Strona Główna hiszpania.org.es
FORUM O HISZPANII

FAQFAQ  MapaMapa  SzukajSzukaj  NasiNasi  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Seguridad Social w Hiszpanii, embargo i inne.....
Autor Wiadomość
Izqa 
Novato

Wysłany: 23-09-2010, 22:48   Seguridad Social w Hiszpanii, embargo i inne..... #1

Rozpoczelam ten wątek ponieważ dla wielu osób pracujących w Hiszpanii niejaki Seguridad Socjal to istne pieklo, a tym bardziej jesli pobrane zostaje bezpodstawnie. Tu moza pisac wszystko na ten temat!
  Kraj: Spain

suaveq 
Aficionado

Moje nałogi: POLSKA, ale..............
Wysłany: 23-09-2010, 22:53    #2

Izqa, tak jak zus w polsce :twisted:
ja nie mam co na nich pisac, mimo ze dzialaja szybciej niz sad - uprawomocnienie sie wyroku - to jednak udalo mi sie ich powstrzymac przed pochopnym krokiem obciazenia mnie dosc pokazna sumka, ktora oczywiscie i tak mam zamiar zaplacic jak tylko fogasa - za kilka miesiecy - mi zapalci

Izqa 
Novato

Wysłany: 24-09-2010, 17:15    #3

suaveq, A jak dolicza odsetki to juz wogole:)

darion 
Adicto
Vengador

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 24-09-2010, 18:31    #4

Ja miałem taki przypadek rok temu, nałozono embargo na konto w banku i pobrano mi z 2 skladki SS plus kara (razem około 290 euro), ktore wczesniej oplaciłem osobiście.Prawie 3 lata temu pracowałem w cooperativa w Andaluzji. Zlozyłem reklamację w biurze SS i dobrze że mam sztywna zasadę by wszystkie dokumenty i druki opłat/wpłat trzymać minimum 5 lat. Juz nie raz pomogło mi to w wywalczeniu swojego. Na zwrot poczekałem 3 miesiące, potem przyszły przeprosiny listem poleconym. Ale co z tego jak nerw to troche kosztowalo.
A co wtedy gdybym tych potwierdzeń nie miał? Walczcie o swoje!!!

Izqa 
Novato

Wysłany: 25-09-2010, 21:27    #5

No tak a jak mi pobral z pensji bo byl brak tej bachy! To jak znowu tam napisze i udowodnie dokumentami, ze w tym czasie pracowalam w polsce to oddadza to co pobrali? Bo jeszcze zabiora to 400E. Czy lepiej to zostawic i moze ten okres do paro zalicza? te dni?

Cauliflower 
Siempre estoy aquí
MODERATOR

Przedstawiciel:
navarra

Pomogła: 62 razy
Wysłany: 26-09-2010, 11:24    #6

Izqa napisał/a:
No tak a jak mi pobral z pensji bo byl brak tej bachy!

Czego? :shock:

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Pomogła: 44 razy
Wysłany: 26-09-2010, 13:38    #7

Cauliflower napisał/a:
Czego? :shock:
:mrgreen: "baja" pewnie o to chodzilo :wink:

inka 
Novato

Wysłany: 26-09-2010, 14:24    #8

czy samemu mozna oplacac SS i ile wynosi skladka? (na rodzine: 2 doroslych+ dziecko)?
pewnie to glupie pytanie :oops:

Izqa 
Novato

Wysłany: 26-09-2010, 16:51    #9

no napislam po polsku bo jak pisze baja to nie kazdy wie o co chodzi:) No to co jak myslicie pisac tam i zwroca, czy zalicza sie to to paro?

darion 
Adicto
Vengador

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 27-09-2010, 01:11    #10

Izqa napisał/a:
Czy lepiej to zostawic i moze ten okres do paro zalicza? te dni?

Opłacanie składek po wygasnięciu / rozwiazaniu kontraktu jest traktowane jako dobrowolne, ale nie wlicza sie do stażu tylko ma wpływ na wysokość przyszłej emerytury.
inka napisał/a:
czy samemu mozna oplacac SS i ile wynosi skladka? (na rodzine: 2 doroslych+ dziecko)?

Z tego co sie orientuję to można kontynuować ubezpieczenie SS w wypadku gdy sie nie pracuje, a chce sie w przyszłości wyższe uposażenie (raczej dotyczy to tylko ubezpieczenia tzw. agrario, gdzie pracownik rolny był zobowiązany do opłacania częśsi składki na SS). Wysokość skladek nie ma wplywu na ilość osób w rodzinie, tylko z jakiego tytułu jest opłacana. W sytuacji gdy oplacasz składki sama może zostać to zaliczone jako okres zatrudnienia tylko w wypadku np. prowadzonej działalności (np. autonomo). Jeżeli tylko zależy Ci na wysokości emerytury najlepiej wybrać program emerytalny jednego z banków lub firm ubezpieczeniowych.

Izqa 
Novato

Wysłany: 27-09-2010, 12:16    #11

No to tez tak myslalam, ale po co mi podwojne skladki, jak pracowalam wtedy w polsce, a do hiszpanii jedzilam tylko na urlopach bezplatnych...? To co darion, myslisz? Walczyc by oddali? Bo jak pozniej w przyszlosci mi policza podwojnie skladki? To powiedza mi" Pani a jak to sie pracuje w dwoch krajach naraz" haha
Ostatnio zmieniony przez Izqa 27-09-2010, 12:17, w całości zmieniany 1 raz  

darion 
Adicto
Vengador

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 27-09-2010, 12:55    #12

Izqa, to zalezy jak bardzo pieniadze są Ci potrzebne teraz. Ja bym walczył i tak ja zrobilem w swoim wypadku. Tylko nie słałem im dokumentów. Wszystko robiłem w oficinie SS, a co mogli ode mnie dostac to tylko kserówki dokumentów. Twarzą w twarz załatwisz prawie wszystko. Jakieś watpliwości wyjaśniasz na gorąco, a tak to ślesz, oni odpisują i maja jakieś halo, Ty wyjaśniasz oni odpisują i jeszcze mają watpliwości, błędne koło. Ja to jak miałem embargo na koncie to nawet idiota w banku nie wiedzial kto i co, powiedzial że mam iść dom jakiejś oficyny która kontroluje przepływ pieniędzy w bankach, czy czasem jakiejś kasy się nie pierze lub że mam może z jakiegoś nielegalnego źródła, poszedłemtam i odpowiedzieli że to nie oni. Sam poszedłem do SS a oni dopiero powiedzieli że moja żona 2 lata wcześniej pracowała w Cooperativie na truskawkach i nie zaplaciła 2 składek ( pracowała tylko 2 miesiące) i też nie dała baja, ale przedstawiłe certyficado de empresa że to tylko 2 miesiące i sciągneli tylko te 2 skladki. Czekali 2 lata bo żona była zatrudniona na paszport bez numeru NIE, a jak otworzyliśmy konto w banku na podstawie tych numerów, połapali sie w ciągu 3 miesięcy i zablokowali kase na koncie.
Cytat:
powiedza mi" Pani a jak to sie pracuje w dwoch krajach naraz" haha

Wątpię by sobie glowę tym zaprzątali. Skladki w Hiszpanii które się opłacily bo nie dałaś baja to skladki dobrowolne a nie z umowy o pracę. Ja w Polsce bylem przez 3 lata zatrudniony w 3 różnych firmach na cale etaty, tylko czas nienormowany. Brali składki 100% z wszystkich 3 i jakoś ZUS nie protestowal że kasy na koncie mają za dużo!!! Także bez obawy :wink:

Izqa 
Novato

Wysłany: 27-09-2010, 15:07    #13

Tak tylko mi pozostaje teraz droga pisemna bo to sprawa na Tenryfie a ja jestem teraz juz w Andaluzji:( Tu w Huelvie znaja tylko kwote embargo a Tamci na Tenryfie zwalaja na Huelve i podaja inny okres tego embargo... Wiec mysle sobie ze tu i tu powyslalm dokumenty, a dobrowalnie nie placilam bo mi obecny pracodawca odjal z wyplaty i im wyslal , pytam wiec co to ma byc? W pOlsce jak wezma to poinformuja, a Hiszpania to jeden wielki balagan i w bankach tez! Co przyjade dostaje nowa karte do bankomatu nawet jak konta nie likwiduje i zawsze12E oplaty! Parodia

Izqa 
Novato

Wysłany: 28-09-2010, 12:35    #14

Odpisali i teraz kto mi powie bo mam sie zglosic do U.R.E 03 co to jest seguritad socjal w Hulvie?

darion 
Adicto
Vengador

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 28-09-2010, 13:11    #15

U.R.E to jest TESORERIA GENERAL DE LA SEGURIDAD SOCIAL i jej wewnetrzna komorka Unidades de Recaudación Ejecutiva zajmująca się sprawami tego typu co Twoja. Z informacji na stronie SS wnioskuje że to oficina w LEPE:
:arrow: http://www.seg-social.es/...=22&Ini=0&Org=S
Dla pewności przed zgłoszeniem zadzwon do nich. Adres i numer w linku powyżej.
Mam nadzieje że pomogłem choć trochę :wink:

Izqa 
Novato

Wysłany: 28-09-2010, 15:00    #16

No, no dzieki:) Odnosnie tego napislam ci cos na priw

darion 
Adicto
Vengador

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 28-09-2010, 15:33    #17

Ok. Wszystko masz na PW.
Powodzenia :cool:

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Wysłany: 28-09-2010, 16:09    #18

darion, naleza ci sie punkciki jak nic :wink:

darion 
Adicto
Vengador

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 28-09-2010, 16:13    #19

anvien napisał/a:
darion, naleza ci sie punkciki jak nic

Dzięki. Polecam sie na przyszłość :mrgreen:

norbo 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 30-10-2010, 11:31    #20

Daje się to załatwić całkiem łatwo ale....
- nigdy nie wiadomo jak długi okres można reklamować - uwzględnili kilkudniowe przerwy a cały miesiąc "zgubili".... wkrótce powtórzymy procedurę :twisted:
- jeśli reklamowane i uwzględniane okresy zostały już zapłacone należy złożyć stosowny wniosek o zwrot lub przeniesienie na inne zaległe okresy (tak przynajmniej napisane jest na druczku). Tyle teorii, przy probie uzyskania informacji o zapłaconych składkach natrafiłem na dziwny mur, nikt nic nie wie, urzędniczka się "znerwiła", "Pan potrzebuje vida laboral....", ale po co skoro mam? :twisted: Czyżby wydrukowanie informacji o zapłaconych składkach nie było tak proste jak drukowanie upomnień o niezapłacone? :twisted:
- Seguridad Social to klasyczny przykład instytucji, w której jedna ręka nie wie co robi druga. Dowód? Kwota zadłużenia jest dziwnie ruchoma, jakby zależna od urzędnika, pory dnia itp. Mam dwa kwitki (wydane tego samego dnia w dwóch biurach SS), dwie kwoty - moim zdaniem żadna z tych wersji nie jest zgodna z prawda. :twisted:

mankors 
Novato

Wysłany: 06-11-2010, 00:41    #21

Witam Odnosze wrażenie że nie ważne czy się pracuje na własny rachunek czy u "normalnego" pracodawcy, w Hiszpanii trzeba bardzo się pilnować jeśli chodzi sprawy płacenia różnego rodzaju składek czy podatkow. :shock:

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Wysłany: 06-11-2010, 10:38    #22

mankors napisał/a:
w Hiszpanii trzeba bardzo się pilnować jeśli chodzi sprawy płacenia różnego rodzaju składek czy podatkow
a w jakim kraju nie trzeba tego pilnowac?? :shock:

norbo 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 06-11-2010, 17:44    #23

mankors napisał/a:
nie ważne czy się pracuje na własny rachunek czy u "normalnego" pracodawcy, w Hiszpanii trzeba bardzo się pilnować jeśli chodzi sprawy płacenia różnego rodzaju składek

Złe wrażenie odnosisz. Opisywane tutaj sytuacje dotyczą pracy w specjalnym regimencie rolnym. Jakiś geniusz wymyślił kiedyś, że najemny pracownik rolny sam sobie musi płacić składki, w innych sektorach obowiązek ten ciąży, podobnie jak w Polsce, na pracodawcy. Wcześniej było gorzej, pracownik rolny musiał płacić więcej niż pracownicy innych sektorów. Obecnie jest troszkę lepiej, płaci się miej więcej tyle samo co w regimencie generalnym (z tym, że w rolnictwie płaci się składki od stałej podstawy, niezależnie od dochodów - i dziwnym przypadkiem podstawa ta jest wyższa od przeciętnych zarobków na polu). Nie zmieniło się jedno, i pewnie nie szybko się zmieni, pracodawcy działający w sektorze rolnym nadal płacą mniejsze składki niż przedsiębiorstwa z pozostałych sektorów (cześć składki obciążająca pracodawce). Powód? Nieznany :twisted: Stawiam dukaty przeciwko kamieniom, że jest to wynik wieloletniej tradycji arystokratycznych posiadłości ziemskich (wpływ dawnej "arystokracji" i chyba Kościoła). Skutek? Pracownik rolny ma znacznie mniejsze uprawnienia niż pracownik regimentu generalnego, mniejsza liczba zasiłków dla bezrobotnych, brak wynagrodzenia za okresy choroby, niższe emerytury (w Hiszpanii pracownik rolny dostaje emeryturę niezależną od okresu pracy, czy pracował 30 lat czy 45, bez znaczenia).

Izqa 
Novato

Wysłany: 08-11-2010, 22:52    #24

A jak to jest z tym ubezpieczeniem jak sie pracuje w rolnictwie 2%, ze niektorzy pracownicy sobie zycza odciagania co mc 6% i niby przy rocznym rozliczeniu zyskaja na tym...?

norbo 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 09-11-2010, 11:30    #25

Izqa, skąd masz takie informacje? :shock: Chyba chodzi ci o podatki....

Jeśli jednak rozchodzi się o ubezpieczania w rolnictwie to kliknij tutaj

Odpowiedz do tematu