Strona Główna hiszpania.org.es
FORUM O HISZPANII

FAQFAQ  MapaMapa  SzukajSzukaj  NasiNasi  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat :: Następny temat
Wymeldowanie z Polski, korespondencja z urzędów
Autor Wiadomość
bisia 
Adicto

Przedstawiciel:
andalucia

Pomogła: 12 razy
Wysłany: 08-06-2013, 00:14    #26

anvien napisał/a:
a co innego jak masz dzialanosc gospodarcza (nawet zawieszona), wtedy od czasu do czasu moze cos z urzedu przyjsc i nie warto przegapic takiej korespondencji,

no tak na zdrowy rozum- zawiesila dzialanosc bo wyjezdza za granice na blizej nieokreslony czas. informuje grzecznie i podaje kontakt. ja wiem ze z urzedami i logika to czasem roznie bywa, ale jak mowie warto sie przejsc moze bedzie miala szczescie i trafi na normalna urzedniczke. ja juz nie pamietam jak to jest z zawieszaniem, ale wydaje sie byc logiczne- zmienia adres bo wyjezdza, zawiesila bo wyjezdza. to samo w zusie. przeciez nie ucieka na koniec swiata.
  Kraj: Spain

darion 
Adicto
Vengador

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 08-06-2013, 14:20    #27

Na obywatela Polski, który wyjeżdża z kraju z zamiarem stałego pobytu za granicą, ustawodawca nałożył obowiązek zgłoszenia tego faktu organowi gminy. Zgłoszenie to powodować będzie automatyczne wymeldowanie go z miejsca pobytu stałego i czasowego. Taki sam obowiązek nałożono na obywatela w przypadku wyjazdu za granicę na okres dłuższy niż sześć miesięcy.

Zgłoszenia te będą musiały zostać dokonane najpóźniej w dniu opuszczenia miejsca z pobytu stałego albo czasowego.
http://www.msw.gov.pl/portal/pl/362/4531/

Ten fakt nalezy takze zglosic w miejscowym Urzedzie Skarbowym.
Zgodnie z ustawą o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681, z późn. zm.) podatnicy mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Osoby fizyczne, które nie są podatnikami podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego, dokonują aktualizacji w terminie 30 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych.
Aktualizacji danych dokonujemy poprzez złożenie w swoim dotychczasowym urzędzie skarbowym formularza NIP-3, w którym wskażemy nowy, zagraniczny adres zamieszkania. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów o właściwości organów podatkowych (Dz. U. z 2005 r. Nr 165, poz. 1371, z późn. zm.) właściwym urzędem skarbowym dla osób, które zmieniają miejsce zamieszkania na zagranicę, za rok, w którym wyjechali z kraju, będzie dotychczasowy urząd. Od następnego roku ich urzędem będzie urząd właściwy do spraw opodatkowania osób zagranicznych.
Formularz NIP-3 możemy przesłać do urzędu pocztą, najlepiej listem poleconym.
Warto pamiętać, że za niezłożenie aktualizacji w wyznaczonym terminie grożą kary określone w Kodeksie karnym skarbowym.

Wazne! Dostarczenie pism urzedowych skutkuje jako doreczone, nawet gdy nie zostanie fizycznie dostarczone do rak adresata:

Doręczenie pisma urzędowego, jeżeli adresatem jest osoba fizyczna doręcza się osobiście lub jej pełnomocnikowi, przedstawicielowi ustawowemu za pośrednictwem poczty, aczkolwiek dopuszcza się doręczenie za pośrednictwem organu instytucji wydającej decyzję, jak też policję. Przesyłki doręcza się co do zasady do domu, lub tam gdzie się daną osobę zastanie, w pracy, urzędzie itp. wręczenie pisma ma na celu możliwość zapoznania się z jego treścią, natomiast nie podjęcie pisma urzędowego może mieć dla adresata fatalne skutki prawne. Skuteczne doręczenie pisma ma znaczenie dla biegu terminów w postępowaniach administracyjnym, sądowym, podatkowym. Doręczenie do rąk własnych, za pisemnym potwierdzeniem odbioru to inaczej doręczenie zwykłe, natomiast w sytuacji doręczenia pisma dorosłym domownikom, którzy zobowiązują się przekazać adresatowi pismo to doręczenie zastępcze. Jeżeli takowe nie są możliwe, doręczyciel-listonosz ma obowiązek pozostawienia zawiadomienia o złożeniu pisma w urzędzie pocztowym do obioru w terminie 7 dni, po czym zostaje ono ponowione na kolejne 7 dni.

Nieodebranie w tym terminie pisma powoduje, że pismo uznaje się za skutecznie doręczone z datą ostatniego dnia na jego podjęcie. Od tego terminu biegnie termin między innymi dotyczący odwołania się od decyzji. Wzruszenie prawidłowo doręczonego pisma, mimo iż w efekcie jest to fikcja prawna nie jest możliwe, nawet jeśli adresat wykaże, że nie mógł odebrać pisma z uwagi na wyjazd lub pobyt w innym miejscu, gdyż zmiana adresu do korespondencji podlega obowiązkowi zgłoszenia organom prowadzącym postępowanie.

Również odmowa przyjęcia pisma przez adresata uznana zostaje za skuteczne doręczenie w dniu oświadczenia o odmowie.

Nemo 
Aficionado

Moje nałogi: prasa, ksiazka, sport
Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 11-06-2013, 05:35    #28

Ciekawe kto w taki sposob zglasza wyjazd za granice......

Wszelkie plany są już nieaktualne w momencie ich zatwierdzania.

ikxio 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
valencia

Pomogła: 61 razy
Wysłany: 12-06-2013, 10:02    #29

z ta skutecznoscia dostarcenia pism to faktycznie jest przegiecie i trzeba na to bardzo uwazac, zwlaszcza jak nie daj boze ma sie jakies dzialania sadowe w toku - nie pisze tu o karnych, ale cywilne, bo adwokaci bardzo chetnie to wykorzystaja.

Helena 
OBSERVADOR

Wysłany: 12-06-2013, 15:37    #30

ta skuteczność doręczenia to straszna rzecz, już raz miałam z tym problem i na przyszłośc wolałabym uniknąć.
No nic trzeba się wymeldować i wszystkich powiadomić, martwie się tylko jednym, jak coś nowego się objawi i okaze się ze tego urzędu nie powiadomiłam no bo wczesniej nie miałam z nim do czynienia to wtedy co? Sprawdzają tłumoki adres zameldowania czy nie?

kojot 
Aficionado

Polonia:
polonia

Wysłany: 13-06-2013, 00:15    #31

Helena napisał/a:
/.../
No nic trzeba się wymeldować i wszystkich powiadomić, /.../ Sprawdzają tłumoki adres zameldowania czy nie?

Generalnie instytucje mające dostęp do systemu PESEL mają dostęp do aktualnej bazy adresowej. Dlatego też zadziałaj tak jak napisał Ci darion - czyli powiadomienie organu gminy o wyjeździe + NIP-3 do urzędu skarbowego, bo w ten sposób masz, w przypadku tzw. skutecznego doręczenia możliwość walki o przywrócenie terminu. Warto jest także w powiadomieniach tych urzędów wskazać zagraniczny adres do doręczeń.

DonPedro 
Amigo

Wysłany: 28-06-2013, 11:10    #32

Podczas rozmowy z pracownikiem Oddziału Ewidencji i Spraw... UM... kilka dni temu zostałem poinformowany, że obecnie urzędy nie mają obowiązku wysyłać korespondencji urzędowej za granicę. Po uzasadnieniu, że nie mam kogo w Polsce wskazać jako pełnomocnika ani nie mogę podać adresu w Polsce gdzie mogą kierować korespondencję, pani "wyjątkowo" zgodziła się, żebym podał adres za granicą i tutaj będą wszystko przysyłać.
Pewnie standardowo mają się nie godzić na wysyłanie za granicę (wiadomo, wyższe koszty), ale "w wyjątkowych przypadkach" da się to tak załatwić. Trzeba tylko odpowiednio uzasadnić :wink:

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Pomogła: 44 razy
Wysłany: 28-06-2013, 11:25    #33

DonPedro napisał/a:
pani "wyjątkowo" zgodziła się, żebym podał adres za granicą i tutaj będą wszystko przysyłać.
no to daj znac za jakis czas czy rzeczywiscie wszystko rzetelnie wysylaja :-)

darion 
Adicto
Vengador

Przedstawiciel:
valencia

Wysłany: 28-06-2013, 16:27    #34

Cytat:

DonPedro napisał/a:
pani "wyjątkowo" zgodziła się, żebym podał adres za granicą i tutaj będą wszystko przysyłać.
no to daj znac za jakis czas czy rzeczywiscie wszystko rzetelnie wysylaja

Nie ma opcji wysylania pism urzedowych za granice. Urzednik obiecujac wysylke albo klamie lub lamie wewnetrzne zarzadzenia kierownictwa urzedu.

Jakis czas temu ( koniec 2012 roku) potrzebowalem odpisy akt urodzenia z Polski. Wyslalem 3 maile do 3 roznych USC w Polsce i w odpowiedzi z 2 zacytowano paragrafy dotyczace wysylki korenspondencji ( tylko na terenie RP) i postepowania w sytuacjach gdy petent przebywa poza granicami. Wymagali upowaznienia osoby trzeciej do odbioru w tamtejszych USC. Natomiast w jednym USC pani poprosila o wyczerpujace dane identyfikacyjne, adres do korenspondencji za granica i po prostu akt ten mi wyslala do Hiszpani. Nawet znajomi byli w szoku :shock:

Cauliflower 
Siempre estoy aquí
MODERATOR

Przedstawiciel:
navarra

Pomogła: 62 razy
Wysłany: 28-06-2013, 16:48    #35

darion napisał/a:
Natomiast w jednym USC pani poprosila o wyczerpujace dane identyfikacyjne, adres do korenspondencji za granica i po prostu akt ten mi wyslala do Hiszpani. Nawet znajomi byli w szoku :shock:

O, a z tego, co ja słyszałam, część USC nie robi problemów..
Większość moich polskich znajomych, mieszkających w UK, dostawała wszelkie akty urodzenia i inne papiery pocztą, tylko musieli podanie wysłać tą samą drogą.

DonPedro 
Amigo

Wysłany: 01-07-2013, 11:42    #36

anvien napisał/a:
DonPedro napisał/a:
no to daj znac za jakis czas czy rzeczywiscie wszystko rzetelnie wysylaja :-)

Właśnie załatwiam wysyłkę pisma urzędowego za granicę. Dam znać czy doszło.

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Wysłany: 01-07-2013, 13:18    #37

DonPedro napisał/a:
Właśnie załatwiam wysyłkę pisma urzędowego za granicę
ale jak to ty zalatwiasz? Czyli za kazdym razem trzeba urzad prosic o wyslanie konkretnego dokumentu, czy po prostu zostawiasz adres do korespondencji za granica i jako cos bedzie to ci wysla sami :pensando
No bo w calej tej dyskusji chodzi o to jak to zalatwic zeby urzedy jak by "z automatu" wysylaly korespndencje za granice :-)

DonPedro 
Amigo

Wysłany: 12-08-2013, 17:35    #38

Zgodnie z przepisami, urzędy wymagają ustanowienia pełnomocnika oraz/lub pozostawienia adresu pod jaki mogą wysyłać korespondencję urzędową. Poinformowano mnie, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, urzędy nie mają obowiązku wysyłania korespondencji za granicę. Ja jednak wyjaśniłem telefonicznie i mailem, że nie mam jak na odległość upoważnić ani nie mam kogo upoważnić do odbioru korespondencji urzędowej. W tym celu napisałem krótkie wyjaśnienie i dostarczyłem do urzędu. W urzędzie mają również mój adres e-mail i korespondowałem z panią urzędniczką.

Ostatecznie, kilka dni temu dostałem pismo z urzędu na które czekałem (zwrotne potwierdzenie odbioru) czyli DA SIĘ OTRZYMAĆ KORESPONDENCJĘ URZĘDOWĄ ZA GRANICĄ. Dodam, że sprawa, którą załatwiałem dotyczyła urzędu miasta, nie wiem jak podejdą do tego w np. urzędzie skarbowym. Myślę jednak, że powinno być podobnie. Jeśli nie mam kogo upoważnić do odbioru korespondencji w Polsce (przecież mogę nie znaleźć osoby, która się na to zgodzi) to muszą ją wysyłać tam gdzie im wskażę, czyli na adres zagraniczny.
Ale kto wie czy we wszystkich urzędach jest tak samo... Jak to czasem bywa: prawo sobie a życie sobie.

W tym urzędzie tak mam załatwione, że w razie czego będą kontaktować się mailem i słać dokumenty w pdf-ie. Już nawet raz tak dostałem. Przysłali mi maila z pdf-em i mogłem się ustosunkować do pisma.

Fragmenty z maili urzędu:

1)
W załączniku przesyłam skan pisma. Proszę o kontakt i o ustosunkowanie się do powyższego.

2)
W związku z ... proszę o zajęcie stanowiska w sprawie i przesłanie wyjaśnień w terminie 7 dni od daty odczytania niniejszego pisma.

Tak jak wspomniałem powyżej, to sprawy i ustalenia z urzędem miasta.

Gdyby ktoś potrzebował jeszcze jakieś szczegóły to proszę info na priv bo wakacje i rzadziej zaglądam na forum.
Ostatnio zmieniony przez DonPedro 12-08-2013, 17:46, w całości zmieniany 1 raz  

DonPedro 
Amigo

Wysłany: 12-08-2013, 17:49    #39

anvien napisał/a:
DonPedro napisał/a:
Właśnie załatwiam wysyłkę pisma urzędowego za granicę
ale jak to ty zalatwiasz? Czyli za kazdym razem trzeba urzad prosic o wyslanie konkretnego dokumentu, czy po prostu zostawiasz adres do korespondencji za granica i jako cos bedzie to ci wysla sami :pensando
No bo w calej tej dyskusji chodzi o to jak to zalatwic zeby urzedy jak by "z automatu" wysylaly korespndencje za granice :-)

Któregoś dnia dostałem maila z pismem z urzędu ponieważ ktoś tam stwierdził, że trzeba do mnie takie pismo wysłać. Czyli "automat" zadziałał :-)

anvien 
Siempre estoy aquí

Przedstawiciel:
paisvasco

Wysłany: 12-08-2013, 21:51    #40

DonPedro napisał/a:
maila z pismem z urzędu
aha, ale nie korespondencje pocztowa? :pienso w sumie dobre i to :-)

beer 
Amigo

Wysłany: 12-08-2013, 22:31    #41

W końcu wbijcie sobie wszyscy do głowy, nie ważne gdzie mieszkasz ale obywatelem jakiego jesteś kraju. Nieważne czy mieszkasz w Polsce , Hiszpanii, czy na biegunie masz załatwić to co do załatwienia zgodnie z obowiązującym prawem.

rubio 
Aficionado

Wysłany: 12-08-2013, 23:22    #42

Nie wiem jak "wszyscy", ale ja wlasnie wbilem sobie do glowy,, :-DD ..

A tak serio, to w minionym roku, dokladnie w listopadzie korespondujac z z U.Dz Lodz- Polesie wyrejestrowalem firme, ktora zawiesilem wyjezdzajac do ES .. Poczta zwrotna (email) dostalem potwierdzenie, po czym faktycznie zniknalem z rejestrow..

Przy odrobinie dobrej woli praktycznie wszystko mozna zalatwic korespondencyjnie..

DonPedro 
Amigo

Wysłany: 13-08-2013, 18:38    #43

anvien napisał/a:
DonPedro napisał/a:
maila z pismem z urzędu
aha, ale nie korespondencje pocztowa? :pienso w sumie dobre i to :-)

Najpierw dostałem maila z pismem w pdf ze wszystkimi pieczątkami, podpisami itp.
Później dostałem pismo na papierze, czarno na białym i mogłem sprawę załatwić zgodnie z obowiązującymi przepisami. Oczywiście trochę to dłużej trwało bo poczta w jedną i drugą stronę chwilę potrzebuje na dostarczenie dokumentu, ale ostatecznie udało się.

DonPedro 
Amigo

Wysłany: 13-08-2013, 18:46    #44

beer napisał/a:
W końcu wbijcie sobie wszyscy do głowy, nie ważne gdzie mieszkasz ale obywatelem jakiego jesteś kraju. Nieważne czy mieszkasz w Polsce , Hiszpanii, czy na biegunie masz załatwić to co do załatwienia zgodnie z obowiązującym prawem.

Nie wiem jak wszyscy, ale ja byłem przekonany, że my tu rozmawiamy właśnie jak pozałatwiać różne sprawy zgodnie z obowiązującym prawem :pienso

Odpowiedz do tematu