Strona Główna hiszpania.org.es
FORUM O HISZPANII

FAQFAQ  MapaMapa  SzukajSzukaj  NasiNasi  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Dowód osobisty za posrednictwem Konsulatu?
Autor Wiadomość
ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 61 razy
Wysłany: 08-05-2010, 15:52    #26

mm napisał/a:
starac sie o obywatelstwo

wiesz ile z tym bieganiny i kosztow?

mm 
Adicto

Przedstawiciel:
catalunya

Wysłany: 08-05-2010, 21:36    #27

ikxio napisał/a:
wiesz ile z tym bieganiny i kosztow?
wiem :mrgreen:
Pesymista widzi ciemny tunel. Optymista widzi światełko w tunelu. Realista widzi światło pociągu. A maszynista widzi trzech debili na torach.Podczas pisania postów nie ucierpiały też żadne zwierzęta :-)
  Kraj: Spain

onya67 
Amigo

Wysłany: 08-05-2010, 22:35    #28

to taksamo kosztuje kupe kasy. No coz cos sie wymysli. Mnie czeka wyrobienie nowego prawa jazdy bo moje traci waznosc niedlugo i niewiem co robic czy starac sie o hiszpanskie czy szukac pieniedzy na wyjazd 2 razy do Polski.

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 09-05-2010, 04:43    #29

onya67, z prawkiem prosciej - wez polskie i przejdz sie do tutejszego urzedu - przepisz na hiszpanskie i masz tylo egzamin ze sprawnosci motorycznej w wyznaczonym miejscu- jak zdasz to reszte formanosci zalatwi osrodek. ostatnio tubylcy uproscili.

onya67 
Amigo

Wysłany: 09-05-2010, 12:05    #30

Czyli na czym polega ten egzamin ??
Ile kosztuje cala ta formalnosc ??

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 09-05-2010, 20:34    #31

onya67, pojecia nie mam jak to teraz wyglada - ja mialam szczescie wieki temu, ze wystawili mi prawko bezterminowe - ale odpowiedz dostaniesz w kazdej szkolce w koncu z tego zyja.

joanna es 
Siempre estoy aquí

Polonia:
polonia

Pomogła: 16 razy
Wysłany: 14-06-2011, 15:15    #32

Nie wiem gdzie sie podzielic ta informacja.... wiec chyba tu?
Na przemyskiej stronie urzedu pisze:

2. Obowiązek wymiany dowodu osobistego następuje w razie:
 Zmiany danych zamieszczonych w dowodzie osobistym - należy wymienić
w terminie do 14 dni.
 Uszkodzenia dowodu osobistego – wymienić niezwłocznie
 Upływu terminu ważności dowodu osobistego - wymienić nie później niż
na 30 dni przed upływem terminu ważności dokumentu
...
4. Wniosek składa się osobiście (małoletni w obecności rodziców lub opiekunów prawnych) w urzędzie gminy, właściwej ze względu na miejsce stałego pobytu,
a w razie braku takiego miejsca pobytu, według ostatniego miejsca pobytu stałego. Wniosek można składać za pośrednictwem organu gminy właściwego ze względu na miejsce pobytu czasowego wnioskodawcy, jeżeli jego złożenie we właściwym organie gminy nie jest możliwe.
Dowód odbiera się osobiście (z wyjątkiem przypadków wskazanych w pkt. 2)

czyli wniosek mozna zlozyc osobiscie, a w uzasadnionych przypadkach moze odebrac rodzina...

zrodlo:
http://www.przemysl.pl/
  Kraj: Poland

kinia121 
Mi Vida sin Foro no es Vida

Zaproszone osoby: 2
Moje nałogi: taniec i fotografia :P
Przedstawiciel:
rioja

Pomogła: 19 razy
Wysłany: 14-06-2011, 15:37    #33

joanna es, jeśli to ma być dla osób poza granicami Polski to wychodzi na to że załatwić przez pośredników się nie da .

Cytat:
Obywatele polscy zamieszkujący poza granicami kraju mają prawo, a nie obowiązek posiadania dowodu osobistego.

Obowiązek ten ciąży wyłącznie na obywatelach polskich mieszkających w RP.

Złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego i odbiór dowodu osobistego wymaga osobistego stawiennictwa wnioskodawcy w organie gminy właściwym do wydania dowodu osobistego.

Nie ma możliwości pośredniczenia konsula RP, czy pełnomocnika przy wydaniu dowodu osobistego dla obywatela polskiego przebywającego poza granicami kraju.

źródło http://www.mswia.gov.pl/p...anicami_RP.html

I jeszcze

Cytat:
1. Dowody osobiste wydaje się osobom posiadającym obywatelstwo polskie i zameldowanie na pobyt stały w Krakowie lub posiadającym ostatnie miejsce zameldowania stałego w Krakowie.
2. Za osobę małoletnią, która ukończyła 13 rok życia składa wniosek o dowód osobisty jeden z rodziców lub opiekun ustanowiony przez sąd w obecności osoby małoletniej. Dowód odbiera osobiście małoletni albo jeden z rodziców lub opiekun ustanowiony przez sąd.
3. Za osobę ubezwłasnowolnioną całkowicie pozostającą pod władzą rodzicielską wniosek składają rodzice lub jeden z rodziców wraz z pisemną zgodą drugiego z rodziców poświadczoną za zgodność podpisu przez organ gminy lub notariusza w obecności osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie. Dowód wydany osobie ubezwłasnowolnionej całkowicie pozostającej pod władzą rodzicielską odbiera jeden z rodziców.
4. Osobie małoletniej, która nie ukończyła 13 roku życia dowód osobisty może być wydany na uzasadniony wniosek obojga rodziców lub opiekunów złożony przez nich osobiście. W razie nieobecności jednego z rodziców (opiekuna) wymagane jest pełnomocnictwo/oświadczenie woli potwierdzające jego zgodę na złożenie wniosku, sporządzone notarialnie lub posiadające urzędowo poświadczoną własnoręczność podpisu. Przy składaniu wniosku jest wymagana obecność osoby małoletniej, jeżeli ukończyła 5 lat. Dowód osobisty wydany małoletniemu, który nie ukończył 13 roku życia odbiera jeden z rodziców lub opiekunów ustanowionych przez sąd.
5. Za osobę ubezwłasnowolnioną całkowicie niepozostającą pod władzą rodzicielską lub osobę ubezwłasnowolnioną częściowo wniosek o wydanie dowodu osobistego składa odpowiednio opiekun lub kurator ustanowiony przez sąd w obecności tej osoby. Dowód osobisty za osobę ubezwłasnowolnioną całkowicie niepozostającą pod władzą rodzicielską odbiera opiekun ustanowiony przez sąd. Dowód osobisty wydany osobie ubezwłasnowolnionej częściowo odbiera ta osoba lub kurator ustanowiony przez sąd.
6. Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa się osobiście (za wyjątkiem przypadków wskazanych w pkt 2-5).
7. Dowód osobisty odbiera się osobiście (za wyjątkiem przypadków wskazanych w pkt 2-5).
źródło https://www.bip.krakow.pl...dura&proc=SA-10
Ostatnio zmieniony przez kinia121 14-06-2011, 15:40, w całości zmieniany 1 raz  

joanna es 
Siempre estoy aquí

Polonia:
polonia

Pomogła: 16 razy
Wysłany: 14-06-2011, 15:51    #34

kinia121 napisał/a:
Nie ma możliwości pośredniczenia konsula RP, czy pełnomocnika przy wydaniu dowodu osobistego dla obywatela polskiego przebywającego poza granicami kraju.

No ale dlaczego, buntuje sie :???:

kinia121 
Mi Vida sin Foro no es Vida

Zaproszone osoby: 2
Moje nałogi: taniec i fotografia :P
Przedstawiciel:
rioja

Pomogła: 19 razy
Wysłany: 14-06-2011, 15:57    #35

joanna es napisał/a:
No ale dlaczego, buntuje sie
a ja z tobą :roll: , bezsens . Szczególnie że jesteśmy w UE :roll: .

GreGoriO 
Fanatico
CZYTELNIK

Moje nałogi: internet
Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 14-06-2011, 19:32    #36

bo za granicą posługujemy się paszportami....
to, jesteśmy w UE... nie zobowiązuje nas do POSIADANIA D.O....zgodnie z tym co podała kinia121,
Cytat:
Obywatele polscy zamieszkujący poza granicami kraju mają prawo, a nie obowiązek posiadania dowodu osobistego.....
...Nie ma możliwości pośredniczenia konsula RP, czy pełnomocnika przy wydaniu dowodu osobistego dla obywatela polskiego przebywającego poza granicami kraju.

bo rozumując w ten sposób....skoro unia to jeden kraj....sztuczny ale jednak jeden, więc do identyfikacji powinniśmy mieć wspólny ujednolicony dokument....który ma formę paszportu....
to, że honorują poszczególne państwa krajowe ID, DNI, DO...etc wynika z podpisanej wspólnej dyrektywy, każdy kraj radzi sobie na swój sposób z ewidencją obcokrajowców...

inna sprawa że łatwiej by było polskiemu fiskusowi czy wymiarowi sprawiedliwości zapanować nad migracją polaków wewnątrz unii, gdzie nie trzeba paszportów. wiedzieli by wtedy czy dana osoba jest wewnątrz unii czy po za....skoro ma nie ważny paszport, to logiczne..

przynajmniej dla mnie
http://www.youtube.com/wa...feature=related

Andzela 
Administrator

Moje nałogi: Xataka y EL PUTO JUEGO MEGAPOLIS
Przedstawiciel:
andalucia

Pomogła: 90 razy
Wysłany: 30-07-2011, 22:57    #37

http://www.dublin24.net/content/view/110/80/
To czyli za 100 lat? Czy kiedy, ktoś coś wie..
Żeby Polskiemu Obywatelowi prościej było złożyć papiery o hiszpańskie obywatelstwo, niż o dowód, to już jest przecież parodia.
Nie jeżdżę do Polski często!

GreGoriO 
Fanatico
CZYTELNIK

Moje nałogi: internet
Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 30-07-2011, 23:14    #38

zwróć uwagę na datę tej wiadomości....
Cytat:
Stare dowody osobiste zachowają ważność do 31 marca 2008 roku., ale wnioski o nowe można składać tylko do 31 grudnia tego roku

mamy połowę roku 2011. a dalej jesteśmy w tym samym miejscu...
http://www.youtube.com/wa...feature=related

kojot 
Aficionado

Polonia:
polonia

Wysłany: 30-07-2011, 23:26    #39

Andzela napisał/a:
http://www.dublin24.net/content/view/110/80/
To czyli za 100 lat? Czy kiedy, ktoś coś wie..
Żeby Polskiemu Obywatelowi prościej było złożyć papiery o hiszpańskie obywatelstwo, niż o dowód, to już jest przecież parodia.
Nie jeżdżę do Polski często!

Rozumiem Twoją irytację, ale d.o. jest jakby wewnętrznym dokumentem Polski, który jak słusznie zauważył GreGoriO tylko na podstawie wewnętrznych uregulowań UE stał się także ważny na terenie UE. Zgodnie z międzynarodowymi konwencjami jedynymi dokumentami tożsamości w ruchu ponadgranicznym jest paszport, którego wzorce i opisy są przekazywane innym krajom, a zakres informacji w nim zawarty jest określony w międzynarodowej konwencji. Wzory dokumentów wewnętrznych (d.o., karta ID, DNI) nie są przekazywane. Może się więc nawet zdarzyć, że legitymowanie się takim dokumentem przed władzami państwa obcego może napotkać trudności - przykładowo jeśli będę się legitymował paszportem, to policjant nie ma prawa mnie zatrzymać do ustalenia mojej tożsamości. W przypadku d.o., którego wzorca obcy policjant nie musi znać (wzory tych dokumentów są indywidualne dla każdego kraju, mogą zawierać różne dane), mogę zostać zatrzymany i doprowadzony na posterunek policji, gdzie musi nastąpić dodatkowa weryfikacja.

Andzela 
Administrator

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 30-07-2011, 23:44    #40

kojot, ja nie muszę mieć na terenie Hiszpanii, ani polskiego dowodu, ani polskiego paszportu, ale zawsze pilnuję żeby mieć jakiś polski dokument też ważny w domu w razie czego, jakbym chciała jechać do Polski, więc mam paszport.
A tutaj mam kartę rezydenta, którą mi zamienią na jakiś certyfikat UE, jak nie wystąpię o dowód D.N.I. A że na miejscu mi prościej wystąpić o D.N.I, to mogę złożyć dokumenty bez problemu. Jedynie to kwestia czasu, bo się trochę czeka na odebranie.
Takie to czasy naprawdę dziwne.

GreGoriO napisał/a:
mamy połowę roku 2011. a dalej jesteśmy w tym samym miejscu...

No tak, ale na paszporcie masz wpisany PESEL ze starego dowodu zielonego i on jest przecież ważny?

kojot 
Aficionado

Polonia:
polonia

Wysłany: 31-07-2011, 00:03    #41

Andzela napisał/a:

No tak, ale na paszporcie masz wpisany PESEL ze starego dowodu zielonego i on jest przecież ważny?

PESEL to przecież tylko numer identyfikacyjny (odpowiednik NIE). Otrzymują go w Polsce również obcokrajowcy, którzy mieszkają powyżej 90 dni. Jedynym plusem dla ES jest to, że tam jest jeden numer tzn. - NIE jest i numerem identyfikacyjnym w administracji i w organach skarbowych. W PL niestety Ministerstwo Finansów, które jest państwem w państwie, nie dogadało sie z MSWiA, przez co każdy pracujący legalnie w PL (także cudzoziemiec) obok PESEL-a musi mieć oddzielny numer NIP.

Stare zielone dowody osobiste utraciły już swoją ważność z mocy prawa - nie są legalnym dokumentem.

Andzela 
Administrator

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 31-07-2011, 00:07    #42

kojot napisał/a:
Stare zielone dowody osobiste utraciły już swoją ważność z mocy prawa - nie są legalnym dokumentem.

Owszem, ale tylko jeśli się mieszka w Polsce, za granicą ważny jest paszport, w którym jest wpisany numer PESEL i on jest również ważny. Inaczej mój paszport który jest ważny 10 lat byłby nieważny!? No nie..? Ja na podstawie tego PESELU, muszę odebrać dokument z Polski z KRK, prze Ambasadę.

kojot 
Aficionado

Polonia:
polonia

Wysłany: 31-07-2011, 00:21    #43

Andzela napisał/a:
kojot napisał/a:

Owszem, ale tylko jeśli się mieszka w Polsce, za granicą ważny jest paszport, w którym jest wpisany numer PESEL i on jest również ważny. Inaczej mój paszport który jest ważny 10 lat byłby nieważny!? No nie..? Ja na podstawie tego PESELU, muszę odebrać dokument z Polski z KRK, prze Ambasadę.

Właśnie o to mi chodzi - dokumentem tożsamości poza granicami PL dla Polaka jest paszport. Numer PESEL jest numerem identyfikacyjnym i nie ma nic wspólnego z dokumentem tożsamości, chociaż w nim się znajduje. Jeśli przyjmiesz obywatelstwo ES, to także poza granicami ES twoim podstawowym dokumentem będzie paszport hiszpański, DNI ani nie odbierzesz ani nie przedłużysz bez pobytu w ES. Pisze zresztą na ten temat tajka - http://hiszpania.org.es/v...e0c5f3d0b75993a

Andzela 
Administrator

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 31-07-2011, 00:33    #44

kojot, no ja doskonale wiem o tym, dlatego chyba prościej nosić ze sobą dokument tożsamości w kraju w którym się żyje i mieszka na stałe.
Zresztą po co jakieś Obywatelstwa, teraz gdy jesteśmy w UE..

kojot 
Aficionado

Polonia:
polonia

Wysłany: 31-07-2011, 01:04    #45

Andzela napisał/a:
kojot, no ja doskonale wiem o tym, dlatego chyba prościej nosić ze sobą dokument tożsamości w kraju w którym się żyje i mieszka na stałe.
Zresztą po co jakieś Obywatelstwa, teraz gdy jesteśmy w UE..

A co będzie jak UE się rozleci albo zawieszą traktat z Schengen :?: :mrgreen: :razz:

Przecież masz kartę rezydenta. W PL cudzoziemcy też takie dokumenty posiadają (masz tu wzory - http://www.cpd.mswia.gov.pl/dokumenty ) Obywatele UE mieszkający w Polsce powyżej trzech miesięcy też mają obowiązek zarejestrowania się i uzyskania karty pobytu - http://www.abc.com.pl/serwis/du/2006/1043.htm.

Kwestia obywatelstwa to złożony problem, nie podejmuję się dyskutować w tej chwili nie znając jeszcze zbyt dokładnie prawa hiszpańskiego. To nie jest tylko problem wygody, ale także praw i obowiązków obywatelskich oraz podejścia państwa do swojego obywatela. Gdybym mógł wybierać najchętniej chciałbym posiadać obywatelstwo USA (choć wcale nie chciałbym tam mieszkać), potem brytyjskie (analogicznie do USA). Inne kraje europejskie jakoś mnie nie pociągają.

tinglit 
Fanatico

Moje nałogi: Drobne przyjemności.
Przedstawiciel:
castilla-y-leon

Pomogła: 23 razy
Wysłany: 23-12-2014, 21:02    #46

O ile dobrze zrozumialam, wkrotce bedzie mozna pobrac wniosek o wydanie dowodu elektronicznie, zlozyc go w dowolnym miejscu i w dodatku odebrac bedzie go mogla osoba przez nas upowazniona... Znaczace ulatwienie zycia emigrantom.

http://fakty.interia.pl/p...acts_news_small

Cauliflower 
Siempre estoy aquí
MODERATOR

Przedstawiciel:
navarra

Pomogła: 62 razy
Wysłany: 24-12-2014, 10:05    #47

Tak, tylko do złożenia potrzebny będzie chyba podpis elektroniczny, z tego, co gdzieś czytałam. Ale i tak dużo ułatwień.

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 24-12-2014, 15:07    #48

jak zadziala to uwierze - ale obawiam sie, ze Polacy zamieszkali za granica latwo miec nie beda.

bisia 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Pomogła: 12 razy
Wysłany: 09-01-2015, 23:23    #49

tinglit napisał/a:
i w dodatku odebrac bedzie go mogla osoba przez nas upowazniona

zle zrozumialas.

wniosek zlozyc bedzie mozna na terenie calego kraju lub elektronicznie. o odborze nic nie pisza, czyli pozostaje bez zmian- odbior osobisty- co jest logiczne.

Nemo 
Aficionado

Moje nałogi: prasa, ksiazka, sport
Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 10-01-2015, 15:39    #50

ikxio napisał/a:
jak zadziala to uwierze - ale obawiam sie, ze Polacy zamieszkali za granica latwo miec nie beda.

W listopadzie bede w PL i bede wymienial wam dowód, takze sie zobaczy.

Wszelkie plany są już nieaktualne w momencie ich zatwierdzania.

Odpowiedz do tematu