Strona Główna hiszpania.org.es
FORUM O HISZPANII

FAQFAQ  MapaMapa  SzukajSzukaj  NasiNasi  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Andzela
14-12-2011, 16:11
Elecciones Municipales
Autor Wiadomość
Cauliflower 
Siempre estoy aquí
MODERATOR

Przedstawiciel:
navarra

Pomogła: 62 razy
Wysłany: 09-10-2010, 18:56   Elecciones Municipales #1

Dostałam dziś powiadomienie, że mogę wziąć udział w lokalnych wyborach.
Że mogę wziąć - jako "comunitaria empadronada" - to wiedziałam.
I szczerze Wam powiem, że mam wielką chęć, chociaż w głębi duszy mam uczucie, że mi się nie należy, że nie powinnam... Podobne uczucie miałam przy wyborach prezydenckich w Polsce, cholera, czyżbym miała syndrom "człowieka z nikąd"? No bez jaj :mrgreen:

Problem w tym, że w Pamplonie rządzą środowiska mocno związane z Opus Dei, co nie do końca mi się podoba. A jako, że zamierzam tu spędzić resztę życia, to... niby dlaczego nie powinnam głosować?
Skoro za moje podatki stawia się niczemu nie służące pomniki z odpadów aluminiowych to może powinnam móc mieć coś do powiedzenia?

Wybieracie się na lokalne wybory?
  Kraj: Spain

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 63 razy
Wysłany: 09-10-2010, 19:02    #2

Cauliflower, ja to mam za soba - glosowalam w poprzednich - w CV paskudztwo bo nie tylko Opus , kanciarze z PP maja sie dobrze tez. a na wybory sie wybieram - z oskrobanym ogorkiem w dloni

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Pomogła: 44 razy
Wysłany: 09-10-2010, 20:31    #3

Cauliflower napisał/a:
ja nie bo w przeciwnienstwie do ciebie
Cauliflower napisał/a:
A jako, że zamierzam tu spędzić resztę życia
raczej nie zostane tu do konca zycia i malo mnie loklane wladze interesuja..ale popieram twoje zainteresownaie tym tematem :smile:

inma 
Mi Vida sin Foro no es Vida
........

Moje nałogi: Morze,plaza,dom.
Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 33 razy
Wysłany: 09-10-2010, 21:23    #4

Cauliflower napisał/a:

Ja nie,nie wiem dlaczego,poprostu mnie nie ciagnie...nie czuje sie w tym "obywatelskim obowiazku" ;)

skara 
Adicto

Przedstawiciel:
murcia

Pomogła: 64 razy
Wysłany: 10-10-2010, 00:42    #5

Cauliflower napisał/a:
chociaż w głębi duszy mam uczucie, że mi się nie należy, że nie powinnam...

Nie, głosujesz tam gdzie czasowo przebywasz. Tracisz polskie wybory, więc jest ok.
Ja głosowałam dotychczas 3 razy. Głosuję na partię, nie na konkretnego kandydata. Uważam, że powinniśmy głosować jako cudzoziemcy bo inaczej cała ta Unia nie ma sensu. Więc spełniam obowiązek obywatelski i głosuję.

mm 
Adicto

Przedstawiciel:
catalunya

Wysłany: 10-10-2010, 10:09    #6

Ja tez glosuje :mrgreen: , u Ciebie nalezy wykreslic Opus Dei u mnie wszelakich skrajnych nacionalistow :evil:
Pesymista widzi ciemny tunel. Optymista widzi światełko w tunelu. Realista widzi światło pociągu. A maszynista widzi trzech debili na torach.Podczas pisania postów nie ucierpiały też żadne zwierzęta :-)

trebolita 
Adicto

Moje nałogi: czekolada z całymi orzechami laskowymi
Polonia:
polonia

Pomogła: 9 razy
Wysłany: 12-10-2010, 00:09    #7

Cauliflower napisał/a:

moja córka też dziś to dostała i nawet się ucieszyła. kwitek ma wypełnić,odesłać i na pewno będzie głosować.
  Kraj: Poland

Cauliflower 
Siempre estoy aquí
MODERATOR

Przedstawiciel:
navarra

Pomogła: 62 razy
Wysłany: 12-10-2010, 10:35    #8

trebolita napisał/a:
Cauliflower napisał/a:

moja córka też dziś to dostała i nawet się ucieszyła. kwitek ma wypełnić,odesłać i na pewno będzie głosować.

A przez internet nie może się zarejestrować? Ja mam taką opcję.

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 12-10-2010, 12:46    #9

Cauliflower, mozna - tylko mi bylo bardziej po drodze na poczte bo i tak mialam paczke do odebrania :mrgreen:

mm 
Adicto

Przedstawiciel:
catalunya

Wysłany: 16-10-2010, 22:50    #10

Tak jak pisalem wczesniej ze ide na wybory glosowac , to wklejam wam wg mnie swietny spot ruchu na ktory bede glosowac :mrgreen: moze on byc nie zrozumialy dla osob z poza cataluni ale dla mieszkajacych tutaj i zyjacych to uwazam ze jest to doskonale przesalnie przeciwko wszelakim nacionalista katalonskim w stylu laporty, homofobom i wszelakim fobom : twisted: http://www.20minutos.tv/v.../0/#comentarios
Pesymista widzi ciemny tunel. Optymista widzi światełko w tunelu. Realista widzi światło pociągu. A maszynista widzi trzech debili na torach.Podczas pisania postów nie ucierpiały też żadne zwierzęta :-)

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 17-10-2010, 12:58    #11

mm, oni sa w ogole pokreceni - jakby nie patrzec kwadratowe glowy, nazwa cie nacjonalista hiszpanskim jak zapytasz, co oni w swiecie z tym swoim bieglym katalonskim zwojuja? to, ze ucza sie i to pilnie angielskiego stawia ich moze w nieco lepszej sytuacji - cos jak Holendrow czy Finow :mrgreen: fakt, ze z tak zajadlym bismarckowskim podejsciem do jezyka to sie spotkalam tu tylko w Katalunii - bo nawet Bask jak jestes obcy przez zwykla uprzejmosc bedzie sie staral w castellanie rozmawiac - nie mowiac juz o Gallegos - choc ich akcent z nog powala :mrgreen:
a co do glosowania? wybory sa w maju, u mnie lokalik wyborczy jest przy samej plazy - ciekawe, czy kaza podkoszulki i szorty zakladac???

norbo 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 17-10-2010, 13:17    #12

ikxio napisał/a:
co oni w swiecie z tym swoim bieglym katalonskim zwojuja?

Pytanie można rozciągać w nieskończoność :mrgreen: co zwojują Polacy z biegłym polski, Ukraińcy z ukraińskim, Belgowie z flamandzkim, Finowie z suomi etc etc

ikxio napisał/a:
bo nawet Bask jak jestes obcy przez zwykla uprzejmosc bedzie sie staral w castellanie rozmawiac

W Andaluzji wszyscy twierdza, ze po hiszpańsku gadają - szkoda tylko, ze tak mało hiszpański ten ich hiszpański :mrgreen:

ikxio napisał/a:
ciekawe, czy kaza podkoszulki i szorty zakladac???

A może wręcz odwrotnie, zabronią wkładać cokolwiek żeby było jasne, ze nikt zamachu nie urządzi :twisted:

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 17-10-2010, 13:25    #13

norbo napisał/a:
co zwojują Polacy z biegłym polski, Ukraińcy z ukraińskim, Belgowie z flamandzkim, Finowie z suomi etc etc
no wlasnie? :mrgreen: dlatego ich to wkurza jak zadajesz takie pytanie znajac problem od podszewki.
norbo napisał/a:
A może wręcz odwrotnie, zabronią wkładać cokolwiek żeby było jasne, ze nikt zamachu nie urządzi

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
nie narzekaj na Andaluzow - jak bys posluchal Asturyjczyka po pieciu klasach wiejskiej szkoly podstawowej za Franco, to bys doszedl do wnisku, ze z Eskimosem latwiej sie dogadac.

norbo 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 17-10-2010, 13:56    #14

ikxio napisał/a:
dlatego ich to wkurza jak zadajesz takie pytanie znajac problem od podszewki

Ale ja nie widzę żadnego problemu, język jak język. I zdecydowanie nie jestem zwolennikiem angielskiego jako "języka międzynarodowego", jest paskudny, trudny do wymowy (na ile sposobów można zapisywać jeden dźwięk? na ile sposobów można odczytywać jeden zestaw znaków?) i dziwaczny. Gdzieś kiedyś obiło mi się o uszy takie stwierdzenie: Anglicy to jednak zdolny naród skoro znając tylko odrobinę łaciny wymyślili angielski. Innym razem widziałem w tv jak, dla zabawy przypuszczam, dziennikarze sprawdzali czy mieszkaniec Londynu dogada się z farmerem z Nowej Zelandii - nie do końca im to wyszło, a przecież to jeden język podobno. Podobnie jest z hiszpańskim.... [kto wie co znaczy pololo?]

Wtrącenia "angielskie" w telewizji i innych polskich mediach mnie osobiście śmieszą i wkurzają często. Już nie mam prawa zjeść obiadu, muszę lunch skonsumować. A ja jestem właśnie po obiedzie i twierdze, ze niedziela dzisiaj nie żaden weekend.

ikxio napisał/a:
Asturyjczyka po pieciu klasach wiejskiej szkoly podstawowej za Franco

Ja nie mam pretensji do osób starszych, niewykształconych czy ułomnych. Ale osoby młode i wykształcone (względnie) powinny znać swój język. A w praktyce... zna to parę slow, które i tak zniekształci, podpisać się to może i potrafi ale pod warunkiem, że ktoś wypełni za niego formularz...

ikxio napisał/a:
z Eskimosem latwiej sie dogadac

Z Eskimoska na pewno łatwiej się dogadać, nosek-nosek :D
Ostatnio zmieniony przez norbo 17-10-2010, 14:00, w całości zmieniany 1 raz  

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 17-10-2010, 14:30    #15

norbo, no ja raczej z Eskimosem :wink: ale wracajac do asturyjskiego - tao cos jak nasz goralski - szkola szkola, ale oni i tak mowia po swojemu.
anglicyzmow nie lubie, podobnie jak Ty -sa dla mnie po prostu smieszne a czasem zalosne, zwlaszcza jak osoba wstawiajaca takie "kwiatki jezykowe" ma rowniez problemy z poprawnym poslugiwaniem sie jezykiem ojczystym, makaronizmy w polskim tez zawdzieczamy niedouczonym ksiezom i powracajacym z Wloch "studentom" od XV wieku do dzis (no moze kierunek zmienil sie na bardziej wyspiarski, stad inne choc jak sam zauwazyles posrednio lacinskie pochodzenie slow) . chyba ludzie to maja we krwi.
a tak na marginesie - probowales kiedys przemierzyc sie do rumunskiego? ci to dopiero pobawili sie lacina.

mm 
Adicto

Przedstawiciel:
catalunya

Wysłany: 17-10-2010, 14:52    #16

Ja sie akurat jezyka samgo nie czepiam :wink: czepiam sie wprowadzeniem czegos na sile i to wbrew obowizujacemu prawu

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 17-10-2010, 15:09    #17

mm, ja uwazam, ze w tym przypadku PP ma racje - Katalonia ciagle jest w Hiszpanii i rodzice powinni miec prawo wyboru jakiego jezyka sie dziecko bedzie uczyc. ale z nimi nie pogadasz - nawet moj byly szef, czlek skadinad w swiecie obyty twierdzil, ze dziecko Andaluzyjczyka urodzone i wychowane w Katalonii (czytaj zindoktrynowane jezykowo) to juz Katalan :mrgreen: a takich roznych dziwnych nieprawnych rozwiazan to bys znalazl wiecej - szczerze mowiac to ja juz pani Jimenez z jej pomyslami na moje zdrowie tez mam dosyc, choc niepalaca jestem. :razz:

mm 
Adicto

Przedstawiciel:
catalunya

Wysłany: 17-10-2010, 16:09    #18

ikxio napisał/a:
Katalonia ciagle jest w Hiszpanii i rodzice powinni miec prawo wyboru jakiego jezyka sie dziecko bedzie uczyc.
i ja sie tez abosolutnie z ytm zgadzam, zreszta jak 90% katalonczykow, i tak jest prawda, a PP to niech sobie przypomni moze ze jakos nie miala problemow isc wlasnie oszolomom i nacionalista na reka jak byli u wladzy i brakowalo im pare glosow w parlamencie, bo te wszystkie durne ustawy tutaj to weszly wlasnie wtedy kiedy PP bylo u wladzy :evil:

norbo 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 17-10-2010, 19:31    #19

ikxio napisał/a:
probowales kiedys przemierzyc sie do rumunskiego? ci to dopiero pobawili sie lacina.

Pewnie, ze próbowałem. Cos gdzieś kiedyś czytałem, ze dawniej mieli dużo naleciałości z języków słowiańskich i dokonali ponownej "romanizacji" języka. A na dodatek wielu ludzi twierdzi, ze to nie jest wcale rumuński tylko mołdawski.

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 17-10-2010, 19:36    #20

norbo, jaki on by nie byl, z nalecialosciami czy nie to ja stwierdzilam, ze szkoda zycia, bo nawet sliwowica nie pomaga :mrgreen: ale nie dziwie sie, ze oni bardzo szybko ucza sie hiszpanskiego czy wloskiego - przy ich komplikacji mowy to jak elementarz.

suaveq 
Aficionado

Moje nałogi: POLSKA, ale..............
Wysłany: 17-10-2010, 20:44    #21

ikxio,
ikxio napisał/a:
nawet sliwowica nie pomaga

zawsze mozesz sprobowac przy pomocy "cujki lub plujki"* pewnie tez nie za wiele pomoze ale zwala z nog - nawet w niewielkich :wink: ilosciach

a do listy mowiacych inaczej tubylcow dodam moze mieszkancow kanarow - maja rozmach sk........y :razz: , juz mi latwiej zrozumiec portugalczyka niz ich

*moj fonetyczny zapis rumunskich "trunkow narodowych"

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 17-10-2010, 20:47    #22

no to dochodzimy do wniosku, ze castellana jest w Hiszpanii niezbedna :mrgreen: na kogo glosujemy? Rosa Diez czy Llamazares?

suaveq 
Aficionado

Wysłany: 17-10-2010, 20:52    #23

no coz, moze moja postawa bedzie malo obywatelska ale....................

na nikogo??!! bo to i tak nie wiele zmieni - jak "mawiaja starzy indianie": koryto zawsze to samo tylko swinie sie zmieniaja :razz:

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 17-10-2010, 21:00    #24

suaveq, no z tymi swinkami to bywa, ze ida za kratki w ramach kolejnej afery i tu sie okazuje, ze przynaleznosc partyjna najczesciej nie ma znaczenia, jest tylko lokalny uklad przy dostepie do koryta :shock:

suaveq 
Aficionado

Wysłany: 17-10-2010, 21:43    #25

ikxio, trudno sie z Toba nie zgodzic - w calej rozciaglosci Twojej wypowiedzi :mrgreen:
a co do wyborow lokalnych to........ orientujac sie moich lokalnych "ukladzikach" to nie ma komu oddac glosu (moze PAR albo CHA ale to sa ugrupowania niszowe i jak zwykle skoncza na 1 gora 2 ) wiec, zeby potem sobie nie pluc w brode ze to akurat moj poszedl siedziec - wstrzymam sie od glosu :grin:

Odpowiedz do tematu