Strona Główna hiszpania.org.es
FORUM O HISZPANII

FAQFAQ  MapaMapa  SzukajSzukaj  NasiNasi  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Cataluna proclama su soberanía
Autor Wiadomość
kojot 
Aficionado

Polonia:
polonia

Wysłany: 24-01-2013, 14:00   Cataluna proclama su soberanía #1

Co sądzicie o wczorajszej proklamacji suwerenności Parlamentu Katalońskiego?

Pełny tekst proklamacji
Ostatnio zmieniony przez kojot 24-01-2013, 14:08, w całości zmieniany 1 raz  
  Kraj: Poland

darion 
Adicto
Vengador

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 24-01-2013, 18:37    #2

to chyba takie sztuczne podnoszenie morale nacjonalistow :diablo1
Moze tak katalanom zakrecic kurek z gobierno ... ciekawe jak dlugo podebatuja o pustym pysku :evil:
Ostatnio zmieniony przez darion 24-01-2013, 18:39, w całości zmieniany 1 raz  
  Kraj: Spain

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 61 razy
Wysłany: 25-01-2013, 17:37    #3

na razie duza krzycza - zobaczymy jak przyjdzie do konkretow :susto

Nemo 
Aficionado

Moje nałogi: prasa, ksiazka, sport
Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 26-01-2013, 06:50    #4

Niech sobie proklamuja. Ja tam im wzbraniac nie bede. Ale jak uzyskaja niepogleglosci to niech zaczna myslec jak pokryja roznice wplywow z redystrybucji VAT, ktora maja teraz zawgarantowana za sprzedarz towarow, uslog i wyrobow przemyslowych w Hiszpanii. Z dniem odzyskania niepodleglosci to przestaje istniec i wplywy z VATu za sprzedarz w Hiszpanii dosteje Hiszpnia. I zadne tam Països Catalans w granicach Katalonii.

Wszelkie plany są już nieaktualne w momencie ich zatwierdzania.

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 27-01-2013, 11:34    #5

na razie duzo emocji zero pomyslunku - w sasiednim temacie poruszono sprawe przestepczosci w Katalonii i istopnia infiltracji przez mafie i al Kaide - zycze im duzo zdrowia bo znajac poziom wyszkolenia mossos beda mieli Meksyk w miniaturze.

Ethel 
Aficionado

Moje nałogi: wino
Przedstawiciel:
catalunya

Pomogła: 15 razy
Wysłany: 30-09-2014, 20:05    #6

A miało być tak pięknie... :

Majlook 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 30-09-2014, 20:44    #7

:wink:

156914_10152319003190483_1020160245_n (Custom).JPG
Plik ściągnięto 21 raz(y) 56,37 KB

Nemo 
Aficionado

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 01-10-2014, 00:34    #8

plan Ibarretxe

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 01-10-2014, 16:26    #9

teraz to beda przepychanki na zasadzie "byle do wyborow, a potem sie zobaczy"

mada 
Adicto

Przedstawiciel:
catalunya

Pomogła: 4 razy
Wysłany: 02-10-2014, 16:17    #10

Dzisiaj widzialam pierwszy raz policje hiszpanska.I to okolo 50 osob.
Moze zle wybralam watek, a moze dobrze ? Ale cos mi sie nie wydaje, ze byla to wizyta goscinna.

Na polityce sie nie znam, kazdy ma jakies swoje racje.
A moje zdanie jakie jest ? Nie mam wlasciwie zdania.Z jednej strony uwazam,ze kazdy narod powinien zyc w swoim panstwie.A z drugiej strony,juz teraz czasami nie mozna sie porozumiec po hiszpansku.Tylko catala.W szkolach, urzedach.
Oczywiscie punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia.Pisze to jako Polka mieszkajaca w Katalonii.Tak ze sadze, ze moja sytuacja finansowa nie zmieni sie,czy bede mieszkala w Hiszpanii, czy w Katalonii.A z uwagi na jezyk wole jednak mieszkac w Hiszpanii.
Ostatnio zmieniony przez mada 02-10-2014, 16:21, w całości zmieniany 1 raz  

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 03-10-2014, 19:53    #11

mada, Guardia Civil czy oddzialy atidisturbios? bo te drugie to na pewno nie wizyta grzecznosciowa ;)

mada 
Adicto

Przedstawiciel:
catalunya

Wysłany: 04-10-2014, 16:03    #12

Nie wiem, co to bylo.
Ubrani w jakies czarne galowe mundury, bialutkie koszule.Szli chyba do hotelu albo na obiad.
Na parkingu autobus i samochody policyjne takie- http://es.wikipedia.org/w...-policia-01.jpg
Ale atmosfere czuje sie.

Teraz doczytalam co to atidisturbios.To taki odpowiednk naszego ZOMO ?
Nie , to nie oni.Jak dla mnie to jakas generalicja policyjna.

http://www.abc.es/espana/...1410011119.html
Ostatnio zmieniony przez mada 04-10-2014, 16:08, w całości zmieniany 2 razy  

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 04-10-2014, 16:13    #13

w czarnych mundurach to chodzi policia nacional - cos jak ten typ - choinka?
http://uniformesp.blogspo...acional-de.html

mada 
Adicto

Przedstawiciel:
catalunya

Wysłany: 04-10-2014, 20:47    #14

Tak, tak, to oni !!!! :me_rio

Ethel 
Aficionado

Przedstawiciel:
catalunya

Wysłany: 07-10-2014, 02:45    #15

Mada, a to w Barcelonie było..? I jak w takich galowych mundurkach to chyba nie do rozpędzania tłumu? :shock:

Tak jak przez długi czas gadanie o niepodległości wydawało mi się nieco sprzeczne z logiką, tak z drugiej strony obserwując ostatnio paranoidalne reakcje hiszpańskiego rządu zaczynam zastanawiać się, kto tu naprawdę ma nie po kolei... I żeby nie było, że mam jakieś złudzenia - uważam, że tak Rajoy, jak i Mas grają sobie w tą grę "Będziemy walczyć o wolność vs. Będziemy bronić jedności narodu hiszpańskiego" z niekoniecznie patriotycznych pobudek oraz ku obopólnej korzyści.
ikxio napisał/a:
teraz to beda przepychanki na zasadzie "byle do wyborow, a potem sie zobaczy"

Niestety. Bo gdyby tak Katalonia zorganizowała w końcu referendum, to dla jednych byłaby to z miejsca porażka (że pozwolili), a dla drugich - konieczność poradzenia sobie z wynikiem głosowania, jakikolwiek by on nie był. Dopóki tylko bawimy się w podchody, nikomu stołek się nie zachwieje.
Tym niemniej... W sytuacji, kiedy w ogóle ZABRANIA mi się głosować i twierdzi, że nie mam nawet prawa, żeby wyrazić swoją OPINIĘ na temat, który mnie przede wszystkim dotyczy - to dla mnie coś tu jest głęboko nie tak. Nie do końca jestem przekonana, że pro-niepodległościowa część katalońskiego społeczeństwa tak naprawdę wie, jak to uniezależnienie się miałoby wyglądać w praktyce. Ale tak czy inaczej, wypowiedzieć się mają zakichane prawo i nikt im tego prawa odbierać nie powinien.

Ethel 
Aficionado

Przedstawiciel:
catalunya

Wysłany: 26-09-2015, 22:36    #16

Kiedyś już pisałam, że Mariano przejdzie do klasyki internetu :bien To powinno być w dziale "Humor z YouTube", tyle że prawdziwe niestety...

Majlook 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 26-09-2015, 22:50    #17

Dobre :grin: U Rajoya krótka piłka bez zbędnych komplikacji - wypadacie z Hiszpanii, to jednocześnie tracicie obywatelstwo hiszpańskie, proste :bien

mada 
Adicto

Przedstawiciel:
catalunya

Wysłany: 29-09-2015, 14:56    #18

Proste.
Ale Katalonce nie sa w ciemie bici, chyba wiedza, na co sie porywaja.

Ethel 
Aficionado

Przedstawiciel:
catalunya

Wysłany: 29-09-2015, 17:22    #19

mada napisał/a:
chyba wiedza, na co sie porywaja

No właśnie, czy wiedzą..? Bo dla mnie to jest podstawowy problem. Mnie tam wisi czy mieszkam w Hiszpanii czy nie... ba, powiedziałabym nawet w tej chwili, że żyję raczej w Katalonii i że uważam ją za "kraj" inny niż Andaluzja czy La Mancha... Tak że independentyzm ideologicznie zupełnie mi nie przeszkadza, tyle że w ogóle nie jestem przekonana czy ktoś naprawdę ma jakieś konstruktywne pomysły na to co byłoby po. Politycznych haseł nie kupuję - ja chcę konkretów. A tych niestety brak...

Co nie zmienia faktu, że Naczelnego Wodza Marianka z jego bredniami wysłałabym czym prędzej na emeryturę :[

kojot 
Aficionado

Polonia:
polonia

Wysłany: 29-09-2015, 22:34    #20

Majlook napisał/a:
Dobre :grin: U Rajoya krótka piłka bez zbędnych komplikacji - wypadacie z Hiszpanii, to jednocześnie tracicie obywatelstwo hiszpańskie, proste :bien

to jest takie fajne ostrzeżenie, bo wbrew pozorom obywatelstwo hiszpańskie to jednocześnie obywatelstwo unijne. W momencie secesji Katalonia wypada z Unii Europejskiej i NATO. Musiałaby rozpoczynać procedurę wstąpienia od nowa, a to wymaga czasu i trwa latami. Ponadto wymaga jednogłośnej zgody wszystkich pozostałych członków. A jestem niemal pewny, że Madryt by to zawetował. Podobnie zresztą pewnie zrobiłyby to Belgia, Wielka Brytania, Włochy - bo i one też mają problemy z secesjonistami. No i pewnie Francja też by zawetowała, bo Korsyka aż czeka na szkockie i katalońskie wyniki.

Kolejny element fajnie podkreślił
Nemo napisał/a:
Niech sobie proklamuja. Ja tam im wzbraniac nie bede. Ale jak uzyskaja niepogleglosci to niech zaczna myslec jak pokryja roznice wplywow z redystrybucji VAT, ktora maja teraz zawgarantowana za sprzedarz towarow, uslog i wyrobow przemyslowych w Hiszpanii. Z dniem odzyskania niepodleglosci to przestaje istniec i wplywy z VATu za sprzedarz w Hiszpanii dosteje Hiszpnia. I zadne tam Països Catalans w granicach Katalonii.
Od siebie dodam, że skoro Katalonia będzie pozaunijna, to jeszcze można im dołożyć na cłach importowych tak, że firmom z Hiszpanii nie opłacałoby się kupować produkowanych w Katalonii towarów

Ethel napisał/a:
/.../ Mnie tam wisi czy mieszkam w Hiszpanii czy nie... ba, powiedziałabym nawet w tej chwili, że żyję raczej w Katalonii i że uważam ją za "kraj" inny niż Andaluzja czy La Mancha... /.../ - ja chcę konkretów.

Ciekaw jestem jaką walutą byś się posługiwała, pewnie jakimś catalanem - bo nie widzę też Katalonii w strefie euro.

Podejrzewam, że liderzy narodowców katalońskich liczą raczej na rozpad Unii Europejskiej i dlatego tak ostro grają. Tylko, że to może się dla Katalonii źle skończyć.

Ethel 
Aficionado

Przedstawiciel:
catalunya

Wysłany: 29-09-2015, 23:01    #21

kojot napisał/a:
to jest takie fajne ostrzeżenie, bo wbrew pozorom obywatelstwo hiszpańskie to jednocześnie obywatelstwo unijne.

Przecież właśnie na tym polega cały dowcip... :shock: Obywatelstwa nie traci się z powodu zamieszkania na terenie innego kraju. Poza tym, coś mi się zdaje, że independentystom na posiadaniu hiszpańskiego obywatelstwa niespecjalnie zależy..?
kojot napisał/a:
Ciekaw jestem jaką walutą byś się posługiwała

Posługiwałabym się pewnie taką, jaką bym musiała. Polska bez euro jakoś nie popadła w ruinę (...ok, co niektórzy twierdzą, ze tak...).

Póki co, fakty są takie, że więcej niż połowa mieszkańców Katalonii NIE głosowała na partie pro-niepodległościowe. Nie wiem, jaki pokrętny system daje tym partiom większość w parlamencie (jak ktoś wie to chętnie się doinformuję), ale co do nastrojów społecznych..? Raczej 50/50.

Tylko, że dzięki taktyce hiszpańskiego rządu (grożenie, straszenie i stawianie polityków katalońskich przed sądem) jest duża szansa, że w ciągu kolejnych lat za niepodległością Katalonii opowie się więcej przeciętnych "Kowalskich" (czy innych Serras) - prosta zasada: mów dziecku czego mu nie wolno robić a na pewno to zrobi.

Zresztą, dosyć mam tego tematu :silba:

kojot 
Aficionado

Polonia:
polonia

Wysłany: 30-09-2015, 00:14    #22

Ethel napisał/a:
kojot napisał/a:
to jest takie fajne ostrzeżenie, bo wbrew pozorom obywatelstwo hiszpańskie to jednocześnie obywatelstwo unijne.

Przecież właśnie na tym polega cały dowcip... :shock: Obywatelstwa nie traci się z powodu zamieszkania na terenie innego kraju. Poza tym, coś mi się zdaje, że independentystom na posiadaniu hiszpańskiego obywatelstwa niespecjalnie zależy..?

Ethel no nie wiem czy zdają sobie oni sprawę z tego, że obywatele Katalonii nie byliby objęci traktatem z Schengen, a więc wjazd do UE wymagałby od nich uzyskania wizy wjazdowej, nie mieli by uprawnień do swobodnego przemieszczania, prawa do pracy i prawa do opieki zdrowotnej. Wbrew pozorom secesja to byłby ogromny problem dla ogromnej rzeszy zwykłych mieszkańców. Wiele zależałoby od determinacji władz hiszpańskich, ale mogę sobie wyobrazić, że nawet w ostateczności mógłby powstać pas graniczny i wyznaczone przejścia z pełną kontrolą celną i graniczną. Mogę sobie też wyobrazić sytuację, że władze hiszpańskie mogą pozbawić obywatelstwa hiszpańskiego wszystkich tych, którzy zdecydują się na przyjęcie obywatelstwa katalońskiego. Takie działania są zgodne z prawem międzynarodowym.
Osobiści uważam, że Madryt zrobi wszystko, aby nie stracić Katalonii, a w sytuacji podbramkowej ... (nie chcę być złym prorokiem). Wystarczy, że wstrzyma dotacje unijne dla regionu, który chce dokonać secesji i Katalonia dostanie zadyszki.

Nemo 
Aficionado

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 02-10-2015, 02:37    #23

Majlook napisał/a:

Jesze zeby ich finansowal znienawidzony rzad z Madrytu (w przypadku niepodleglosci), to juz w ogóle cymes.
mada napisał/a:
Proste.
Ale Katalonce nie sa w ciemie bici, chyba wiedza, na co sie porywaja.

Watpie. Dlaczego nagle Oriol Junqueras zaczal mówic o zachoaniu podwójnego obywatelstwa hiszpansko-katalonskiego? No bo emeryci w Katalonii moga pomyslec zanim zaglosuja. No b ow przypadku niepodleglosci kto im bedzie placil emerytury?
kojot napisał/a:
Ciekaw jestem jaką walutą byś się posługiwała, pewnie jakimś catalanem - bo nie widzę też Katalonii w strefie euro.Podejrzewam, że liderzy narodowców katalońskich liczą raczej na rozpad Unii Europejskiej i dlatego tak ostro grają. Tylko, że to może się dla Katalonii źle skończyć.

Peste w koncu stworzyl Laureano Figuerola (katalonczyk), zawsze moga wymyslec sobie "Pujole" :me_rio :me_rio :me_rio :me_rio :me_rio :me_rio :me_rio

Katalonia poza Hiszpaniia jest poza jakimkolwiek organizmem miedzynarodowym i Hiszpania jak bedzie chciala to bedzie miala prawo dodowalenia im 80% cla na importowane towary, a dzis ok 70% sprzedazy katalonskich firm to Hiszpania.

Ostatnio zmieniony przez Nemo 02-10-2015, 02:55, w całości zmieniany 1 raz  

beer 
Amigo

Wysłany: 02-10-2015, 12:33    #24

Secesja Katalonii byłaby dla niej ekonomicznym dramatem

http://biznes.pl/magazyny...dramatem/gxeer9

Ethel 
Aficionado

Przedstawiciel:
catalunya

Wysłany: 02-10-2015, 23:48    #25

Dlatego też nie bardzo wierzę, że będzie tak hop-siup, 18 miesięcy i nastanie raj... Raczej będzie tak, jak zwykle i jak wszędzie: dużo dymu i mało ognia, za jakiś czas znajdzie się inny niesamowity news...

Odpowiedz do tematu