Strona Główna hiszpania.org.es
FORUM O HISZPANII

FAQFAQ  MapaMapa  SzukajSzukaj  NasiNasi  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
rozliczenia podatkowe
Autor Wiadomość
Paweł9999 
OBSERVADOR

Wysłany: 21-02-2013, 17:10   rozliczenia podatkowe #1

Krótko chciałbym opisac mój problem, otóż:
przez ostanie 12 lat żyłem i pracowałem w Hiszpanii, co roku rozliczłem się z Haciendą, jednak w minionym 2012 roku postanowilismy z żoną wrócić do Polski. Rok się skończył i trzeba się rozliczyć z Urzędem Skarbowym. Sprawa byłaby prostsza gdybysmy pracowali tylko w Polsce, ale mielismy dochody zarówno w Polsce jak i Hiszpanii. Nigdy wczesniej w US nie rozliczłem sie i nie wiem czy dochody z ESP rozliczać w Haciendzie, a z PL w US, czy wszystko razem w Polsce. Jeżeli ktoś miał podobną sytuację bardzo proszę o poradę, z góry dziekuję
  Kraj: Poland

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Pomogła: 44 razy
Wysłany: 21-02-2013, 18:00    #2

na waszym miejscu zrobilabym jedno rozliczenie w PL, zwlaszcza ze nigdy sie w ES nie rozliczaliscie :)

bisia 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Pomogła: 12 razy
Wysłany: 21-02-2013, 18:07    #3

anvien napisał/a:
zwlaszcza ze nigdy sie w ES nie rozliczaliscie

rozliczal sie z hacienda- cosik ci umklnelo. a nie mozna za hiszpanie w hiszpanii a za polske w polsce? nie wyjdzie korzystniej finansowo?
  Kraj: Spain

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Pomogła: 44 razy
Wysłany: 21-02-2013, 20:06    #4

bisia napisał/a:
rozliczal sie z hacienda- cosik ci umklnelo.
hahaha no wlasnie, przekrecilam :oops:
bisia napisał/a:
a nie mozna za hiszpanie w hiszpanii a za polske w polsce?
tak sie nie powinno robic, kiedys pytalam w US w Polsce, ale kto wie moze i przepisy sie pozmienialy, na pewno istnieje mozliwosc wypelnienia informacji o dochodach w ES na specjalnym miedzynarodowym druku, akceptowanym na terenie EU, po to by moc uwzglednic dochody zagraniczne w innym kraju. Najlepiej zapytac w urzedzie w Polsce jak to rozliczyc :)

bisia 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Pomogła: 12 razy
Wysłany: 22-02-2013, 19:18    #5

anvien napisał/a:
tak sie nie powinno robic

teoretycznie tak by nawet lepiej bylo. strach pomyslec jak euro na zlotowki przelicza- mozna wskoczyc na inny prog podatkowy. :pienso

Nemo 
Aficionado

Moje nałogi: prasa, ksiazka, sport
Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 23-02-2013, 01:48    #6

Dokladnie. Ja uwazam, ze lepiej sie rozliczyc w Hiszpanii: strach myslec co sie stanie gdy nasz fiskus przeliczy EURO na PLN i zacznie prosic o wszystkie papiery przetlumaczone i potwierdzone przez MSZ. :shock:

Wszelkie plany są już nieaktualne w momencie ich zatwierdzania.

trebolita 
Adicto

Moje nałogi: czekolada z całymi orzechami laskowymi
Polonia:
polonia

Pomogła: 9 razy
Wysłany: 23-02-2013, 18:41    #7

w wielkim skrócie:podatek za pracę w ES rozliczasz w ES,ale dochody z ES musisz też wykazać w polskim zeznaniu,szczegóły poniżej:
http://di.com.pl/porady/4...k_w_Polsce.html

Metoda wyłączenia z progresją

W przypadku stosowania zasady wyłączenia z progresją dochód uzyskany przez podatnika za granicą podlega rozliczeniu w kraju, w którym powstał. Nie oznacza to bynajmniej, że nie jest on wykazywany w zeznaniu podatkowym.

Podatnik powinien wiedzieć, że wprawdzie kwota ta nie jest opodatkowana, jednakże ma znaczący wpływ na wysokość opodatkowania pozostałych dochodów, uzyskanych na terenie naszego kraju. Szczegółowe regulacje dotyczące tego sposobu rozliczania zobowiązania względem organu podatkowego zostały zawarte w artykule 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zasadniczo metoda ta polega na dodaniu kwoty zarobionej za granicą do dochodów uzyskanych na terenie Polski, w celu obliczenia podatku zgodnie z zasadami skali podatkowej (według stawki 18% lub też 32%). Następnie od uzyskanej wartości ustala się stosowną stopę procentową (dzieląc obliczony według skali podatek od łącznego dochodu przez ten dochód). Potem uzyskaną stopę procentową stosujemy do opodatkowania dochodów wypracowanych przez podatnika w Polsce.

Metodę tę stosuje się między innymi do dochodów z pracy najemnej w umowach z następującymi państwami: Albania, Austria – od 2009, Bangladesz, Białoruś, Bułgaria, Cypr, Chiny, Chorwacja, Czechy, Estonia, Filipiny, Francja, Grecja, Hiszpania, Indie, Indonezja , Irlandia, Izrael, Japonia, Jordania, Kanada, Liban, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Maroko, Meksyk, Mongolia, Norwegia, Nowa Zelandia, Niemcy, Pakistan, Portugalia, Republika Południowej Afryki, Rumunia, Singapur, Słowenia, Słowacja, Sri Lanka, Szwajcaria, Tajlandia, Tunezja, Turcja, Węgry, Wietnam, Włochy , od 2007 roku Wielka Brytania i Irlandia Północna, Zimbabwe, Zjednoczone Emiraty Arabskie i od 2006 roku Szwecja.
Jeżeli dochód zagraniczny jest jedynym dochodem podatnika w danym roku nie ma on obowiązku złożenia w Polsce zeznania podatkowego.
Ostatnio zmieniony przez trebolita 23-02-2013, 18:46, w całości zmieniany 1 raz  

piotr8790 
OBSERVADOR

Wysłany: 30-12-2013, 20:57    #8

Ja mam nastepujace pytanie. Czy jezeli w 2013 roku pracowalem 2 miesiace i 9 miesiecy bylem na zasilku to czy musze sie rozliczac. Dodam ze nigdy wczesniej sie nie rozliczalem.

Odpowiedz do tematu