Strona Główna hiszpania.org.es
FORUM O HISZPANII

FAQFAQ  MapaMapa  SzukajSzukaj  NasiNasi  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Pytanie do rodziców 3 latków chodzących do 'szkoły'
Autor Wiadomość
twinsmom 
Amigo

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 21-07-2008, 21:31   Pytanie do rodziców 3 latków chodzących do 'szkoły' #1

Czy są tu obecne lub byłe mamy/tatusiowie rodziców w wieku troszkę ponad 3 lat?
Bardzo prosze o podstawowe informacje na ten temat, bo nasze na 100% pójdą (już mająrok przedszkola za sobą, a mają 3 lata i 4 m-ce)
Chodzi mi o to jak wygląda szkoła dla 3latków.
Jak wygląda ich dzien- czy śpią w dzień, czy musza wracać do domu na sjestę i co potem.
Czy są mundurki (koszt?)
Czy trzeba kupować książki (koszt?)

Czy jest to podobne do naszych przedszkoli- zabawa, gry, piosenki?

Dziękuję za info i pozdrawiam
:grin:
  Kraj: Poland

juanita75 
Vivo en el Foro
MODERATOR

Przedstawiciel:
catalunya

Pomogła: 89 razy
Wysłany: 21-07-2008, 22:06    #2

twinsmom napisał/a:
Czy są tu obecne lub byłe mamy/tatusiowie rodziców w wieku troszkę ponad 3 lat?

Jestem mama 4-latka. :-)

twinsmom, wiele interesujacych Cie kwestii poruszylismy juz w tym temacie: http://hiszpania.org.es/viewtopic.php?t=1584
Takze w tym watku znajdziesz wiele ciekawych informacji:
http://hiszpania.org.es/viewtopic.php?t=1326

Ale tak w skrocie ...

twinsmom napisał/a:
Chodzi mi o to jak wygląda szkoła dla 3latków.

Zajecia sa zwykle od 9.00 - 12.00 i pozniej od 15.00 do 17.00 (tak mialo moje dziecko, z kolei dziecko mojej kolezanki w Andaluzji mialo zajecia jednym ciagiem od 9.00 do 14.00, dziecko innej kolezanki mialo po poludniu od 14.30 do 16.30). Mozna zostawic dziecko w szkole podczas przerwy pomiedzy zajeciami, jezeli potrafi samo jesc, gdyz wowczas musi skorzystac z obiadu. Tak obiad jak i opieka podczas tej przerwy jest odplatna. Mozna przyprowadzic tez dziecko na 8.00 i wowczas ta godzina opieki przed zajeciami rowniez jest odplatna. W cenach sie niestety nie orientuje, gdyz nie korzystalam z tego.

twinsmom napisał/a:
Jak wygląda ich dzien- czy śpią w dzień, czy musza wracać do domu na sjestę i co potem.

No to juz w zasadzie opisalam wczesniej. :-) Dodam jeszcze, ze po zajeciach, w godzinach 17.00 - 18.00, chyba w kazdej szkole odbywaja sie zajecia pozalekcyjne (aerobik, rytmika, kursy jezykowe, teatr, zajecia plastyczne, muzyczne, komputerowe, itp.) i tez dzieci moga z nich korzystac. W szkole mojego dziecka oplata za jeden trymestr jednego rodzaju zajec wynosila 34 euro.
Dziecko mojego kolegi idzie we wrzesniu do szkoly (3-latek) i jako ze to dziecko jest przyzwyczajone do spania po poludniu, to on sie dowiadywal, czy jest mozliwa siesta w szkole. No i okazalo sie, ze tak, ale tylko w przypadku najmlodszych dzieci i do grudnia wlacznie. Pozniej juz nie jest to mozliwe. Nie wiem jednak, czy jest to norma w kazdej szkole.

twinsmom napisał/a:
Czy są mundurki (koszt?)

To juz zalezy od szkoly. W prywatnych raczej tak. Pisalismy juz o tym, poszukaj w ktoryms z podanych przeze mnie watkow. Dodam tylko, ze obowiazkowe na pewno sa fartuszki, ktore dzieci zakladaja, zeby sie nie pobrudzic np. podczas zajec plastycznych. Fartuszek w tym roku u nas kosztuje 16 euro i lepiej miec 2 na zmiane. Na WF kupilam dres z logo szkoly oraz koszulke. Wynioslo mnie to 44 euro. U nas dres ten jest obowiazkowy od 7 lat. Ja juz go kupilam teraz, bo moje dziecko wyroslo ze starego, wiec i tak byl potrzebny.

twinsmom napisał/a:
Czy trzeba kupować książki (koszt?)

Na tym etapie raczej tak. W niektorych szkolach juz wprowadzaja tzw. wypozyczanie ksiazek, ktore trzeba oddac po zakonczeniu roku, ale jako ze 3-latki (zreszta starsze tez) glownie pisza i rysuja w tych swoich ksiazkach (a raczej sa to takie skoroszyty z luznymi obrazkami z cwiczeniami w srodku), wiec ich ponowne uzytkowanie nie wchodzi w gre. Nas to wynioslo w zeszlym roku okolo 70 euro.

twinsmom napisał/a:
Czy jest to podobne do naszych przedszkoli- zabawa, gry, piosenki?

Nie wiem. Nie mam porownania. :-)

kinia121 
Mi Vida sin Foro no es Vida

Zaproszone osoby: 2
Moje nałogi: taniec i fotografia :P
Przedstawiciel:
rioja

Pomogła: 19 razy
Wysłany: 22-07-2008, 09:32    #3

twinsmom, myśle ze dużo spraw zależy od szkół . Godziny chodzenia do szkoły , mundurki , książki i wiele innych. Nawet dni świąteczne moga być inne .
moja chodziła do colegio ale jako 5 latka , ale równoczesnie z córką do szkoły przycodziły także 3 latki , także miały mundurki , książki takze były siesty w tych samych godzinach .
Ale moja koleżanka z tego samego miasta posłała takze swojego 3 letniego syna , z tego co pamietam mundurków brak , książki kupowała (70 euro) , chodził do szkoły chyba od 9 30 do 12 30 i potem od 15 do 17 ale naprzykład w tym roku zajęcia znienili i beda sie odbywały jednym ciągiem 5 godzin ;) .
Oczywiscxie jeśli rodzice chca zostawiają dzieci na dłużej , maja obiad , bawią sie , odpłatnie.
Odnośnie spania nie wiem jak jest fgdzie indziej ale tu dzieci nie śpią - choc wiem ze w tym wieku nieraz potrzeba jest i włąsnie syn koleżanki usnął w ciągu lekcji za co mama zosata upomniana bo dziecko traci lekcje :???: .
  Kraj: Spain

GreGoriO 
Fanatico
CZYTELNIK

Moje nałogi: internet
Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 22-07-2008, 10:09    #4

to zależy czy twoje dziecko pójdzie do COLEGIO czy do GUARDERIA.
bo tu wszystko jest różne w sposobie organizacji czasu.
ale jak już napisali poprzedni wszysko zależy od regionu i nawet samego przedszkola.
moja amelka (4) do guarderia chodziła od 9-17 a już w tym roku w colegio tylko 9-15, do 14 zajęcia potem obiad o 14.30. jak się raz spóźniliśmy to opiekunki miały straszne pretensje że tak późno... :evil:
co do ubran to i tu i w guarderia maja specjalne dresy/fartuszki w których dzieci chodzą i są rozpoznawane na ulicy, chociaż i guarderia i colegio należą do ayuntamiento to stroje te były obowiązkowe.
opisałem wiecej w podanych już linkach
http://www.youtube.com/wa...feature=related

twinsmom 
Amigo

Wysłany: 22-07-2008, 23:25    #5

Bardzo dziękuję za linki i opinie- jakoś tych postów nie mogłam znaleźc, wiec przepraszam za ponowne pytania na ten sam temat.
Poczytałam i mam już jakieś pojęcie.

Ruszamy w sobotę do Hiszpanii, wiec na miejscu się okaze co i jak w naszym przypadku.
Jak bedziemy mieli net, to sie odezwe i napisze jak to jest/bedzie u nas.

Pozdrawiam serdecznie i do usłyszenia/napisania :grin:

juanita75 
Vivo en el Foro
MODERATOR

Przedstawiciel:
catalunya

Wysłany: 23-07-2008, 09:11    #6

twinsmom, szczesliwej podrozy i powodzenia w Hiszpanii!! :grin:

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Pomogła: 44 razy
Wysłany: 24-07-2008, 19:17    #7

Powodzenia, trzymajcie sie!!!

twinsmom 
Amigo

Wysłany: 28-08-2008, 18:35    #8

Witajcie, jestesmy tutaj juz mniesiac, pierwsze 3 tygodnie to urlop polaczony z zaltwianiem NIE (czekalismy tylko 2 tyg), zameldowaniem nas i zapisaniem dzieci do szkoly- wyniki po 5 wrzesnia, wiec niedlugo napisze gdzie sie dostaly moje panny. Na pewno przy zapisiea mi powiedziano, ze je rozdziela- ta sama szkola, ale inne klasy, bo beda ze soba gadac po polsku i przeszkadzac. no, to ma jakis sens, ale jak uslyszalam, to zamarlam. Oczywisci enic nie rozumiem po katalonsku, wiec pomagala nam tu poznana wczesniej znajoma rosjanka, ktora mieszka tutaj 10 lat. My znamy rosyjski b dobrze, to si ez nia bez problemu dogadywalismy. Nawet nam pomoga zalozyc juz karty w szpitalu do lekarza. Musimy tlyko doniesc papiery, ze pracujemy tutaj (ktores z nas-rodzicow), to bedziemy juz objeci ubezpieczeniem hiszpanskim, bo nasze NFZowe karty wazne tylko do 30.09.

No i tak to wyglada. Pogoda fajna, maz juz pracuje, ja sama z dziecmi sie bujam, zlozylam CV w dwoch miejscach, jeszcze mi zostalo okolo 10, ale w oddalonym o 15km Figueres, bo chce znalezc prace w zawodzie, ale cienko widze....mowia- pazdziernik, listopad..... a ja bez dochodow tyle czasu.....

Jezdzimy po sklepach, porownujemy ceny, szukamy jakichs okazji itp, ogolnie benzyna i alkohol si eokazaly tansze, ale ceny pieczywa, a raczej tych paskudnych ciabat i twardych bagietek i miesa mnie porazaja.
Net mamy od 3 dni- w telefonice razem z telefonem w pakiecie. na razi ejest ok.

Pozdrawiam i bede tu do was wpadac czasami, bom teskna do ludzi.

baja 
Aficionado

Pomogła: 5 razy
Wysłany: 28-08-2008, 20:58    #9

witaj Twinsmom! :smile: ... jestem na forum nowai jeszcze jestem w Polsce ale już wkrótce będę sie borykac z podobnymi problemami jak Ty.Najpierw chyba tu w Polsce a potem na miejscu w Hiszpani.Może mogła bym liczyc na jakies wskazówki co ewentualnie musze załatwic tu w Polsce ,czyli jakie dokumenty muszę dodatkowo wyrobic które przydadzą się w Hiszpani do załatwiania róznych spraw.
Pozdrawiam i tzrymam kciuki za znalezienie pracy.... :smile:

twinsmom 
Amigo

Wysłany: 28-08-2008, 21:33    #10

Hej, baja, mysmy w Polsce przetłumaczyli u tlumacza przysiegłego wszystkie potrzebne dokumenty, tj- odpisy aktu urodzenia dzieci i odpisy aktów małzenstwa( ALE PEŁNE a nie skrócone- po to idziesz do Urzędu miejskiego, trzeba zapłacic, jesli dobrze pamiętam cos 33zł za sztuke), przetłumaczylam tez szczepienia dzieci (prosili przy zapisie do szkoły), swoje dyplomy ukończenia uczelni.
Po przyjezdzie od razu jedz zalatw numer NIE- musisz sie dowiedziec gdzie u ciebie, u mnie trzeba bylo jechac do miasta oddalonego o 68 km na konkretny komisariat policji, gdzie to robia. trzeba miec ze soba paszport i wypełniony wniosek. Te wnioski maja aktualne na policji lub ściagasz z netu. Mysmy oplacali NIE obok w banku w dniu odbioru- u nas 6.80 Euro za sztuke.
Potem sie meldowalismy- potrzebne bylo NIE, paszport i umowa najmu mieszkania lub obecność wlasciciela mieszkania.
Jestesmy swiezo po załatwianiu teog wszystkiego- jak cos to pytaj lub pisz na priva.

Pozdrawiamy serdecznie i zyczymy powodzenia.

juanita75 
Vivo en el Foro
MODERATOR

Przedstawiciel:
catalunya

Wysłany: 28-08-2008, 21:37    #11

twinsmom, witam w Hiszpanii (Katalonii ;-) ).

twinsmom napisał/a:
mi powiedziano, ze je rozdziela- ta sama szkola, ale inne klasy, bo beda ze soba gadac po polsku i przeszkadzac

Chyba jest to praktyka dosc czesto stosowana, bo w klasie mojego dziecka jest chlopiec, ktorego tez rozdzielono ze swoja siostra i chodza do dwoch rownoleglych klas. Dzieci te mowia tylko po hiszpansku, no a w szkole, wiadomo, obowiazuje katalonski. Podobne doswiadczenia, choc w Szwajcarii, mial tez moj maz. On tez ma brata blizniaka i tez ich rozdzielili, ale nawet przydzielili ich do dwoch roznych szkol, tlumaczac, ze w ten sposob sie latwiej zintegruja z innymi dziecmi i szybciej przyswoja niemiecki.

twinsmom napisał/a:
bede tu do was wpadac czasami, bom teskna do ludzi.

Wpadaj jak najczesciej. To forum pomaga na smutki na obczyznie. :grin: A jak Ci sie cos milego przydarzy, to tez mozesz sie z nami tym podzielic. :grin:

PACA26 
OBSERVADOR

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 17-11-2008, 09:11    #12

Ja mieszkam w Cartgenie.Moja 3-letnia corka ma zajecia od9-tej do 14-tej.Po pierwszych dniach placzu polubiala juz chodzic do szkoly.W piatek byl jej pierwszy wystep przed publicznoscia.Bylam zdziwiona tym,ze pamietala kazde slowo.Tymbardziej,ze w Hiszpanii jest 1 ,3 m-c i wczesniej nie miala zbyt wielkiego kontaktu z jezykiem hiszpanskim.Zawsze polegala na nas rodzicach i rodzenstwie.Strasznie sie balam jej pojscia do szkoly a tu prosze,nie taki diabel straszny... :twisted:

kleopatra1979 
OBSERVADOR

Moje nałogi: papierosy
Wysłany: 06-10-2011, 18:59    #13

region walencja. od 3 roku życia nauka jest obowiązkowa bo jest dofinansowywana przez urząd miasta ( są darmowe autobusy) dotacje do książek i obiadów . dzieci zaczynają szkole od 9 autobus i po 17 wracają .

inma 
........

Moje nałogi: Morze,plaza,dom.
Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 33 razy
Wysłany: 07-10-2011, 11:03    #14

kleopatra1979 napisał/a:
są darmowe autobusy)

Byly.
Od 9 listopada trzeba bedzie placic za kazdy miesiac i jedno dziecko 75e,a jak masz dwoje to 150e itd.
Oszaleli.
Nie wiem co zrobie.Jak bede miala samochod to spoko,ale jak maz bedzie pracowal to co? A jak bedzie padalo? Przeciez mnie nie stac placic 75e na miesiac,wiec bede musiala isc pieszo.Wczoraj rozmawialam z nauczycielem,mowi ze popoludniu duzo dzieci nie bedzie przychodzic do szkoly,no wlasnie,przeciez z mala w wozku i z Magda nie bede szla w deszcz do szkoly!
Poza tym szkoly nie mam po drugiej stronie ulicy :(

Beki na obiady daja od 17-tu punktow,zwariowali.W zeszlym roku byly od 15-tu.Ja niestety i tak sie nie zalapie.
kleopatra1979 napisał/a:
dzieci zaczynają szkole od 9 autobus i po 17 wracają .

Jesli nie zostaja na obiady (tak jak moja)
to idzie na 9,wraca o 12.30 i spowrotem na 15 do 16.30
kleopatra1979 napisał/a:
dotacje do książek

Od przyszlego roku szkolnego koniec z dotacjami na ksiazki.

Czy Ty ciagle mieszkasz w com.valenciana? Bo u nas o tym wszystkim sie trabi.A u Ciebie nie?
Ostatnio zmieniony przez inma 07-10-2011, 11:07, w całości zmieniany 1 raz  

kleopatra1979 
OBSERVADOR

Wysłany: 07-10-2011, 16:45    #15

inma: tu nic nie składałam nigdy na autobusy, co do obiadów moja córką dostała 16 p. i 210 euro dotacji (szok). co do starszych dzieci wszystkie sprawy z obiadami i książkami załatwiam z dyrektorka . ale idzie kryzys i naprawdę jest coraz gorzej.

inma 
........

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 08-10-2011, 09:37    #16

kleopatra1979 napisał/a:
tu nic nie składałam nigdy na autobusy
No bo to dopiero teraz wymyslili. Tego nie bylo,dlatego wszyscy se buntuja.
kleopatra1979 napisał/a:
moja córką dostała 16 p

Czyli nici z beki.
kleopatra1979 napisał/a:
210 euro dotacji
Ale na co,bo nie rozumiem?
kleopatra1979 napisał/a:
ale idzie kryzys i naprawdę jest coraz gorzej.

Swieta prawda.

darion 
Adicto
Vengador

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 08-10-2011, 16:16    #17

kleopatra1979 napisał/a:
210 euro dotacji

pierwszy raz słyszę, bo połowa tej kwoty 105 euro to dają w bonolibro (na książki) ale 210 to chyba na dwójkę dzieci :mrgreen: choć moze to być dodatkowa beca na material escolar i takie tam (dla np. osób samotnie wychowujacych dzieci, lub w trudnej sytuacji materialnej)

kleopatra1979 
OBSERVADOR

Wysłany: 08-10-2011, 22:26    #18

darion: na podręczniki od pierwszej klasy jest 105 euro, a ja dostałam na obiady dla 4 latki 210 euro i miała 16 p. w tamtym roku dopłacałam na 3 dzieci 30 parę euro na rok. teraz ciekawa jestem ile dopłacę co mies dla malej.

a jeszcze dodam ze najwyższą punktacja na liście to było 18 p i wszyscy mieli 210 euro te do 9 p mieli 105 euro a reszta nie zakwalifikowała się się . coraz gorzej naprawdę

co do podręczników to dostałam na 2 dzieci ( pierwsza i druga klasa) po 105 euro a na małą na materiały szkolne 50 parę euro

Scalono posty

Ostatnio zmieniony przez Cauliflower 09-10-2011, 12:28, w całości zmieniany 1 raz  

karolina 
Siempre estoy aquí

Polonia:
polonia

Pomogła: 19 razy
Wysłany: 09-10-2011, 11:52    #19

kleopatra, ejst opcja EDYCJI swoich postow,t akze postaraj sei uzywac a nie dopisywac post op postem ;)
  Kraj: Algeria

inma 
........

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 29-10-2011, 13:31    #20

A ja zlozylam RECURSO DE ALZADA , zeby mi rozpatrzyli jeszcze raz punkty na bece na comedor. Zlozylam certyfikat z iNEMu i od lekarza. Jak dadza to bedzie,jak nie to trudno,ale probowalam :)

A co do autobusow to ustalili ze trzeba placic 25 E , uwazam ze to nie duzo ,opuscili z 75,ale ja i tak nie zaplace. Czasem mam a czasem nie mam.
Na razie musze zbierac na oplate za dom,bo pewnie juz z banku niedlugo beda dzwonic i pytac...kiedy zaplacisz?
Mierda,wszedzie kiszka, a jak nie zaplace w ciagu 7-u dni od daty to,prosze berdzo licza sobie 40E wiecej.>Koszmar.
Tak poza tym juz jestem po dacie,normalnie nie mam slow na to wszystko.
Ostatnio zmieniony przez inma 29-10-2011, 13:35, w całości zmieniany 1 raz  

inma 
........

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 06-02-2012, 18:19    #21

Dostalam odpowiedz,oczywiscie obiadow darmowych mi nie przyznali.Zglosilam tez ze nie ma na oplate za autobus ale to im tez zwisa.
Place wiec te 25 e bo wlasciwie nie mam wyjscia. Myslalam,ze nie bede placic,ale jednak autobus jest przydatny.

mapol 
Amigo

Wysłany: 13-02-2012, 00:06    #22

a sa jakies problemy w szkole bo corka za pol roku idzie do szkoly a jeszcze prawie nic nie mowi

GreGoriO 
Fanatico
CZYTELNIK

Moje nałogi: internet
Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 13-02-2012, 07:45    #23

co to znaczy problemy..... :?:
http://www.youtube.com/wa...feature=related

skara 
Adicto

Przedstawiciel:
murcia

Pomogła: 64 razy
Wysłany: 13-02-2012, 12:17    #24

Nie przejmuj się tym, mojej znajomej córka była w podobnej sytuacji. Psycholog doradził rodzinie żeby matka przestała mówić do dziecka po polsku bo mu się miesza. Tak też się stało, Zośka zaczęła mówić płynnie jak miała prawie 5 lat. Ale nie przeszkodziło jej to w edukacji ani w szkole, było więcej dzieci niemówiących.

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 61 razy
Wysłany: 13-02-2012, 12:49    #25

mapol, zanim dziecko sobie pouklada zmiane chipu - moze troche minac - nie jest to powod do paniki

Odpowiedz do tematu