Strona Główna hiszpania.org.es
FORUM O HISZPANII

FAQFAQ  MapaMapa  SzukajSzukaj  NasiNasi  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Ciasto na kebaba
Autor Wiadomość
Andzela 
Administrator

Moje nałogi: Xataka y EL PUTO JUEGO MEGAPOLIS
Przedstawiciel:
andalucia

Pomogła: 90 razy
Wysłany: 04-06-2011, 00:24   Ciasto na kebaba #1

Czy robicie ciasto na kebaba?
Ja czasem kupuję, ale może tak spróbować, w sieci znalazłam jakieś przepisy:

http://www.mojegotowanie....kebab_w_ciescie

http://gotowanie.onet.pl/...ka_przepis.html (tu pomijam tytuł, komuś się pomyliło zamiast na kebaba, wpisał na tortille)

Może Wy macie sprawdzony i się podzielicie?

Cauliflower 
Siempre estoy aquí
MODERATOR

Przedstawiciel:
navarra

Pomogła: 61 razy
Wysłany: 04-06-2011, 08:03    #2

Oo, dzięki za przepisy, przyznam się, że uwielbiam fast foody wszelakie ale wolę je sobie sama robić. Mój smakołyk to pizza turca ale ciasto póki co kupuję :)

Andzela 
Administrator

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 04-06-2011, 11:48    #3

Cauliflower napisał/a:
Mój smakołyk to pizza turca ale ciasto póki co kupuję :)

A ciasto to takie zwykłe na pizze?
To może napiszesz przepis na "pizza turca" (w osobnym wątku of course) :wink:
sama jestem ciekawa jak to smakuje..

a tego ciasta na kebaba jeszcze nie robiłam, ciekawe czy wyjdzie takie jak ze sklepu. :grin:

joanna es 
Siempre estoy aquí

Polonia:
polonia

Pomogła: 16 razy
Wysłany: 04-06-2011, 13:08    #4

Andzela napisał/a:
tu pomijam tytuł, komuś się pomyliło zamiast na kebaba, wpisał na tortille

Dla osob mieszkajacych w pl to jest wlasnie tortilla, kiedys znajoma wychwalala sie (w pl), ze zrobi tortille, a ja sie bardzo zdziwilam, gdy zaserwowala mi i mezowi wlasnie taki placek + farsz w srodku (czyli kebab) :) ale placki miala kupcze i pisalo na nich wlasnie 'tortilla'. U nas mozna takie kupic w Dia, Eroskim, Ahora mas.
Ostatnio zmieniony przez joanna es 04-06-2011, 13:09, w całości zmieniany 1 raz  
  Kraj: Poland

Andzela 
Administrator

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 04-06-2011, 13:30    #5

joanna es napisał/a:
Dla osob mieszkajacych w pl to jest wlasnie tortilla

Też o tym pomyślałam, ale tortilla, to jest tortilla, prawdziwa z jajek i ziemniaków!
więc jak zobaczyłam napis "ciasto na tortillę", a w środku przepis na ciasto na kebaba, to było dla mnie nieco sprzeczne. :mrgreen:

joanna es 
Siempre estoy aquí

Polonia:
polonia

Pomogła: 16 razy
Wysłany: 04-06-2011, 13:40    #6

Andzela napisał/a:
ale tortilla, to jest tortilla, prawdziwa z jajek i ziemniaków!

no dla mnie tez....
oczywiscie tez czytaja to: ''tortila/tortija'' :) w kazdym razie nie przez nasze 'LL'

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 04-06-2011, 13:42    #7

bo jest kilka rodzajow tortilli - nasza hiszpanska z ziemniakow i jajek jako podstawa plus dodatki wg uznania, tortilla francesa czyli omlet i tortilla mexicana - czyli cos w rodzaju naszych nadziewanych nalesnikow - w Polsce co ciekawe to wlasnie ta ostatnia jest uznawana za tortille wlasciwa. tez bylam kiedys troche zaskoczona jak zamowilam tortille w Polsce, a przyniesli mi nadziewane nalesniki :mrgreen:

Andzela 
Administrator

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 04-06-2011, 13:59    #8

ikxio napisał/a:
tez bylam kiedys troche zaskoczona jak zamowilam tortille w Polsce, a przyniesli mi nadziewane nalesniki :mrgreen:

Haha, bo Polacy są nie do przebicia. :mrgreen:

Majlook 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 04-06-2011, 15:00    #9

W Polsce dość popularne jest rollo - czyli taka właśnie cienka tortilla z mniej więcej tym samym co w kebabie. Problem w tym, że zazwyczaj jest to mokry glut podgrzany w mikrofalówce. Osobiście znam tylko jedno miejsce gdzie to jest smaczne, wręcz zajebiście smaczne :mrgreen: A tak to wszelkie tortille mają w McDonaldach, KFC i innych fastfoodach. Swego czasu w jednym Macu pracowała taka Pani, której jak mówiło się tortiJa, to zawsze poprawiała na to swoje tortiLLa :mrgreen: Z rollo sobie odpuściłem, bo jakoś rojo mi nie brzmi, ale z tortillą nadal walczę :razz: Znajomości takiej potrawy jak tortilla de patatas nie ma co u nas wymagać, ale ta 'naleśnikowa' tortilla jest już w codziennym menu wielu Polaków :mrgreen:

Andzela 
Administrator

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 04-06-2011, 15:24    #10

Majlook napisał/a:
Swego czasu w jednym Macu pracowała taka Pani, której jak mówiło się tortiJa, to zawsze poprawiała na to swoje tortiLLa

Majlook, no wiesz, chciała być mądrzejsza i nauczyć Cię poprawnej polszczyzny. :mrgreen: :wink:
ale coś co jest hiszpańskie, to nie powinno się im zmieniać wymowy.

tajka 
Amigo

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 04-06-2011, 22:51    #11

Ja mieszkam w UK i mozna tu kupic praktycznie wsyztko, plus moj partner jest kucharzem :D tortilla moze byc hiszpanska albo mexykanska :d a nie zaden kebab;p
kebab to cale danie w sensie miesko w bulce albo ciescie a nie samo ciasto-tortilla;p

Kebab (także: kebap) – potrawa kuchni orientalnej. Określenie obejmuje ponad dwadzieścia odmian tej potrawy (m.in. iskender kebab, adana kebabı czy şiş kebabı) i nie jest jednoznaczne. W Polsce słowo kebab oznacza zazwyczaj döner kebap (po turecku ‘obracające się pieczone mięso’), czyli danie kuchni tureckiej w postaci baraniny (może być to również mięso cielęce lub drobiowe, nigdy wieprzowe) skrawanej z pionowego rożna z surówką i owczym serem, współcześnie przekształcone w danie typu fast food, podawane w przaśnym chlebie, picie lub bułce z surówką warzywną oraz różnymi sosami – łagodnymi lub ostrymi. W Niemczech potrawę tę określa się najczęściej jako döner (po turecku ‘obraca się’), odmianę w placku lawasz zaś jako dürüm döner (‘zawinięty döner’), turecka pizza (Türkische Pizza) lub yufka, przy czym ostatnie określenie dotyczy niekiedy jedynie kebabu z mięsa drobiowego. Powszechne jest jedzenie kebabu razem z ayranem.
Ostatnio zmieniony przez tajka 04-06-2011, 23:02, w całości zmieniany 1 raz  
  Kraj: Spain

darion 
Adicto
Vengador

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 04-06-2011, 23:19    #12

Majlook napisał/a:
Swego czasu w jednym Macu pracowała taka Pani, której jak mówiło się tortiJa, to zawsze poprawiała na to swoje tortiLLa

Włosi natomiast wymawiają tak jak się pisze tortilla czy paella, czytając normalnie LL.

Andzela 
Administrator

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 04-06-2011, 23:27    #13

tajka napisał/a:
tortilla moze byc hiszpanska albo mexykanska :d a nie zaden kebab;p
kebab to cale danie w sensie miesko w bulce albo ciescie a nie samo ciasto-tortilla;p

tajka, nie sprzeczaj się, bo w Hiszpanii Tortilla to jest tortilla z ziemniaków i jajek, a pytałam o ciasto takie jak się robi na kebaba, czyli tzw. "tortilla Mexicana"
tortilla hiszpańska, chyba inaczej wygląda od "tortilli mexicana", prawda?
My mieszkający w Hiszpanii wiemy o co chodzi.

Ja kupuję takie coś:

ew. "tortilla mexicana"

Tylko nikt w Hiszpanii nie nazwie tego tortilla, bo to nie jest tortilla.

tajka 
Amigo

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 04-06-2011, 23:37    #14

Andzela napisał/a:
tajka napisał/a:
tortilla moze byc hiszpanska albo mexykanska :d a nie zaden kebab;p

tajka, nie sprzeczaj się, bo w Hiszpanii Tortilla to jest tortilla z ziemniaków i jajek, a pytałam o ciasto takie jak się robi na kebaba, czyli tzw. "tortilla Mexicana"
tortilla hiszpańska, chyba inaczej wygląda od "tortilli mexicana", prawda?
My mieszkający w Hiszpanii wiemy o co chodzi.

Ja kupuję takie coś:

Obrazek

ew. "tortilla mexicana"

Obrazek

nigdzie nie napisalam ze tortilla hiszpanska to nie tortilla :D tylko ze sa rozne rodzaje. moj partner jest hiszpanem i kucharzem wiec wiem co to hiszpanska tortilla...

Andzela 
Administrator

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 04-06-2011, 23:53    #15

tajka napisał/a:

nigdzie nie napisalam ze tortilla hiszpanska to nie tortilla :D tylko ze sa rozne rodzaje.

No i przez to wrzuciłaś ją do jednego "wora" razem z hiszpańską tortillą de patatas y huevo, ale dobra mniejsza z tym, niech to będzie "tortilla mexicana" bo samo "tortilla" na pewno nie.. :wink:

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 05-06-2011, 12:16    #16

jak juz offujemy - jadl ktos gazpacho manchego? bo to dopiero nie ma nic wspolnego z surowym ogorkiem czy pomidorem :shock: toz to juz andaluzyjskie ma wiecej wspolnego z klasyka :mrgreen: no i nasz poczciwy nalesniczek nazywany obowiazkowo crepe? tortitas americanas znane mi z dziecinstwa jako "grzybek" ? czasem to mi sie wydaje, ze ludzkosc jest bardziej pomyslowa w nazewnictwie (czyli zmylce dla konsumenta) niz robiac potrawe.
a w kwestii kebabu? swiat jest maly, umnie w Altecie drugi rok jest kebabiarnia - ta z obrotowymi pionowymi roznami, miesko mozna zjesc albo w bulce "pita" albo z ryzem - o oczywistosci sosow i surowek nie wspomne. rzecz bylaby moze trywialna, ale jak sie okazalo wlascicielem jest Libanczyk, do niedawna przez 8 lat kebabiarnie mial w Stargardzie Szczecińskim. swiat jest maly?

Majlook 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 05-06-2011, 20:25    #17

Andzela napisał/a:

No już nie przesadzaj, w Hiszpanii nie raz widziałem tortillas de maiz/trigo różnych tamtejszych firm, albo nawet te z Old El Paso z ''tortilla wraps'' na opakowaniu zamiast tego kitu para burritos. I z tego nie robi się kebaba, tylko burritos/rollos, itd. Kebab jest raczej w bułce pita albo czymś zbliżonym.

Andzela 
Administrator

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 05-06-2011, 21:52    #18

Majlook napisał/a:
No już nie przesadzaj, w Hiszpanii nie raz widziałem tortillas de maiz/trigo różnych tamtejszych firm, albo nawet te z Old El Paso z ''tortilla wraps'' na opakowaniu zamiast tego kitu para burritos. I z tego nie robi się kebaba, tylko burritos/rollos, itd. Kebab jest raczej w bułce pita albo czymś zbliżonym.

Widać, że nie jadłeś hiszpańskich kebabów.
Kebaba zawijają właśnie w te "tortilla mexicana" albo z tych "Old el Paso" (Bo ciasto jest to samo). Bułka od pity ma grube ciasto, a to różnica.

Majlook 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 05-06-2011, 22:27    #19

Andzela napisał/a:
Kebaba zawijają właśnie w te "tortilla mexicana" albo z tych "Old el Paso" (Bo ciasto jest to samo). Bułka od pity ma grube ciasto, a to różnica.

Jadłem. :smile: Raz w ''A la Turca'' taki zawijak, czyli takie jakby nasze rollo, a raz normalnego kebaba w bułce. No i jakoś te ''hiszpańskie'' jakoś średnio mi podeszły. Akurat będąc w Hiszpanii z takich fastfoodów to wolę Pan's company. Nieważne zresztą, jest tyle różnych sposobów i odmian kebabów, że ciężko będzie się dogadać :mrgreen:

Cauliflower 
Siempre estoy aquí
MODERATOR

Przedstawiciel:
navarra

Wysłany: 06-06-2011, 06:49    #20

Andzela napisał/a:

To nie jest tortilla mexicana, tylko dürüm :) Robi się z pszenicy, podobnie jak pszeniczne tortille meksykańskie, tyle, że do dürüm dodaje się drożdży a do tortilli nie.

Andzela 
Administrator

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 13-06-2011, 16:49    #21

tajka napisał/a:
Kebab (także: kebap) – potrawa kuchni orientalnej. Określenie obejmuje ponad dwadzieścia odmian tej potrawy (m.in. iskender kebab, adana kebabı czy şiş kebabı) i nie jest jednoznaczne. W Polsce słowo kebab oznacza zazwyczaj döner kebap

tajka napisał/a:
W Niemczech potrawę tę określa się najczęściej jako döner (po turecku ‘obraca się’), odmianę w placku lawasz zaś jako dürüm döner

Cauliflower napisał/a:
To nie jest tortilla mexicana, tylko dürüm :) Robi się z pszenicy, podobnie jak pszeniczne tortille meksykańskie, tyle, że do dürüm dodaje się drożdży a do tortilli nie.

Ale ja nie pytałam, co i jak się nazywa, w takiej szczegółowości, tylko pytałam o składniki do ciasta, na kebaba, bo czy to nazwiesz "tortilla mexicana" czy "dürüm", to i tak nie rozróżnisz, które jest które. Kupując kebaba nikt nie pyta czy chcesz tego w cieście dürüm, czy innym. Z zasady jest to cienkie ciasto przecież, takie, jak od "tortilla mexicana" :!:

Tyle znawców, a konkretnego przepisu, nikt i tak nie napisał..
A przecież, to żadna filozofia.. Patrząc na linki, które wpisałam zaczynając wątek,
więc mniej więcej wiem jak można, to przygotować.. tyle, że.. czy wyjdzie podobne, jak te ze sklepu.. :wink:

kinia121 
Mi Vida sin Foro no es Vida

Zaproszone osoby: 2
Moje nałogi: taniec i fotografia :P
Przedstawiciel:
rioja

Pomogła: 19 razy
Wysłany: 13-06-2011, 16:59    #22

Andzela, powiem ci ze ja nigdy nie przygotowywałam sama takich typowych placków do tortilla czy kebab .
Jak juz cos to robiłam zwykłe naleśniki cieniutkie (wiem , wiem ze to nie to samo) ale jak się nie umie :P to się kombinuje po swojemu :D .
A teraz w mercadona wyszły własnie te tortilla marka Hacendado kosztują coś koło 1euro za 10 szt . i nimi sie zadowalam ;) .

Cauliflower 
Siempre estoy aquí
MODERATOR

Przedstawiciel:
navarra

Wysłany: 13-06-2011, 17:24    #23

Andzela napisał/a:

Cauliflower napisał/a:

Ale ja nie pytałam, co i jak się nazywa, w takiej szczegółowości, tylko pytałam o składniki do ciasta, na kebaba, bo czy to nazwiesz "tortilla mexicana" czy "dürüm", to i tak nie rozróżnisz, które jest które.

Przyznam, że ja to widzę zupełnie inaczej, dla mnie różnica czy coś jest tortillą meksykańską czy durum jest... kolosalna. To nie jest kwestia jedynie nazwy, bo są to ciasta wywodzące się z dwóch odrębnych regionów, kultur i kuchni.
Tortillę meksykańską (bez drożdży) od durum rozróżnisz właśnie po zapachu drożdży. I po strukturze ciasta, któremu drożdże nadają miękkości i gładkości.

Ale ja mam bardzo tradycyjne podejście do gastronomii oraz pochodzenia i nazewnictwa potraw ;) A w gastronomii tradycyjnej zmiana składników powoduje, że potrawa... przestaje być potrawą i tylko na siłę tworzy się wygibasy typu "masło roślinne" :lol:

Andzela napisał/a:

Tyle znawców, a konkretnego przepisu, nikt i tak nie napisał..
A przecież, to żadna filozofia.. Patrząc na linki, które wpisałam zaczynając wątek,
więc mniej więcej wiem jak można, to przygotować.. tyle, że.. czy wyjdzie podobne, jak te ze sklepu.. :wink:

Aaaa, to spróbuj i powiedz jak wyszło ;)

Andzela 
Administrator

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 14-06-2011, 02:51    #24

Cauliflower napisał/a:
Tortillę meksykańską (bez drożdży) od durum rozróżnisz właśnie po zapachu drożdży. I po strukturze ciasta, któremu drożdże nadają miękkości i gładkości.

Nie wiem gdzie to wyczytałaś? Naprawdę? :wink:

Cauliflower, wiesz co to jest "Yufka"??? (Skoro chcesz wchodzić tak w szczegóły to proszę :wink: )

Pan FINITO, bez drożdży na kebaba.
Mąka, woda, sól.. Firmy produkujące placki na kebaba robią je tak samo jak tortillas mejicana, tradycyjnie bez drożdży:
http://pandonerkebab.jimdo.com/pan-d%C3%BCrum/
Czy te placki "DÜRUM" różnią się od tych, które ja kupuję wyżej???? Tzw. "tortilla mejicana" jakoś nie widzę różnicy.. w smaku też nie, bo robią je podobnie:

Cytat:
Ingredientes:
**Para la masa:
- 2 tazas de harina
- 1 taza de agua
- 1 pizca de azúcar
- 1 pizca de sal

http://www.petitchef.es/recetas/durum-fid-1039824

I gdzie masz drożdże w "durum"? Dla mnie nadal nazwa nie ma nic do rzeczy.. więc jak zwał tak zwał.. :grin: I tak nie wiesz co jesz, czy "tortilla mejicana" czy "durum" :lol:

Cauliflower 
Siempre estoy aquí
MODERATOR

Przedstawiciel:
navarra

Wysłany: 14-06-2011, 07:01    #25

Z własnej lodówki: Firma Panorient, nazwa Durum, 8 apins.Le pains plat.
Ingredientes: harina de trigo, agua, aceite de colza, levadura, sal, estabiliznates....

O taki:
http://www.monfavori.com/...ucto-390-1-4131

Andzela napisał/a:

I gdzie masz drożdże w "durum"? Dla mnie nadal nazwa nie ma nic do rzeczy.. więc jak zwał tak zwał.. :grin: I tak nie wiesz co jesz, czy "tortilla mejicana" czy "durum" :lol:

Acha, a dla mnie ma, jak już wyżej pisałam, zwłaszcza, gdy pociąga to sobą zmianę składników.

Jak zrobisz ciasto daj znać czy wyszło.

Odpowiedz do tematu