Strona Główna hiszpania.org.es
FORUM O HISZPANII

FAQFAQ  MapaMapa  SzukajSzukaj  NasiNasi  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
introwertyk
Autor Wiadomość
el erizo 
OBSERVADOR

Moje nałogi: muzyka
Wysłany: 11-10-2016, 12:19   introwertyk #1

Witajcie!

mam trochę nietypowe i może dziwne pytanie.

czy Hiszpania to kraj "odpowiedni" dla introwertyka? Wiem, że w każdym społeczeństwie są różni ludzie (sam znam spokojnego Hiszpania, Włocha, który nie lubi za bardzo ludzi i Norwega po 50tce który jest bardzo otwarty społecznie) ale pewne tendencje też są.

pomijam pracę bo akurat zawód, który wykonuję nie wymaga jakiś prospołecznych umiejętności (branża IT).

lubię małe, sprawdzone grono ludzi, nie zaczepiam ludzi na ulicach, nie rozmawiam z ludźmi o tak by sobie pogadać o niczym, nie za bardzo okazuję emocje. Taki już mam charakter i temperament (i nie chodzi tu o nieśmiałość)

jak to w tej Hiszpanii jest? czy jest to męczący kraj dla introwertyka czy jakoś sobie taka osoba poradzi?
  Kraj: Poland

skara 
Adicto

Przedstawiciel:
murcia

Pomogła: 64 razy
Wysłany: 11-10-2016, 13:51    #2

To bardzo męczący kraj dla introwertyka. Tutaj każdy każdego zaczepia, w kolejce w sklepie, u lekarza, w autobusie. To kraj pogawędek o niczym. Przynajmniej na południu.

Cauliflower 
Siempre estoy aquí
MODERATOR

Przedstawiciel:
navarra

Pomogła: 62 razy
Wysłany: 11-10-2016, 16:31    #3

Na północy byś wyżył ;) tutaj ludzie raczej mniej skłonni do zaczepiania, a jeśli o zamknięte grupy przyjaciół chodzi to wręcz solidnie przeginają, obcemu trudno do nich wejść (co nie znaczy, że nie da się mieć grupki przyjaciół, jednak najprawdopodobniej będzie to grupa złożona z ludzi z poza miasta, przynajmniej w przypadku Pamplony - o, dziś na piwo idę z dziewczyną z Asturias i chłopakiem z Sorii).

Wprawdzie nie jestem introwertyczką, ale lubię ciszę i czasem po prostu nie znoszę jak się do mnie mówi. W takie dni nielicznych zaczepiaczy zbywam uśmiechniętym "aha", w przypadku skrajnie upierdliwych wyciągam telefon i mówię, że dostałam ważnego maila i muszę natychmiast odpisać.

Majlook 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 12-10-2016, 21:41   Re: introwertyk #4

el erizo napisał/a:
czy Hiszpania to kraj "odpowiedni" dla introwertyka?

Myślę, że bywają bardziej odpowiednie, ale to chyba zależy na ile jesteś tym introwertykiem i w jakim stopniu jesteś w stanie dopasować się do otoczenia :wink: Mój charakter jest też raczej kompletnie nie pasujący do hiszpańskich klimatów, ale w ES ludzie są na tyle sympatyczni że jakoś nie mam z tym problemu. Tak jak mówi Cauliflower, gdzieś na północy byłoby Ci łatwiej, tam jest większy dystans, ludzie są mili ale trochę mniej wylewnie okazujący emocje. A na południu - może klimat Ci się udzieli i będzie dobrze :smile:

el erizo 
OBSERVADOR

Wysłany: 13-10-2016, 12:11   Re: introwertyk #5

dzięki za odpowiedzi!

Majlook napisał/a:
el erizo napisał/a:
czy Hiszpania to kraj "odpowiedni" dla introwertyka?

Myślę, że bywają bardziej odpowiednie, ale to chyba zależy na ile jesteś tym introwertykiem i w jakim stopniu jesteś w stanie dopasować się do otoczenia :wink: Mój charakter jest też raczej kompletnie nie pasujący do hiszpańskich klimatów, ale w ES ludzie są na tyle sympatyczni że jakoś nie mam z tym problemu. Tak jak mówi Cauliflower, gdzieś na północy byłoby Ci łatwiej, tam jest większy dystans, ludzie są mili ale trochę mniej wylewnie okazujący emocje. A na południu - może klimat Ci się udzieli i będzie dobrze :smile:

nie jestem jakiś aspołeczny, jak ktoś do mnie mówi nie odwracam się i nie odchodzę ani nie traktuję innych jak powietrze. Po prostu nie daje mi to za bardzo przyjemności, takie gadanie o niczym i sam nie inicjuję takich rozmów

może faktycznie jedyne wyjście to północ:) zresztą trzeba samemu spróbować i się przekonać tym bardziej, że ciepły klimat przydałby się ze względów zdrowotnych żonie i choremu dziecku

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 61 razy
Wysłany: 13-10-2016, 13:24    #6

el erizo, ja ekstrawertyczka nie jestem, ale ta hiszpanska gadatliwosc ma niewatpliwie jedna zalete - masz zagwarantowane bezplatne konwersacje przez caly rok =D
a z tym cieplym klimatem? az tak dobrze to nie jest - na pewno srodziemiomorze i poludnie kraju ma klimat lagodny, bez mrozow (z wyjatkiem gor) - ale zima bywa wilgotno, chlodno i biorac pod uwage budownictwo nie nalezy to do najprzyjemniejszych doznan. "najrowniejszy " pod wzgledem temperatur region to Wyspy Kanaryjskie.

fankabiologii 
Hablador

Moje nałogi: czekolada/książki
Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 8 razy
Wysłany: 13-10-2016, 17:11    #7

Ja tam wlasnie jestem ekstrowertyczka i sie w PL nie moglam odnalezc :P Zawsze wszystkich zaczepiam, zagaduje, nie lubie siedziec sama i siedziec cicho.
Na erasmusa mialam do wyboru Wlochy albo Hiszpanie. Trafilo na Valencie :D
ikxio napisał/a:
masz zagwarantowane bezplatne konwersacje przez caly rok

Dzieki temu nauczylam sie jako tako hiszpanskiego w ciagu 4 mcy :me_rio
Na pewno nie wybieraj sie na poludnie, bo Cie zjedza :me_rio Mialam okazje byc kilka razy, w Granadzie i okolicach. I mam znajomych z Jaenu. Matko kochana, ci to Smierc by zagadali. Geba im sie nie zamyka :shock:

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Pomogła: 44 razy
Wysłany: 13-10-2016, 18:21    #8

Cytat:
Na północy byś wyżył ;) tutaj ludzie raczej mniej skłonni do zaczepiania, a jeśli o zamknięte grupy przyjaciół chodzi to wręcz solidnie przeginają, obcemu trudno do nich wejść
potwierdzam w 100%, ludzie sa mili, zyczliwi ale w stosnku do poludniowcow bardziej zdystansowani, oczywiscie zdarzaja sie tez tacy co zaczepiaja na ulicy i zagaduja, ale nie tak zeby nie mozna bylo n aulice w spokoju wyjsc :-)
wg mniej jak ktos nie potrzebuje towarzystwa to po prostu moze zyc tu swoim zyciem i bedzie sie czul normalnie...
te kliki to rzeczywiscie standard, i potwierdzam trudno sie wbic w takie ugruntowane towarzystwo, jeszcze chyba miedzy samymi facetami latwiej

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 13-10-2016, 18:58    #9

fankabiologii napisał/a:
Mialam okazje byc kilka razy, w Granadzie i okolicach. I mam znajomych z Jaenu. Matko kochana, ci to Smierc by zagadali. Geba im sie nie zamyka

dodaj do tego ich andaluzyjski akcent - toz zglupiec mozna, czasem to sie zastanawialam czy to jeszcze hiszpanski?

el erizo 
OBSERVADOR

Wysłany: 14-10-2016, 15:53    #10

ikxio napisał/a:
el erizo, ja ekstrawertyczka nie jestem, ale ta hiszpanska gadatliwosc ma niewatpliwie jedna zalete - masz zagwarantowane bezplatne konwersacje przez caly rok =D
a z tym cieplym klimatem? az tak dobrze to nie jest - na pewno srodziemiomorze i poludnie kraju ma klimat lagodny, bez mrozow (z wyjatkiem gor) - ale zima bywa wilgotno, chlodno i biorac pod uwage budownictwo nie nalezy to do najprzyjemniejszych doznan. "najrowniejszy " pod wzgledem temperatur region to Wyspy Kanaryjskie.

nieprecyzyjnie się wyraziłem. Chodzi mi o nasłonecznienie/usłonecznienie w ciągu roku - nawet na pólnocy Hiszpanii jest znacznie więcej światła w ciagu roku niż w innych krajach bardziej na północ

chodziło mi też o bogatszy dostęp do różnorodnych świeżych owoców i warzyw

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 14-10-2016, 16:19    #11

el erizo napisał/a:
chodziło mi też o bogatszy dostęp do różnorodnych świeżych owoców i warzyw

jesli o to chodzi to problemow nie ma - i niedrogo. wczoraj bylam na targu za 25€ wozek zakupowy(z tych co to niby w PL tylko dla starych babc, tu jest norma dla wszystkich) i dwie siaty zielska - zapas na tydzien. nawet ja miesozerca w koze powoli sie zamieniam. a i sery pyszne maja. ogolnie raj dla "krolikow"
o rybach i morskim robactwie nie wspomne. za to kiszonych ogorkow nie ma poza polskimi czy rosyjskimi sklepami.
na polnocy to z tym sloncem roznie bywa, bo zwlaszcza zima chmur duzo, z kolei na poludniu i w srodziemiomorzu jak deszcz to taki, ze nadrabia zaleglosci roczne w kilka godzin.
ogolnie klimat do wyboru do koloru - kazdy znajdzie cos dla siebie

Nemo 
Aficionado

Moje nałogi: prasa, ksiazka, sport
Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 14-10-2016, 16:26    #12

ikxio napisał/a:
dodaj do tego ich andaluzyjski akcent - toz zglupiec mozna, czasem to sie zastanawialam czy to jeszcze hiszpanski?

Oni tak wymawiaja lizcby, ze nie ma roznicy miedzy 502 a 512 (numery pokojów w hotelu, w którym pracuje). Zjadaja wszystkie "e" i "s".

Wszelkie plany są już nieaktualne w momencie ich zatwierdzania.
  Kraj: Spain

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 15-10-2016, 17:47    #13

Nemo napisał/a:
Oni tak wymawiaja

o ile jeszcze umiem udawac zezloszczona madrilleña to akcentu andaluz, zwlaszcza Cordoba i okolice nie podrobie :grin:
pogodzilam sie z tym, lubie Hiszpanie i zdaje sie z wzajemnoscia.

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Pomogła: 44 razy
Wysłany: 16-10-2016, 18:47    #14

el erizo napisał/a:
nawet na pólnocy Hiszpanii jest znacznie więcej światła w ciagu roku niż w innych krajach bardziej na północ
tak to prawda, ogolnie jest wiecej swiatla, nawet jesli sie wliczy dni pochmurne i deszczowe..sam fakt ze jakies dwie godzinki dluzej jest jasniej po poludniu (za to rano dluzej ciemno)...
z warzyw w ES brakuje mi selera korzeniowego, chrzanu, korzenia pietruszki i dobrych ogorkow zarowno tych dlugich jak i malych co sie w sloikach kisi..

Nemo 
Aficionado

Moje nałogi: prasa, ksiazka, sport
Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 17-10-2016, 01:35    #15

anvien napisał/a:
tak to prawda, ogolnie jest wiecej swiatla,

W marcu jak bylem w Warszawie, to 18:30 bylo tak ciemno jak w Castellón o 20:30 teraz.

Wszelkie plany są już nieaktualne w momencie ich zatwierdzania.
  Kraj: Spain

el erizo 
OBSERVADOR

Wysłany: 27-12-2016, 11:54    #16

dziękuję Wam serdecznie za odpowiedzi, z powodu obowiązków nie miałem jak wcześniej odpisać :razz:

Sarina 
Amigo
duende del sur

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 20-01-2017, 20:02    #17

I jak tam, erizo? ;) postanowiłeś coś?

ikxio napisał/a:

Moja teściowa się mnie ostatnio zapytała dlaczego Polacy się śmieją jak mówi do pieska "Tira p'allaaaá!"

:pienso :silba: tia, Polacy...

A najgorsze, że im dłużej z nimi przebywam tym "gorzej" mówię... Nawet mój narzeczony, wcześniej mieszkając w Polsce otoczony znajomymi Katalończykami i Kastylijczykami mówił pięknie, a teraz znów zaczyna "gubić" końcówki.

Akcent z Granady totalnie mi się nie podoba... sami siebie nieraz nie rozumieją a w programach ogólnokrajowych ich subtitulan =D Malaga mi o wiele bardziej "leży" językowo i krajobrazowo jeśli chodzi o Andaluzję, ich akcent jest najbardziej chyba przystępny ze wszystkich południowych. No ale, kwestia gustu :) Ja jestem fanką Katalonii, więc... :P Trzeci miesiąc mieszkam na wybrzeżu Granady i muszę się przyzwyczaić.

Odpowiedz do tematu