Strona Główna hiszpania.org.es
FORUM O HISZPANII

FAQFAQ  MapaMapa  SzukajSzukaj  NasiNasi  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Zakładanie i prowadzenie firmy S.L.
Autor Wiadomość
jaros 
Novato

Moje nałogi: słońce
Wysłany: 19-07-2011, 15:06   Zakładanie i prowadzenie firmy S.L. #1

Witam. W czasach kryzysu i dużego bezrobocia może najlepszym rozwiązaniem na polepszenie swojego bytu jest "wzięcie spraw w swoje ręce" i założenie własnej firmy. Proszę, aby wszyscy którzy posiadają w tym zakresie doświadczenie lub informacje, wpisywali się poniżej. Oby przydało się to jak największej grupie Polaków w tym słonecznym kraju.

Czy aby założyć swoją S.L. rzeczywiście lepiej skorzystać z biura?
Jak nazywają się takie biura i ile to kosztuje?
Ile kosztuje obsługa księgowa małej S.L.?
Ile trzeba płacić miesięcznie na ubezp. społeczne?
Jakie są podatki dla firm?
...
  Kraj: Spain

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Pomogła: 42 razy
Wysłany: 19-07-2011, 15:29    #2

jaros napisał/a:
jesli nie masz kompletnie pojecia od czego zaczac itd..lepiej niech ktos zrobi to za ciebie, sprytna ksiegowa sobie z tym poradzi, bo tak naprawde chodzi o zarejestrowanie firmy w urzedach, no i spisanie zalozenia spolki u notariusza. Jesli masz czas i znasz dobrze jezyk, spokojnie zalatwisz to sam.
jaros napisał/a:

w zaleznosci od tego co ksiegowa ma ci prowadzic i ile masz operacji miesieciznie czy ilu zatrudniasz pracownikow ale talk miedzy 150-200€ trzeba liczyc.
Cytat:
tez zalezy od comunidad, plci, wieku itd. ale ok. 180€-200€ (jako autónomo) zalezy czy bedziesz w spolce wspolnikiem czy osoba tylko zatrudniona na umowe o prace.
jaros napisał/a:
IVA (VAT), dochodowy od wypracowanego zysku.

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 54 razy
Wysłany: 19-07-2011, 23:59    #3

jaros, jeszcze jeden naiwny???

mm 
Adicto

Przedstawiciel:
catalunya

Wysłany: 20-07-2011, 08:15    #4

anvien napisał/a:
czy ilu zatrudniasz pracownikow ale talk miedzy 150-200€ trzeba liczyc.
ja bym liczyl od 200-300 jak jest dobry ksiegowy :mrgreen: nawet jak to jest mala spolka 1osobowa
anvien napisał/a:
zalezy czy bedziesz w spolce wspolnikiem czy osoba tylko zatrudniona na umowe o prace.
jak zaklada spolke to musi byc wspolnikiem bo nie ma innej opcji :wink: a jak jest wspolnikiem to nie musi placic SS bo bycie wspolnikiem nie jest rownoznaczne z umowa o praca chyba ze jest to 1 osobowa spolka jak np w przypadku lekarzy itp

ikxio napisał/a:
pewno tak, ale niech ma :mrgreen:
Pesymista widzi ciemny tunel. Optymista widzi światełko w tunelu. Realista widzi światło pociągu. A maszynista widzi trzech debili na torach.Podczas pisania postów nie ucierpiały też żadne zwierzęta :-)

joanna es 
Siempre estoy aquí

Polonia:
polonia

Pomogła: 16 razy
Wysłany: 20-07-2011, 08:21    #5

mm napisał/a:
ikxio napisał/a:
pewno tak, ale niech ma

oj, nie nabijajcie sie z chlopaka, w tych czasach trzeba sie wszystkiego czepiac. tez myslelismy o jakiejs sprzedazy, ale pozniej sobie poobliczalismy... ze nie ma szans i ze zginiemy :mrgreen:
  Kraj: Poland

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Wysłany: 20-07-2011, 11:19    #6

mm napisał/a:
jak zaklada spolke to musi byc wspolnikiem bo nie ma innej opcji :wink:
ale moze zaklada spolke z kims, i wtedy jako socio wystepuje tamta osoba a on moze np. byc administardorem único :wink:

kojot 
Aficionado

Polonia:
polonia

Wysłany: 20-07-2011, 12:17    #7

ikxio napisał/a:

ikxio czasami jesteś do rany przyłóż, czasami gorsza od arszeniku. Widać częste przebywanie u konkurencji powoduje, że zaczynasz przyjmować styl norbo.
Szczerze mówiąc na wszystkich polskich forach widzę takie nasze swojskie podejście - aby przeżyć. Sam po zakupie finki zamierzam z części zrobić B&B i chcąc być w zgodzie z prawem płacić za to podatki. A niestety brakuje mi informacji - jak jest wygodniej i taniej - może lepiej puścić to w ramach działalności gospodarczej. Ale tu też pytanie - forma spółki i samodzielnie?
Nie dziw się więc takim pytaniom

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Wysłany: 20-07-2011, 12:23    #8

kojot, a jakich zyskow sie spodzeiwasz, bo moze od tego trzebaby zaczac :wink:

skara 
Adicto

Moje nałogi: internet
Przedstawiciel:
murcia

Pomogła: 55 razy
Wysłany: 20-07-2011, 12:34    #9

A może zamiast S.L. zacząć od autonomo? Oczywiście zależy czy od razu zamierzasz zatrudniać ludzi i ilu. Wg mnie księgowość autonomo jest dość prosta i do ogaranięcia we własnym zakresie, czego o S.L. już bym nie powiedziała.

Oprócz IVA trzeba też wziąć pod uwagę IRPF, zmienny, bo zależy od sytuacji rodzinnej i innych czynników. Rozpiętość od 2 do 25% bodajże, przy średniej 16%.

kojot 
Aficionado

Polonia:
polonia

Wysłany: 20-07-2011, 13:09    #10

anvien napisał/a:
kojot, a jakich zyskow sie spodzeiwasz, bo moze od tego trzebaby zaczac :wink:

Nie spodziewam się bardzo wielkich zysków - tyle, by pokryły koszty utrzymania posesji i pozwoliły na amortyzację zakupionego ewentualnego dodatkowego wyposażenia (pralki, dodatkowe mikrofale itp.). Biznesplan jest już przygotowany i zakłada obłożenie roczne rzędu 30% rocznie, 80% w sezonie letnim. Moje polskie dochody mają mi wystarczyć na utrzymanie.

Moja wcześniejsza wypowiedź natomiast odnosiła się konkretnie tylko do cytowanego zdania, bowiem nie uważam aby pytania jaros-a były niewłaściwe. Na polskojęzycznych forach mało jest informacji dla osób, które do ES przyjeżdżałyby z pewnymi zasobami gotówkowymi lub miały stałe dochody, nie wymagające podjęcia pracy fizycznej. A już zupełnie nawet w Polsce (publikatory, media, izby gospodarcze), poza informacjami o możliwości inwestowania w dewoloperkę, brak jest informacji o możliwościach prowadzenia działalności gospodarczej w ES. I chyba dlatego hiszpańskie towary nasi hurtownicy zakupują najczęściej u pośredników w Niemczech :sad:

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 54 razy
Wysłany: 20-07-2011, 18:40    #11

kojot napisał/a:
ikxio czasami jesteś do rany przyłóż, czasami gorsza od arszeniku.
no i to drugie forum nie jest konkurencja - one sie uzupelniaja, :mrgreen: nie cierpie na schize z tego powodu - co mnie zlosci/zloscilo/zloscic bedzie to oczekiwanie.ze jak pojde na swoje to co roku bede zmieniac samochod, miec wakacje na Karaibach i w ogole mi sie uda - krotki czas mialam tu firme i najwyzszemu dziekowac, ze sie w pore wycofalismy i zostalismy pasozytami w multinacjonalkach. pachnie ? pachnie tylko nie slawojka a korytem

mm 
Adicto

Przedstawiciel:
catalunya

Wysłany: 20-07-2011, 22:31    #12

kojot napisał/a:
A niestety brakuje mi informacji - jak jest wygodniej i taniej
a to zawsze zalezy od rodzaju dzialoalnosci jakie chesz prowadzic, bezwzgledu na region geograficzny :wink:
skara napisał/a:
Wg mnie księgowość autonomo jest dość prosta i do ogaranięcia we własnym zakresie, czego o S.L. już bym nie powiedziała.
tez zalezy od rodzaju dzialonosci
Pesymista widzi ciemny tunel. Optymista widzi światełko w tunelu. Realista widzi światło pociągu. A maszynista widzi trzech debili na torach.Podczas pisania postów nie ucierpiały też żadne zwierzęta :-)

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Wysłany: 20-07-2011, 22:44    #13

mm napisał/a:
skara napisał/a:
Wg mnie księgowość autonomo jest dość prosta i do ogaranięcia we własnym zakresie, czego o S.L. już bym nie powiedziała.
tez zalezy od rodzaju dzialonosci
i od operacji jakie sa robione :smile:

skara 
Adicto

Przedstawiciel:
murcia

Wysłany: 21-07-2011, 13:10    #14

Niby fakt, ale z reguły do dużych operacji wybiera się formę prawną sp. z o.o. albo akcyjnej a nie samozatrudnienie.

jaros 
Novato

Moje nałogi: słońce
Wysłany: 25-07-2011, 14:45    #15

skara napisał/a:
Oprócz IVA trzeba też wziąć pod uwagę IRPF, zmienny, bo zależy od sytuacji rodzinnej i innych czynników. Rozpiętość od 2 do 25% bodajże, przy średniej 16%.

Bardzo ciekawe wypowiedzi, ale bardzo proszę o wyjaśnienie skrótu IRPF.
Czy pojęcie autonomo oznacza jednoosobową działalność gospodarczą?

magdalena 
Aficionado

Moje nałogi: slodycze
Przedstawiciel:
aragon

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 03-08-2011, 09:42    #16

kojot, czy slyszales o nowych zarzadzeniach w sprawie wynajmu turystycznego? jak np.woda (musi byc pitna nawet w prysznicach) odpowiednia odleglosc od toalety do umywalki .... i.t.p Jestem w trakcie budowy domu gdzie beda rowniez dwa apartamenty do wynajmu.Ile jest z tym zachodu...szkoda gadac.Zanim zainwestujesz to popytaj w urzedach czy dostaniesz zezwolenie na prowadzenie takiej dzialalnosci ,oni naprawde teraz wszystko sprawdzaja a na czarno bym nie ryzykowala wynajmu (bardzo wysokie kary)

mm 
Adicto

Przedstawiciel:
catalunya

Wysłany: 03-08-2011, 20:41    #17

magdalena napisał/a:
a na czarno bym nie ryzykowala wynajmu
na moje min 50% wynajmu idzie na "czarno" :wink:
magdalena napisał/a:
Jestem w trakcie budowy domu gdzie beda rowniez dwa apartamenty do wynajmu.Ile jest z tym zachodu...szkoda gadac
u Ciebie jak mi sie wydaje jest troche inaczej bo inne sa warunki jak wynajmujesz przy wlasnym domu itd a inne jak wynajmujesz np puste apartamenty czy tez mieszkania itp

kojot 
Aficionado

Polonia:
polonia

Wysłany: 08-08-2011, 21:02    #18

magdalena napisał/a:
... czy slyszales o nowych zarzadzeniach w sprawie wynajmu turystycznego? jak np.woda (musi byc pitna nawet w prysznicach) odpowiednia odleglosc od toalety do umywalki .... i.t.p Jestem w trakcie budowy domu gdzie beda rowniez dwa apartamenty do wynajmu.Ile jest z tym zachodu...szkoda gadac.Zanim zainwestujesz to popytaj w urzedach czy dostaniesz zezwolenie na prowadzenie takiej dzialalnosci ,oni naprawde teraz wszystko sprawdzaja a na czarno bym nie ryzykowala wynajmu (bardzo wysokie kary)

Czy możesz podać bliższe namiary na te przepisy :?: Ja też podejrzewam, że w dobie kryzysu zaczną szukać pieniędzy własnie w postaci kar i jak znam życie zaczną oczywiście od obcokrajowców :mad:

magdalena 
Aficionado

Moje nałogi: slodycze
Przedstawiciel:
aragon

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 11-08-2011, 16:19    #19

mm, mi wlasnie chodzi o wynajm turystyczny na krotkie okresy.Kojot chcialby miec B&B i wlasnie tutaj przepisy sie zmienily.
kojot, musisz popytac u Ciebie w Ayuntamiento bo nie wiem czy w kazdej gminie te same przepisy?

warezowicz 
Novato

Wysłany: 11-01-2014, 22:43    #20

Witam

Czy ktoś się orientuje czy mając firmę w Hiszpanii jednoosobową (samozatrudnienie) w przypadku nie osiągnięcia dochodów jestem zobligowany do opłaty ubezpieczenia społecznego i innych opłat związanych z podatkami?
Ostatnio zmieniony przez warezowicz 11-01-2014, 22:55, w całości zmieniany 1 raz  

GreGoriO 
Adicto
CZYTELNIK

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 12-01-2014, 09:49    #21

tak, dopóki nie zgłosisz zawieszenia.
http://www.youtube.com/wa...feature=related

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Wysłany: 12-01-2014, 12:58    #22

warezowicz napisał/a:
jestem zobligowany do opłaty ubezpieczenia społecznego
no jasne, zawsze niezaleznie od dochodu

skara 
Adicto

Przedstawiciel:
murcia

Wysłany: 12-01-2014, 17:44    #23

warezowicz napisał/a:
Witam

Czy ktoś się orientuje czy mając firmę w Hiszpanii jednoosobową (samozatrudnienie) w przypadku nie osiągnięcia dochodów jestem zobligowany do opłaty ubezpieczenia społecznego i innych opłat związanych z podatkami?

Jesteś zobowiązany do opłaty ubezpieczenia oraz do rozliczenia co kwartał z Urzędem Skarbowym. Straty są zapisywane w US i potem z nich kompensują Ci kwoty, które miałbyś zapłacić w dobrych miesiącach.

Nemo 
Aficionado

Moje nałogi: prasa, ksiazka, sport
Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 14-01-2014, 04:41    #24

jaros napisał/a:
Witam. W czasach kryzysu i dużego bezrobocia może najlepszym rozwiązaniem na polepszenie swojego bytu jest "wzięcie spraw w swoje ręce" i założenie własnej firmy. Proszę, aby wszyscy którzy posiadają w tym zakresie doświadczenie lub informacje, wpisywali się poniżej. Oby przydało się to jak największej grupie Polaków w tym słonecznym kraju.

Jak nazywają się takie biura i ile to kosztuje?

Zawsze mozesz zarejestrowac spolke za granica. W Polsce jest coraz wiecej przezdsiebiorcow, ktorzy rejestruja spolki w Angli, Czechac czy na Slowacji.
mm napisał/a:
a to zawsze zalezy od rodzaju dzialoalnosci jakie chesz prowadzic, bezwzgledu na region geograficzny

Zalezy od regionu niesety. W Hiszpanii brakuje bowiem "La Ley de Unidad de Mercado".

Wszelkie plany są już nieaktualne w momencie ich zatwierdzania.
Ostatnio zmieniony przez Nemo 14-01-2014, 04:44, w całości zmieniany 1 raz  

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Wysłany: 14-01-2014, 08:32    #25

skara napisał/a:
Straty są zapisywane w US i potem z nich kompensują Ci kwoty, które miałbyś zapłacić w dobrych miesiącach.
a nawet mozna straty z jednego roku rekompensowac w kolejnym, oplaca sie jak sie mialo w jednym roku duza strate a w drugim duzy zysk :-)

Odpowiedz do tematu