Strona Główna hiszpania.org.es
FORUM O HISZPANII

FAQFAQ  MapaMapa  SzukajSzukaj  NasiNasi  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: Cauliflower
26-09-2014, 17:40
Pogoda w Hiszpanii - Jesien 2010-2013 i tak dalej..
Autor Wiadomość
Cauliflower 
Siempre estoy aquí
MODERATOR

Przedstawiciel:
navarra

Pomogła: 62 razy
Wysłany: 19-11-2013, 22:00    #401

beer napisał/a:

anvien, moge ci pokazac przynajmniej dziesieciu Polakow sposrod tylko moich znajomych ktorych stac na miesiac lub dwa urlopu a o wycieczkach nie wspominajac.

Tylko kto im tyle urlopu da :diablo

Andzela 
Administrator

Moje nałogi: Xataka y EL PUTO JUEGO MEGAPOLIS
Przedstawiciel:
andalucia

Pomogła: 90 razy
Wysłany: 19-11-2013, 22:13    #402

anvien napisał/a:
bo kasa jest to trzeba ja dzis wydac, kto tam bedzie ja oszczedzal na np. ogrzewanie w domu :guino: ja to mialam na mysli..ze mentalnosc tu jest inna :-)

Cos w tym jest.. moi tescie tez sobie podrozuja, potrafia w jeden dzien zaplanowac podroz w okolice Barcelony, wygodnym samochodem, ale nie wazne, ze maja zelazko z czasow epoki kamienia lupanego i ogrzewanie tak samo.. :rotfl no nie powinnam sie smiac.. =D

Cauliflower 
Siempre estoy aquí
MODERATOR

Przedstawiciel:
navarra

Wysłany: 19-11-2013, 22:25    #403

Nie, no jest, jest, na serio.
W szoku jestem, jak ludzie tutaj potrafią wydać WSZYSTKO.
Znam takich, co to zarabiają nieźle, a pod koniec miesiąca płacz i zgrzytanie zębów, bo coś niespodziewanego wyskoczyło, ja wiem, awaria samochodu.
Jak dla mnie szok.

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Pomogła: 44 razy
Wysłany: 19-11-2013, 22:31    #404

Cauliflower napisał/a:
Nie, no jest, jest, na serio.
albo sobie funduja operacje oka, ( miopia -1,5 czyli nie jeakie -20 ze denka od butelek nosza), bo juz im sie znudzilo noszenie okularow, nie dlatego ze lekarz zalecil, a to koszt cos kolo 1500€ za oko jak mi mowili...no taki troche kaprys..a w domu dalej zimno i wilgotno :risa

Andzela 
Administrator

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 20-11-2013, 01:41    #405

Así es España -- > Andalucía =D

beer 
Amigo

Wysłany: 20-11-2013, 05:19    #406

Cauliflower napisał/a:
Tylko kto im tyle urlopu da

Jedna mozliwosc to pracodawca (ja sam mam 180 dni w roku wolne ale placone).
Druga mozliwosc to wlasna firma. :el_verano
  Kraj: Spain

beer 
Amigo

Wysłany: 20-11-2013, 05:23    #407

anvien napisał/a:
a w domu dalej zimno i wilgotno

Jesli w domu posiada sie kominek mozna nieduzym nakladem finansowym rozprowadzic cieplo po calym domu.
Ostatnio zmieniony przez beer 20-11-2013, 05:25, w całości zmieniany 1 raz  

beer 
Amigo

Wysłany: 20-11-2013, 05:27    #408

Juz tak nie narzekajcie, u mnie jest teraz 26.5 stopnia a jakos wytrzymuje :el_verano

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Wysłany: 20-11-2013, 10:37    #409

beer napisał/a:
Jesli w domu posiada sie kominek
dobra ja nie mam nic przeciwko kominkom, a kto je ma w Andaluzji na wsi, no bo o blokach przeciez nie mowie :guino:
beer napisał/a:
Druga mozliwosc to wlasna firma.
:me_rio hahaha no tak wiec jako wlasciciel firmy, rzucasz wszystko i jedziesz ..nie kazdy tak moze, bo jak szef na urlopie to mysza harcuja..oj to jest takie zludne myslenie
beer napisał/a:
ja sam mam 180 dni w roku wolne ale placone
ni eno jasne ja tez znam np. marynarzy co maja tak swietne kontrakty ze jak "zjezdzaja" =D na urlop do domu to maja placona pensje, czyli tez wyjdzie ze pol roku im pracodawca placi za wolne i se moga podrozowac bla bla bla..tylko ilu jest takich ludzi w innych przecietnych zawodach na ladzie, sprzedawca, czy piekarz juz bedzie mial trudniej z tak dlugim urlopem, bo jak nie sprzeda towaru to nie bedzie "dinero" na urlop, co z tego ze zamknie na jakis czas wlasny biznes :-) to wlasnie w ES jest luzik, zamykamy na sierpien i jezdzimy, kazde "puente" wydluzamy o dwa dni i jezdzimy, plus swieta etc...

bisia 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Pomogła: 12 razy
Wysłany: 20-11-2013, 11:01    #410

anvien napisał/a:
bo kasa jest to trzeba ja dzis wydac, kto tam bedzie ja oszczedzal na np. ogrzewanie w domu ja to mialam na mysli..ze mentalnosc tu jest inna

oszczedzal jak oszczezal, przyjdzie rachunek to sie go nie zaplaci- moze w przyszlym miesiacu- taka lekko wydluzona slawetna "maniana". ja sie juz d dluzszego czasu zastanawiam jak oni to robia. nie wszyscy zarabiaja kokosy a stac ich na prawie wszystko. jedyna odpowiedzia jak mi sie nasuwa to Maja dlugow wiecej jak wlosow na glowie.

anvien napisał/a:
dobra ja nie mam nic przeciwko kominkom, a kto je ma w Andaluzji na wsi,

anvien a to jest pytanie? :-) u nas to kazdy ma kominek murowany, wolnostojacy, zeliwny obojetnie ale maja. co ciekawsze nie widzialam jeszcze zeby u hiszpana lezalo kupione drewno - to widac od razu. najczesciej sa to galazki pozostale po przycinaniu drzew oliwnych.
Ostatnio zmieniony przez bisia 20-11-2013, 11:05, w całości zmieniany 1 raz  

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Wysłany: 20-11-2013, 12:34    #411

bisia napisał/a:
u nas to kazdy ma kominek murowany, wolnostojacy, zeliwny obojetnie ale maja
no to czemu nie moga sobie chatki nim ogrzac? no bo chyba galazkami po drzewkach oliwnych to sobie mozna najwyzej "chuletas asadas" zrobic :guino:

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 61 razy
Wysłany: 20-11-2013, 14:05    #412

fankabiologii napisał/a:
Swoja droga ktos wie gdzie sa w miare porzadne estufy elektryczne??

ja do sypialni mam szesciozeberkowego olejaka, do lazienki zwykla farelke a w salonie piecyk katalityczny na gaz - postawilam na dywersyfikacje ogrzewania :smile:
na szczescie okna podwojne, w miare szczelne - jedynym mamkamentem sa drzwi wejsciowe - od dwoch lat zbieram sie zeby zakozyc dodatkowe, ale zawsze znajduje sie inne zajecie dla oszczednosci,

rubio 
Aficionado

Wysłany: 20-11-2013, 14:08    #413

Nie lepiej polaczyc przyjemne z pozytecznym odpalajac w porze obiadowej grilla na srodku salonu? .. albo lepiej w sypialni przy lozku ? :bien ..
Obiadek smaczny a i cieplej wokol :-DD

Ethel 
Aficionado

Moje nałogi: wino
Przedstawiciel:
catalunya

Pomogła: 15 razy
Wysłany: 20-11-2013, 14:32    #414

Rubio, jak tak poniekąd robię otwierając na oścież piekarnik po upieczeniu ciasta =D

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 20-11-2013, 14:44    #415

a jak jakis "zyczliwy" straz wezwie?

bisia 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Pomogła: 12 razy
Wysłany: 20-11-2013, 20:00    #416

anvien napisał/a:
no to czemu nie moga sobie chatki nim ogrzac?

ogrzewaja tylko jak mowisz takie galazki to nic nie warte. sam w sobie np. zeliwny kominek nie trzyma dlugo ciepla a drewno oliwne nie jest za bardzo kaloryczne w porownaniu z bukowina, a ten drugiej tu nie uswiadczy. ja tam jestem z mojego kominka zadowolona- nie wyobrazam sobie zycia bez niego. jakbym niby inaczej miala ogrzewac. mamy centralne na olej opalowy ale te to by nas z torbami puscilo a i tak bym chyba pod koldra siedziec musiala. problemem jest brak izolacji a co za tym idzie dom sie szybko wychladza.
widzialam np anglikow, mimo ze mieli kominek to siedzieli w swetrach i szalikach a w domu to tak zimno bylo ze musialam kurtke zalozyc albo po prostu wyjsc na dwor do slonca.

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 21-11-2013, 13:20    #417

bisia, bo taki typowy angielski kominek polowe ciepla wypuszcza razem z dymem w komin. a rzeczywiscie problemem jest kiepska izolacja cieplna mieszkan i do tego niechec do rozsadniejszych rozwiazan

Andzela 
Administrator

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 06-12-2013, 18:25    #418

Fajna jest jesien w swieta, przynajmniej choc troche lisci mozna zobaczyc na chodnikach. :-) :bien

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 06-12-2013, 18:49    #419

u mnie jakby troche cieplej, zwlaszcza w dzien - juz wole to niz ten obrzydliwy polnocny wiatr sprzed tygodnia - ale w gorach snieg widac.

Cauliflower 
Siempre estoy aquí
MODERATOR

Przedstawiciel:
navarra

Wysłany: 06-12-2013, 20:14    #420

U nas jest piękne bezchmurne niebo, księżyc rogalik wisi, gdyby nie to, że zimno to chciałoby się wsiąść w samochód i pojechać za miasto, pooglądać gwiazdy.

GreGoriO 
Fanatico
CZYTELNIK

Moje nałogi: internet
Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 06-12-2013, 20:15    #421

noo... a w Polsce wieje i zamiata śniegiem!!
Widzieliście co wiatr wyprawia na lądzie? :sorpresa
http://www.youtube.com/wa...feature=related

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 06-12-2013, 20:22    #422

GreGoriO, czarne wiesci z PL - sasiadce mamy okno wyrwalo (stary blok, ostatnie pietro) i siedzi teraz biedna z zabitym dykta otworem - miala w przyszlym tygodniu zakladac nowe plastikowe :?:

Nemo 
Aficionado

Moje nałogi: prasa, ksiazka, sport
Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 07-12-2013, 01:14    #423

fankabiologii napisał/a:
Nie wiem dlaczego, ale zawsze najzimniejsza jest lazienka

U mnie jest to samo. Po wyjsciu z pod prysznica zimo jak cholera. Dlatego taki maly "estufa" mamy w mieszkaniu, ale uzywamy tylko w lazience. A tak to sweterek albo polar i na sie wyrzymac w chacie.
bisia napisał/a:
Cauli ja to sie zastanawiam czemu zabrali dotacje do fotovoltaik? mam tu na mysli oczywiscie zakup i montaz paneli. slonca tu pod dostatkiem i az sie prosi. wyprodukowany prad przesylasz od razu do sieci i raz w roku dostajesz rozliczenie- twoje zurzycie minus produkcja. Taki System funkcjonuje u braci germancow i wszyscy sa zadowoleni a popatrz o ile mniej oni Maja slonca niz andaluzja i momo wszystko sie oplaca. nie rozumie takiej polityki- hiszpanski rzad nie lubi jak obywatele ida z duchem czasu, sa troszke bardziej ekologiczni, oszczedzaja, a to czego nie wydadza bezsensownie na rachunki za prad mozna przeciez wydac gdzie indziej- wszak jestesmy przeciez nie od wczoraj spoleczenstwem konsumpcyjnym. jaki w tym sens i logika? niech mnie ktos oswieci.

Dokladnie. U nas w bloku (20 mieszkan i 7 pieter) na dachu jest jakies 20 m2....zwiru!!! Osobiscie wolalbym doplacic do mieszkania nawet te pare tysiecy €, ale miec energie sloneczna gdyz to zawsze jest oszczednosc: prad, ogrzewanie wody do pryszncia, swiatlo w garazu i na klatce schodowej. Tylko, ze wtedy nie trzebaby placic za energie hiszpanskim molocham takim jak Iberdrola czy Endesa. W ogole mielismy cyrk z podlaczeniem pradu co calego bloku. "Bo tak i koniec" i Iberdrola nam wpakowala transformator do klatki schodowej i zamiast ladnego i szerokiego wejscia (jak w bloku obok) mamy znacznie bardziej waskie wejscie. Iberdrola sobie zawlascila 12 m2 powiezchni uzytkowej.
fankabiologii napisał/a:
ja bym powiedziala ze jednak hiszpanie zrobili sie oszczedni, patrza na ceny, porownuja...

Kazdy kryzys zmienia zachowania konsumenckie. I wiele firm po kryzysie bedzie musialo zmienic polityke wobec klienta, ze o relacji cena-jakosc nie wspomne.
fankabiologii napisał/a:
Ja bym bardziej zrzucila wine na lobby elektryczne, wystarczy popatrzec na politykow - czesc jak koncze kariery to konczy jako "doradcy" we wszystkich mozliwych panstwowych firmach... I im sie po prostu nie oplaca wprowadzac ulg na ekologie. Moj chlopak jest przekonany, ze ostatnie zmiany rzadowe odnosnie paneli slonecznych to wlasnie wynik lobbingu.

I prawidlowo rozumujesz. Wystarczy przesledzic wzrost cen energi od 2007 roku. Ostatnio rzad wycofal 3.500.000.000 € dortacji, ktora miala pokryc czesc "déficit de tarifa".Co to w praktyce oznacza? Kolejna podwyzke cen enrgii w styczniu - odpowiednio wieksza niz juz sektor mial zaplanowana. Codziennie slucham radia- glownie "tertulias" o ekonomii i polityce i co raz powtarzaja, ze coraz bardziej istotnym kosztem dla wielu firm jest wlasnie koszt energii i zwlaszcza w przemysle. I jest za kazdym razem bardziej istotny niz koszty pracy.
Z reszta w macierzy nie lepiej: energia ktora z Polski eksportuja jest tansza od energii, ktora sprzedaja na krajowy rynek.
ikxio napisał/a:
GreGoriO, czarne wiesci z PL - sasiadce mamy okno wyrwalo (stary blok, ostatnie pietro) i siedzi teraz biedna z zabitym dykta otworem - miala w przyszlym tygodniu zakladac nowe plastikowe

U mojej mamy postawiono na nogi Obrone Cywilna, gdyz przez miasto przeplywa rzeczka, ale na szczescie okazalo sie ze cofanie sie wody nie spowodowalo wzrstou poziomu wody, ale waly przeciwpowodziowe i tak maja pod kontrola nawszelki wypadek. A poza tym wszedzie polamane trzewa, zerwane przystanki komunikacji miejskiej.
Co za dragedia w Pomorskim: 3 osoby zginely w samochodzie przygniecionym przez drzewo. Stan 4 osoby jest ciezki.

Wszelkie plany są już nieaktualne w momencie ich zatwierdzania.
Ostatnio zmieniony przez Nemo 07-12-2013, 01:35, w całości zmieniany 3 razy  

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 07-12-2013, 11:35    #424

Nemo, doniesienia z Pl czyta sie jakby to nie orkan a huragan co najmniej trzeciej kategorii przez Polske przeszedl - a w tej medialnej histerii (wiatr, jak wiatr, w Galicji czy Nawarze to nie takie sie przezywalo, a i na Costa Blanka przywiac potrafi -ze cztery lata temu wiate w urbanizacju wyrwalo rwalo i zrzucilo troche dachowek - dobrze, ze noc i zima byla - wiec nikt nie ucierpial ) zniknelo doniesienie o skoku na OFE a nawet wiadomosc o smierci Mandeli tego losu nie uniknela.

Andzela 
Administrator

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 07-12-2013, 15:54    #425

23 stopnie! :calor to na dworze..
Bo w domu 14. :bien

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi