Strona Główna hiszpania.org.es
FORUM O HISZPANII

FAQFAQ  MapaMapa  SzukajSzukaj  NasiNasi  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
jakie prawo nas obowiazuje gdy spisujemy tu testament
Autor Wiadomość
katrina21 
OBSERVADOR

Wysłany: 13-12-2012, 15:53   jakie prawo nas obowiazuje gdy spisujemy tu testament #1

gdy chce zapisac to co mam w hiszpani moim dzieciom ktore tez tu sa jakie mnie prawo obowiazuje polskie czy hiszpanskie
  Kraj: Spain

darion 
Adicto
Vengador

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 13-12-2012, 15:57    #2

Hiszpanskie...zapisujac majatek w Hiszpanii sporzadzasz testament Hiszpanski, a zapisujac dobra materialne w Polsce, testamentem polskim. Tak prosciej i bezpieczniej, w ten spsob unikniesz jakis niuansow prawnych i wyciaganie łap urzedu skarbowego po to co mu sie nie nalezy.

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Pomogła: 44 razy
Wysłany: 13-12-2012, 16:49    #3

darion napisał/a:
Hiszpanskie...zapisujac majatek w Hiszpanii sporzadzasz testament Hiszpanski, a zapisujac dobra materialne w Polsce, testamentem polskim. Tak prosciej i bezpieczniej, w ten spsob unikniesz jakis niuansow prawnych i wyciaganie łap urzedu skarbowego po to co mu sie nie nalezy.
dokladnie, poki co przepisy prawne w obrebie Unii Europejskiej nie sa ujednlicone i lepiej sie wlasnie w taki sposob zabezpieczyc, zeby sporzadzac testamet w danym kraju, ktorego dobytku bedzie dotyczyl :)
Ostatnio zmieniony przez anvien 13-12-2012, 16:50, w całości zmieniany 1 raz  

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 61 razy
Wysłany: 13-12-2012, 18:23    #4

ja mialam testament notarialny polski, przetlumaczony i zalegalizowany w Hiszpanii. a i tak co sie nabiegalam, zeby pozalatwiac sprawy to moje.
Ostatnio zmieniony przez ikxio 13-12-2012, 18:24, w całości zmieniany 1 raz  

katrina21 
OBSERVADOR

Wysłany: 13-12-2012, 22:31    #5

no i wlasnie tu sie pojawia problem, wszyscy polacy jednym glosem ze tu obowiazuje prawo hiszpanskie a wszyscy tutejsi adwokaci ze nie gdyz nie mam obywatelstwa polskiego wiec mam zastosowac prawo polskie jedynie forma pisania testamenbtu ma byc hiszpanka gdyz bede go pisala u adwokata hiszpanskiego

darion 
Adicto
Vengador

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 14-12-2012, 00:05    #6

katrina21 napisał/a:
wszyscy tutejsi adwokaci ze nie gdyz nie mam obywatelstwa polskiego wiec mam zastosowac prawo polskie

to jak z tym obywatelstwem?

No niestety nasze wypowiedzi brane byly na tzw. chlopski rozum, a sprawy maja sie inaczej.
Kodeks Postepowania Cywilnego w Art. 1108 stwierdza ze bez wzgledu na miejsce spadku, jezeli SPADKODAWCA pomimo zamieszkiwania na stale poza granicami RP, posiadal obywatelstwo polskie, sprawa spadkowa podlega jurysdykcji sadow polskich.

Art. 1108. KPC § 1. Do jurysdykcji krajowej należą sprawy spadkowe, jeżeli spadkodawca w chwili śmierci był obywatelem polskim lub miał miejsce zamieszkania bądź miejsce zwykłego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej.

Art.1108. KPC § 2. Do jurysdykcji krajowej należą również sprawy spadkowe, jeżeli majątek spadkowy albo jego znaczna część znajduje się w Rzeczypospolitej Polskiej.

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Wysłany: 14-12-2012, 08:58    #7

darion napisał/a:
No niestety nasze wypowiedzi brane byly na tzw. chlopski rozum, a sprawy maja sie inaczej.
nie darion, ja akurat konsultowalam sie w podobnej sprawie jakies dwa lata temu u notariusza, i nie majac obywatelstwa hiszpanskiego (ani innego oprocz polskiego) tak mnie wlasnie poinformowano, ze tam nalezy robic testament gdzie jest cos do zapisania, notariusz sprawdzal wlasnie rozne przepisy i wg niego byla to najbezpieczniejsza forma sporzadzenia testamentu, gdyz sporzadzenie go w inny sposob mogloby byc potem latwe do podwazenia :)

darion 
Adicto
Vengador

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 14-12-2012, 10:07    #8

Sorki...akt notarialny ma byc sprzadzony na terenie panstwa gdzie znajduje nieruchomosc i inne dobra ktorego owy akt dotyczy i wg. prawa panstwa na ktorego terenie znajduja sie zapisane rezcy czy nieruchomosci, lecz sprawa spadkowa tak jak napisalem zgodnie z KPC przed sadami polskimi. Wedlug dyrektywy UE o wzajemnym uznawaniu aktow, sprawa odbedzie w formie postepowania nieprocesowego.
Ostatnio zmieniony przez darion 14-12-2012, 10:10, w całości zmieniany 1 raz  

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Wysłany: 14-12-2012, 10:35    #9

darion napisał/a:
lecz sprawa spadkowa tak jak napisalem zgodnie z KPC przed sadami polskimi
a to inna sprawa, ale to chyba dobrze ze przemielilismy ten temat, teraz juz wiadomo co i gdzie ;)

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 61 razy
Wysłany: 14-12-2012, 17:05    #10

darion, sprawy spadkowe kiedy testament - obojetne jaki -nie jest podwazany zawsze sa postepowaniem nieprocesowym - jedyna roznica jest, ze np. w Hiszpanii - moze akurat w Comunidad Valenciana do spadku (jesli nie ma testamentu) oprocz wspolmalzonka i ewentualnych dzieci maja tez rodzice zmarlego, jesli zyja. ale z kolei nie znaja pojecia zachowku- zreszta prawo spadkowe w samej Hiszpanii tez jest rozne w zaleznosci od regionu - no ale oni i system prawny maja inny od polskiego stanowionego.
ja pomimo posiadania jak pisalam dwu wersji notarialnych i tak musialam to przepchnac przez sad w postepowaniu nieprocesowym - trudne nie bylo, ale czekalam chyba z poltora roku w kolejce.
Ostatnio zmieniony przez ikxio 14-12-2012, 17:08, w całości zmieniany 2 razy  

katrina21 
OBSERVADOR

Wysłany: 14-12-2012, 21:35    #11

teraz dopiero zauwazylam ze zle napisalam mam obywatelstwo polskie, a nie mam hiszpanskiego i mi powiedzieli ze dlatego mam robic testament wedlug prawa polskiego i takiego typu odpowiedzi dostaje jak i w internecie pisze to sami

Zależy to od obywatelstwa zmarłego. Brak jest wyjątku przewidzianego w sytuacji nieruchomości zlokalizowanych zagranicą – obowiązuje bowiem zasada jednolitości spadku. Jeżeli osoba zmarła posiada kilka obywatelstw, prawem właściwym jest prawo wynikające z obywatelstwa rzeczywistego osoby zmarłej, tj. prawo kraju, z którym osoba zmarła była najbliżej związana. Nie ma możliwości wyboru prawa właściwego.

Odpowiedz do tematu