Strona Główna hiszpania.org.es
FORUM O HISZPANII

FAQFAQ  MapaMapa  SzukajSzukaj  NasiNasi  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: Cauliflower
26-09-2014, 17:40
Pogoda w Hiszpanii - Jesien 2010-2013 i tak dalej..
Autor Wiadomość
bisia 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Pomogła: 12 razy
Wysłany: 07-12-2013, 16:19    #426

u mnie teraz jakies 28 na zewnetrznej a w domu 24. :el_verano gdyby nie ten zimny wiatr mozna by pomyslec ze to lato :-)
  Kraj: Spain

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 61 razy
Wysłany: 07-12-2013, 16:23    #427

Andzela, u mniu po dokladnym wywietrzeniu w poludnie i podniesieniu persjan , zeby sloneczko pogrzalo osiagnelam 17 :pensando

Cauliflower 
Siempre estoy aquí
MODERATOR

Przedstawiciel:
navarra

Pomogła: 62 razy
Wysłany: 07-12-2013, 16:26    #428

U nas też cieplutko, w słońcu 11 stopni :) rano byl przymrozek, ale za to niebo piękne, ani jednej chmurki.

Andzela 
Administrator

Moje nałogi: Xataka y EL PUTO JUEGO MEGAPOLIS
Przedstawiciel:
andalucia

Pomogła: 90 razy
Wysłany: 07-12-2013, 16:39    #429

ikxio, ale to masz pewnie okna na poludnie? :pensando
Ja nie mam od poludnia i dlatego mieszkanie dosc zimne, dlatego ciezko osiagnac temperature w zimie powyzej 20 st.
Natomiast w dzien nie odczuwa sie zimna, gdy za oknem jest "lato", ale wieczorami przy wlaczonym ogrzewaniu, to nawet 17 stopni to za malo.. a tak jest mniej wiecej standardowo.
Salon jest duzy i ciezko to nagrzac. :-D

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Pomogła: 44 razy
Wysłany: 07-12-2013, 17:05    #430

Andzela napisał/a:
23 stopnie! to na dworze..
Bo w domu 14.
szok, ale roznica :shock:

Andzela cz ty wogole kiedykolwiek zakladasz kozaki :pienso :guino:
Ostatnio zmieniony przez anvien 07-12-2013, 17:05, w całości zmieniany 1 raz  

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 61 razy
Wysłany: 07-12-2013, 17:21    #431

Andzela, ja mam o tyle dobrze, ze uklad jest wschod-poludnie- zachod wiec w dzien slonce nagrzewa, ale co z tego - niby okna klimality, ale sciany cienkie, cieplo ucieka blyskawicznie i wieczorem bez estufy ani rusz. a tez sporo metrow do ogrzania

Andzela 
Administrator

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 07-12-2013, 17:43    #432

anvien napisał/a:

Nie, nigdy. :-D
Szalika, czapki, ani rekawiczek tez nie mam.. golfow za bardzo tez nie lubie.. :twisted:
Jak juz jest naprawde zima, to szalik, zastepuje "Braga"
dla mnie swietna rzecz, jak jest bardzo zimno.

Kurtke ciepla zimowa, tez sie rzadko nosi, bo na ogol, jesienna kurtka daje rade.. :bien

ikxio napisał/a:
sciany cienkie, cieplo ucieka blyskawicznie i wieczorem bez estufy ani rusz. a tez sporo metrow do ogrzania

Niestety, takie sa uroki Hiszpanii. :)

olimpia 
Novato

Wysłany: 07-12-2013, 18:38    #433

u mnie to samo,w ciagu dnia na dworze w sloncu bardzo cieplo a w domu nie ma sily,wyzej niz 16-17 stopni temperatura nie podskoczy mimo,ze slonce mi w okna grzeje.na przyszly rok chyba zrobimy kominek,tzn.mamy kominek,ale bez wkladu,po prostu dziura z wyciagiem i ceglami,teraz stoi tam piecyk gazowy,ale on grzeje tylko w promieniu 2 metrow od niego...czy ktos ma doswiadczenie z kominkiem?da sie tym dogrzac dom na jakas lepsza temperature niz 17st?no i jak to moze byc z kosztami gdyby tak grzac po 2-3 godziny dziennie przez ok.3 miesiace?

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Wysłany: 07-12-2013, 19:29    #434

olimpia napisał/a:
czy ktos ma doswiadczenie z kominkiem?da sie tym dogrzac dom na jakas lepsza temperature niz 17st?no i jak to moze byc z kosztami gdyby tak grzac po 2-3 godziny dziennie przez ok.3 miesiace?
jak jest dobry kominek, to da sie nim dobrze dogrzac, oczywiscie nie oczekuj ze napalisz w kominku w jednym pokoju a w drugim bedzie cieplo, bo do tego trzeba by miec dobra cyrkulacje w pomieszczeniach, nie wiem jak sie to fachowo nazywa. Co do kosztow, to trudno oszacowac, bo zalezy jaki kominek masz, jak czesto bys palila, przy jakiej temp. itd..ale oplaca sie to na pewno :-)

Andzela 
Administrator

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 07-12-2013, 19:39    #435

olimpia napisał/a:
teraz stoi tam piecyk gazowy,ale on grzeje tylko w promieniu 2 metrow od nieg

Zawsze mi sie wydawalo, ze to wlasnie piecyk gazowy potrafi ogrzac dobrze, dosc duze mieszkanie w calosci! Ja siedze przy "estufie", ktora mam obok biurka, czyli 5 cm od krzesla i jest mi zimno. =D

bisia 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 07-12-2013, 19:55    #436

olimpia napisał/a:
czy ktos ma doswiadczenie z kominkiem?da sie tym dogrzac dom na jakas lepsza temperature niz 17st?no i jak to moze byc z kosztami gdyby tak grzac po 2-3 godziny dziennie przez ok.3 miesiace?

ja mam calkiem duzo :-) olimpia my mielismy tez to samo (bardziej sredniowieczne palenisko jak kominek) i pierwsze co zrobilismy to to zburzylismy. kaseta- wlad ma ta zalete, ze tutaj przewaznie wszystkie sa z dmuchawa, wiec pomieszczenie nagrzewa sie dosc szybko ale uwaga na to co pisze anvien i taki system ma jeszcze jedna wade- duzo kurzu. nasz kominek jest wolnostojacy- czyli ma duzo mniej strat ciepla niz taki murowany.dodatkowo jest z dwoch stron oblozony steatytem.
Olimpia palenie drewnem na pewno wyjdzie ci taniej niz ogrzewanie na prad lub gaz pod warunkiem, ze kupisz drewno w dobrej cenie. poza tym cieplo z kominka jest zupelnie inne. my grzejemy praktycznie 24 godziny(nasz kominek jest do tego dostosowany, bo z doswiadczenia wiem, ze nie kazdy sie do tego nadaje) przy temp na zewnatrz ponizej 10st.
na caly sezon kosztuje nas to okolo 650€ a zacznamy juz nawet w pazdzierniku wieczorami i to samo kwiecien - wszystko zalezy od temp na zewnatrz. w tamtym roku np zaczelismy dogrzewac dopiero w grudniu bo listopad byl bardzo cieply. w tym roku sezon zaczal sie juz pod koniec pazdziernika- wiec jak sama widzisz loteria.
jesli masz jeszcze pytania to pisz.

olimpia 
Novato

Wysłany: 07-12-2013, 20:07    #437

dzieki bardzo,juz mam wyobrazenie zatem jak to cenowo moze sie ksztaltowac :-) Angela,moze jakby piecyk byl gigantyczny to by i ogrzal duza powieszchnie,ale taki stojacy w "dziurze"kominkowej nie grzeje na caly pokoj niestety...a stoi w tym miejscu,zeby wszystko szlo wyciagiem kominkowym na zewnatrz.bisia wiem,ze powietrze ogrzane drewnem jest zupelnie inne,suche,przyjemne..jedyny problem to skladowanie drewna-zeby sie oplacalo musi byc lepszy zapas no i nie moze byc narazone na mokniecie...ale i tak mysle,ze trzeba bedzie podjac temat przed przyszla zima

Andzela 
Administrator

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 07-12-2013, 20:18    #438

olimpia, a nie lepiej jakies panele sloneczne? Wiem ze drogo, ale inwestycja na lata, czy nie wyjdzie podobnie z oplatami, albo nawet taniej.. ?

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Wysłany: 07-12-2013, 20:23    #439

olimpia napisał/a:
jedyny problem to skladowanie drewna-zeby sie oplacalo musi byc lepszy zapas no i nie moze byc narazone na mokniecie...ale i tak mysle,ze trzeba bedzie podjac temat przed przyszla zima
a macie miejsce w garazu zeby tam je skladowac, my tak zrobilismy w jednym z domow, bo wlasnie na dworze nie bylo ni jak suchego miejsca :-)

bisia 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 07-12-2013, 20:36    #440

olimpia napisał/a:
ale taki stojacy w "dziurze"kominkowej nie grzeje na caly pokoj niestety...

no nie. moze warto sie nad przebudowa zastanowic. co do samych kominkow to historia na odrebny temat. sluze pomoca.

olimpia napisał/a:
..jedyny problem to skladowanie drewna-zeby sie oplacalo musi byc lepszy zapas no i nie moze byc narazone na mokniecie...

my kupujemy drewno w lecie i jesli jest taka potrzeba( jak dotad nie bylo) moze sie dosuszyc. czesc naszego drewna zostala na zewnatrz- na szczescie nie pada- pod plandeka, a reszte wpakowalismy na przeszkolny Taras (ogrod zimowy czy jak to zwal). faktem jest ze jest pod dachem i w "zamknietym" pomieszczeniu.jak na fotce. nie wyglada to moze imponujaco, ale dla mnie wazniejsze jest suche drewno na zime niz walory estetyczne. w tattym roku sie prawie na tej estetyce przejechalismy. mielismy gosci i chcialam zeby ladnie bylo- goscie pojechali, zaczelo padac ( na szczescie nie duzo) i byla dupa blada. nigdy wiecej.

moze ci sie przyda- normalna cena za drewno olivne to 45-50€ za m3. my placimy 45 bo kupujemy powyzej 10m3 i mamy tego samego dostawce juz od 3 lat.

gdzies na forum juz bylo o drewnie i o ile dobrze pamietam byla tam mowa o kupowaniu na kilogramy. czy to lepiej tego nie wiem. wiem natomiaste, ze drewno jest nie zawsze czaste.czesto oblepione ziemia i kamieniami. na kilo placisz to tez.

PS
olimpia a gdzie mieszkasz bo w profilu nie widac?

DSC01203a.jpg
nasz skladzik drewna
Plik ściągnięto 13 raz(y) 106,29 KB

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Wysłany: 07-12-2013, 22:48    #441

bisia napisał/a:
gdzies na forum juz bylo o drewnie i o ile dobrze pamietam byla tam mowa o kupowaniu na kilogramy. czy to lepiej tego nie wiem.
tak pisalismy juz o tym, chyba mada o to pytala, my tez zawsze kupujemy latem drewno :-)
Ostatnio zmieniony przez anvien 07-12-2013, 22:48, w całości zmieniany 1 raz  

beer 
Amigo

Wysłany: 07-12-2013, 23:49    #442

bisia napisał/a:
my kupujemy drewno w lecie i jesli jest taka potrzeba( jak dotad nie bylo) moze sie dosuszyc. czesc naszego drewna zostala na zewnatrz- na szczescie nie pada- pod plandeka, a reszte wpakowalismy na przeszkolny Taras (ogrod zimowy czy jak to zwal). faktem jest ze jest pod dachem i w "zamknietym" pomieszczeniu

Drewno najlepiej kupowac w lecie aby moglo ewentualnie przeschnac jesli jest wilgotne. Ponadto jesli jest skladowane w pomieszczeniu zamknietym powinno miec przewiew aby moglo normalnie oddychac co pomaga w suszeniu.

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Wysłany: 08-12-2013, 00:15    #443

dodam, ze latem ceny drewna sa atrakcyjniejsze niz zima :-)

Cauliflower 
Siempre estoy aquí
MODERATOR

Przedstawiciel:
navarra

Pomogła: 62 razy
Wysłany: 08-12-2013, 08:38    #444

Andzela napisał/a:
anvien napisał/a:

Nie, nigdy. :-D
Szalika, czapki, ani rekawiczek tez nie mam.. golfow za bardzo tez nie lubie.. :twisted:
Jak juz jest naprawde zima, to szalik, zastepuje "Braga"
dla mnie swietna rzecz, jak jest bardzo zimno.

Haha, uśmiałam się. Też mam takie, tylko pomyślałam sobie "świetna rzecz, jak jeszcze jest w miarę ciepło".
Oj, ta Hiszpania różnorodna.

A te ze zdjęć bardzo ładne, trzepnę sobie jakąś na dniach na drutach, z takiej melanżowej wełny.

bisia 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 08-12-2013, 09:15    #445

Andzela napisał/a:
olimpia, a nie lepiej jakies panele sloneczne? Wiem ze drogo, ale inwestycja na lata, czy nie wyjdzie podobnie z oplatami, albo nawet taniej.. ?

bardzo dobry pomysl, ale mimo to trzeba miec alternatywne zrodlo cieplej wody jak slonca zabraknie.

beer napisał/a:
Ponadto jesli jest skladowane w pomieszczeniu zamknietym powinno miec przewiew aby moglo normalnie oddychac co pomaga w suszeniu.

zamkniete napisalam w codzyslowiu, bo takie okna jak na zdjeciu nie sa szczelne. normalnie nasze drewno lezy na zewnatrz, w pelnym sloncu. dopiero przed sezonem grzewczym (deszczowym) jest transportowane od dach.

olimpia 
Novato

Wysłany: 08-12-2013, 09:56    #446

nad panelami zastanawialismy sie juz od poczatku,bo wykorzystaloby sie je i do grzania i do schladzania w lato-super sprawa.no i teraz uwaga-nie wiadomo czy by to przeszlo na osiedlu(mieszkamy w szeregowcach),bo takie panele zajelyby caly dach i zaburzyly jednorodnosc zabudowy :shock: .garazu nie mamy,ale mamy miejsce przed i za domem,jakos by to na pewno mozna by zgrabnie wykombinowac.bisia,mieszkam na skraju prowincji Alicante/Murcja :wink:

Andzela 
Administrator

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 08-12-2013, 13:33    #447

Cauliflower napisał/a:
A te ze zdjęć bardzo ładne, trzepnę sobie jakąś na dniach na drutach, z takiej melanżowej wełny.

Wczoraj pomyslalam to samo o tym.. a tesciowa tak pieknie umie robic na szydelku.. =D
Trzeba bylo by jej robote wynalezc na dlugie, zimowe wieczory.. :wink: ;]

bisia 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 08-12-2013, 16:13    #448

olimpia napisał/a:
,bo wykorzystaloby sie je i do grzania i do schladzania w lato-super sprawa

o schadzaniu panelami to jak zyje nie slyszalam :pienso . wiem, ze niektorzy uzywaja takiego smiesznego systemu wezowego do ogrzewania basenow. jest to zwoj weza, kladzie sie go na plasko w naslonecznionym miejscu, jakos tam do pompy basenowej podlacza i ponoc dziala. wiem ze to wlasnie mozna wykorzystac w lecie, w nocy do schlodzenia wody w basenie. jak dla mnie glupota, bo woda sie sama wychladza przez noc, a zeby przy pomocy tych rurek sie chlodzila to musi pompa chodzic. ja tam oszczedzam prad.

olimpia napisał/a:
no i teraz uwaga-nie wiadomo czy by to przeszlo na osiedlu(mieszkamy w szeregowcach

:shock: nie moge sobie wyobrazic. co ma piernik do wiatraka- chyba ze macie jakies ustalenia wewnatrz-osiedlowe. mysle ze 4 max 6 paneli by ci wystarczylo. nie zmieszcza sie na dachu?

olimpia napisał/a:
ale mamy miejsce przed i za domem,jakos by to na pewno mozna by zgrabnie wykombinowac.

jesli nie masz ogrodzenia po pradem lub 3 metrowego muru to nie matuj na ziemi. moga szybciej zniknac jak je zamontowalas.

fankabiologii 
Hablador

Moje nałogi: czekolada/książki
Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 8 razy
Wysłany: 08-12-2013, 18:24    #449

Andzela napisał/a:
23 stopnie! to na dworze..
Bo w domu 14.

hehehe, u mnie to samo!! :me_rio

Moi rodzice po tym calym hurakanie to dwa dni bez pradu, a jak nie ma pradu to pompa w sasiedniej wiosce nie dziala i nie ma wody. Wiec ani wody, ani ogrzewania. Przy swieczce siedzieli. A do tego podobna taka burza byla, ze pol lasu poszlo... -O

Andzela 
Administrator

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 08-12-2013, 20:12    #450

fankabiologii napisał/a:
hehehe, u mnie to samo!! :me_rio

Spokojnie, ale jeszcze nie nadeszla zima.. :me_rio

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi