Strona Główna hiszpania.org.es
FORUM O HISZPANII

FAQFAQ  MapaMapa  SzukajSzukaj  NasiNasi  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Hiszpanskie prawo jazdy
Autor Wiadomość
bisia 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Pomogła: 12 razy
Wysłany: 07-02-2011, 16:58   Hiszpanskie prawo jazdy #1

nie znalazlam nic na ten temat na forum wiec pytam.

powiedzcie mi moi kochani jak to jest z prawem jazdy - musze przepisac ,wymienic na hiszpanskie czy nie? a jesli tak jakie dokumenty sa do tego potrzebne.

dzis slyszalam, ze jak jezdze autem na hiszpanskich numerach to powinnam miec hiszpanskie prawko. cos mi sie to dziwne wydaje.
  Kraj: Spain

Cauliflower 
Siempre estoy aquí
MODERATOR

Przedstawiciel:
navarra

Pomogła: 62 razy
Wysłany: 07-02-2011, 17:05    #2

bisia napisał/a:

powiedzcie mi moi kochani jak to jest z prawem jazdy - musze przepisac ,wymienic na hiszpanskie czy nie? a jesli tak jakie dokumenty sa do tego potrzebne.

Nie musisz (domyślam się, że masz polskie albo inne unijne ;) ).
Zaraz przytoczę odpowiedni cytat, który na wszelki wypadek (tzn na wypadek niekumatych policjantów) sobie wydrukowałam i wożę w samochodzie. Ale sprawa jest potwierdzona, przyjaciółka przeszła już wiele kontroli i nigdy nie było problemów.

EDIT:

Cytat:

Permisos válidos para conducir en España

Son válidos para conducir en España los permisos expedidos en países de la Unión Europea y el Espacio Económico Europeo (Islandia, Liechtenstein y Noruega).

Además, en determinadas condiciones, son también válidos para conducir en España los siguientes permisos de conducción:
1. Los nacionales de otros países que estén expedidos de conformidad con el Anexo 9 de la Convención de Ginebra, o con el Anexo 6 de la Convención de Viena, o que difieran de dichos modelos únicamente en la adopción o supresión de rúbricas no esenciales.
2. Los nacionales de otros países que estén redactados en castellano o vayan acompañados de una traducción oficial del mismo.
3. Los internacionales expedidos en el extranjero de conformidad con el Anexo 10 de la Convención de Ginebra, o de acuerdo con el modelo de Anexo E de la Convención Internacional de París, si se trata de naciones adheridas a este Convenio que no hayan suscrito o prestado adhesión al de Ginebra.
4. Los reconocidos en particulares convenios internacionales en los que España sea parte y en las condiciones que se indiquen en los mismos.
Condiciones para su validez: La validez de los distintos permisos enumerados anteriormente, estará condicionada a que se hallen dentro del período de vigencia, su titular tenga la edad requerida en España para la obtención del permiso español equivalente y, además, a que no haya transcurrido el plazo de seis meses, como máximo, contados desde que sus titulares adquieran su residencia normal en España.

Transcurrido dicho plazo, los mencionados permisos carecen de validez para conducir en España, y, si sus titulares desean seguir conduciendo, deberán obtener permiso español, previa comprobación de los requisitos y superación de las pruebas correspondientes, salvo que, por existir un convenio con el país que expidió el permiso, sea posible su canje por el español equivalente.

Los permisos de conducción expedidos en cualquier Estado miembro de la Unión Europea o en Estados Parte del Acuerdo sobre el Espacio Económico Europeo con arreglo a la normativa comunitaria mantendrán su validez en España, en las condiciones en que hubieran sido expedidos en su lugar de origen, con la salvedad de que la edad requerida para la conducción corresponderá a la exigida para obtener el permiso español equivalente.

http://www.dgt.es/portal/...nductores03.htm

Wymiana prawa jazdy po sześciu miesiącach dotyczy dokumentów wymienionych w punktach 1 - 4

bisia 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 07-02-2011, 17:29    #3

sliczne dzieki przetlumacze sobie i wydrukuje oryginal do auta.

Cauliflower napisał/a:
Ale sprawa jest potwierdzona, przyjaciółka przeszła już wiele kontroli i nigdy nie było problemów

dotyczy to takze kombinacji prawko unijne a auto na hiszpanskich numerach?

Cauliflower 
Siempre estoy aquí
MODERATOR

Przedstawiciel:
navarra

Wysłany: 07-02-2011, 18:00    #4

bisia napisał/a:

Cauliflower napisał/a:
Ale sprawa jest potwierdzona, przyjaciółka przeszła już wiele kontroli i nigdy nie było problemów

dotyczy to takze kombinacji prawko unijne a auto na hiszpanskich numerach?

"Prawko unijne" - masz na myśli wydane w jednym z krajów Unii? Jeśli tak to tak, zarówno ona (już chyba ponad 5 lat) jak i ja (od prawie dwóch) jeździmy na polskim prawku i samochodem na hiszpańskich numerach. Pewnie na forum znajdzie się takich przypadków więcej.

bisia 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 08-02-2011, 07:30    #5

Cauliflower napisał/a:
"Prawko unijne" - masz na myśli wydane w jednym z krajów Unii?

tak

kamien spadl mi z serca- ufff.

jeszcze jedno pytanie- czy w tym przypadku bycie lub nie rezydentem ma jakies znaczenie?
Ostatnio zmieniony przez bisia 08-02-2011, 09:09, w całości zmieniany 1 raz  

flower84 
Novato

Wysłany: 08-02-2011, 10:37    #6

Mojemu znajomemu tez zawsze mowili ze czas wymienic prawo jazdy na hiszpanskie, ze jakis tam czas tylko mozna jezdzic na polskim.

I jakos tak wyszlo ze sobie wymienil bez problemu i teraz nikt sie nie czepia:) i nawet jak cos zalatwia pokazuje zawsze prawo jazdy hiszpanskie:)

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 63 razy
Wysłany: 08-02-2011, 15:44    #7

mozna, ale nie trzeba wymieniac prawka - te wszystkie przepisy dt wymian to z czasow kidy Polska nie nalezala do UE - bylam w Trafico w 2006 i byla to informacja z pierwszej reki - nigdy zreszta nie wymienialismy prawka - wystarczyly nam dodatkowo miedzynarodowe i nie chwalenie sie rezydencja w razie kontroli (a auta zawsze byly na numerach z ES - bardziej sie interesowali ubezpieczeniem - czy bylo hiszpanskie). mozna wymienic dla wlasej wygody w sutuacjach kiedy ma sie terminowe i brak czasu na jazde do Polski wyrobic nowe bo wygodniej przejsc test tutaj - tak zrobil kolega okularnik. kosztowalo go wtedy kilkanascie euro, zdjecie, wypelnienie druczka i tydzien czekania - bo wysylali nowe poczta.

Cauliflower 
Siempre estoy aquí
MODERATOR

Przedstawiciel:
navarra

Wysłany: 08-02-2011, 17:12    #8

flower84 napisał/a:
Mojemu znajomemu tez zawsze mowili ze czas wymienic prawo jazdy na hiszpanskie, ze jakis tam czas tylko mozna jezdzic na polskim.

I jakos tak wyszlo ze sobie wymienil bez problemu i teraz nikt sie nie czepia:) i nawet jak cos zalatwia pokazuje zawsze prawo jazdy hiszpanskie:)

Mój chłop też wymienił, ale to było jeszcze w czasach gdy Polska nie była w Unii.
Mnie tak łatwo nie namówią - mam bezterminowe :D

bisia 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 08-02-2011, 17:50    #9

dzieki wszystkim za odpowiedzi i pomoc.

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 08-02-2011, 18:53    #10

Cauliflower, ja tez mam bezterminowe :mrgreen: i dlatego tak walczylam, zeby go nie wymieniac. jakos sie udalo i to nawet bez mandatu.

Andzela 
Administrator

Moje nałogi: Xataka y EL PUTO JUEGO MEGAPOLIS
Przedstawiciel:
andalucia

Pomogła: 90 razy
Wysłany: 10-02-2011, 01:42    #11

bisia napisał/a:
jak to jest z prawem jazdy - musze przepisac ,wymienic na hiszpanskie czy nie?

To zależy.. jeżeli jesteś tutaj tymczasowo, na wakacjach, nie masz obowiązku.
Natomiast, jeśli jesteś tutaj jako rezydent, masz numer N.I.E, oraz polskie prawo jazdy bezterminowe, masz obowiązek wymienić je na hiszpańskie, po dwóch latach od ustanowienia stałego pobytu w Hiszpanii.
Należy się dostosować do prawa hiszpańskiego, więc jest to obowiązek.
Cauliflower, nie wkleiłaś właśnie najważniejszego:
(Trzeci akapit)
Cytat:

Cuando se trate de un permiso de conducción no sujeto a un período de vigencia determinado, su titular deberá proceder a su renovación, una vez transcurridos dos años desde que establezca su residencia normal en España.

http://www.dgt.es/portal/...LIECHENSTEIN%29

Strona ministerstwa też o tym mówi:
http://www.mir.es/SGACAVT...rmisos_EEE.html

Cytat:
Cuando se trate de un permiso de conducción no sujeto a un período de vigencia determinado, su titular deberá proceder a su renovación, una vez transcurridos dos años desde que establezca su residencia normal en España, a los efectos de aplicarle los plazos de vigencia previstos en el Reglamento General de Conductores.

Takie jest prawo, ale rzeczywistość w różnych comunidades, jest różna, często sami nie znają przepisów i dlatego często przymykają oko.
Wystarczy zadzwonić do trafiko i się dowiedzieć, żaden problem?

bisia 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 10-02-2011, 09:41    #12

jesli dobrze rozumie, nie jestem rezydentem, ale posiadam N.I.E (bo bez tego ani rusz) i Hiszpania to nie moj "domicil (domicil fiscal)" to nie musze wymieniac i moge wlasnym autem na hiszpanskich numerach jezdzic?
Ostatnio zmieniony przez bisia 10-02-2011, 09:43, w całości zmieniany 2 razy  

Cauliflower 
Siempre estoy aquí
MODERATOR

Przedstawiciel:
navarra

Wysłany: 10-02-2011, 16:45    #13

Andzela napisał/a:

Cauliflower, nie wkleiłaś właśnie najważniejszego:
(Trzeci akapit)
Cytat:

Cuando se trate de un permiso de conducción no sujeto a un período de vigencia determinado, su titular deberá proceder a su renovación, una vez transcurridos dos años desde que establezca su residencia normal en España.

http://www.dgt.es/portal/...LIECHENSTEIN%29

O, o tym nie wiedziałam, ale numer. Byłam tak pewna, że nie trzeba wymieniać, że nie czytałam dalej :D Kiedyś mi się za to oberwie.
Dzięki za uświadomienie.

Andzela 
Administrator

Moje nałogi: Xataka y EL PUTO JUEGO MEGAPOLIS
Przedstawiciel:
andalucia

Pomogła: 90 razy
Wysłany: 10-02-2011, 20:26    #14

Cauliflower napisał/a:
Byłam tak pewna, że nie trzeba wymieniać, że nie czytałam dalej :D

Trzeba czytać wszystko zawsze, to co jest "maczkiem" to jest najważniejsze zazwyczaj. :mrgreen:

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 12-02-2011, 11:11    #15

dziewczyny - czy Wy zawsze komplikujecie sobie tak zycie???
b]Cauliflower[/b], mam inne problemy -20 lat jezdze na polskim prawku bezterminowym i jak mowia moi sasiedzi (funkcjonariusze tutejszej administracji - nie dotykaj, a sie nie oparzysz)
oprocz tego mamy chyba polskie/rzymskie przyslowie - jak chcesz psa uderzyc to kij znajdziesz - ale tworcy chyba nie znali pittbula

magdalena 
Aficionado

Moje nałogi: slodycze
Przedstawiciel:
aragon

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 07-07-2011, 09:54    #16

ja tez nie przepisalam czy zarejestrowalam tutaj mojego prawka i jak do tej pory nie mialam problemu.Bedac w Tarragonie wpadlam na ukryta kamere i zrobiono mi zdjecie za przekroczenie szybkosci .Przy 100 jechalam 117.W zeszlym tygodniu dostalam pismo z Transit de Tarragona o przeslaniu kopii,cytuje : Copia de la autorizacion administrativa que le habilita para conducir en Espana,que podra ser sustituida por el contrato de alquiler unicamente en el caso de empresas de alquiler de vehiculos a corto plazo.
Nie wiem teraz czy chodzi im o kopie dokumentow samochodu czy mojego prawa jazdy z zarejestrowaniem w Hiszpanii.Zaznaczam ze jestem tutaj dopiero od roku a samochod jest na hiszpanskich numerach.Wie ktos co mam teraz dalej robic? Na odpowiedz dali mi 20 dni.

mm 
Adicto

Przedstawiciel:
catalunya

Wysłany: 07-07-2011, 14:20    #17

magdalena, generalnie mandaty z fot placi ten na kogo zarejestrowane jest auto :wink: chyba ze jak masz zrobione zdjecie od przodu i wskaze kierowce to wtedy on placi :wink: jak nic nie zrobisz to trafico za jakis czas sciagnie mandat z konta wlasciciela pojazdu.Chyba ze auto bylo z wypozyczalni to wtedy oni sie odwolaja i wskaza kierowce itd
Pesymista widzi ciemny tunel. Optymista widzi światełko w tunelu. Realista widzi światło pociągu. A maszynista widzi trzech debili na torach.Podczas pisania postów nie ucierpiały też żadne zwierzęta :-)

mada 
Adicto

Przedstawiciel:
catalunya

Pomogła: 4 razy
Wysłany: 07-07-2011, 15:43    #18

Jak to dobrze mieć polskie tablice . :mrgreen:

magdalena 
Aficionado

Przedstawiciel:
aragon

Wysłany: 07-07-2011, 15:56    #19

mm, dzieki, fotka byla zrobiona z tylu ,nie kumam tylko co oni chca?. zaznaczyli ze mam im przeslac ta kopie autoryzacion.........

mm 
Adicto

Przedstawiciel:
catalunya

Wysłany: 07-07-2011, 16:45    #20

magdalena, jak z tylu to mandat przyjdzie na tego na kogo zarejestrowane jest auto, chyba ze masz jakies lewe tablice :mrgreen: :mrgreen: albo mozesz sie zglosci wczesniej i zaplacic mandat z 50% znizka :wink: :mrgreen:
Pesymista widzi ciemny tunel. Optymista widzi światełko w tunelu. Realista widzi światło pociągu. A maszynista widzi trzech debili na torach.Podczas pisania postów nie ucierpiały też żadne zwierzęta :-)

joanna es 
Siempre estoy aquí

Polonia:
polonia

Pomogła: 16 razy
Wysłany: 07-07-2011, 21:04    #21

my co prawda znalezlismy mandat za wycieraczka od szyby (za parkowanie-bo zmienili przepisy), ale te 50% to bylo cos :) dobrze, ze sa te znizki.
  Kraj: Poland

magdalena 
Aficionado

Przedstawiciel:
aragon

Wysłany: 07-07-2011, 22:40    #22

czyli nic nie przesylac i czekac az wysla mandat? bo przeciez oni nie maja numeru mojego konta ,bo niby skad? wiec nie moga sami sobie sciagnac .Dobra,czekam,zobaczymy co przyjdzie :mrgreen:

joanna es 
Siempre estoy aquí

Polonia:
polonia

Pomogła: 16 razy
Wysłany: 08-07-2011, 08:32    #23

magdalena, a to nie jest tak, ze jak skojarza tablice z wlascicielem, to mandat sciagnie hacienda?
  Kraj: Poland

magdalena 
Aficionado

Przedstawiciel:
aragon

Wysłany: 08-07-2011, 08:42    #24

joanna es, no tego wlasnie nie wiem.Nie dostalam tutaj wczesniej mandatu.

bisia 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 08-07-2011, 09:51    #25

mada napisał/a:
Jak to dobrze mieć polskie tablice

za niedlugo sie skonczy. o ile sie nie myle od 2012 ma juz byc mozliwe egzekwowanie mandatow zagranicznych na terenie EU. wiec polskie tablice tez juz nie pomoga.

Odpowiedz do tematu