Strona Główna hiszpania.org.es
FORUM O HISZPANII

FAQFAQ  MapaMapa  SzukajSzukaj  NasiNasi  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Brak ubezpieczenia w Polsce- jak się ubezpieczyć w Hiszpanii
Autor Wiadomość
daria 
OBSERVADOR

Wysłany: 06-04-2013, 19:09   Brak ubezpieczenia w Polsce- jak się ubezpieczyć w Hiszpanii #1

Witam,
Mieszkam od jakiegoś czasu w Hiszpanii, nie pracuję, nie mam statusu rezydenta. W Polsce nie przysługuje mi żadne ubezpieczenie (mam 23 lata, nie studiuję, więc nie mogę być ubezpieczona "na mamę", jak kiedyś, nie jestem też zarejestrowana jako osoba bezrobotna).
Chciałabym posiadać jakieś ubezpieczenie zdrowotne, ale nie wiem, gdzie powinnam zacząć się o nie ubiegać - czy mam w Polsce szanse na uzyskanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego? Podejrzewam, że nie. Szukam więc najlepszego wyjścia z mojej bezubezpieczeniowej sytuacji... Słyszałam coś o ubezpieczeniach prywatnych w Hiszpanii. Znalazłam taką informację:

"W przypadku, gdy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego utraciła ważnosć i nie mamy już żadnych swiadczeń medycznych w Polsce, a chcemy pozostać w Hiszpanii i szukać tutaj pracy, powinniśmy opłacić sobie ubezpieczenie prywatne, gdyż inaczej w przypadku nagłej choroby lub wypadku, będziemy zmuszeni pokryć koszty leczenia. Prywatne firmy ubezpieczeniowe ogłaszają się w Internecie i prasie, a zasady ich funkcjonowania należy konsultować indywidualnie.

Jeśli nie posiadamy wystarczających środków na ubezpieczenie prywatne wówczas powinnismy postarać się o odpowiednie zaswiadczenie z Narodowego Funduszu Zdrowia, które poswiadczy fakt, że w Polsce nie jestesmy zgłoszeni do ubezpieczenia i nie przysługuje nam Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Z tym zaswiadczeniem będziemy mogli ubiegać się w Hiszpanii o tymczasowe podstawowe swiadczenie lekarskie przysługujące osobom nie posiadającym srodków na utrzymanie (tarjeta sanitaria para las personas que carecen de suficientes recursos económicos). Przyznanie takiej pomocy jest oczywiscie uwarunkowane sytuacją finansową danej osoby (należy przedstawić dokumenty poswiadczające brak srodków na utrzymanie)."

I tutaj mam pytanie - czy ktoś z was orientuje się, czy jako osoba nie będąca rezydentem Hiszpanii mam prawo składać wniosek o to "tymczasowe podstawowe swiadczenie lekarskie przysługujące osobom nie posiadającym srodków na utrzymanie"? Zapewne nie, ale może się mylę? W takim wypadku, czy jedyne co mogę zrobić to wykupienie ubezpieczenia prywatnego? Czy ktoś z was jest w ten sposób ubezpieczony i jest mi w stanie powiedzieć, jaka jest najniższa możliwa opłata miesięczna i w jakiej firmie?

Z góry dziękuję za pomoc oraz poświęcony czas.
Pozdrawiam,
Daria
  Kraj: Spain

kojot 
Hablador

Polonia:
polonia

Wysłany: 06-04-2013, 21:09    #2

http://www.asesorseguros....mparadores/?t=4

To porównywarka ubezpieczeń w ES

daria 
OBSERVADOR

Wysłany: 06-04-2013, 21:40    #3

Wielkie dzięki, bardzo przydatny link!

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 62 razy
Wysłany: 06-04-2013, 23:22    #4

kojot napisał/a:
To porównywarka ubezpieczeń w ES
zgadza sie i to tez drobny druk trzeba czytac

bisia 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Pomogła: 12 razy
Wysłany: 07-04-2013, 10:58    #5

daria napisał/a:
nie jestem też zarejestrowana jako osoba bezrobotna).

sprostujcie mnie jesli sie myle:

jesli bywasz w polsce dowiedz sie czy jesli sie zarejstrujesz jako bezrobotna bez prawa do zasilku czy przysluguje ci w tym momencie europ karta ubezp. o ile sie nie myle, w polsce, nawet jesli nie masz prawa do zasilku a jestes zarejstrowana to prawo do swiadczen lekarskich masz. moze to byc troche uciazliwe jesli trzeba sie w okreslonych terminach zglaszac jako poszukujaca pracy. wtedy bedzie lepiej tutaj prywatnie sie ubezpieczyc. polski urzad moze sie tez troche dziwic, ze szukasz pracy a wyjezdzasz za granice. wprawdzie nie zabronione ale...dziwne :pienso

moze w tutejszym urzedzie dla bezrobotnych istnieje podobna mozliwosc i otrzymasz prawo do swiadczen podstawowych? ale niech sie znawcy tematu wypowiedza.
Ostatnio zmieniony przez bisia 07-04-2013, 10:59, w całości zmieniany 1 raz  

Cauliflower 
Siempre estoy aquí
MODERATOR

Przedstawiciel:
navarra

Pomogła: 62 razy
Wysłany: 07-04-2013, 11:04    #6

bisia napisał/a:
moze to byc troche uciazliwe jesli trzeba sie w okreslonych terminach zglaszac jako poszukujaca pracy.

Problem w tym, że chyba się trzeba zgłaszać co miesiąc, więc poza stratą czasu, taniej chyba wyjdzie wykupić ubezpieczenie prywatne.

leemonka1989
[Usunięty]

Wysłany: 07-04-2013, 13:40    #7

daria napisał/a:
nie posiadamy wystarczających środków na ubezpieczenie prywatne wówczas powinnismy postarać się o odpowiednie zaswiadczenie z Narodowego Funduszu Zdrowia, które poswiadczy fakt, że w Polsce nie jestesmy zgłoszeni do ubezpieczenia i nie przysługuje nam Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Mozesz sie ubiegac o bezplatną opieke lekarską w Hiszpanii, musisz isc do Tesoserii i powiedziec ze w Polsce nie jestes ubezpieczona, Tesoseria zeby to powtwierdzic wysle do Polski do Twojego NFZ formularz z seri E100 (formularze korespondencyjne w Uni), formularz bedzie Polsko- Hiszpanski, wiec Polska wypelnia swoją czesc i odsyla do Hiszpanii.

Dodam, ze mam tą samą sytuacje, pracuje tutaj seozonowo, wiec kiedy pracuje mam ubezpieczenie, jak nie mam pracy - nie mam ubezpieczenia. Pan w Tesoserii wyslal formularz do Polski miesiac temu i mial zadzwonic jak Polska go z powrotem odesle. Niestety głucho, pisalam do Polski podobno nic nie dostali.
We wtorek mam wizyte w Tesoserii i wyjasnie, moze byl jakis bląd, albo maja taki balagan w Polsce lub tutaj.
Zobaczymy.

Wiem tylko ze mozna takie cos zrobic, tylko trzeba trafic na dobrego urzędnika - bo o tym, ze jest taka mozliwosc powiedzieli mi po kilku razach bycia w Tesoserii. Na początku chcieli zebym sama taki papier sciągnęla, ale Polska odmowila, bo podobno o ten typ formularza moze wystąpic tylko urząd, a nie osoba fizyczna.

Mam nadzieje ze troche pomoglam.

daria 
OBSERVADOR

Wysłany: 07-04-2013, 21:11    #8

Bardzo dziękuję wam wszystkim za pomoc!
Postaram się o ubezpieczenie prywatne, ale przedtem bardziej zainteresuję się tym, co napisała @leemonka1989, czyli bezpłatną opieką lekarską.

Jeszcze raz dzięki za wasz czas,
Pozdrawiam!

Dorothy 
OBSERVADOR

Wysłany: 08-08-2013, 14:38    #9

Hej! Podbijam temat, mam tę sama sytację co @daria. Ja dzisiaj odwiedzilam Policia Nacional, ustalili mi citę na za dwa tygodnie ale juz mnie pionformowali, ze NIE bede mogla uzyskac tylko na 3 miesiace, no chyba, ze znajde prace, lub mam 5 tys. euro na koncie i/lub prywatnie place za segridad social. Dodam tylko, ze ja mieszkam z moim chlopakiem Hiszpanem (nie jestesmy pareja de hecho) i chcialabym osiedlic sie tutaj na stale i legalnie. Jestem po studiach wiec w Polsce rowniez nie mam dostepu do publicznych swiadczen lekarskich. Ciekawa jestem jak rozwiazalas ten problem @daria? Dodam tylko, ze jestem totalnie zielona w sprawach administracyjnych.
PS: w ayuntamiento powiedziano mi, ze nie moge sie zameldowac jesli nie mam NIE, na policji natomiast powiedzieli, ze bez NIE moge sie zameldowac. I badz tu czlowieku doinformowany :/
  Kraj: Poland

GreGoriO 
Fanatico
CZYTELNIK

Moje nałogi: internet
Przedstawiciel:
andalucia

Wysłany: 08-08-2013, 18:24    #10

JA MELDOWAŁEM tydzień temu teciową bez NIE.
http://www.youtube.com/wa...feature=related

pipi 
OBSERVADOR

Wysłany: 05-09-2013, 15:12    #11

Dorothy, osobiscie tuz przed wyjazdem do Hiszpanii zarejestrowalam sie w urzedzie pracy, gdzie jeszcze zdarzylam ¨odbebnic¨ wizyte aktywizujaca. Bycie bezrobotnym, uprawnia Cie do wyrobienia karty EURES, na 3 miesiace, pozniej mozesz wykupic prywatne ubezpiecznie, czy poprzez rejestracje zwiazku, podlaczyc sie pod ubezpieczenie chlopaka. Zawsze cos te 3 miesiace... Zeby zloyc podanie w nfz nie musisz byc fizycznie w PL. Mozesz napisac i przefaksowac pismo upowazniajace kogos z Twoich znjomych do odbioru karty oraz dolaczyc do tego wypelniony wniosek o karte. Czekasz kilka dni i karta jest gotowa. Wiem, ze we wniosku jest miejsce na adres, gdzie moga ja wyslac,ale ja wolalam nie probowac z hiszpanskim adresem.
Aha i kolejne wizyty w UP wyznaczaja co 4- 5 miesiecy, poniewaz jest duza ilosc bezrobotnych i nie wyrabiaja z ich ¨aktywizacja¨.

Pozdrawiam.

Odpowiedz do tematu