Strona Główna hiszpania.org.es
FORUM O HISZPANII

FAQFAQ  MapaMapa  SzukajSzukaj  NasiNasi  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
za długie nazwisko
Autor Wiadomość
ishtar85 
OBSERVADOR

Wysłany: 04-06-2011, 12:23   za długie nazwisko #1

witam :)

moje pytanie dotyczy zmiany nazwiska, wiem ze już takie tematy były ale nie znalazłam odpowiedzi na to co mnie nurtuje.

Mianowicie moj mezczyzna jest hiszpanem i chcemy wziasc slub, moze to zabrzmi dziwnie ale moje nazwisko jest baaardzo dlugie, wiec jesli wezmiemy slub w Hiszpanii nasze dziecko bedzie nosilo jego nazwisko i moje, lecz nie chcialabym aby mialo ono takie skomplikowane nazwisko wiec pytanie co robic. Raczej nie zmienie w Polsce nazwiska bo nie jest ono obrazliwe, wiec byloby ciezko
ale myslimy ze moze jest to mozliwe aby wziasc slub w Polsce albo w Anglii(bo oboje mieszkamy teraz w Anglii)n i wziasc jego nazwisko ale to drugie(ze strony matki) bo wiadomo ze bylo by ciezko zyc w Hiszpanii z tym samym nazwiskiem(jak rodzenstwo;)) czy to jest realne?
  Kraj: Poland

mm 
Adicto

Przedstawiciel:
catalunya

Wysłany: 04-06-2011, 12:42    #2

Ale przeciez przy akcie slubu okreslacie jakie nazwisko bedzie po slubie,i w hiszpanii jest to samo jak wiec jak okreslicie sie ze tylko jedno nazwisko to dziecko bedzie mialo tylko nazwisko twojego meza
Pesymista widzi ciemny tunel. Optymista widzi światełko w tunelu. Realista widzi światło pociągu. A maszynista widzi trzech debili na torach.Podczas pisania postów nie ucierpiały też żadne zwierzęta :-)
  Kraj: Spain

joanna es 
Siempre estoy aquí

Polonia:
polonia

Pomogła: 16 razy
Wysłany: 04-06-2011, 12:47    #3

Ja bym normalnie przyjela albo samo nazwisko meza, albo do swojego dodala (jego nazwisko).
A dziecku dala tylko nazwisko meza (jesli Twoje jest za dlugie...)
I jestem tez za tylko jednym imieniem dla potomka (Hiszpanie maja problem z naszymi imionami, mysla ze to nazwiska... :P + mojego meza nazwisko na tarjecie SS sie nie zmiescilo, bo zamiescili dwa imiona)

darion 
Adicto
Vengador

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 04-06-2011, 16:35    #4

ishtar85 napisał/a:
bo wiadomo ze bylo by ciezko zyc w Hiszpanii z tym samym nazwiskiem(jak rodzenstwo;)) czy to jest realne?

to fakt, bardzo ciężkie jest zycie z kobietą która nosi zupelnie takie samo nazwisko jak ja :mrgreen:

Andzela 
Administrator

Moje nałogi: Xataka y EL PUTO JUEGO MEGAPOLIS
Przedstawiciel:
andalucia

Pomogła: 90 razy
Wysłany: 04-06-2011, 17:01    #5

darion napisał/a:
ishtar85 napisał/a:
bo wiadomo ze bylo by ciezko zyc w Hiszpanii z tym samym nazwiskiem(jak rodzenstwo;)) czy to jest realne?

to fakt, bardzo ciężkie jest zycie z kobietą która nosi zupelnie takie samo nazwisko jak ja :mrgreen:

darion, nie śmiej się w Hiszpanii jest inaczej niż w Polsce, tutaj kobiety zostają przy swoim nazwisku, tylko dzieci noszą 2 nazwiska, jedno po ojcu i drugie po matce, więc rodzeństwa mają te same nazwiska i potem nikt nic nie zmienia. (ja też nie zmieniałam, a mam bardzo długie i w ogóle ciężkie do wymówienia).

darion 
Adicto
Vengador

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 04-06-2011, 23:13    #6

Andzela, wiem, sory ale to taki żarcik, wielokrotnie mnie i żone w urzędach czy nawet w szkole naszych dzieci, brano za rodzeństwo. Mamy z tego powodu niejednokrotnie ubaw po pachy w naszym ''kazirodczym'' związku :lol:

joanna es 
Siempre estoy aquí

Polonia:
polonia

Pomogła: 16 razy
Wysłany: 06-06-2011, 16:06    #7

A z nas nikt sie nigdy nie smial :P i jakos nie mamy problemow....

darion 
Adicto
Vengador

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 06-06-2011, 16:23    #8

Raczej wynika to z braku jakiegokolwiek rozeznania, że obywatele innych krajów mogą mieć inne, sposoby nadawania/przyjmowania nazwisk małżonków czy rodziców przez nowo narodzone dzieci. Teraz już sporadycznie pytają: ale jak to jest że wszyscy nosicie jednakowe nazwisko? Zawsze odpowiadam: żeby nie było wątpliwości że jesteśmy jedną rodziną :wink:
Ostatnio zmieniony przez darion 06-06-2011, 16:24, w całości zmieniany 1 raz  

kinia121 
Mi Vida sin Foro no es Vida

Zaproszone osoby: 2
Moje nałogi: taniec i fotografia :P
Przedstawiciel:
rioja

Pomogła: 19 razy
Wysłany: 06-06-2011, 17:17    #9

Apropo nazwisk to oczywiście u nas też się "dziwili" jeśli chodzi o nazwiska . Co prawda nie mamy długiego nazwiska ale mąż i dzieci posiadają "tylko" jedno co stwarza "problemy" . Czasami np. w szkole dodają dzieciom moje panieńskie nazwisko.
Ostatnio na pierwszej komunii nasza ławka była oznaczona imieniem i dwoma nazwiskami córki (mimo że ma tylko jedno) i moi teściowie się bardzo dziwili :lol: :lol: :shock: .
Na pamiątce komunii którą dostała z kościoła też widnieją dwa nazwiska :mrgreen: .

I to wymawianie naszych nazwisk po hisz. :lol: , mnie śmieszy córkę denerwuje :lol: .

ishtar85 
OBSERVADOR

Wysłany: 08-06-2011, 22:12    #10

dziekuje za odpowiedzi :) wiec pozostaje mi zostac przy nazwisku ktorego moj narzeczony nie moze wymowic hehehehe :) a co tam niech i tak zostanie jak jest...wazne ze razem :)

anjana 
OBSERVADOR

Wysłany: 06-09-2013, 11:44    #11

Mam takie pytanie dotyczące nazwiska łączonego, tzn. gdybym wzięła ślub w Polsce i po myślniku dodałabym do swojego nazwiska pierwsze nazwisko mojego przyszłego męża, to czy będą z tym w Hiszpanii jakieś problemy? Bo czytałam, że podobno w hiszpańskich urzędach albo ten myślnik w ogóle ignorują, albo są potem problemy z tarjeta sanitaria, bo im system nie chce przyjąć tego myślnika. Ktoś z Was ma może takie łączone nazwisko? Robiłam też niedawno nostryfikacje dyplomu (zajęło to ok. 1,5 roku, ale udało się!), na którym oczywiście widnieje moje nazwisko panieńskie, czy później nie będą robili z tym problemów? Czy przypadkiem nie będzie im potem potrzebny jakiś głupi dokument poświadczający, ze ja to ja? :-D

Z góry dziękuję za wszelkie informacje na ten temat.

skara 
Adicto

Przedstawiciel:
murcia

Pomogła: 64 razy
Wysłany: 06-09-2013, 11:59    #12

Ogólnie z tego co się słyszy to w urzędach robią problemy, nie uznają myślników, itd. Część kobiet zostaje przy swoim nazwisku w dokumentach, ale w życiu codziennym przedstawia się podwójnym nazwiskiem. Może to być jakaś opcja.

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 62 razy
Wysłany: 08-09-2013, 11:20    #13

kurcze - w razie jak przekopie sie przez międzynarodowyskara, zapis mojego nazwiska kresek nie uznaja?
skara, mam taka jedna - pieniaczke -do sadu by zawlokla ryzego premiera , ze mu sie nos nie wydluza jak klamie

tinglit 
Fanatico

Moje nałogi: Drobne przyjemności.
Przedstawiciel:
castilla-y-leon

Pomogła: 23 razy
Wysłany: 08-09-2013, 19:34    #14

Mi w urzedzie polskim wyjasniono, ze nazwisko mego meza jest dwuczlonowe i nie moge sobie wziac tylko polowy, a wg prawa nie mozna miec nazwisk trzyczesciowych. Moglam przyjac CALE nazwisko meza, ale nie chcialam nosic nazwiska po tesciowej, hahaha, wiec zostalam przy swoim. ;)
Wiec raczej nie ma mowy o zadnych myslnikach czy posiadaniu tylko pierwszej czesci nazwiska meza. Przynajmniej teoretycznie; w praktyce mozliwe, ze mozna sie poupierac.
Jak nie chce, zeby dukano moje dane, przedstawiam sie nazwiskiem meza, ale tylko do momentu wypelniania formularzy.

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 08-09-2013, 20:37    #15

tinglit, ja mam dwuczlonowe ale ze wzgledu na litosc nad Hiszpanami posluguje sie krotszym po tacie

Nemo 
Aficionado

Moje nałogi: prasa, ksiazka, sport
Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 09-09-2013, 22:49    #16

Zmieniam ktos nazwisko odkad mieszka w ES? Ja powaznie mysle nad zmiana nazwiska na rodowe matki (proste i 3 literowe). Nie chodzi mi o zmiane nazwiska po slubie.

Wszelkie plany są już nieaktualne w momencie ich zatwierdzania.
Ostatnio zmieniony przez Nemo 09-09-2013, 22:53, w całości zmieniany 1 raz  

tinglit 
Fanatico

Moje nałogi: Drobne przyjemności.
Przedstawiciel:
castilla-y-leon

Pomogła: 23 razy
Wysłany: 13-09-2013, 19:20    #17

Nemo, mysle ze procedury bylyby standardowe, czyli najpierw zmiana w urzedzie w Polsce, a potem umiejscowienie aktu (chyba tak to sie nazywa?) w Hiszpanii. Bo zakladam, ze masz obywatelstwo polskie?

Nemo 
Aficionado

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 15-09-2013, 02:23    #18

tinglit napisał/a:
Bo zakladam, ze masz obywatelstwo polskie?

Tak mam polskie, do hiszpanskiego brakuje jeszcze 3 lat zeby zaczac procedura, ale nie wiem czy zechce wystapic o hiszpanski paszport.

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 15-09-2013, 09:31    #19

jak zalatwisz Nemo, wszystkie formalnosci to przy okazji hiszpanskiego paszportu bedziesz musial wystapic o katalonska wize :grin:
Ostatnio zmieniony przez ikxio 15-09-2013, 09:32, w całości zmieniany 1 raz  

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 15-09-2013, 10:36    #20

wy narzekacie na nazwisko?
http://fakty.interia.pl/c...a-d,nId,1026854 :me_rio

fankabiologii 
Hablador

Moje nałogi: czekolada/książki
Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 8 razy
Wysłany: 15-09-2013, 12:43    #21

ikxio napisał/a:
jak zalatwisz Nemo, wszystkie formalnosci to przy okazji hiszpanskiego paszportu bedziesz musial wystapic o katalonska wize

:me_rio
you made may day! :me_rio

Nemo napisał/a:
Tak mam polskie, do hiszpanskiego brakuje jeszcze 3 lat zeby zaczac procedura, ale nie wiem czy zechce wystapic o hiszpanski paszport.

ja wiem czy jest sens - jestesmy w UE, prawa prawie takie same jak Hiszpanie. Chociaz jak ten oszolom smolenski dojdzie do wladzy to kwestia jest godna rozpatrzenia :P :diablo1

Nemo 
Aficionado

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 15-09-2013, 22:54    #22

fankabiologii napisał/a:
a wiem czy jest sens - jestesmy w UE, prawa prawie takie same jak Hiszpanie. Chociaz jak ten oszolom smolenski dojdzie do wladzy to kwestia jest godna rozpatrzenia

Zawsze to jest paszport wiecej, a nuz rosjanie wyprowadza prewencyjny atak z Kalingradu :-) Poza tym do USa moglbym latac bez wizy.

Odpowiedz do tematu