Strona Główna hiszpania.org.es
FORUM O HISZPANII

FAQFAQ  MapaMapa  SzukajSzukaj  NasiNasi  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Paro - kilka pytan, okolice Kataloni
Autor Wiadomość
bartolooo 
OBSERVADOR

Wysłany: 05-02-2015, 14:49   Paro - kilka pytan, okolice Kataloni #1

Witam,

pracowałem póltora roku w Hiszpanii (okolice Tarragony), kontrakt na czas nieokreślony - dostałem życzliwą informację że za około 2 tyg zostanę zwolniony. Planowałem już wcześniej powrót do PL więc tak nie zabolało, zainteresowałem się jednak możliwościami z PARO i dlatego mam kilka pytań:

Na początku (listopad 2013) firma załatwiała za nas wszystkie formalności - wyrobiliśmy nr NIE z wtedy aktualnym adresem, jednak po tym fakcie zaniedbałem sprawę i się nie medlowałem - po 6 miesiącach zmieniłem mieszkanie (wszystko wynajem przez agencję) i również bez meldunku co spowodowało brak meldunku oraz dowód (zielony) ze starym adresem.

Pierwsze pytanie czy meldunek i aktualny adres na dowodzie będzie istotny przy składaniu wniosku o paro czy wystarczy mi kwitek zameldowania? Mam zamiar dziś iść i się zameldować.

Druga sprawa, jak wspomniałem miałem już zamiar wracać wcześniej do PL (dziewczyna nie mogła znalezc pracy). W tym celu wypowiedziałem umowę mieszkania na koniec lutego (lub kilka dni więcej, akurat nie robią problemów) ale doczytalem ze skladajac wniosek o paro musze byc do dyspozycji przynajmniej 4 tygodnie, niestety w moim przypadku jest to niewykonalne (brak srodkow) - plan mam taki zeby zlozyc wniosek, wrocic do PL i po 4 tyg przyleciec po formularz e303 bodajze który pozwoli mi legalnie przetransferowac zasilek do Polski.

Pytanie dodatkowe - w jakiej kwocie to bedzie transferowane - wg polskich limitow czy poprostu przeliczana bedzie kwota zasilku hiszpańskiego na zlotowki?

Czy macie jakies doswiadczenie z tym zwiazane - chodzi mi czy maja w zwyczaju dzwonic w ciagu tych 4 tyg czy to indywidualna sprawa. Pozniej bezposrednio moge sie ubiegac o ten papierek? (E303)

Czytalem tez o jakims internetowym potwierdzeniu ale nie mam zamiaru robic nic nielegalnego i kombinowac na dwa Panstwa.

Pozatym co napisalem wyzej, jakie dokumenty są potrzebne do zlozenia paro?

- numer NIE
- oswiadczenie oplacania skladek od firmy
- ostatni kontrakt

czy cos jeszcze?
  Kraj: Spain

GreGoriO 
Fanatico
CZYTELNIK

Moje nałogi: internet
Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 05-02-2015, 21:33    #2

Nie wiem jak w katolinii ale w Andaluzji nie tylko meldunek jest ważny ale i historia...tzw. Empadronamiento Historico. I to było pierwsze o co mnie pytali. potem ważna REZYDENCJA
JEŚLI CHCESZ jechać do P,L czy to na wakacje czy to na stałem MUSISZ ten fakt zgłosić w urzędzie.
Jak wygląda sprawa w płatnościami nie wiem, ale jeśli chcesz pobierać pieniądze "oficjalnie" będąc w Hiszpanii, MUSISZ się meldować co 3 miesiące w urzędzie. Jest możliwość "podpisu" przez internet ale system wykrywa IP i odrzuca inne niż hiszpańskie.
Przy takim bezrobociu raczej nikt nie zadzwoni, chociaż zdarzyło mi się u moich znajomych że pobierając AYUDĘ, zadzwonili że ma się zgłosić za kilka dni w urzędzie.

Masz tylko 2 tyg. na złożenie dokumentów od ustania stosunku pracy. NIe ma znaczenia czy masz wszystkie dokumenty, liczy się termin. Dokumenty zawsze możesz donieść później. Nadpłacą wstecz.
Termin możesz rezerwować telefonicznie, mimo że minie ustawowy to i tak się liczy bo dzwoniłeś o czasie.
http://www.youtube.com/wa...feature=related

bartolooo 
OBSERVADOR

Wysłany: 06-02-2015, 09:17    #3

Super, dzięki. Tutaj historico nie jest potrzebne, nawet meldunek nie, bylem u babki powiedziala ze ichniejsze swiadectwo pracy + dowod polski + NIE + ostatni kontrakt. Pytanie do tego co napisales, jak to sie ma do czasu?

Skladam wniosek po wypowiedzeniu, czyli na poczatku marca, od tego momentu czekam na zatwierdzenie mnie jako bezrobotny i po jakim czasie realnie dostane 1 pieniadze? Czy po zlozeniu wniosku obowiazkowo musze sie stawic jeszcze raz w urzedzie, czy tylko w przypadku gdy dostane telefon na zasadzie niezapowiedzianej wizyty. Pytam w kontekscie planowanego powrotu do PL.

daniels 
OBSERVADOR

Wysłany: 06-02-2015, 12:46    #4

Moja wiedza w temacie jest znikoma, poniewaz jescze nie mialem okazji korzystac z paro,
ale z tego, co udalo mi sie zorientowac, to: jak napisal @GreGoriO masz 14 dni na zlozenie wniosku, z tym ze nalezy tu uwzglednic niewykorzystany urlop za dany rok. Czyli zakonczenie stosunku pracy, urlop, i 14 dni na zlozenie wniosku. Decyzja przychodzi w ciagu okolo 14 dni poczta na adres zameldowania.
Jak to wyglada czasowo, podam na przykladzie pewnej osoby: 26 wrzesnia rozwiazanie umowy, nastepnie wykorzystanie 3 dni urlopu i jazda do urzedu. Kasa na koncie 10 listopada (w miedzyczasie nie ma obowiazku stawienia w urzedzie)

Odpowiedz do tematu