Strona Główna hiszpania.org.es
FORUM O HISZPANII

FAQFAQ  MapaMapa  SzukajSzukaj  NasiNasi  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Koszty utrzymania domu w hiszpanii, mieszkanie vs. dom
Autor Wiadomość
flower84 
Novato

Wysłany: 21-12-2010, 17:56   Koszty utrzymania domu w hiszpanii, mieszkanie vs. dom #1

Hej, chcialabym sie dowiedziec jakie są mniej wiecej koszty utrzymania domu wolnostojącego z działką za miastem. Chodzi mi o oplaty za ziemie/dom (podobne jak placi sie co miesiac comunidad w bloku), scieki no i co jeszcze moze byc i w jakiej kwocie? Czy oplata za ziemie jest zalezna od metrow kwadratowych ziemi?

W bloku wiem ze placi sie comunidad okolo 60e za 3 miesiace, przynajmiej tak jest w moich okolicach.
  Kraj: Spain

bisia 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Pomogła: 12 razy
Wysłany: 21-12-2010, 18:49    #2

flower84 napisał/a:
jakie są mniej wiecej koszty utrzymania domu wolnostojącego z działką za miastem

co gmina to inna stawka. najlepiej sie pytac w rejonie, ktory cie interesuje. za dom wolnostojacy w campo, placisz raz w roku tzw IBI, ktore jest oczywiscie uzaleznione o wielkosci gruntu, wielkosci domu i powierzchni tarasow (plytki,grysu nie licza). do tego dochodzi oplata za wode (licznik lub ryczalt)+ wywoz smieci i dzinym trafem w moim przypadku kanalizacja (nie posiadam takowej :razz: ).w campo przewaznie kanalizacji niet. kazdy ma wlasne szambo. oczywiscie do tego prad i tv.

flower84 
Novato

Wysłany: 21-12-2010, 19:03    #3

Bisia a moglabys dla przykladu podac ile ty placisz i za ile metrow domu i ziemii? I ile za smieci? No i ile za te szambo czy kanalizacje :mrgreen: Oczywiscie jezeli nie chcesz to nie pisz :wink: Pytam bo nie mam pojecia ile to wogole moze kosztowac, nigdy nie mialam doczynienia z domem na campo:)

No wiec ja oglądalam dom na campo, dom ma 200m ale powierzchnii ma az 6000 metrow kwadratowych (tyle ze dom i ogrod sa ogrodzone a ziemia jest obok zarosnieta/nikt z niej nie korzysta nawet nie jest ogrodzona) i boje sie ze sie w cos wkopiemy.

Gdzie to sie pyta o te koszty IBI? w Ayuntamiento?

bisia 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 22-12-2010, 12:30    #4

smieci 22€ ,kanalizacja 7€ . za jaki okres czasu to jest tego niestety na faturze niet. moim zdaniem jest to kwartal lub polrocze.

domy na campo przewaznie tak maja. dom, troche terenu wokol a reszta to tzw nieuzytek. co nie zmienia faktu ze placisz za calosc.

IBI dostaje sie z Ayuntamiento, ale mozesz zapytac wlasciciela - musi miec. my placimy za podobnej wielkosci dom i teren 460€ rocznie. jak mowilam co gmina to inna stawka.

z osobistego doswiadczenia moge ci powiedziec, ze teoretycznie w nic sie nie wkopujesz. tu tak to wyglada. jest jednak jedno ALE. zanim podpiszecie cokolwiek wiazacego, niech makler lub adwokat zorganizuje ci spotkanie z wlascicielem i ze wszystkimi sasiadami, z ktorymi twoja dzialka ma granice. ma to na celu sprawdzenie czy Catastro jest w miare wiarygodne (co jest niestety rzadkoscia). mozesz tez zainwestowac w topografa, zeby zmierzyl ci powierzchne. plan catastro jest ogolnodostepny w necie.trzeba tylko znac albo numer pod jakim jest to zarejstrowane lub tzw poligono i numer parceli. jesli w tym przypadku wlasciciel bedzie ci cos krecil moze to oznaczac ze dom jest nielegalny, a wtedy to z daleka. wszystkie takie sprawy zalatwia sie tak czy siak poprzez adwokata.

joanna es 
Siempre estoy aquí

Polonia:
polonia

Pomogła: 16 razy
Wysłany: 28-12-2010, 21:43    #5

bisia napisał/a:
tv

jest jakas oplata za TV? :D to czemu ja tego nie place? :) juz dawno mialam sie pytac na forum czy cos placicie za tv...
  Kraj: Poland

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Pomogła: 44 razy
Wysłany: 28-12-2010, 21:56    #6

Cytat:
jest jakas oplata za TV?
ja mysle ze tu nie ma takich oplat (chodzi mi o odpowiednik naszego polskiego abonamentu radio/tv) :smile:

bisia 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 29-12-2010, 11:37    #7

joanna es napisał/a:
jest jakas oplata za TV?

mialam na mysli kablowke, jesli tu takowa istnieje, lub inne platne rozwiazanie- dekoder etc. no i oczywiscie do oplat dochodzi jeszcze net+telefon. ale to wszystko juz bardziej wg potrzeb i na zyczenie.

flower84 
Novato

Wysłany: 29-12-2010, 12:02    #8

Bisia dziekuje za odpowiedz! Dopiero mam okazje odpisac, jednak narazie zrezygnowalismy z tego domku, bo ani tam kranu nawet w kuchni nie bylo, wszystko powyrywane nawet kontakty i na suficie lampy. Nie ma nic. A nie mamy tyle pieniedzy na TAKI remont.

bisia 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 31-12-2010, 13:05    #9

Flower jeszcze tylko taka mala uwaga, na zasadzie, ze lepiej na zimne dmuchac.
jak juz sie na cos zdecydujecie, to przede wszystkim w umowie przedwstepnej zrobic zapis, ze wszystko co jest na stale przytwierdzone w domu i na zewnatrz ma pozostac. w zaleznosci od twoich odczuc co do sprzedajacych, nie zenuj sie i zrob nawet dokladny spis (i fotki) inwentarza co zostaje. niech cie nie zwioda zapewnienia wlascicieli, maklera czy adwokata, ze to oczywiste, i ze nie trzeba tego pisac. pod zadnym pozorem nie rezygnuj z takiego zapisu. druga BARDZO wazna sprawa jest: umow termin u notariusza w taki sposob, zebys przed podpisaniem, w tym samym dniu miala czas pojechac i sprawdzic czy wszystko ok. najlepiej jak juz sprawdzisz to zamkniecie dom i pojedziecie wszyscy razem do notariusza. jak juz podpiszesz i sie okaze, ze brakuje kontaktow, umywalek, kibelka etc to juz musztarda po obiedziedzie. mimo iz nie jest to regula, takie rzeczy sie zdarzaja. w koncu to ty wykladasz niemala sume i masz jak najbardziej prawo ustalac reguly.

flower84 
Novato

Wysłany: 31-12-2010, 14:59    #10

Bardzo cenna uwaga! Dziękuje:)
Choc my raczej bedziemy starac sie o mieszkanie/dom zabrane przez bank, wiec stycznosci z wlascicielem nie bedzie zadnej, tylko z bankiem - ale to i tak na kazdym kroku trzeba uwazac:)

magdalena 
Aficionado

Moje nałogi: slodycze
Przedstawiciel:
aragon

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 01-01-2011, 20:59    #11

ha bisia, ma racje.Znajomi kupili dom a jak juz odebrali klucze to w pieknym domku gdzie wszystko bylo (tylko meble wstawic) raptem zniknal sedes,marmurowe umywalki ,nawet drzwi w dwoch pokojach.Wsciekli byli ale nic nie mogli zrobic bo dowodow nie mieli ze wczesniej to wszystko bylo.

leemonka1989
[Usunięty]

Wysłany: 10-04-2013, 16:09    #12

Jakie sa stale co miesieczne /roczne koszty wlasnosciowego mieszkania? Wiem ze placi sie comunidad... Jest cos wiecej?

inma 
Mi Vida sin Foro no es Vida
........

Moje nałogi: Morze,plaza,dom.
Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 33 razy
Wysłany: 10-04-2013, 17:58    #13

Placi sie jeszcze IBI czyli SUMA,podatek za dom. My placimy 150 e na rok.

skara 
Adicto

Przedstawiciel:
murcia

Pomogła: 64 razy
Wysłany: 10-04-2013, 18:18    #14

Comunidad to tylko przy "spółdzielczym". Plus czasami koszt remontów (ogólnie derramas). Poza tym oczywiście rachunki za wodę, prąd i wywóz śmieci. Co roku podatek.

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 62 razy
Wysłany: 11-04-2013, 14:17    #15

IBI to podatek od nieruchomosci, comunidad to od glupoty wspolmieszkancow

tinglit 
Fanatico

Moje nałogi: Drobne przyjemności.
Przedstawiciel:
castilla-y-leon

Pomogła: 23 razy
Wysłany: 12-04-2013, 00:25    #16

Ubezpieczenie. :)

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 62 razy
Wysłany: 12-04-2013, 00:39    #17

tinglit, ja traktuje ubezpieczenie bardzo powaznie -mam takie pokrywajace nawet remont kuchni jak sie kurek w scianie zepsuje (wiem co pisze, bo w ubieglym roku tak sie stalo, dwa miesiace zylam z garnkami w salonie bo tyle trwaly przepychanki z zalozeniem nowych mebli)

bart 
OBSERVADOR

Wysłany: 12-04-2016, 17:13    #18

bisia napisał/a:
plan catastro jest ogolnodostepny w necie.trzeba tylko znac albo numer pod jakim jest to zarejstrowane lub tzw poligono i numer parceli. jesli w tym przypadku wlasciciel bedzie ci cos krecil moze to oznaczac ze dom jest nielegalny, a wtedy to z daleka. wszystkie takie sprawy zalatwia sie tak czy siak poprzez adwokata.

Bisiu
A jakie informacje mogę sprawdzić samodzielnie przez internet pytając właściela przed
angażowaniem adwokata ?
np takiego domu :
http://www.pisos.com/comp...7438822_108100/

księgę wieczystą mogę sprawdzić sam za 9 euro tutaj:
https://www.registradores...Virtual/init.do
i katastr chyba tutaj
http://www.catastro.meh.es/

Ile i jak można sprawdzić samodzielnie inne informacje o legalności takiego domu ?
np:
-jak dom jest wybudowany legalnie to włascieciel musi mieć pozwolenie na budowę do okazania mi, i odbiór z nadzoru budowlanego ? jak to wygląda w Hiszpanii

-czy "cedula de habitabilidad" jest dostępny online w urzędzie, czy tylko właściel go posiada ?.

-czy jeśli budynek ma ten "cedula..." to oznacza że jest wybudowany legalnie ?,
On jest wystawiony tylko na 15 lat, a co po tym czasie, czy prąd i woda są natychmiast
odłączane po tym czasie ?

-Zadłużenie nieruchomości IBI jest wpisywane od razu w hipotekę, czy trzeba by pytać o to w Ayuntamiento ?

-czy zadłużenie podatkowe obecnego właściciela ma przełożenie na obciążenie hipoteczne domu ? i czy będzie wpisane w hipotekę ?

-czy jest coś takiego jak zaświadczenie z gminy, że nie ma zameldowanych lokatorów w domu ?

ja wiem, dużo tego, ale można by zrobić z tego przewodnik wiedzy dla wszystkich
pozdrawiam :pensando
  Kraj: Poland

kasia m. 
Amigo

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 13-04-2016, 22:39    #19

Nam do spisania aktu notarialnego kupna domu poprzedni wlasciciel przedstawil dokumenty zaplacenia wkich podatkow, lacznie ze smieciami, woda, comunidadem etc., poniewaz dom byl zadluzony w banku, jego przedstwaiciel zabral nasze pieniadze bylym wlascicielom i tez dal zaswiadczenie o uwolnieniu hipoteki. Notariusz powiedzial, ze nie podpisalby aktu kupna sprzedazy, gdyby te warunki nie byly spelnione. Z kolei notariusza polecil posrednik, ktory specjalizuje sie w sprzedazy obcokrajowcom , z natury rzeczy zielonym w temacie. Posrednik tez byl z nami u notariusza i np powiedzial, ze aby sprzedajacy byl zwolniony z podatku /juz nie wiem jakiego/, musi okazac poswiadczenia oplat pradu i wody za ostatnie osiem lat. To wko bardzo skomplikowane i byc moze rozne w kazdym comunidadzie, chyba lepiej zaplacic fachowcom za dopilnowanie szczegolow.

Odpowiedz do tematu