Strona Główna hiszpania.org.es
FORUM O HISZPANII

FAQFAQ  MapaMapa  SzukajSzukaj  NasiNasi  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Tarjeta Sanitaria a Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotne
Autor Wiadomość
krajanka3
[Usunięty]

Wysłany: 02-04-2010, 20:46   Tarjeta Sanitaria a Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotne #1

Witam!

Wyjeżdżam do Hiszpanii na pobyt stały (czyt. dłuzszy niz 3 miesiace). Mam dwa pytania, a mianowicie:

1. Gwoli wstępu: jestem ubezpieczona w Polsce, płacę regularnie składki miesięczne, moje ubezpieczenie działa również poza granicami kraju (konkretnie kraje UE). Moje pytanie brzmi: czy to wystarczy? Czy nie muszę wyrabiać żadnych innych dokumentów wyjeżdżając. Słyszałam coś o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego... Jesli jest to onieczne, na ile czasu się ją wyrabia, jak to jest z przedłużeniami jej wazności, ile to kosztuje...

2. Czy sam fakt, że jestem tam zameldowana i posiadam N.I.E wystarczy do korzystania z darmowej opiei zdrowotnej? Czy muszę do tego również posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego? Dalej... na stronie http://www.zanimwyjedzies..._id=6&kraj_id=1 znalazłam taką informację:

"Osoby mieszkające w Hiszpanii mogą uzyskać Kartę Zdrowia (Tarjeta Sanitaria) w publicznej przychodni lub szpitalu najbliższym miejscu zameldowania. Należy przedłożyć zameldowanie (Empadronamiento) oraz paszport lub dowód osobisty. Tarjeta Sanitaria upoważnia do podstawowych świadczeń w takim zakresie jak EKUZ."

Zatem jesli dobrze rozumiem Tarjeta Sanitaria daje takie same przywileje jak EKUZ? Jeśli tak jest,m co zatem wybrać? Bo jeśli dobrze skumałam to wybór tych dwóch dokumentów jest opcjonalny, mając na uwadze chęć korzystania z opieki zdrowotnej w Hiszpanii?

Troszkę namąciłam, ale mam nadzieję, że dobrze zrozumiecie moje pytania.

darion 
Adicto
Vengador

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 02-04-2010, 21:18    #2

krajanka3 napisał/a:
1. Gwoli wstępu: jestem ubezpieczona w Polsce, płacę regularnie składki miesięczne, moje ubezpieczenie działa również poza granicami kraju (konkretnie kraje UE). Moje pytanie brzmi: czy to wystarczy? Czy nie muszę wyrabiać żadnych innych dokumentów wyjeżdżając. Słyszałam coś o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego... Jesli jest to onieczne, na ile czasu się ją wyrabia, jak to jest z przedłużeniami jej wazności, ile to kosztuje...

oplacasz składki, wyrob karte EKUZ, wazna jest 1-2 miesiace i nie przedłuża się. Gdy składki dalej sa opłacane należy wyrobić nową, osobiście.
O Tarjete Sanitarie możesz sie ubiegać w swojej przychodni (w rejonie zamieszkania w Hiszpanii) i jest wystawiana osobom ubezpieczonym (pracujacym , emerytom itp.) pobierającym świadczenia-wynagrodzenie na terenie Hiszpanii. Kartę te wyrabia się czasowo i bezterminowo. Pierwsza zazwyczaj na 3 miesiące.
krajanka3 napisał/a:
Zatem jesli dobrze rozumiem Tarjeta Sanitaria daje takie same przywileje jak EKUZ? Jeśli tak jest,m co zatem wybrać? Bo jeśli dobrze skumałam to wybór tych dwóch dokumentów jest opcjonalny, mając na uwadze chęć korzystania z opieki zdrowotnej w Hiszpanii?

Karta EKUZ i Tarjeta Sanitaria nie dają jednakowych przywilejow. EKUZ jest kartą na wypadek nagłego zachorowania poza granicami Polski. Tarjeta Sanitaria daje nieograniczony do państwowej słuzby zdrowia w Hiszpanii. Nie jest to wybor opcjonalny z tych i innych powodow jak podalem powyżej.

krajanka3
[Usunięty]

Wysłany: 02-04-2010, 21:52    #3

dzięx :)

fankabiologii 
Hablador

Moje nałogi: czekolada/książki
Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 8 razy
Wysłany: 06-05-2010, 13:06    #4

dobrze ale ja mam takie pytanie - nie pracowalam na terenie hiszpanii jeszcze, mam numer seguridad social, numer NIE. pracowalam w polsce na umowe zlecenie, czy to pozowli mi na uzyskanie tarjeta de salut??
na razie nikt nie chce mi jej wydac.
Czy jak zarejestruje sie jako bezrobotna to mi przysluguje swiadczenie medyczne? jak to zalatwic?
w sumie nikt nie potrafi mi tutaj rzetelnie odpowiedziec w servef rozlozyli rece, ze oni nie wiedza nic odnosnie ubezpieczenia medycznego, natomiast Pani w urzedzie ds. socjalnych powiedziala ze jesli przedstawie dokumenty potwierdziajace prace w polsce, moge sie starac o ta karte.
jakie dokumenty PIT, zapewne, ale jaki numer musze im przedstawic? wystarczy PESEL czy tez NIP??
pozdrawiam
aha mieszkam w Valencii :)
Ostatnio zmieniony przez fankabiologii 06-05-2010, 13:06, w całości zmieniany 1 raz  
  Kraj: Spain

darion 
Adicto
Vengador

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 06-05-2010, 13:16    #5

fankabiologii napisał/a:
na razie nikt nie chce mi jej wydac

darion napisał/a:
wystawiana osobom ubezpieczonym (pracujacym , emerytom itp.) pobierającym świadczenia-wynagrodzenie na terenie Hiszpanii

fankabiologii napisał/a:
Pani w urzedzie ds. socjalnych powiedziala ze jesli przedstawie dokumenty potwierdziajace prace w polsce, moge sie starac o ta karte

... a takiego przepisu ani przypadku nie znam, że nimby na podstawie wcześniejszej a nie obecnej pracy można wyrobić kartę sanitaria a też mieszkam w Walencji :wink:

fankabiologii 
Hablador

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 06-05-2010, 13:17    #6

no dobra a jest jakas inna opcja zeby wyrobic ta karte? cy bycie bezrobotnych wystarcza? w Polsce pansstwo oplaca skladki medyczne... nie wiem jak jest tutaj...

onya67 
Amigo

Wysłany: 06-05-2010, 22:04    #7

No jasna jesli sie zarejestrujesz w urzedzie jako bezrobotna i jestes zamelodowana i masz numer NIE bez problemu dadza Ci tarjete de salud.

darion 
Adicto
Vengador

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 06-05-2010, 22:26    #8

onya67 napisał/a:
No jasna jesli sie zarejestrujesz w urzedzie jako bezrobotna i jestes zamelodowana i masz numer NIE bez problemu dadza Ci tarjete de salud.

Sorki, ale o wydaniu karty nie ma mowy, bylem dzisiaj dla potwierdzenia w swojej przychodni. Karta może być wydana osobie pracującej lub innej uprawnionej za którą odprowadzane są składki SS. Jak powiedziała pani z okienka, przyjąć do lekarza może bez problemu bezrobotnego gdy ten posiada wcześniej wydaną kartę nawet nie mając prawa do konsultacji lekarza, bo czy w danej chwili jest ubezpieczony rzadko ktokolwiek sprawdza. Taka jest prawda, ale może w innej przychodni sie uda :wink:
Ale i tak pierwsze 2-3 karty wydawane są na 3-miesieczne okresy, przy czym wznawiając kartę za każdym razem pracownik przychodni telefonicznie lub on-line potwierdza ubezpieczenie w SS.

fankabiologii 
Hablador

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 07-05-2010, 00:00    #9

bylam tez dzisiaj w centrach de salud i wszedzie mi mowili to samo - ze jesli jestem extranjera to tylko z karta ekuz. a to jest dziwne, bo w polskim NFZ mi powiedzieli ze mnie przyjma z karta, ale tylko na urgenciach... a tak swoja droga dziwne, ze ekuz jest wydawany tylko na miesiac, jak w moim przypadku. przeciez moj tata regularnie placi skladki :)
jutro sprobuje z tym paro, zobaczymy, mam nadzieje ze cos sie da osiagnac.
jak sie nie da, to musze jakos wytrzymac bez urazyjnie az do 28 maja - wracam do polski po dyplom (kochana uczelnia szybciej mi wyrobila dyplom :D egzamin inzynierski mialam w styczniu... :P )

Izqa 
Novato

Wysłany: 07-11-2010, 16:49    #10

No to ja mam takie pytanie :mrgreen:

Ogolnie u lekarza przyjma nawet na sam numer seguridat i dowod polski, ale warunek taki ze sie pracuje i tam przebywa a nie ze sie jest na wakacjach nie majac nic wspolnego z hiszpanią:) Bo wtedy sie placi juz za wizyte.

No i teraz mam takie pytanie:
Z tego co wiem, zeby korzystac z tej karty europejskiej to trzeba miec ubezpieczenie w polsce z nfz a skoro go nie mam to na co mi ta karta?

No i po II-gie, jak sobie wyrobie ta karte zdrowia w hiszpanii w tej przychodni czy szpitalu to np jak zlamie reke zaloza mi gips? albo jak bedzie migdal do wyrwania?
No bo seguridat tam oplacam to chyba cos mi sie nalezy?>
Tak jak w polsce...

Jak to jest z tym? Dobrze mysle?
Ostatnio zmieniony przez Izqa 07-11-2010, 16:50, w całości zmieniany 1 raz  

darion 
Adicto
Vengador

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 07-11-2010, 17:06    #11

Izqa napisał/a:
Z tego co wiem, zeby korzystac z tej karty europejskiej to trzeba miec ubezpieczenie w polsce z nfz a skoro go nie mam to na co mi ta karta?

to tej karty nawet ci nie wyrobią.
Jeśli pracowałaś w PL i wyrobilaś kartę i wyjechałaś to i tak ta karta jest z określonym terminem ważności wybitym na karcie (1-2 miesiące). Posiadanie karty przeterminowanej i tak do niczego nie uprawnia.
Izqa napisał/a:
jak sobie wyrobie ta karte zdrowia w hiszpanii w tej przychodni czy szpitalu to np jak zlamie reke zaloza mi gips? albo jak bedzie migdal do wyrwania?

Tak, na złamana rekę założą gips a migdał to nawet wytną a nie wyrwą :mrgreen: taka tu super opieka.
Izqa napisał/a:
No bo seguridat tam oplacam to chyba cos mi sie nalezy?

To zależy co jeszcze bys jeszcze chciała ? :lol:

karolina 
Siempre estoy aquí

Polonia:
polonia

Pomogła: 19 razy
Wysłany: 07-11-2010, 17:40    #12

karta ma tez i dluzszy termin, moj dziadek ma na pol roku, raz na rok-mowie o tej karcie nfz
  Kraj: Algeria

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Pomogła: 44 razy
Wysłany: 07-11-2010, 17:42    #13

karolina napisał/a:
karta ma tez i dluzszy termin, moj dziadek ma na pol roku
bo emerytom i osobom o stalej rencie wydaja na dluzszy czas :smile:

karolina 
Siempre estoy aquí

Polonia:
polonia

Pomogła: 19 razy
Wysłany: 07-11-2010, 17:46    #14

aa no widzisz, to nawet nie wiedzialam
a jak sie ma umowe o prace na czas nieokreslony?
  Kraj: Algeria

fankabiologii 
Hablador

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 07-11-2010, 18:06    #15

ja zaczelam pracowac i podpisujac umowe w pazdzienirku dostalam karte zdrowia tarjeta de salut na czas okreslony do konca stycznia 2011.
ale babka w centro de salut zaznaczyla ze ja dalej bede pracowac i beda naplywac pieniadze do seguridad social to mi kartte przedluza na dluzszy okres czasu, wlasnie nie wiem na ile.
z praca na czas nieokreslowny chyba jest podobnie. po prostu przy wyrabianiu nowej karty dzownia do SS i sie pytaja czy oplacasz skladki. :)

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Wysłany: 07-11-2010, 18:16    #16

karolina napisał/a:
aa no widzisz, to nawet nie wiedzialam
a jak sie ma umowe o prace na czas nieokreslony?
jak ja wyrabialam w PL to tez tylko na 3 miesiace, bo teoretycznie prace mozesz zawsze stracic, a emerytury badz stalej renty ci nie zabiora tak latwo :smile:
fankabiologii, mala roznica ty piszesz okarcie z SS a Karolina o karcie z NFZ, karte w ES dostalam bezterminowo i nikt mnie nie pytal o czas trwania umowy o prace, nawet jak prace stracilam to karta dalej funkcjonowala :smile:

fankabiologii 
Hablador

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 07-11-2010, 19:19    #17

to ja nie wiem, ja mam na czas okreslony karte. nie wiem z czego to wynika moze z rejonu... :P P

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Wysłany: 07-11-2010, 19:32    #18

fankabiologii napisał/a:
nie wiem z czego to wynika moze z rejonu...
pewnie tak, jak wszystko w ES :wink:

darion 
Adicto
Vengador

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 07-11-2010, 19:37    #19

fankabiologii napisał/a:
ja mam na czas okreslony karte. nie wiem z czego to wynika moze z rejonu.

Ja w Valenci miałem też na czas określony, były to 3 pierwsze karty (papierowe powlekane kartoniki czarno-białe) każda ważna 2 miesiące. Czwarta byla już plastikowa, bezterminowa. Karty te dostawałem od ręki w przychodni. Po przeprowadzce do Catalunii, gdy dopłniłem formalności w przychodni , oswiadczono mi że kartę otrzymam poczta na adres domowy w ciągu 2-6 tygodni. Do tego czasu mam posługiwać sie tą z Valencii. Więc bardzo duzo zależy od regionu.
Ostatnio zmieniony przez darion 07-11-2010, 19:45, w całości zmieniany 1 raz  

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Wysłany: 07-11-2010, 19:39    #20

darion napisał/a:
Ja w Valenci miałem też na czas określony, były to 3 pierwsze karty (papierowe
to taka papierowa dali ma na poczatek poki nie przyjdzie poczta plastykowa, gdybym w razie czego w miedzyczasie musiala isc do lekarza :smile:

Izqa 
Novato

Wysłany: 07-11-2010, 23:29    #21

a co ja czytalam gdzies na blogu ze zeby ta karte zdrowia uzyskac to trzeba miec ze zusu w polsce poswiadczenie ze sie nie jest w polsce ubezpieczonym to prawda?
A co do Migdalka to jakbym sie zglosila usuneli by na ta karte?

darion 
Adicto
Vengador

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 08-11-2010, 18:29    #22

Izqa napisał/a:
a co ja czytalam gdzies na blogu ze zeby ta karte zdrowia uzyskac to trzeba miec ze zusu w polsce poswiadczenie ze sie nie jest w polsce ubezpieczonym to prawda?
A co do Migdalka to jakbym sie zglosila usuneli by na ta karte?

Odpowiedź jest prosta i zarazem krótka... TOTALNA BZDURA

Izqa 
Novato

Wysłany: 08-11-2010, 22:50    #23

No i taki jeden prowadzi taki blog z takimi bajkami hehe

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 63 razy
Wysłany: 09-11-2010, 12:33    #24

czy nick nie zaczynal sie na "t"? :mrgreen:
bajkopisarzy generalnie w narodzie nie brakuje - znajomy rodzicow pojechal pierwszy raz do "hiszpanii" czyli na wycieczke do Lloret czy inne del Mar, cala przesiedzial moczac nogi w basenie bo nawet plywac nie umie i popijajac drinki, a po powrocie zrobil sie pierwszym specjalista od tego kraju.
net jest pelen takich dziwnych doniesien, niestety. dopiero jak sie tu pomieszka, przyjdzie do zderzenia z tutejsza biurokracja i to nie tylko panstwowa to mozna zaczac pisac literature faktu - malo kto uwierzy, ze to nie bajki

Izqa 
Novato

Wysłany: 09-11-2010, 16:44    #25

http://przystanekhiszpani...w-urzedach.html

poczytajcie sami!

Odpowiedz do tematu