Strona Główna hiszpania.org.es
FORUM O HISZPANII

FAQFAQ  MapaMapa  SzukajSzukaj  NasiNasi  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Filmy dokumetalne o Hiszpanii
Autor Wiadomość
Cauliflower 
Siempre estoy aquí
MODERATOR

Przedstawiciel:
navarra

Pomogła: 62 razy
Wysłany: 20-03-2011, 11:10   Filmy dokumetalne o Hiszpanii #1

TVE udostępniła niedawno ogromne archiwa swoich programów. Część z nich była dostępna już wcześniej, część pojawiła się dopiero teraz...

Dla tych, którzy wyjeżdżają i chcą się dowiedzieć więcej o miejscu, w którym będą mieszkać. Dla tych, którzy mają ochotę wyskoczyć na weekend do sąsiedniej prowincji, oraz dla tych, którzy chcę dokładniej poznać swoje okolice lub historię miejsca, w którym mieszka. I dla tych, którzy po prostu chcą i lubią wiedzieć :)
Podaję tytuły filmów dokumentalnych o Hiszpanii oraz linki, pod którymi można dany film obejrzeć (będę się starać zamieścić link „oryginalny”, z Youtube często znikają filmy z powodu złamania praw autorskich).
Zachęcam do dodawania kolejnych tytułów, na pewno w lokalnych stacjach telewizyjnych pojawiają się interesujące programy o Hiszpanii, o których mało kto słyszał.

España, Entre el Cielo y la Tierra
Ciudades para el siglo XXI
Euskal Herria, la mirada mágica. Cykl filmów dokumentalnych o Kraju Basków. Do obejrzenia we fragmentach na Youtube po wpisaniu w wyszukiwarkę tytułu.
Coś o „mojej” prowincji: Navarra al Natural
Un país en la mochila. Nieszczególnie podoba mi sięforma tego programu, ale to w końcu kwestia gustu.
Ruta Vía de la Plata
+ de España. Program skupia się na działalności I+R poszczególnych regionów.
Coś o hiszpańskiej gastronomii:
A pedir de boca.
Un país para comerselo.
Ciekawy dokument przedstawiający historię Hiszpanii – Memoria de España . Nigdy nie lubiłam historii, a jednak mnie zaciekawił, więc naprawdę musi mieć „coś” :)
  Kraj: Spain

Andzela 
Administrator

Moje nałogi: Xataka y EL PUTO JUEGO MEGAPOLIS
Przedstawiciel:
andalucia

Pomogła: 90 razy
Wysłany: 21-03-2011, 15:04    #2

Cauliflower napisał/a:
Ciudades para el siglo XXI

No właśnie świetny spis posortowanych filmów dokumentalnych XXI wieku o Hiszpanii.

To ja może dodam bezpośrednie linki o Andaluzji:

Andalucía - Sevilla:
Sevilla, la ciudad y el río I parte

Sevilla, la ciudad y el río II parte

Córdoba:
Ciudades para el Siglo XXI - Córdoba, ciudad de los sentidos

Huelva:

HUELVA ES DE CINE

HUELVA ES DE CINE II

Cádiz Andalucía es de Cine

Cádiz Andalucía es de Cine II

Szkoda, że jakość nie najlepsza, ale i tak polecam. :smile:

Cauliflower, fajny temat jak zwykle. :wink:

Cauliflower 
Siempre estoy aquí
MODERATOR

Przedstawiciel:
navarra

Wysłany: 02-02-2013, 18:44    #3

Los años del NO-DO
Czyli nie tylko my musieliśmy oglądać kronikę filmową, zanim się w kinie film zaczął ;)

Ethel 
Aficionado

Moje nałogi: wino
Przedstawiciel:
catalunya

Pomogła: 15 razy
Wysłany: 19-06-2013, 12:53    #4

El Paisatge Favorit de Catalunya - cykl krotkich filmow dokumentalnych-reportazy katalonskiej TV3. Kazdy z odcinkow opowiada o innym regionie Katalonii, a narratorami sa znani dziennikarze i artysci. Format programu moze malo ekscytujacy, ale zdjecia przepiekne!
Wszystkie odcinki mozna obejrzec na stronie programu:
http://www.tv3.cat/pprogr...seccio=paisatge

Na zachete:
Vall d'Aran

Cadaqués

Tarragona ;)

Ethel 
Aficionado

Przedstawiciel:
catalunya

Wysłany: 04-09-2013, 00:10    #5

Tak sobie właśnie przypomniałam, że TV3 wyprodukowała przecież jeszcze Catalunya des de l'aire. Tym razem bez gadających głów, choć z narracją nadal po katalońsku :-D :
http://www.tv3.cat/programa/119987170

Fragment jednego z odcinków:

❤!

Ethel 
Aficionado

Przedstawiciel:
catalunya

Wysłany: 18-12-2013, 13:10    #6

Od ubiegłego piątku oglądać można w kinach hiszpański pełnometrażowy film przyrodniczy Guadalquivir, wyreżyserowany przez dokumentalistę Joaquína Gutiérrez Acha. Film jest wędrówką od źródeł rzeki Guadalquivir przez andaluzyjskie regiony Sierra Morena, Cazorla i Doñana. Realizacja dokumentu trwała 2 lata, zdjęcia kręcono w dużej mierze przy wykorzystaniu ukrytych/zakamuflowanych kamer, starając się, jak najmniej ingerować w naturalność i "intymność" ekosystemów (tak przynajmniej twierdzą filmowcy), super-stabilne ujęcia z powietrza zapewniła technika Cineflex.....etc.
Cóż, bajery bajerami, ale myślę, że warto wybrać się do kina choćby dla zwykłej przyjemności obejrzenia na dużym ekranie takich widoków:

http://www.abc.es/natural...1312131204.html

Andzela 
Administrator

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 18-12-2013, 15:19    #7

Ethel napisał/a:
Od ubiegłego piątku oglądać można w kinach hiszpański pełnometrażowy film przyrodniczy Guadalquivir, wyreżyserowany przez dokumentalistę Joaquína Gutiérrez Acha. Film jest wędrówką od źródeł rzeki Guadalquivir przez andaluzyjskie regiony Sierra Morena, Cazorla i Doñana.

Dobrze ze powiedzialas o tym, ja patrzylam jakos pare dni temu co graja w kinie, ale nie widzialam tego filmu, moze to bylo przed piatkiem! Z checia obejrze, dzieki. Bardzo lubie takie rozne filmy przyrodnicze czy dokumentalne. :vale

Cauliflower 
Siempre estoy aquí
MODERATOR

Przedstawiciel:
navarra

Wysłany: 18-12-2013, 16:34    #8

Zwłaszcza na dużym ekranie. Może być piękne, chyba sama się wybiorę.

Ethel 
Aficionado

Przedstawiciel:
catalunya

Wysłany: 18-12-2013, 18:10    #9

Tutaj w Tarragonie mamy raptem dwa kina (nowe Yelmo i Ocine) i w repertuarze żadnego z nich Guadalquivir niestety nie widziałam, tak że przyjedzie chyba wybrać się do Barcelony.
Filmy przyrodnicze to mój ulubiony gatunek filmowy :mrgreen:

Andzela 
Administrator

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 18-12-2013, 19:36    #10

Cauliflower napisał/a:
Zwłaszcza na dużym ekranie. Może być piękne, chyba sama się wybiorę.

Otoz to, tylko z tego powodu warto isc, bo przeciez mozna obejrzec w domu, ale to nie te same efekty co w prawdziwym kinie.

bisia 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Pomogła: 12 razy
Wysłany: 18-12-2013, 20:14    #11

zapowiada sie super.

Ethel 
Aficionado

Przedstawiciel:
catalunya

Wysłany: 28-07-2014, 21:43    #12

W maju tego roku pięciu sławnych w swojej branży (podobno) "wideoartystów" zostało zaproszonych przez Katalońską Agencję Turystyki do udziału w akcji promowania regionu pod zbiorczym hasłem Catalunya Experience. Każdy z filmowców miał odwiedzić inną część Katalonii i we własnej stylistyce zrealizować krótkie wideo, które byłoby swego rodzaju "reklamą" danego regionu. I tak, brytyjczyk Rob Whitworth zajął się Barceloną w technice "flow motion", amerykanin Trevor Hawkins też nie chciał jechać zbyt daleko i pozostał na barcelońskim wybrzeżu, katalończycy z Aeroshots sfilmowali Costa Daurada i Terres de l'Ebre, inny katalończyk Pau Garcia Laita (tego akurat trochę kojarzę z time lapse o Bcn) odwiedził Costa Brava i zahaczył o Pireneje Girony.... za to największą odwagą wykazał się białorusin Aleksandr Krautsou, bo dotarł aż do Vall d'Aran i w inne dzikie i nieprzystępne zakątki Lleidy (i chwała mu za to).
Efekt - obejrzyjcie sami. Ja zachwycona jestem... raczej średnio, choć z jednym wyjątkiem. Pewnie miało być trendy i nowocześnie, ale mam wrażenie, że chwilami forma przerosła treść - albo ujęcia lecą tak szybko, że nic nie widać, albo stylistyka trochę jak z "wypasionych" reklam towarzystw ubezpieczeniowych (zbliżenia ludzkich twarzy w zwolnionym tempie w stylu "nam możesz zaufać" - dla mnie zbyt egzaltowane, ale ja generalnie uważam, że gęby nie powinny psuć krajobrazu). Zdecydowanie najbardziej do gustu przypadł mi filmik białorusina o Vall d'Aran - i pod względem techniki i muzycznie... no i dlatego, że to PRZEpiękne miejsce!

Terres de Lleida - Val d'Aran - Alexandr Kravstov:

Costa Brava - Pirineu de Girona - Pau Garcia - Miniature (też ładne!)

Barcelona City - Hyperlapse

Paisatges de Barcelona - Barcelona és molt més - Trevor S. Hawkins - Lifetsyle

Costa Daurada - Terres de l'Ebre - Aeroshots

Ethel 
Aficionado

Przedstawiciel:
catalunya

Wysłany: 04-12-2014, 20:19    #13

Tak sobie czasem oglądam Comando Actualidad w rtve - program może i zbyt przesłodzony, żeby nazwać go poważnym reportażem (prezenterzy zawsze do bólu przyjaźni i nigdy nikogo nie krytykujący), ale jako rozrywka i źródło "ciekawostek z Hiszpanii" sprawdza się nieźle...
Spodobał mi sie jeden z ostatnich odcinków (w zasadzie pierwsza jego połowa) - Salir en el mapa, o czarownicach z Navarry, Japończykach w Andaluzji i kryształowej jaskini w Almerii... ;)

Tu można obejrzeć z napisami:
http://www.rtve.es/alacar...r-mapa/2876475/

Majlook 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 25-01-2015, 00:37    #14

Fajny ostatni odcinek Comando Actualidad. Brakuje strasznie tej tradycji i kultury jedzenia w Polsce, w strasznie ciemnej dupie jesteśmy jak tak porównać z ES. W Polsce ciągle jeszcze ten pizzowo-kebabowy pierdolnik i brak przywiązania do lokalnych zwyczajów i produktów...

http://www.rtve.es/alacar...30-169/2959710/
  Kraj: Poland

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 61 razy
Wysłany: 26-01-2015, 16:31    #15

eby onietakie dokumenty dawali zamiast handlowania fregonami i patelniami w nocy, jak miewam napady bezsennosci?

Ethel 
Aficionado

Przedstawiciel:
catalunya

Wysłany: 26-01-2015, 17:01    #16

Majlook napisał/a:
Brakuje strasznie tej tradycji i kultury jedzenia w Polsce, w strasznie ciemnej dupie jesteśmy jak tak porównać z ES. W Polsce ciągle jeszcze ten pizzowo-kebabowy pierdolnik i brak przywiązania do lokalnych zwyczajów i produktów...

Racja. Ale z drugiej strony w Hiszpanii to umiłowanie do narodowej kuchni dochodzi często do granic śmieszności i absurdu - vide te poematy na temat Wyższej Sztuki Krojenia Jamon Serrano :o_no W ogóle przyznam, że przez pierwszą połowę tego odcinka Comando zbierało mi się na pawia jak widziałam te gary z wielkimi kawałami szarego mięcha, bez dodatków, praktycznie bez przypraw - nawet gdybym nie była wegetarianką to i tak ciężko byłoby mnie zmusić do zjedzenia czegoś, co tak wygląda :vomitando Hiszpania pełna jest fantastycznych produktów żywnościowych, ale to co się z nich tradycyjnie przyrządza (i co później jest niby takie och i ach i niesamowicie wyjątkowe...) to już inna bajka. Ja jedzenie jako takie w Hiszpanii bardzo lubię , ale już "tradycyjną hiszpańską kuchnię" chyba mniej...

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 26-01-2015, 18:18    #17

Ethel, to kraj rodzin wielodzietnych i ogolnej bidy zywnosciowej - owszem maja warunki klimatyczne niesamowite jesli chodzi o uprawe i hodowle, ale tak do konca tego w codziennej diecie wykorzystac nie potrafia. poza jednym - caldo gallego (ale prawdziwego, z jarmuzem) to ja tych ich cocidos, fabadas i innych dlugo gotowanych potraw nie lubie - mieso z tego jak wygotowana szmata, rosol tlusty, fuj.

Majlook 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 26-01-2015, 22:05    #18

Ethel napisał/a:
W ogóle przyznam, że przez pierwszą połowę tego odcinka Comando zbierało mi się na pawia jak widziałam te gary z wielkimi kawałami szarego mięcha, bez dodatków, praktycznie bez przypraw

Jeśli chodzi Ci o tą fabada asturiana, to faktycznie może trochę jest przerost formy nad treścią, ale co tam, niech się cieszą jak im smakuje :grin: Chociaż akurat w klimacie jaki jest w Aguilas to wolałbym co innego zjeść, ale na północy taka dobra fabada nie jest zła :-) Lepsza niż cocido madrileńo, za tym akurat nie przepadam, może źle trafiłem ale to faktycznie było parę takich ugotowanych składników bez żadnego smaku :-S Ale tak poza tym to ja akurat lubię takie proste tradycyjne potrawy. Pamiętam jak wziąłem znajomych z Polski do jakiejś knajpy na zadupiu w okolicach Malagi, na stół wjechała zwykła tortilla, migas, croquetas i parę innych dość prostych potraw tak na wypróbowanie, to następnym razem musiałem staranniej dobierać menu, bo coś nie byli zachwyceni :grin: Podjadanie chleba do wszystkiego i moczenie go w oliwie też niestety nie przeszło. Wbrew pozorom kuchnia hiszpańska w Polsce chyba też nie robi jakiejś furory (może poza paellą która ładnie wygląda, kilkoma wędlinami i samym podawaniem w formie tapas), bywałem kilka razy w dwóch hiszpańskich barach w Trójmieście które mają dość sensowne jedzenie i już nie raz widziałem te spojrzenia jak Polacy dobierali się do tortilli czy buły z oliwą i jamón iberico i potem marudzili że niedobre. U nas chyba wszyscy lubią bardziej wyraźne smaki, takie ''naturalne'' jakoś nie przechodzą.
  Kraj: Poland

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 29-01-2015, 15:23    #19

w porownaniu z nami to Hiszpanie z przyprawami nie przesadzaja,stosuja ich niewiele, ale w ogole ich kuchnia jest dla mnie najczesciej za slona.
czasem to sie nie dziwie, ze nowa kuchnia baskijska taka furore zrobila swego czasu.

Odpowiedz do tematu