Strona Główna hiszpania.org.es
FORUM O HISZPANII

FAQFAQ  MapaMapa  SzukajSzukaj  NasiNasi  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Rozliczenie roczne w Hiszpanii - Podatki.
Autor Wiadomość
rubio 
Aficionado

Wysłany: 31-05-2014, 18:31    #476

To moze sie nie udac. Wpierw trzeba pojawic sie w Hacienda w celu weryfikacji danych, a potem dopiero dzialaja kody sms.

Ethel 
Aficionado

Moje nałogi: wino
Przedstawiciel:
catalunya

Pomogła: 15 razy
Wysłany: 31-05-2014, 20:09    #477

rubio napisał/a:
Wpierw trzeba pojawic sie w Hacienda w celu weryfikacji danych, a potem dopiero dzialaja kody sms.

Kod sms działa od razu (mówię tu o przypadku, kiedy jesteśmy w ES) - podajesz nr konta bankowego i nr telefonu i masz dostęp do swojej deklaracji podatkowej (borrador) w formacie PDF. Wtedy albo widzisz od razu kwotę nadpłaty/niedopłaty albo informację, że jakieś dane są niekompletne i należy je uzupełnic lub zmodyfikować. W moim przypadku chodziło o brak "referencia catastral" mieszkania:
Cytat:
Sin embargo, existen determinadas circunstancias que impiden confirmar este borrador en tanto no se modifique, es decir, precisa que usted aporte o corrija algún dato antes de su confirmación.
Dichas circunstancias, en su caso, consisten en no haber comunicado la referencia catastral del inmueble donde radica su vivienda habitual, ya sea como propietario o bien que utiliza como inquilino o vive en él por cualquier otro motivo.
Una vez modificado el borrador, la Agencia Tributaria elaborará un nuevo borrador que podrá ser directamente confirmado, y cuyo resultado puede variar en función de las modificaciones que usted pueda realizar.
Es necesario que revise el borrador, ya que la Agencia Tributaria siempre puede comprobar posteriormente la declaración presentada, teniendo en cuenta otros datos que pueda conocer con posterioridad. Deberá revisar, entre otras, las siguientes cuestiones, en relación a las cuales, la Agencia Tributaria pudiera no disponer de toda la información o no estar completamente actualizada.
Además de las modificaciones anteriores, no olvide revisar los siguientes apartados:
- La información de los inmuebles y sus referencias catastrales. Puede consultar el enlace
"Información Catastro-IRPF" disponible en el Portal del Catastro (www.catastro.minhap.es) y en la sede electrónica del Catastro (www.sedecatastro.gob.es).
- Cuotas sindicales: si tiene aportaciones, debe incluirlas en la casilla (11).
- Datos personales y familiares: si ha tenido algún hijo en el ejercicio o han cambiado sus
circunstancias personales y familiares, debe consignarlo en este apartado. Asimismo, si tiene derecho a la deducción por maternidad, debe verificar que ésta aparece incluida en la casilla (526).
- Planes de Pensiones: si tiene aportaciones, debe comprobar que figuran incluidas en la casilla (381).
- Deducción por inversión en vivienda habitual: si tiene derecho a la aplicación del régimen transitorio, verifique que la información de los préstamos hipotecarios que aparece en sus datos fiscales es correcta y que está consignada correctamente en el borrador.
- Deducción por alquiler de la vivienda habitual: si tiene derecho, consígnela en las casillas (487) y (488).
- Deducción por obras de mejora en viviendas de su propiedad: si tiene cantidades pendientes de ejercicios anteriores para poder aplicarse la deducción, consígnela en las casillas (489) y/o (490).
- Deducciones autonómicas: si tiene derecho a alguna y no figurara en el borrador, puede consignarla en las casillas correspondientes a su Comunidad Autónoma.
Si desea información sobre cómo modificar su borrador, puede consultar los videos con ejemplos que se encuentran en el apartado "Renta y Patrimonio 2013" de la página de Internet de la AEAT.
El plazo para modificar y para confirmar el borrador de la declaración comienza el 1 de abril y finaliza el 30 de junio. En las oficinas de la Agencia Tributaria solo a partir del 12 de mayo.
MODIFICACIÓN DEL BORRADOR
Puede aportar o modificar los datos que resulten necesarios para poder confirmar su borrador por las siguientes vías:
- Por Internet, aportando su NIF y el número de referencia que figura al inicio de esta carta, o con el PIN24H.
- En el 901-200-345 (de lunes a viernes de 9:00 a 21:00 horas) con su NIF y el número de referencia que figura al inicio de esta carta.
- En oficinas de la Agencia Tributaria, a partir del 12 de mayo, previa cita, excepto para rentas derivadas, fundamentalmente, de trabajo (por importe igual o superior a 65.000 euros), capital mobiliario (por importe igual o superior a 15.000 euros), actividades económicas en estimación directa, más de 2 transmisiones, más de 1 inmueble alquilado o procedentes de regímenes especiales. Dicha cita se podrá solicitar por Internet o en el teléfono 901 22 33 44 (de 9:00 a 19:00 horas de lunes a viernes), desde el 5 de mayo hasta el 27 de junio.
Si desea más información puede obtenerla en www.agenciatributaria.es o en el 901-33-55-33.

Jak uzyskać dostęp do deklaracji online - wideo:
http://bcove.me/i6thefj4
  Kraj: Spain

pawel88 
OBSERVADOR

Wysłany: 03-06-2014, 23:07   jaaadziem dalej z ta deklaraja #478

Hej szeryfy
Ethel wielkie dzieki - duzo pomogly mi twoje odpowiedzi
i sluchajcie co sie stalo:
wiec kody SMS mi przychadza ladnie, pieknie do Polski, ale oczywiscie na hiszpanski nr, ktory tam wszedzie podawalem, jak cokolwiek zalatwialem
w koncu dokopalem sie do mojego Borrador'a, ale ze slyszalem, ze mozna odliczyc co nieco, jezeli ktos wynajmowal mieszkanko, to modyfikuje moj borrador i wpisuje ile zaplacilem za wynajem oraz DNI wlasciciela mieszkania - wszystko ladnie pieknie sie policzylo, ale jak daje "aceptar" to wyskakuje mi
"Errores detectados en su modificación. Una vez corregidos los errores, pulse Continuar para validar la información
Debe consignar datos de una vivienda habitual"
jak klikam, to wtedy pokazujesie taja kupa, co zalaczam zebsycie zobaczyli :pienso

nie mam pojecia jak to wypelnic, ani jak zdobyc "referencia catastral", bo jak wchodze na stronke do tego przeznaczona (https://www1.sedecatastro.gob.es), to tam dla odmiany znowu schody, bo nie moge znalezc tego nr po danych, ktore wpisuje [wynajmowalem mieszkanie w Can Picafort carrer Llaut 6] wpiywalem 6 zarowno pod "numero" jaki i "puerta" i w obu przypadkach wyskakuje, ze nieruchomosci nie mozna odnalezc po podanych danych - AAAaaaaa!!!

llaut 6.jpg
znowu nie wiem!!
Plik ściągnięto 48 raz(y) 40,72 KB

deduccion wtf.jpg
a co to?
Plik ściągnięto 51 raz(y) 34,22 KB

Ostatnio zmieniony przez pawel88 03-06-2014, 23:57, w całości zmieniany 4 razy  
  Kraj: Poland

Ethel 
Aficionado

Przedstawiciel:
catalunya

Wysłany: 15-06-2014, 14:10    #479

pawel88 napisał/a:
nie mam pojecia jak to wypelnic, ani jak zdobyc "referencia catastral", bo jak wchodze na stronke do tego przeznaczona (https://www1.sedecatastro.gob.es), to tam dla odmiany znowu schody, bo nie moge znalezc tego nr po danych, ktore wpisuje [wynajmowalem mieszkanie w Can Picafort carrer Llaut 6] wpiywalem 6 zarowno pod "numero" jaki i "puerta" i w obu przypadkach wyskakuje, ze nieruchomosci nie mozna odnalezc po podanych danych

Hola, trochę czasu tu nie zaglądałam, więc nie wiem czy udało ci się rozwiązać problem. Może coś nie tak z tym adresem? Najlepiej sprawdź, jak dokładnie masz zapisany w umowie wynajmu. Próbowałam wpisywać ten adres, który podałeś i też wywala błąd, że nie odnaleziono takiej nieruchomości.
"Referencia catastral" (numer) powinien znajdować się też na dokumencie potwierdzającym wpłatę kaucji za wynajem - kurcze, nie wiem, jak to się fachowo nazywa, papier wydaje chyba jakiś urząd zajmujący się rejestracją nieruchomości (w Katalonii to Incasol).
Daj znać czy się w końcu udało!

alasok1 
OBSERVADOR

Wysłany: 23-09-2014, 21:12   podatek #480

Witam,

Wiedzac, ze jestescie obeznani w temacie postanowilam zapytac Was o opinie.
Pracuje w tym roku na kontrakcie w Hiszpanii ok 7 miesiecy, po czym wracam do Polski i nie bede podejmowac juz w tym roku pracy (wczesniej tez w Polsce nie pracowalam). Co miesiac pobieraja mi 24% IRPF, roczna suma dochodow nie obliguje mnie do skladania zeznania podatkowego. Nie mam dzieci i nie wynajmuje mieszkania, takze zadnych odliczen nie moge zastosowac. Czy jest jakikolwiek sens rozliczania sie w przyszlym roku z Hacienda? Tzn. czy moge liczyc na jakikolwiek zwrot podatku czy mam to sobie odpuscic?

Pozdrawiam serdecznie
Alicja

pawel88 
OBSERVADOR

Wysłany: 09-11-2014, 23:04    #481

Wow - ale mnie wciągnęło! ;] Dawno tu nie byłem

No więc wracając do tematu odliczenia kasy za wynajmowanie chaty - to zrobiłem tak, że... dałem sobie spokój :me_rio , bo w sumie to było tak, że chatę wynajmowałem i miałem wszystkie papierki i ładnie, ale z drugiej strony, tam gdzie pracowałem i tak miałem zapewnine zakwaterowanie i z tego tytułu coś mi tam co miesiąc odciągali od wypłaty, co było uwidocznione w tym papierku, gdzie podpisujesz nomine. w takim wypadku chyba i tak nie dostałbym zadnego zwrotu.

pawel88 
OBSERVADOR

Wysłany: 09-11-2014, 23:13    #482

alasok1, Słuchaj tego: te 24% co ci zabierają to masakra jakaś. Musisz jak najszybciej jechać i wyrobić stałe (czy tam na 5 lat) NIE. Moja dziewczyna też tak miała. oni tam mówią, że dopiero po 3 miesiącach możesz znowu przyjechać na policję i to zamienić - my pojechaliśmy po niecałym miesiącu i dali bez gadania. Bez tego też jej zabierali 24% z wypłaty.
Ja na twoim miejscu to bym się rozliczył, to jest szansa, że znaczną część ci zwrócą. Póki jesteś w hiszapnii to na koniec pracy zanieś papiery do jakiejkolwiek "Gestoria"i i tam za 30-40E oni ci wszystko ogarna - podpisujesz sie tylko, ze oni działają w twoim imieniu i już.
W przypadku mojej dziewczyny jak zaczela prace to pierwsza wyplate dostala za ok 3tyg pracy i pozniej jak sie dowiadywalismy dostalaby ok 100E zwrotu. Dlatego tez jak najszybciej staralismy sie przerobic to NIE zeby nie pobierali tego zlodziejskiego podatku
pzdr
Ostatnio zmieniony przez pawel88 09-11-2014, 23:17, w całości zmieniany 1 raz  

alasok1 
OBSERVADOR

Wysłany: 10-11-2014, 19:03    #483

mhmm szkoda, że nie wiedziałam tego wcześniej. Wczoraj właśnie wróciłam z Hiszpanii. NIE mam od 7 lat także nie muszę go odnawiać co 3 miesiące. Szkoda, że mnie tak skroili z kasy. W marcu będę z powrotem na Majorce to zaniosę papiery do Gestoria. Mam nadzieję, że uda mi się coś odzyskać kasy z tego...

pawel88 
OBSERVADOR

Wysłany: 21-11-2014, 12:55    #484

to jakaś dziwna sprawa - ja NIE robiłem chyba z 4 lata temu - i też jeszcze załapalem się na to permanentne. Mam tą duża zieloną kartke. Nigdy nie musiałem płacić tego podatku 24% - skoro ty masz od 7 lat i mówisz, ze też masz na stałe, to dziwna sprawa, ze ci to pobierają. Wiem, że to też może zależeć od rodzaju umowy jaki posiadasz. bo np. moja dziewczyna placiła ten podatek pracując w hotelu A, a inne osoby z różnych krajów (w tym z Polski), które pracowały w hotelu B (tam gdzie ja) nie placiły go (pomimo tego, ze ich NIE było tylko na 2 czy tam 3 miesiące i nigdy nie pojechali go przedłużyc, a pracowali prawie 7miesiecy - czasem mam wrażenie, że oni w tych urzędach to mają większy burdel w papierach jak u nas)
Ona miała na początku jakąś umowę próbna, a u mnie ludzie mieli od razu fijo discontinuo - czyli jakby z góry założenie takie, ze zostają dłużej.
jak odkopie jej umowę, to zobaczę, co tam za rodzaj umowy był i dam znać
pzdr

pawel88 
OBSERVADOR

Wysłany: 21-11-2014, 13:00    #485

a i jeszcze jedno - w Hiszpanii jest tak, że jak nie rozliczyłeś się z poprzednich lat to mimo, że termin upłynął możesz to zrobić. Niby jest tam jakaś kara 10 czy 20E ale słyszałem, że ludzie rozliczali wcześniejsze lata po roku czasu, a kary i tak nie dostali. W twoim przypadku to i tak by się opłacało tą karę zapłacić, żeby odzyskać podatek.
Teraz nie pamiętam czy można się rozliczyć tylko do 2 lat wstecz czy też więcej - musiałbyś to sprawdzić

a weź jeszcze wujkowi powiedz gdzie dokladnie pracowałaś na tej mallorce?
pzdr
Ostatnio zmieniony przez pawel88 21-11-2014, 13:04, w całości zmieniany 1 raz  

alasok1 
OBSERVADOR

Wysłany: 21-11-2014, 17:06    #486

mhmmm coś mocno namieszali mi w tym roku. Mam umowę fijo discontinuo w hotelu w Can Picafort. Myślę sobie, że jak w marcu wrócę to przejdę się do gestoria i pogadam co i jak. Za rok poprzedni nie ma sensu się rozliczać, pobierali mi tylko 7% no i pracowałam tylko przez 3 miesiące. W tym roku muszę się rozliczyć bo byłam zatrudniona w dwóch różnych firmach. No nic, zobaczymy co z tego wyjdzie.

mada 
Adicto

Przedstawiciel:
catalunya

Pomogła: 4 razy
Wysłany: 07-04-2016, 17:38   Renta 2015 #487

Hej

Probowalam sie rozliczyc przez internet i utknelam juz na pierwszej stronie.
Wyslali mi SMSem numero referencia, zalogowalam sie na stronie gdzie jest borrador.
I na tym skonczylam.
Sa tam wyszczegolnieni czlonkowie rodziny i trzeba wpisac numer referenci, zeby naniesc zmiany.A mi ciagle wyskakuje, ze error al validar la referencia:
NIF erróneo.A wpisuje dobrze.Czy to chodzi o jakas inna referencje ?
Rok temu bylo jakos latwiej.
Ktos pomoze ?

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 63 razy
Wysłany: 07-04-2016, 21:29    #488

nie strasz, bo jeszcze nie probowalam a juz sie boje

mada 
Adicto

Przedstawiciel:
catalunya

Wysłany: 07-04-2016, 22:28    #489

To jestesmy dwie bojace sie. :shock:

Kto dolaczy do nas ? Albo pomoze rozprawic sie z lekiem ?

kojot 
Hablador

Polonia:
polonia

Wysłany: 07-04-2016, 23:50    #490

Spróbuj skorzystać z informacji na stronie http://www.agenciatributa...net/Renta.shtml

Ethel 
Aficionado

Przedstawiciel:
catalunya

Wysłany: 08-04-2016, 02:33    #491

Podobno serwery się "zawiesiły"... Może spróbuj na spokojnie za kilka dni.

Btw, zdaje się, że od tego roku nie będzie można odliczyć od podatku kosztów wynajmu mieszkania..? Biednemu zawsze wiatr..... :roll:

mada 
Adicto

Przedstawiciel:
catalunya

Wysłany: 22-04-2016, 17:28    #492

Jakos udalo mi sie rozliczyc.
I juz nawet zwrot dostalam.Po 6 dniach.

Cauliflower 
Siempre estoy aquí
MODERATOR

Przedstawiciel:
navarra

Pomogła: 62 razy
Wysłany: 22-04-2016, 20:34    #493

Ja mam w tym roku pierwszy raz zapłacić.
8 Euro.
W dwóch ratach :cool:

Ethel 
Aficionado

Przedstawiciel:
catalunya

Wysłany: 22-04-2016, 21:15    #494

Ja się na razie boję... :preocupado

Cauli, a te dwie raty to obowiązkowo czy postanowiłaś zakpić z Fiskusa..? =D

Cauliflower 
Siempre estoy aquí
MODERATOR

Przedstawiciel:
navarra

Pomogła: 62 razy
Wysłany: 23-04-2016, 17:28    #495

Tak było zaznaczone w borradorze (jest też okienko "jedna rata"), więc nie protestowałam. Jestem konformistą :neutral:

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 23-04-2016, 23:24    #496

na razie zyje w blogiej nieswiadomosci - a i siedze z kieliszkiem magno zastanawiajac sie na co zapisac 1% - kurcze po ostatnich wystepach goscinnych papieza najchetniej oddalabym na glodne koty - a tu wybor miedzy dzuma a cholera?

Nemo 
Aficionado

Moje nałogi: prasa, ksiazka, sport
Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 24-04-2016, 00:24    #497

mada napisał/a:

Który fiskus lepszy: Polski czy Hiszpanski?

Wszelkie plany są już nieaktualne w momencie ich zatwierdzania.
  Kraj: Spain

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 24-04-2016, 00:40    #498

Nemo, ja nigdy nie placilam podatkow w Polsce, nawet numeru podatkowego nie mialam - wyjechalismy wczesniej, wiec porownanie mam prawie zerowe - ale patrzac na mame i jej nerwowosc w kwestii PIT to chyba nie mam czego zalowac.

kojot 
Hablador

Polonia:
polonia

Wysłany: 24-04-2016, 00:50    #499

Nemo napisał/a:
mada napisał/a:

W polskim czekam już drugi miesiąc na zwrot nadpłaty
:zly:

mada 
Adicto

Przedstawiciel:
catalunya

Wysłany: 24-04-2016, 17:53    #500

Nemo napisał/a:
mada napisał/a:

Zdecydowanie hiszpanski.
Biore pod uwage przejrzystosc przepisow,mozliwosc rozliczenia przez internet juz od kilku lat,pomoc urzednikoe - sa dla ludzi, a nie ludzie dla nich, szybkosc zwrotu podatkow...

Ale w Polsce tez pewnie juz jest lepiej.

Odpowiedz do tematu