie wiedza pod warunkiem, ze ma sie ku temu podstawy

Yustina 
OBSERVADOR

Wysłany: 17-05-2013, 19:21    #11

Burzliwa konwestracja:)

Otoz zrozumialysmy to na tyle, ze wlasnie mamy szukac pracy przez miesiac i zlozyc 9 CV i przedstawic im to.
Slyszalam o tym juz kiedys, ale wolalam sie dopytac, niby znam troche jezyk hiszpanski, ale w urzędach mowią czasami dosc nie zrozumiale, bardziej fachowo, dlatego zawsze wole sie dopytac kogos kto byc moze tez cos slyszal lub mial z tym stycznosc.

Oczywiscie ze jeszcze w razie W moge isc sie dopytac w INEM.
Co do Gestora, mamy dosc znajomego, ale wątpie zeby on sie na tym znal, zawsze nam tlumaczy urzędnicze papiery na bardziej "łopatologiczny" hiszpanski, jezeli z czyms mamy problem.

Co do certyfikatu de Conviviencia, chcialam sie dopytac jak oni to rozpatrują, poniewaz mieszkamy na mieszkaniu ja, moja mama i moj chlopak, czyli we trojke. I teraz nie wiem czy przez to mogą nie dac ayudy, skoro mieszka sie z kims tak jakby obcym (moj chlopak)?
Mozemy zalatwic tak ze bedziemy zamelowane tu same, wiec zastanawiam sie czy jak jest wiecej osob na mieszkaniu czy nie rozpatrzą tego negatywnie.

Pytam o to wszystko, bo skoro chcą dac, to chcemy sprobowac to zalatwic, jezeli sie nie uda mowi sie trudno. Mama pracuje na pol etatu pilnuje babeczki starczej, bez kontraktu, wiec zawsze ayuda sie przyda.

darion 
Adicto
Vengador

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 17-05-2013, 19:44    #12

Yustina napisał/a:
Co do certyfikatu de Conviviencia, chcialam sie dopytac jak oni to rozpatrują, poniewaz mieszkamy na mieszkaniu ja, moja mama i moj chlopak, czyli we trojke. I teraz nie wiem czy przez to mogą nie dac ayudy, skoro mieszka sie z kims tak jakby obcym (moj chlopak)?

Tego akurat Ci nie powiem, bo nigdy nie zamieszkiwalem z kims z poza rodziny. Nie sadze zeby zameldowanie chlopaka mialo jakis wplyw na ayude, poniewaz obecnie duzo osob wspoldzieli mieszkanie z kims, czasem to 4-6 niespokrewnionych osob prowadzacych osobne tzw. gospodarstwa domowe. Raczej chodzi o to, ze czesto ludzie ubiegaja sie o zasilek w zwiazku z posiadaniem dzieci/rodzin (ich posiadanie ma wplyw na jego przyznanie lub wysokosc) i certyfikat convivencia (wspolzamieszkiwanie) zaswiadcza czy dzieci zamieszkuja z rodzicami czy czasem nie sa pod opieka dziadkow lub przebywaja w swojej ojczyznie.

norbo 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 17-05-2013, 22:18    #13

Zadziwiające jest to zamiłowanie do płatnych usług informacyjnych występujące ostatnio na tym forum..... :pensando

ikxio, zamiast wypisywać głupoty przetłumacz informacje zawarte na stronie http://www.sepe.es/conten...ograma_prepara/
Ostatnio zmieniony przez norbo 17-05-2013, 22:28, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu