Strona Główna hiszpania.org.es
FORUM O HISZPANII

FAQFAQ  MapaMapa  SzukajSzukaj  NasiNasi  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
pareja de hecho
Autor Wiadomość
fankabiologii 
Hablador

Moje nałogi: czekolada/książki
Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 8 razy
Wysłany: 14-08-2011, 12:40   pareja de hecho #1

witam
mam takie pytanko odnosnie pareja de hecho - ktos to u was ma?
bo u nas sie troche pokrecilo
mianowicie poszlismy zlozyc papiery wypelnilismy jakich druczek i tyle.
10 dni pozniej przyszlo pismo ze moje zaswiadczenie cywilne i zaswiadczenie o zamledowali w valencii jest za stare. wiec w ciagu 10 dni zlozylismy nowe.
donieslismy je 22 lipca i do teraz nie otrzymalismy zadnej odpowiedzi.
w sumie nawet nie wiemy czy zaakceptowali moje dokumenty czy nie.
ktos mial podobna sytuacje? jest sens tam dzwonic czy z uwagi na urlopy wakacyjne nie ma tam nikogo?
w ogole dostaniemy jakis papier ze jestesmy pareja de hecho? przyjdzie poczta czy trzeba odebrac osobiscie?

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 62 razy
Wysłany: 14-08-2011, 13:28    #2

fankabiologii, ja bym profilaktycznie poszla sprawdzic.

tinglit 
Fanatico

Moje nałogi: Drobne przyjemności.
Przedstawiciel:
castilla-y-leon

Pomogła: 23 razy
Wysłany: 14-08-2011, 14:00    #3

Tez bym sie dowiedziala osobiscie, co jest. Teraz owszem, sezon urlopowy, ale urzedy pracuja. No i mysle, ze - tak na logike - jakis papier powinniscie otrzymac? Zeby moc w niektorych sytuacjach udowodnic Wasz zwiazek? Idz, dowiedz sie, zawsze to skuteczniejsze niz telefon.
  Kraj: Spain

fankabiologii 
Hablador

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 14-08-2011, 16:29    #4

mi to jest najbardziej potrzebne do zlozenia podania o stypendium na studia. niby mozna skladac do pazdziernika ale wiadomo - taki papier lepiej miec wczesniej.
no nic we wtorek rano bedzie przebiezka :)

Cauliflower 
Siempre estoy aquí
MODERATOR

Przedstawiciel:
navarra

Wysłany: 13-09-2011, 21:05    #5

Zapytałam, ale w międzyczasie znalazłam, więc wklejam coś na temat dziedziczenia w przypadku pareja de hecho.

Cytat:
Los derechos sucesorios de las parejas de hecho se equiparan a los del matrimonio sólo en el País Vasco, Navarra y comunidad balear. En Cataluña, la Ley recoge el derecho a una cuarta parte de la herencia, a la mitad, o a toda ella dependiendo de que vivan otros miembros de la familia; en Aragón la legislación sucesoria permite que puedan residir gratuitamente en la vivienda habitual durante un año además de tener derecho al ajuar de la vivienda; en Andalucía también tienen derecho a residir en la vivienda habitual durante un año desde el fallecimiento. En el resto de comunidades autónomas las parejas de hecho no tendrán derechos en la herencia de su compañero fallecido, derechos que serán ostentados por los hijos o por otros familiares, salvo que se hubiera hecho testamento.

http://revista.consumer.e...l_mes/71414.php

Ostatnio sobie myślałam o tym, że jak się przeniosę na tamten świat nieświadomie, to jednak wolałabym, żeby moje mienie przeszło w ręce chłopa... ślubu mi się nie chce brać, ale widzę, że w dobrym miejscu mieszkam, by to rozwiązać w prostszy sposób.

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 13-09-2011, 21:25    #6

Cauliflower, ja wdowa - ich sposob dziedziczenia nawet w przypadku malzenstwa jest z natury pokretny i opodatkowany, a w przypadku braku testamentu przechodzi na wlasnosc panstwa ( czytaj - krola) moja rada? slub nie slub, zyjesz z kims na 8 kocich lap - spiszcie testament i to notarialnie

Cauliflower 
Siempre estoy aquí
MODERATOR

Przedstawiciel:
navarra

Wysłany: 13-09-2011, 21:29    #7

O, dzięki za radę ikxio, w sumie pareja przyda się w razie ewentualnego pobytu w szpitalu i tym podobnych, ale tym dziedziczeniem to się jeszcze zainteresuję.
A przy fajnie byłoby zobaczyć minę części tradycyjno-radykalnej mojej rodziny, gdy oświadczę, że zalegalizowałam konkubinat :twisted:

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Pomogła: 44 razy
Wysłany: 13-09-2011, 21:32    #8

ikxio napisał/a:
zyjesz z kims na 8 kocich lap - spiszcie testament i to notarialnie
he he he to tez nie jest tak latwe...jesli sie jest obywatelem PL i posiada "wlosci" tu i tam to nie tak latwo sporzadzic testament, a na pewno hiszpanski nie zagwarantuje dziedziczenia majatku poza granicami ES. :smile:

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 13-09-2011, 22:08    #9

anvien, notarialny testament zagwarantuje - problem ile za to zaplacisz w moim przypadku spisany byl przedunijnie i gdyby nie to, ze moje boskie stworzenia z ktorymi od lat pije wodke? . ja po tacie zrzeklam sie dziedziczenia na rzecz mamy , sprawa byla nieprocesowa. a potem mama zrobila darowizne na moja skolatana lepetyne z uznaniem, ze ma dosmiertne prawo uzytkowania - i tak zostalam wlascicielka dzialki rekreacyjnej w PL

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Pomogła: 44 razy
Wysłany: 13-09-2011, 22:12    #10

ikxio napisał/a:
anvien, notarialny testament zagwarantuje - problem ile za to zaplacisz
no wlasnie nie, przerabialam niedawno ten temat z dwoma notariuszami i kazdy watpil w niepodważalność testamentu dotyczacego dobr w roznych krajach ze wzgledu na to ze prawo do konca nie jest ujednolicone. Kompletnie nie chodzilo o cene tylko o to jaki jest sens sporzadzac cos, co byc moze nie miec mocy prawnej i bedzie mozna to podwazyc.

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 14-09-2011, 05:10    #11

anvien, ogolnie prawo cywilne jest niezglebione, a kodeks to chyba najwieksza cegla Europy . ale zawsze lepiej miec jakikolwiek papier niz wcale - ja mialam testament meza spisany odrecznie i po polsku - jakos nie zdazylismy do notariusza bo szpital byl wazniejszy - musialam miec trzech swiadkow potwierdzajacych, ze podpis to jego osobisty , kosztowalo mnie to 300 euro za hiszpanskiego prawnika (jakbym chciala sprawe przez notariat przeprowadzic to wychodzilo o jedno zero wiecej) i bylo honorowane w Polsce - tesciowej kota pogonilam, bo rodzinka ja podpuscila, ze jej sie spadek nalezy ( zachowek owszem, ale o tym juz nie wiedzieli, a ja nie przypominalam, teraz juz po terminach i mam spokoj)

leemonka1989
[Usunięty]

Wysłany: 01-05-2013, 11:22    #12

Hej, mam pytanie czy ktos wie jak to jest w koncu z pareja de hecho? Bylam w Alicante w urzedzie i babka powiedziala ze od 28 listopada 2012 roku weszlo prawo ze dwoch obcokrajowcow nie moze zawrzec pareja de hecho. Pisalam do ambasady polskiej i napisali mi ze nie slyszeli o jakichkolwiek zmianach w prawie i ze ktos w urzedzie wprowadzil mnie w bląd.

Moze ktos slyszal cos na ten temat? Czy faktycznie sie cos zmienilo?

Cauliflower 
Siempre estoy aquí
MODERATOR

Przedstawiciel:
navarra

Wysłany: 01-05-2013, 13:02    #13

To się ambasada popisała ;) Nie istnieje żadne prawo dotyczące "parejas de hecho" na poziomie krajowym, poszczególne sprawy regulowane są przepisami obowiązującymi w każdej Comunidad Autónoma - dziwne, że tego nie wiedzą i że nie odesłali Cię właśnie do władz lokalnych.

Cytat:
Las parejas que desean inscribirse en el Registro de Uniones de Hecho formalizadas de la Comunitat Valenciana se encuentran actualmente con el problema de que la Generalitat les pide un certificado de vecindad civil valenciano que el Registro Civil no expide. Esto está retrasando los trámites burocráticos a lo que se añade el hecho de que los extranjeros no pueden ahora inscribirse en este registro cuando lo podían hacer sin problemas hasta el pasado noviembre.
La nueva Ley de Uniones de Hecho Formalizadas de la Comunitat entró en vigor el 18 de noviembre y exige que al menos un miembro de la pareja ostente la vecindad civil valenciana. Este certificado lo pueden conseguir los nacidos en la Comunitat, los nacidos en el resto de España que hayan vivido en ella al menos los últimos 10 años y el resto de españoles que soliciten la querencia de ostentar esta vecindad civil.

http://www.cadenaser.com/...csrcsrsoc_3/Tes

Ustawa:
http://www.boe.es/diario_...OE-A-2012-13776

leemonka1989
[Usunięty]

Wysłany: 02-05-2013, 13:59    #14

Hej dzieki za odpowiedz, pisalam z powrotem do ambasady i odpisali mi po raz kolejny ze pewnie zle zrozumialam i ze jedna osoba musi byc zameldowana w hiszpanii (a nie miec obywatelstwo) i zadne nowe prawa nie weszly, wyslalam im ten artykul zobaczymy co odpiszą..

Cauliflower 
Siempre estoy aquí
MODERATOR

Przedstawiciel:
navarra

Wysłany: 02-05-2013, 14:35    #15

No ciekawe ;)
Samo zameldowanie w Hiszpanii też w Waszym przypadku nie wystarcza - zameldowanie w Comunidad Valenciana - to tak, bo związek wpisuje się do rejestru odpowiadającego danej wspólnocie autonomicznej (albo nawet tylko danemu municipio) i z tego co wiem, tak naprawdę tylko na terenie tej właśnie wspólnoty/municipio będziecie mieli prawa i obowiązki wynikające z przepisów regulujących związki partnerskie.

Vecindad civil też nie jest równoznaczna obywatelstwu - z tego, co rozumiem oznacza, że człowiek podlega prawu danej wspólnoty autonomicznej - bo jak wiadomo, gdzieniegdzie obowiązują lokalne przepisy (derecho foral w przypadku Comunidad Valenciana).
I wprawdzie nie znajduję żadnego oficjalnego dokumentu, w którym byłoby napisane, że vecindad civil mają wyłącznie posiadacze hiszpańskiego obywatelstwa, ale chyba jest to właśnie warunek konieczny.

Jakby coś to podeślij im w/w ustawę, ze wskazaniem na artykuł 2.1 i to:
http://www.congreso.es/co...sub=1&fin_sub=1
artykuł 3.4.

bo sama ciekawa jestem, dlaczego się tak upierają :no_se

Helena 
OBSERVADOR

Wysłany: 26-05-2013, 13:50    #16

Hej odświeżę temat. Jakie dokładnie zaświadczenie o stanie cywilnym trzeba dostarczyc? Z USC z Polski? przetłumaczone przysięgle?

Cauliflower 
Siempre estoy aquí
MODERATOR

Przedstawiciel:
navarra

Wysłany: 26-05-2013, 15:17    #17

Helena, przejdź się do Urzędu Miasta i spytaj, bo w każdym miejscu wymagania są inne, wręcz wpadające ze skrajności w skrajność.
Ja potrzebowałam wyłącznie dowodu osobistego i empadronamiento. Żadnych tłumaczeń, żadnych zaświadczeń z Polski...

Helena 
OBSERVADOR

Wysłany: 26-05-2013, 15:33    #18

Cauliflower, sprawdzalismy na stronie ayuntamiento i jest chcą dokument Certificación o Fe de Estado, czyli z polskiego USC czy cos innego to ma byc? Da się to przez ambasade załatwić czy do Polski trzeba jechac? Ja mam małe utrudnienie bo jestem po rozwodzie i musze akt slubu z adnotacją o rozwodzie chyba przywiezc w takim przypadku

fankabiologii 
Hablador

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 27-05-2013, 07:09    #19

ja przynioslam zaswiadczenie o stanie cywilnym z Polski przetlumaczone przysiegle. Tylko uwaga jest wazne tylko miesiac, wiec musisz je wyrobic zaraz przed zlozeniem papierow o pareja.
Mnie wyslali papier rodzice, nie mieli problemow z dostaniem zaswiadczenia w moim imieniu w polskim urzedzie.

fankabiologii 
Hablador

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 29-10-2015, 20:08    #20

No i zmienily sie przepisy. Oczywiscie nikt nie poinformowal i nawet nigdzie nie bylo informacji.
Trzeba bylo zlozyc znowu wniosek o renowacje papieru - mysmy sie spoznili ponad rok :szok: . I tak dowiedzialam sie przez przypadek, bo byl reportaz w telewizji.
I w sumie to ja juz nie wiem, czy my jeszcze pareja de hecho jestesmy czy juz nie.
http://ccaa.elpais.com/cc...096_552317.html
http://ccaa.elpais.com/cc...547_977686.html

Odpowiedz do tematu