Strona Główna hiszpania.org.es
FORUM O HISZPANII

FAQFAQ  MapaMapa  SzukajSzukaj  NasiNasi  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Czy w Hiszpani dzieci przystępuję do I Komunii Świętej ?
Autor Wiadomość
ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 61 razy
Wysłany: 29-10-2010, 17:31    #26

tinglit, a czy gdziekolwiek bywa lepiej? jak jestes gosciem tez nie przyjdziesz w worku pokutnym - wiekszosc tez jest wystrojona jak na wesele i dodaj do tego prezent - temat mnie nigdy tu nie dotyczyl - czy maja w sklepach tez lista de comuniones? :mrgreen:

tinglit 
Fanatico

Moje nałogi: Drobne przyjemności.
Przedstawiciel:
castilla-y-leon

Pomogła: 23 razy
Wysłany: 31-10-2010, 00:09    #27

Ikxio, w Polsce od kilku lat coraz bardziej popularny staaje sie zwyczaj, ze dzieci komunijne ubieraja sie w biale, jednakowe habity. Wlasnie po to, zeby nie bylo rewii mody.
  Kraj: Spain

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 61 razy
Wysłany: 31-10-2010, 11:18    #28

tinglit, mam swoje zdanie - kosciol jest po to, zeby czasem udowodnic socjalnosc narodu - niestety kaczki to wykorzystaly do oporu- ot takie barokowe podejscie do oltarza - kazda konfirmacja ma swoje lokalne i rodzinne podejscie - ja nie zapomne kilku wizyt u krawcowej nie liczac wczesniejszego wyboru tkaniny na kiecke - starych na to bylo stac i jak ja sie cieszylam, ze rok pozniej dziewczynka wygladala tak samo pieknie jak ja :?: z ubranka sie wyrasta

edi@ 
Novato

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 16-10-2011, 13:22    #29

Cytat:
inma
Witam :smile: mam pytanie?kiedys slyszalam ze w Torrevieja jest polski ksiadz,nie wiem w ktorym kosciele i czy ta informacja jest aktualna .Jezeli wiesz to prosze napisz mi,z gory dziekuje

inma 
Mi Vida sin Foro no es Vida
........

Moje nałogi: Morze,plaza,dom.
Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 33 razy
Wysłany: 16-10-2011, 14:48    #30

edi@, Witaj :)
Czy masz syna Piortka?

A co do kosciola,to i owszem na Torreta ,obok Mercadonyza policja nacional.
Msza polska w kazda niedziele o 17.30.
Ksiadz jest polski Jerzy Sowa.
Moja chodzi co srode na religie i w tym roku bedzie miala komunie.

edi@ 
Novato

Wysłany: 16-10-2011, 16:34    #31

inma:)dzieki za szybka odpowiedz
Tak mam syna Piotrka,napisalam wiadomosc na facebooku, ale nie wiem czy odczytalas :wink: chodzi z Twoja corka do jednej klasy.
A twoja corka chodzi do tego kosciola polskiego na religie?bo moj Piotrek tez w tym roku idzie do komunii tylko mam go przepisac,z Huelvy na Torrevieje czekalam na zaswiadczenie ze tam ma zaliczone wszystko i jutro wybieram sie do kosciola, nie znam jeszcze dobrze miasta i musze poszukac na mapie,jak bys mi mogla jeszcze podac nazwe tego kosciola to bede wdziwczna :grin:

inma 
........

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 16-10-2011, 17:54    #32

Na facebook jeszcze nie wchodzilam :)

Moja corka chodzi juz 3-ci rok na religie.Tutaj obowiazkowo musi tyle chodzic.A Piotrek ile chodzil w Huelvie?
Kosciol jest nowy,pod wezwaniem Piotra i Pawla. Nie wiem czy znajdziesz na mapie.
Wiesz gdzie jest straz pozarna? Wiec z tylu strazy jest kosciol.
C/ los jazmines.
Wieczorem msza jest o 19.Wtedy napewno ksiedza zlapiesz :)
Ostatnio zmieniony przez inma 16-10-2011, 17:56, w całości zmieniany 1 raz  

edi@ 
Novato

Wysłany: 16-10-2011, 19:01    #33

inma:)wielkie dzieki za pomoc :wink: juz znakazlam na mapie,w huelvie ma 2 lata zaliczone to teraz juz 3 ostatni i w maju komunia tam tez wymagaja 3 lata.a twoja cora do ktorego kosciola chodzi na religie?

inma 
........

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 16-10-2011, 19:26    #34

edi@ napisał/a:
a twoja cora do ktorego kosciola chodzi na religie?

No wlasnie do tego Piotra i Pawla. Mam blisko d niego i z buta mozna przejsc :mrgreen:

olesia 
Amigo

Przedstawiciel:
castilla-la-mancha

Pomogła: 5 razy
Wysłany: 06-12-2012, 15:29    #35

Moja mała idzie w maju do komunii. Trzy lata chodziłyśmy na katechezy przy parafii. Kilka razy oberwało mi się od księdza, że nie było nas na mszy albo, że moja córka nie była obecna na katechezie. Bardzo pilnują obecności. Poza tym nie ma żadnych stresujących egzaminów jak to było za moich czasów w Polsce. Nie zamierzam robić imprezy "po hiszpańsku" jedynie obiad z rodzicami chrzestnymi, którzy przyjadą z Polski. Komunię traktuję jak podtrzymanie tradycji. Poza tym moja córka uległa kościelnej indoktrynacji :) no i dla niej to ważna uroczystość. Sama zdecydowała, że chce iść. A kwestia wiary rodziców, którzy posyłają dzieci do komunii, pomimo że są już baardzo daleko od Kościoła, to oddzielny wątek. Sama jestem na siebie czasami wściekła za tę hipokryzję..

inma 
........

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 09-12-2012, 08:27    #36

U nas juz po komunii,jednak teraz czekaja nas nastepne trzy lata chodzenia na religie przed bierzmowaniem.
Poza tym zachcialo jej sie i sluzy do mszy sw. :)

fankabiologii 
Hablador

Moje nałogi: czekolada/książki
Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 8 razy
Wysłany: 09-12-2012, 14:09    #37

olesia napisał/a:
A kwestia wiary rodziców, którzy posyłają dzieci do komunii, pomimo że są już baardzo daleko od Kościoła, to oddzielny wątek. Sama jestem na siebie czasami wściekła za tę hipokryzję..

z pieknym ostatnio mielismy taka rozmowe odnosnie komunii. Zasugerowalam, ze moze z niej zrezygnowac, ze dziecko jak dorosnie samo zdecyduje do jakiego kosciola chce prystapic.
Piekny uzyl argumentu, ktory chcac nie chcac mnie przekonal. maniowicie powiedzial, ze odmawiajac dziecku komunii pozbawiamy go akceptacji rowiesnikow. nie czarujmy sie dzisiaj komunia to konkurs prezentow - pol roku po uroczystosci wciaz sie prezentuje prezenty i dzieciaki komentuja kto co dostal.
A kto nie mial komunii automatycznie zostaje wykluczony z kregu "wybranych". a w dzisiajszym swiecie ciezko jest wytlumaczyc dziecku dlaczego nie mialo komunii (nie zrozumie, ze to przez przekonania rodzicow), a ostratyzm socjalny dla dziecka to najgorsza kara.
Niestety dopoki nie zmieni sie stan myslenia ludzi, w stylu " a co ludzie powiedza", dalej bedziemy sie meczyc z hipokryzja komunii i bierzmowania.
Ja osobiscie nie mam bierzmowania - jako jedyna w klasie - bo mialam konflikt z politycznym ksiedzem. A komunie mialam mimo ze moi rodzice nie wierzacy i nie uczeszczajacy na msze.

olesia 
Amigo

Przedstawiciel:
castilla-la-mancha

Pomogła: 5 razy
Wysłany: 09-12-2012, 15:30    #38

fankabiologii, masz rację. Jakkolwiek, my dorośli, chcielibyśmy zademonstrować wierność swoim przekonaniom, nasz nonkomformizm, sprzeciw polityce kościoła itp (a przecież od lat jest bardzo modne nieposyłanie dzieci do I Komunii) to jednak na samym końcu traci dziecko, mniej lub bardziej.
Natomiast ja nic nie tracę umożliwiając córce przystąpienie do komunii. A mogę jej odebrać coś ważnego..I nie chodzi tylko o prezenty, wyjątkowy dzień kiedy może ubrać śliczną sukienkę. Ale w przyszłości może mieć z tego powodu niepotrzebne problemy. Brak sakramentów jeszcze niestety w dzisiejszych czasach może utrudnić życie.
Inna sprawa - rówieśnicy. Może już nie dochodzi do jawnego ostracyzmu jak to było dawniej. Jednak samo dziecko czuje się wyobcowane.
Znam wielu rodziców, którzy jednak nie posyłają dzieci do komunii. Ale w większości są zdeklarowanymi ateistami lub agnostykami. W ich rodzinach nigdy religia nie była obecna. W więc to, że nie poszły do komunii było czymś naturalnym. Ja zostałam wychowana na katoliczkę i może nie przekażę córce wiary biblijnej, ale nauczę ją jak być dobrym człowiekiem. A to już dużo. Sakrament może jej w tym pomóc, na pewno nie zaszkodzi

beer 
Amigo

Wysłany: 17-01-2013, 22:00   Komunia #39

Witaj,

Chcialbym wiedziec czy orientujesz sie jakie sa ceny sukienek do komuni. Moze wiesz gdzie w Torrevieja lub okolicy mozna je kupic. Jesli mozesz cos doradzic bede wdzieczny. Na razie nie ma mnie w Hiszpanii ale wracam z zona po 20 lutego. Pozdrawiam z goracej Afryki.

Marek

GreGoriO 
Fanatico
CZYTELNIK

Moje nałogi: internet
Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 17-01-2013, 22:12    #40

u nas ceny zaczynają sie od 300€
najdroższą, jaka pani w sklepie sprzedała, to jak mówiła 1200 :shock:
w lutym będzie problem kupić bo zostają modele nie popularne, drogie. proponuję krawcową, która uszyje, można się zmieścić do 200€ z materiałem,
a pamiętaj że jeszcze masz buciki, rękawiczki czy wianek...
my szukamy w pl. ponoć jest ładna za 200. na dniach będę miał zdjęcia więc sie przekonamy
http://www.youtube.com/wa...feature=related

beer 
Amigo

Wysłany: 19-01-2013, 01:16    #41

Dzieki, w jakim okresie najlepiej kupowac.

inma 
........

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 19-01-2013, 09:14    #42

W Torrevieja przy poczcie jest dobry sklep z roznymi ubraniami .Tam mozesz zapytac,napewno Ci powiedz,gdzie mozna kupic.

GreGoriO 
Fanatico
CZYTELNIK

Moje nałogi: internet
Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 19-01-2013, 09:56    #43

u nas w Andaluzji mówią ,że w lutym już nie ma za dużego wyboru.
musimy się śpieszyć.
http://www.youtube.com/wa...feature=related

Odpowiedz do tematu